Portekiz'de İş İmkanları

2023'te Portekiz'de Çalışmak: Portekiz İş İlanları ve İş İmkanları

Portekiz iş ilanları, şartları ve iş imkanları olarak birçok seçenek sunan ve çalışanlarına birçok hak tanıyan bir Avrupa ülkesidir. Portekiz uyruklu olmayan bireyler yabancı dil bilme oranının yüksek olduğu Avrupa ülkelerinden biri olan Portekiz’de İngilizce konuşarak birçok işte çalışabilmektedirler. Portekiz; iklimi, kültürü, düşük yaşam maliyeti ve yüksek yaşam kalitesi ile uluslararası çalışanlar için Avrupa'daki en iyi seçeneklerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Portekiz’de çalışan yabancı vatandaşlar, Portekiz’deki toplam çalışan sayısının yaklaşık %3,2’sini oluşturmaktadır.

Portekiz genel refah seviyesi ve işçi hakları konularında dünyanın en ileri gelen ülkelerinden birisi olarak öne çıkmaktadır. 2020 yılında U.S. News dergisi tarafından yaşam standartları, çalışma şartları, alım gücü gibi standartlar baz alınarak yapılan araştırmaya göre; Portekiz dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında 21. sırada yer almaktadır.

Portekiz’de çalışma şartları Portekiz hükümeti tarafından çalışanların haklarını gözetecek şekilde belirlenmektedir. Portekiz’de çalışma saatleri çalışanlar için günlük en fazla 8 saat ve haftalık en fazla 40 saattir. Portekiz’de saat başına verilen asgari ücret minimum 4.38 euro ve tam zamanlı bir iş için verilen asgari ücret 2021 yılı için 775 eurodur. Portekiz’de özel sektörde asgari ücret alan çalışanların oranı %23.5 oranındadır.

Portekiz’de ortalama maaşlar diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşük kalmaktadır ancak ülkedeki yüksek yaşam kalitesi nedeniyle Portekiz’de çalışmak isteyen yabancıların sayısında son yıllarda artış yaşanmaktadır. 2020 yılında Portekiz’de ortalama aylık maaş brüt olarak 1,314 euro civarındadır ve bu ücret yıllık 18,000 euroya denk gelmektedir.

Portekiz’de çalışmak isteyen yabancı uyruklu bireyler; Portekiz çalışma izni aldıktan sonra iş bulabilmekte, Portekiz hükümeti tarafından tanınan tüm çalışan haklarından faydalanabilmekte ve Portekiz işçi koruma kanunları tarafından korunmaktadırlar. Portekiz’de yabancıların çalışmak için tercih ettiği iş sektörleri arasında en yüksek maaşlar turizm, hukuk ve bilişim teknolojileri alanlarında görülmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Portekiz İş İmkanları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

Portekiz’de iş bulma kurum ve siteleri tarafından paylaşılan verilere göre en çok iş imkanı bulunan meslek grupları sırasıyla yazılımcılık, doktorluk, hemşirelik, garsonluk, barmenlik, çevirmenlik, pazarlamacılık ve müşteri hizmetleri olarak belirtilmiştir. Portekiz’de işsizlik ve istihdam sorunu bulunmamaktadır, bu nedenle çoğu iş alanında iş bulmak mümkün olmaktadır.

Genel olarak hizmet sektörü olarak bilinen üçüncül sektör, çalışan nüfusun %69,8’ini istihdam etmektedir ve Portekiz’de iş imkanları sağlayan sektörler arasında en önemli sektördür. Portekiz’de hizmet sektörünü, toplam çalışan nüfusun %24,7’sini oluşturan sanayi sektörü ve %5,5’ini oluşturan tarım ve balıkçılık sektörü izlemektedir. Portekiz ekonomisinde en büyük paya sahip olan hizmet sektöründe ön plana çıkan iş kolları ticaret ve turizmdir.

İngilizce Konuşanlar için Portekiz'de İş İmkanları Nelerdir?

İngilizce konuşanlar için Portekiz’de iş imkanları birçok şirketin İngilizce konuşan çalışan araması nedeniyle oldukça fazladır. Bilişim teknolojisi alanındaki meslekler, İngilizce konuşan çalışanlar için iş imkanı açısından en zengin olan iş kollarıdır. Bilişim teknolojisi dışında Portekiz’de İngilizce konuşan çalışanlar için turizm sektörü fazlasıyla iş imkanı sunmaktadır. Özellikle restoranlar, barlar ve oteller Portekiz’de yüksek oranda İngilizce konuşan çalışanları istihdam etmektedir.

Portekiz'de En Çok Aranan Meslekler Nelerdir?

Portekiz’de en çok aranan meslekler aşağıda verilmiştir.

 • Muhasebeci
 • Mimar
 • Doktor
 • Sağlık çalışanı
 • Yardım masası teknisyeni
 • Otel yöneticisi
 • Pazarlama müdürü
 • Hemşire
 • Ürün müdürü
 • Resepsiyonist
 • Yazılım mühendisi
 • Öğretmen
 • UX tasarımcısı
 • Web geliştiricisi

Portekiz’de çalışmak isteyen ve Portekizce bilmeyen bireyler için en çok iş imkanı sağlayan alan hizmet sektörü olmaktadır. Portekiz’de doktorluk, müşteri hizmetleri ve çevirmenlik gibi alanlarda ilanlara başvuru yapacak adaylardan ileri seviyede Portekizce bilgisine sahip olmaları istenmektedir.

Portekiz'de Nasıl İş Bulunur?

Portekiz’de iş bulmak için internet sitelerinden, iş ilanlarından ya da Portekiz Kamu İstihdam Kurumu gibi kurumlardan faydalanılabilmektedir. Indeed, LinkedIn, Learn4Good, SAPO Emprego, Net Empregos, Empregos Online gibi web siteleri aracılığıyla Portekiz’de iş bulmak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Portekiz’de çalışmak isteyen yabancı çalışanlar, iş bulmak için Portekiz Ticaret Rehberi’nden ya da iş bulma acentelerinden yararlanabilmektedir.

Portekiz İş Bulma Siteleri Nelerdir?

Portekiz iş bulma siteleri aşağıda verilmiştir.

 • Indeed
 • LinkedIn
 • Learn4Good
 • SAPO Emprego
 • Net Empregos
 • Empregos Online
 • Jobs in Lisbon
 • Next Station
 • Expatica

Portekiz'de İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz’de iş başvuru süreci genellikle standart bir iş başvuru formunun çevrimiçi olarak doldurulmasıyla ya da kişisel beyanla birlikte bir özgeçmişin gönderilmesiyle başlamaktadır. Portekiz iş başvurularında form ve CV dosyasının birlikte gönderilmesi gerekebilmektedir.

Portekiz iş başvurularında görüşmeye çağrılan adayların eğitim sertifikalarını beraberlerinde getirmeleri talep edilebilmektedir. Portekiz iş başvuruları, görüşme sürecinde psikometrik ya da psikolojik testler dahil olmak üzere başvuru yapılan işin niteliğine göre değişen bir dizi işlem ile gerçekleştirilmektedir. Portekiz iş başvurusu için yapılan görüşmenin olumlu sonuçlanması durumunda işveren tarafından çalışan adayının CV’sinde belirtilen referanslar ile iletişime geçilmektedir ve çalışan adayının çalışmaya başlayacağı tarih ayarlanmaktadır.

Portekiz'de Çalışma Koşulları Nasıldır?

Portekiz’de çalışma koşulları Portekiz vatandaşları ve Portekiz’de çalışan yabancı ülke vatandaşları için aynı şartlara tabidir. Portekiz çalışma saatleri Portekiz kanunları tarafından haftalık maksimum 40 saat olarak belirlenmiş, günlük çalışma süresi maksimum 8 saat ile sınırlandırılmıştır ve Portekiz’de işçilerin haftada en az bir gün dinlenme hakkı bulunmaktadır.

Portekiz’de işçilerin 22 iş günü tatil, 12 gün resmi tatil ve 2 gün isteğe bağlı tatil hakları bulunmaktadır ve bu tatil günlerinin tamamı ücretli izin olmak durumundadır. Portekiz’de çalışan tüm işçiler bir aylık maaşlarına eşit olan bir Noel ödeneği almaktadır. Portekiz’de bir işçi gece çalışıyorsa maaşında %25’lik bir artış yapılmalıdır. Portekiz’de işçinin dinlenme gününde ya da resmi tatilde çalıştırılması durumunda saat ücretinin %50 oranında artırılmasını talep etme hakkı vardır. Portekiz’de 16 yaş ve üstündeki kişiler yasal olarak çalışabilmektedir.

Portekiz Asgari Ücret Ne Kadar?

Portekiz’de asgari ücret 2021 yılı itibariyle saatlik 4,85 euro, aylık 775,80 euro, yıllık 9.310 euro olarak belirlenmiştir. Portekiz’de asgari ücret ile çalışan bireylerin oranı 2021 yılında %23.5 olarak tespit edilmiştir, yabancı uyruklu bir birey için Portekiz asgari ücret ile Portekiz’de yaşam sürdürmek mümkün olmaktadır.

Pordata verilerine göre 2018 yılından 2021 yılına kadar Portekiz hükümeti tarafından belirlenen aylık asgari ücretler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YılAsgari ücret
2018580.0 euro
2019600.0 euro
2020635.0 euro
2021775.80 euro

En son 2021 yılında Portekiz asgari ücret zammı gerçekleştirilmiş ve asgari ücret önceki yıla oranla ayda %4,72 oranında artmıştır.

Portekiz'de Ortalama Maaş Ne Kadar?

Portekiz’de ortalama maaş aylık brüt 1,314 euro ve yıllık yaklaşık 18,000 eurodur. Ortalama maaşın ABD’de yıllık en az 50,000 euro, İngiltere’de 40,000 euro civarında olduğu hesaba katılırsa Portekiz maaşları düşük kalmaktadır ancak yaşam maliyetinin bu iki ülkeden yaklaşık %40 kadar düşük olması Portekiz’i düşük ortalama maaşına rağmen yabancı çalışanlar için cazip bir ülke konumuna getirmektedir.

Portekiz’de Kişi Başı Milli Gelir Nedir?

Portekiz’de kişi başı milli gelir 2021 yılında Dünya Bankası verilerine göre 23.252 dolardır. Kişi başına düşen milli gelir ve alım gücü ele alındığında Portekiz’de yaşam şartları ülkede yaşamak isteyen bireyler için yeterli olmaktadır. Avrupa’da refah seviyesi yüksek ülkelerden biri olan Portekiz’de yaşam şartları tüm dünya ülkelerinin karşılaştırıldığı listelerde üst sıralarda yer almaktadır.

Portekiz’de İşçi Hakları Nasıldır?

Portekiz işçi haklarına en çok önem veren ülkeler arasında gösterilmektedir. Portekiz’de asgari çalışma yaşı 16 olarak belirlenmiştir ve bireyler 25 yaşına kadar bulundukları yaş gruplarına göre giderek artan asgari ücretler almaktadırlar. Portekiz’de çalışma saatleri ise günde en fazla 8 saat ve haftada en fazla 40 saattir. Portekizde çalışan işçilerin çalışma şartları, sağlıkları, özel izinleri ve tatilleri Portekiz hükümeti işçi kanunları tarafından güvence altına alınmaktadır.

Türk Vatandaşları için Portekiz'de Çalışma Şartları Nelerdir?

Türk vatandaşları için Portekiz’de çalışma şartları aşağıda verilmiştir.

 • Portekiz çalışma iznive vizesine sahip olmak
 • Çalışan niteliklerinin Bologna sürecine uygun olması ya da Portekiz Ulusal Akademik Tanıma Bilgi Merkezi (NARIC) tarafından doğrulanmış olması
 • Portekiz’de yasal olarak çalışabilmek ve mülk satın alabilmek için gereken Numero de Identificaçao Fiscal (NIF) numarasını edinmiş olmak

Yabancı çalışanlar ve Portekiz vatandaşları, Portekiz’de çalışma şartları açısından eşit şartlara tabidir.

Türkiye'den Portekiz'e yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net, Portekiz'den iş teklifi alan kişilerin çalışma vizesi başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Portekiz’de Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Portekiz’de çalışma izni ile çalışan bireyler Portekiz aile birleşim vizesine başvuru yaparak eşleri için Portekiz’de oturum izni alabilmektedir. Portekiz aile birleşim vizesi ile Portekiz’de çalışan bireylerin eşleri ve 1. dereceden diğer aile bireylerine verilen oturum izni Portekiz’de çalışan bireyin mevcut oturum izni süresine denk olarak verilmektedir.

Portekiz’de çalışma izni olan eşinin ya da aile üyesinin yanına gidecek olan bireyler Portekiz hükümeti tarafından istenen şartları ve belgeleri sağladıktan sonra Portekiz aile vizesi başvuru için Portekiz Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğuna başvuru yapmalıdır.

Portekiz’de Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Portekiz hükümeti tarafından uygulanan göçmen kanunlarına göre Portekiz’de yüksek lisans eğitimi gören Avrupa Birliği vatandaşları bir limit olmadan Portekiz’de çalışabilmektedir, Portekiz’de yüksek lisans yapan ve Avrupa vatandaşı olmayan yabancı uyruklu öğrencilere haftada en fazla 20 saat olmak üzere çalışma izni verilmektedir. Portekiz’de yüksek lisans yapan ve Avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler Portekiz’deki resmi tatillerde çalışma kısıtlamalarından muaf olmaktadır ve tam zamanlı çalışabilmektedir.

Portekiz Konsolosluğu İş İlanlarını Nerede Yayınlar?

Portekiz’de iş ilanları Portekiz iş arama sitelerinde ve Portekiz Başkonsolosluğu resmi sitesinin duyuru bölümünde yayınlanmaktadır.

Portekiz'de Nasıl İş Kurulur?

Portekiz’de iş kurmak için öncelikle bir oturma iznine, vergi numarasına ve sosyal güvenlik numarasına sahip olunması gerekmektedir.

Gerekli şartlar sağlandıktan sonra kurulacak işin niteliğine ve yasal yapısına göre Portekiz’de şirket kurmak için elektronik sertifika gerektiren çevrimiçi kurulum veya gerekli belgeler ve yasal ortakların beyan edilmesi gereken yerinde kurulum imkanları bulunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: