Portekiz'de İş İmkanları

Portekiz İş İlanları ve İş İmkanları

Portekiz iş ilanmarı, şartları ve iş imkanları olarak birçok seçenek sunan ve çalışanlarına birçok hak tanıyan Avrupa ülkesidir. Portekiz’de, Portekiz uyruklu olmayan bireyler yabancı dil bilme oranının yüksek olduğu Avrupa ülkelerinden biri olan Portekiz’de İngilizce konuşarak birçok işte çalışabilmektedirler.

Portekiz’de çalışma şartları Portekiz hükümeti tarafından çalışanların haklarını gözetecek şekildedir. Portekiz’de çalışma saatleri çalışanlar için günlük en fazla 8 saat ve haftalık en fazla 40 saattir.

Portekiz’de saat başına verilen asgari ücret minimum 4.38 € ve tam zamanlı bir iş için verilen asgari ücret 2021 yılı için 775 €’dur. Portekiz’de özel sektörde asgari ücret alan çalışanların oranı ise %23.5 oranındadır.

Çalışmak için Portekiz Nasıl bir Ülkedir?

Portekiz genel refah seviyesi ve işçi hakları konularında dünyanın en ileri gelen ülkelerinden birisi olarak öne çıkmaktadır. 2020 yılında U.S. News dergisi tarafından yaşam standartları, çalışma şartları, alım gücü gibi standartlar baz alınarak yapılan araştırmaya göre; Portekiz dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında 21. sırada yer almaktadır.

Portekiz’de çalışmak isteyen yabancı uyruklu bireyler; Portekiz çalışma izni aldıktan sonra kolayca iş bulabilmekte, Portekiz hükümeti tarafından çalışanlara tanınan tüm haklardan faydalanabilmekte ve Portekiz işçi koruma kanunları tarafından korunmaktadırlar.

Portekiz’de İş İmkanları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

Portekiz’de iş bulma kurum ve siteleri tarafından paylaşılan verilere göre en çok iş imkanı bulunan meslek grupları sırasıyla yazılımcılık, doktorluk, hemşirelik, garsonluk, barmenlik, çevirmenlik, pazarlamacılık ve müşteri hizmetleri olarak belirtilmiştir. Portekiz’de işsizlik ve istihdam sorunu bulunmamaktadır, bu nedenle çoğu iş alanında iş bulmak mümkün olmaktadır.

Portekiz Asgari Ücret Nedir?

Pordata verilerine göre Portekiz’de asgari ücret 2021 yılı için 665 €’dur.

Portekiz’de asgari ücret ile çalışan bireylerin oranı 2021 yılında %23.5 olarak tespit edilmiştir, yabancı uyruklu bir birey için Portekiz asgari ücret ile Portekiz’de yaşam sürdürmek mümkün olmaktadır.

Pordata verilerine göre 2018 yılından 2021 yılına kadar Portekiz hükümeti tarafından belirlenen aylık asgari ücretler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YılAsgari ücret
2018580.0€
2019600.0€
2020635.0€
2021665.0€

Portekiz İş Bulma Web Siteleri Hangileridir?

Portekiz’de iş bulmak isteyen bireyler rahatlıkla Portekiz iş bulma sitelerine ulaşarak Portekiz’deki iş ilanlarına başvuru yapabilmektedirler.

Portekiz iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • expatica.com
  • jobsinlisbon.com
  • glassdoor.com
  • indeed.com
  • reed.co.uk

Portekiz’de Kişi Başı Milli Gelir Nedir?

Portekiz’de kişi başı milli gelir 2021 yılında Dünya Bankası verilerine göre 23.252 USD’dir. Kişi başına düşen milli gelir ve alım gücü ele alındığında Portekiz’de yaşam şartları Portekiz’de yaşamak isteyen bireyler için yeterli olmaktadır.

Avrupa’da refah seviyesi yüksek ülkelerden biri olan Portekiz’de yaşam şartları tüm dünya ülkelerinin yaşam şartlarının karşılaştırıldığı listelerde ön sıralarda yer almaktadır.

Portekiz’de İşsizlik Oranları Nedir?

Dünya Bankası’nın resmi sitesinde yayınladığı verilere göre Portekiz’de güncel işsizlik %7.2 oranındadır. Portekiz’deki işsizlik oranı son 10 yılda düşüş göstermiştir. 2019’daki %6.46’lık oran son 10 yılın en düşük işsizlik oranıdır ve 2020 yılında Portekiz işsizlik oranı %7.2 seviyesindedir.

Portekiz’de İşçi Hakları Nasıldır?

Portekiz işçi haklarına en çok önem veren ülkeler arasında gösterilmektedir. Portekiz’de asgari çalışma yaşı 16 olarak belirlenmiştir ve bireyler 25 yaşına kadar bulundukları yaş gruplarına göre giderek artan asgari ücretler almaktadırlar. Portekiz’de çalışma saatleri ise günde en fazla 8 saat ve haftada en fazla 40 saattir. Portekizde çalışan işçilerin çalışma şartları, sağlıkları, özel izinleri ve tatilleri Portekiz hükümeti işçi kanunları tarafından güvence altına alınmaktadır.

Türk Vatandaşlarının Portekiz’de Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşların Portekiz’de çalışabilmesi için Portekiz çalışma izni başvurusu yapmaları ve başvurularının kabul edilmesi gerekmektedir. Portekiz’de Portekiz çalışma izni sahibi olan Türk vatandaşları Portekiz vatandaşlarının sahip olduğu çalışma haklarına sahip olmaktadır ve aynı şartlar altında çalışabilmektedirler. Portekizce bilmeyen Türk vatandaşların, ağırlıklı olarak hizmet sektöründe iş bulmaları daha kolaydır.

Portekiz’de çalışma izni almak isteyen bireyler Portekiz çalışma izni başvurusunda bulunmalıdırlar.

Portekiz’de Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Portekiz’de çalışma izni ile çalışan bireyler Portekiz aile birleşim vizesine başvuru yaparak eşleri için Portekiz’de oturum izni alabilmektedirler. Portekiz aile birleşim vizesi ile Portekiz’de çalışan bireylerin eşleri ve 1. dereceden diğer aile bireylerine verilen oturum izni Portekiz’de çalışan bireyin mevcut oturum izni süresine denk olarak verilmektedir.

Portekiz aile birleşim vizesi ile Portekiz’de çalışma izni olan eşinin ya da aile üyesinin yanına gidecek olan bireyler Portekiz hükümeti tarafından istenen şartları ve belgeleri sağladıktan sonra Portekiz Büyükelçiliği ya da Portekiz Başkonsolosluğuna başvuru yapmalıdır.

Portekiz’de Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

Portekiz hükümeti tarafından uygulanan göçmen kanunlarına göre Portekiz’de yüksek lisans eğitimi gören Avrupa Birliği vatandaşları bir limit olmadan Portekiz’de çalışabilmektedir, Portekiz’de yüksek lisans yapan ve Avrupa vatandaşı olmayan yabancı uyruklu öğrencilere haftada en fazla 20 saat olmak üzere çalışma izni verilmektedir. Portekiz’de yüksek lisans yapan ve Avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler Portekiz’deki resmi tatillerde çalışma kısıtlamalarından muaf olmaktadır ve tam zamanlı çalışabilmektedir.

Portekiz’deki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Portekiz’de en yaygın iş ilanları yazılımcılık, doktorluk, hemşirelik, garsonluk, barmenlik, çevirmenlik, pazarlamacılık ve müşteri hizmetleri sektörlerinde görülmektedir. Portekiz’de çalışmak isteyen ve Portekizce bilmeyen bireyler için en çok iş imkanı sağlayan alan ise hizmet sektörü olmaktadır. Portekiz’de doktorluk, müşteri hizmetleri ve çevirmenlik gibi alanlarda ilanlara başvuru yapacak adaylardan ileri seviyede Portekizce bilgisine sahip olmaları istenmektedir.

Portekiz Konsolosluğu İş İlanlarını Nerede Yayınlar?

Portekiz’de iş ilanları Portekiz iş arama sitelerinde ve Portekiz Başkonsolosluğu resmi sitesinin duyuru bölümünde yayınlanmaktadır.

Paylaş: