Malta İşçi Vizesi

Malta İşçi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Malta işçi vizesi, yabancı uyruklu vatandaşların Malta’da yasal olarak çalışmasına olanak sağlayan vize türüdür. Malta işçi vizesine sahip olmayan kişilerin Malta’da çalışması yasal olarak kabul edilmemektedir. İşçi olarak Malta’ya gidecek kişilerin Malta’da bulunan işveren kurum tarafından kabul ve davet alması gerekmektedir.

Malta işçi vizesi sahiplerinin Malta’ya giriş yapma ve Malta’da ikamet etme hakkı bulunmaktadır. Malta işçi vizesi, uzun dönemli bir Malta (D tipi) vizesidir. Malta işçi vizesi, başvuru kriterlerine göre en fazla 1 yıla kadar verilmektedir.

Malta işçi vizesi başvuru esnasında gerekli olan evraklar arasına Identity Malta tarafından verilen ve (ETC) numarası belirtilen çalışma mektubu ile Malta’daki işveren kurumun adı, adresi, telefon numarası, başvuru sahibinin pozisyonu, görev süresi, maaş ve konaklamasını gösteren işveren referans mektubunun eklenmesi gerekmektedir.

Malta İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Malta işçi vizesi alırken izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Malta işçi vizesi başvuru formu doldurulur: Malta işçi vizesi başvuru formunda yer alan ve başvuru sahibinin adı soyadı, kimlik bilgileri, doğum tarihi ve yeri, seyahat amacı, seyahat tarihleri, konaklama ve ulaşım bilgileri gibi bilgilerin diğer başvuru evraklarındaki bilgilerle uyumlu bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Malta işçi vizesi başvuru formunun mavi tükenmez kullanılarak doldurulması ve başvuru formu üzerinde herhangi bir karalama, yazı üzerini çizme, ıslaklık veya lekenin olmaması gerekmektedir. Doldurulan Malta işçi vizesi başvuru formu başvuru sahibi tarafından imzalanarak güncel tarih bilgisi atılmaktadır.
 2. Malta vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanır: Malta işçi vizesi için gerekli olan pasaport, başvuru formu, biyometrik fotoğraf, ulaşımı kanıtlayıcı belge, konaklamayı kanıtlayıcı belge, seyahat sağlık sigortası, finans planı ve işyerinden alınan davetiye belgesi hazırlanmaktadır.
 3. Randevu alınır: Malta işçi vizesine başvuru yapmak için aracı kuruluştan ya da akredite acentelerden uygun tarihe online veya telefon aracılığıyla randevu alınmaktadır. Planlanan seyahat tarihinden önce yeterli bir süre olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 4. Hazırlanan gerekli evraklar randevu tarihinde ilgili kuruluşa teslim edilir: Hazırlanmış olan Malta işçi vizesi evrakları, randevu tarihi geldiğinde ilgili kuruluşa teslim edilmektedir.
 5. Vize başvurusunun sonuçlanması beklenir ve süreç takip edilir: Malta işçi vizesi başvurularını Malta Konsolosluğu değerlendirmektedir. Malta Konsolosluğu’nda yaşanabilecek yoğunluğuna göre değişiklik gösterecek başvuru değerlendirme süresi için takipte kalınır ve aracı kuruluşun başvuru sahibine haber vermesi beklenmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Malta İşçi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Malta işçi vizesi başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir.

 • Başvuru sahibinin Malta’da iş arıyor olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Malta’daki işyerinden gelen iş teklifini kabul etmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin serbest meslek icra ediyor olması ve Malta’da işini yapmaya karar vermesi gerekmektedir.
 • Malta’da bir girişim veya yatırım amacı taşınması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibine ait adli sicilin temiz olması gerekmektedir.
 • Schengen vizesine aykırı hareket edilmemiş olması gerekmektedir.
 • Malta’daki işveren tarafından vize başvuru sahibinin adına düzenlenmiş davetiyenin temin edilmesi gerekmektedir.

Malta İşçi Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Malta işçi vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Malta seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Pasaportun tüm sayfalarının fotokopisi çekilerek teslim edilmektedir.
 • Malta işçi vizesi başvuru formu: Malta işçi vizesi başvuru formunun; başvuru sahibi tarafından eksiksiz, doğru ve tutarlı bilgiler içerecek şekilde doldurulması ve güncel tarih atılarak imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Malta işçi vizesi başvurusunda bulunurken; 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş, bulanık olmayan, üzerinde efekt veya rötuş kullanılmamış 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Malta işçi vizesine başvuru yapan kişiye ait kimlik fotokopisi verilmektedir.
 • Malta gidiş uçak bileti: Malta işçi vizesi başvuru sahibi adına düzenlenmiş gidiş uçak biletinin veya rezervasyon kanıtının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Malta seyahat sağlık sigortası: Malta işçi vizesine başvuran kişi adına düzenlenmiş seyahat sağlık sigortasının; Malta’daki çalışma süresini, acil tıbbi bakım ve acil hastane bakımı masraflarını kapsaması ve en az 30.000 Euro teminat tutarında olması gerekmektedir.
 • Sigorta hizmet dökümü: Malta işçi vizesi başvuru sahibinin SGK müdürlükleri veya e-devlet üzerinden barkodlu olarak alması gerekmektedir.
 • Malta’da istihdamı kanıtlayıcı belge: Malta’daki işverenin adı, adresi, telefon numarası, başvuru sahibinin pozisyonu, görev süresi, maaşı, konaklama detaylarını gösteren işveren mektubunun temin edilmesi gerekmektedir. İşveren mektubunu imzalayan işyeri yetkilisinin kimlik belgesinin kopyası ibraz edilmektedir.
 • Malta çalışma mektubu: Malta işçi vizesi çalışma mektubunun Identity Malta kurumundan alınması ve ETC numarası belirtmesi gerekmektedir.

Malta İşçi Vizesi Ücreti Nedir?

Malta işçi vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Malta vizesi başvuru harç bedeli120 Euro
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri41 Euro
Danışmanlık hizmeti50 Euro
Toplam236 Euro

Malta işçi vize ücreti Malta vize ücreti nakit ve Euro olarak ödenmektedir.

Malta İşçi Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Malta işçi vizesi ortalama 5- 10 gün süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Malta vize başvurularını değerlendirmede yetkili ve sorumlu olan Malta Konsolosluğu’nda yaşanabilecek yoğunluklar, resmi veya dini tatil günleri sebeplerine bağlı olarak vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Malta İşçi Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Malta işçi vizesi vize başvurusu VFS Global üzerinden veya akredite acenteler üzerinden danışmanlık alınarak yapılabilmektedir.

Vizem.net 2017- 2020 yılları arasında Schengen ülkeleri işçi vize başvurularında %96,5 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Malta işçi vizesi başvuruları için randevular VFS Malta üzerinden yapılmaktadır.

Malta Türk İşçi Alımı Gerçekleştirmekte Midir?

Malta Türk işçi alımı ancak Türk işçilerin deneyim ve becerilerine uygun bir iş teklifinin Malta’da faaliyet gösteren bir firma tarafından alınması ile yapılabilmektedir. Ayrıca Malta’da faaliyet gösteren Türk şirketleri işçi alımı için genelde Türk işçileri tercih etmektedir.

Malta’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları jobsinmalta, jobsplusmaltapark ve konnekt.com siteleri üzerinden kendilerine uygun Malta İş İlanları sekmesini inceleyebilir.

Malta’da çalışmak üzere iş bulan ve işveren kurum tarafından davetiye alan kişiler Malta işçi vizesine başvuru yapabilmektedir. Malta’ya işçi vizesi ile giden kişilerin uzun yıllar çalışabilmesi için Malta çalışma izni alması gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: