Varşova Vize İşlemleri

Polonya Vizesi: Varşova Vize İşlemleri

Polonya vizesi Avrupa Birliği üye ülkelerinin taşıdığı vize özelliklerine sahip olan bir Schengen vizesidir. Polonya vizesi kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır.

Polonya kısa süreli (C tipi) vizeler arasında ticari vize, turist vizesi, kültürel ve sportif faaliyet vizesi, aile veya arkadaş vizesi, eğitim vizesi ve tır şoförleri vizesi yer almaktadır. Uzun süreli (D tipi) Varşova vizesi kapsamında çalışma vizesi, staj faaliyetleri vizesi, gönüllü hizmetler vizesi, kurs vizesi ve araştırma vizesi yer almaktadır.

Varşova vize başvurusu için aracı kurumdan randevu alınmaktadır. Polonya seyahat amacına göre gerekli evraklar teslim edilerek Polonya vizesi için müracaat yapılmaktadır.

Varşova Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Varşova Polonya’nın başkentidir. Varşova, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarını vize uygulamasına tabii tutmaktadır. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarından 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Varşova ziyaretlerinde vize istenmemektedir.

Varşova Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Varşova, Türkiye’den havaalanında 24 saate kadar olan transferler için transit vize istememektedir. Varşova transit vize sahibi olan kişiler, Varşova havalimanı bekleme alanından dışarı çıkma hakkına sahip olamamaktadır. Daha uzun süreli beklemeler ve havaalanı bekleme salonundan dışarı çıkmak için Varşova transit vizesine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Türkiye Polonya’dan Vize İstiyor Mu?

Türkiye’yi ziyaret edecek Polonya vatandaşları için umuma mahsus (bordo) ve resmi (siyah) pasaport sahiplerinden 90 günden kısa süreli seyahatlerinde vize şartı aranmamaktadır. 180 gün içerisinde 90 günden daha uzun süreyle Türkiye’de kalacak Polonya vatandaşlarının Türkiye vizesi alması gerekmektedir.

Polonya Vize Belgeleri Nelerdir?

Varşova vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması, son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Varşova vizesi başvuru formu: Varşova vizesi başvuru formu, VFS Global internet sitesinden çıktı olarak alınabilmekte veya VFS Global merkezlerinden talep edilebilmektedir. Varşova vizesi başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet teslim edilmesi gerekmektedir. Ölçülerinin 35x45 mm ve arka planının beyaz renkte olması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen bölgesinde geçerli ve 30.000 Euro teminatlı olan Varşova sağlık sigortası poliçesinin başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. Varşova sağlık sigortasının süresi, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsamak durumundadır.
 • Konaklamayı kanıtlayıcı belgeler: Seyahat sürelerine yönelik düzenlenen gidiş ve dönüş tarihlerini kapsayan otel rezervasyonunun sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat ulaşım belgeleri: Varşova seyahatinin gidiş ve dönüş uçak biletlerinin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Finans planını kanıtlayıcı belgeler: Varşova vizesi başvuru sahibine ait maaş bordrosu ve başvuru sahibinin adına kayıtlı ve son 3 aylık banka hesap hareketlerini gösteren hesap cüzdanının eklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler: Varşova vizesi başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına yazılmış imzalı, kaşeli izin onayı, barkodlu SGK hizmet dökümü, ticaret odası kayıt sureti, şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası ve sicil gazetesinin kopyası; başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi; emekli ise emeklilik belgesi ve detaylı nüfus kayıt örneğinin sunulması gerekmektedir. Başvuru sahibi reşit değilse ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi sunmak durumundadır.

Polonya Vizesi Müracaat Formu Nedir?

Polonya vizesi müracaat formu, Polonya vize başvurusu için gerekli olan evraklardan birisidir. Polonya vizesi müracaat formunda başvuru sahibine ait ad soyad ve kimlik bilgileri, doğum tarihi, doğum yeri, ikamet bilgileri, pasaport bilgileri, mesleki bilgiler ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Polonya vizesi müracaat formunun, Polonya seyahat amacına göre mavi tükenmez kalem ile doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Polonya vizesi müracaat formu üzerinde karalama, üzerini çizme, katlama ve üzerine sıvı dökülmesi gibi sebeplerle deforme olması sonucu, müracaat formunda yer alan bilgiler ile Polonya vizesi başvuru evraklarındaki bilgilerin birbiri ile tutarlı olmaması sonucu vize başvurusu reddedilmektedir.

Polonya Vize Şartları Nelerdir?

Polonya vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya vize başvuru sahibinin daha önce Schengen vize ihlali yapmamış olması gerekmektedir.
 • Polonya vize başvuru sahibinin durumunun Polonya ulusal güvenliğine ve toplum sağlığına tehdit oluşturmaması gerekmektedir.
 • Polonya vize başvurusu için gerekli olan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Yapılan vize başvurusunda teslim edilen evrakların ve Polonya ziyaret amacının tutarlı olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru sahibine ait Polonya’daki ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterli finans planının sunulması gerekmektedir.
 • Vize başvuru sahibinin reşit olmaması durumunda veli onayı olan muvafakatnamenin verilmesi gerekmektedir.
 • Başvurulan vizenin bitiş tarihinden sonra, başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkeye geri dönüş kanıtının sunulması gerekmektedir.

Polonya Varşova Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Polonya Varşova vizesi Schengen özelliklidir. Polonya vizesi ile İtalya, İspanya, Hollanda, Almanya ve Belçika gibi diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilmektedir.

Varşova Vizesi Almak Zor Mu?

Vize için gerekli olan pasaport, biyometrik fotoğraf, konaklamaya ve ulaşıma dair kanıtlayıcı belgeler, başvuru sahibine ait finans planı, seyahat sağlık sigortası ve başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler başvuru kriterlerine uygun bir şekilde teslim edildiği durumlarda Varşova vizesi almak zor olmamaktadır.

Varşova Vize Ücreti Ne Kadardır?

Varşova vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Varşova vize harcı99 USD
Başvuru formu & dilekçe doldurma30 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam99 USD + 110 EUR

Varşova vizesi başvuru için ödenmesi gereken Polonya vize ücreti nakit ve USD olarak ödenmektedir.

Varşova Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Varşova vize işlemleri için alınan Covid- 19 önlemleri aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen bölgesi dışından Polonya’ya gelen yolcular karantinaya tabidir.
 • Yolcunun geldiği ülkede yapılmış olan test, yolcunun Polonya’daki karantinadan muaf olması mümkün olmamaktadır.
 • Karantinada kalmak zorunda olan kişiler, Polonya topraklarına girdikten itibaren 48 saat içerisinde test yaptırabilmektedir. Yapılan testin sonucu negatif olması halinde karantinadan muaf olacaklardır.
 • Covid- 19 için kabul edilen test türleri PCR veya antijen testleridir.
 • Polonya’ya uçakla gelen yolcular, 24 saatten daha süreyle Polonya’da kalacaksa ve 24 saat içinde Polonya’dan ayrılacağını gösteren uçak bileti sahibiyse karantinadan muaf tutulmaktadır.
 • Covid- 19 aşısı olan kişiler Polonya’daki karantinadan muaf tutulmaktadır.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkıyor?

Polonya vizesi için yapılan başvuruların sonuçlanma süresi ortalam 15 takvim gününü bulmaktadır. Polonya vize başvuruları değerlendirilirken yaşanabilecek yoğunluklar sebebiyle vize başvurularının sonuçlanma süresi 30 takvim gününe ve ek belge gerekmesi durumunda 60 güne uzayabilmektedir.

Polonya Vize Süresi Hangi Koşullara Bağlıdır?

Polonya vizesinden önceden alınan Schengen ve Polonya vizeleri, yapılacak yeni Polonya vize sürelerini etkilemektedir. Vize başvuru sahibinin daha önce aldığı Schengen vizeleri hakkında ihlal yapıp yapmadığına ve vize süresince yeterli finans planına sahip olup olmadığına göre Polonya’dan uzun süreli vize almak mümkün hale gelmektedir. Polonya vize başvuru formunda doldurulan bilgilerle ve başvuru için teslim edilen evraklar tutarlı ve güvenilir olduğu takdirde Polonya vize süresi uzun olmaktadır.

Polonya Vize İşlemleri için Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Polonya vize işlemleri Polonya Konsolosluğu, VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır. Polonya vize işlemleri için İdata’nın yetkisi bulunmamaktadır.

Vizem.net Polonya vize başvurularında 2017-2020 yılları arasında %98.4 vize onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip vize danışmanlık üzerine hizmet veren bir akredite acentedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: