Lizbon Vize İşlemleri

Lizbon Vize Başvurusu ve Portekiz Vizesi

Lizbon, Portekiz ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. Lizbon şehri Tejo Nehri’nin oluşturmuş olduğu haliçin üzerinde ve Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. Portekiz Lizbon şehrine seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını Ankara Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk bölümünden ya da İstanbul Macaristan Başkonsolosluğundan veya akredite acenteler aracılığı ile yapabilmektedir.

Vizem.net Lizbon’a seyahat edecek kişilere vize başvuru ve takip işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Lizbon Vize İstiyor Mu?

Lizbon, umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinden vize istemektedir. Hizmet (gri) pasaportu, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri ise Lizbon’a 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz seyahat edebilmektedir.

Lizbon Üzerinden Yapılacak Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Gerekli Mi?

Lizbon üzerinden yapılacak aktarmalı uçuşlarda Türk vatandaşlarının, Lizbon’da aktarma yaparken havaalanından çıkmadıkları ya da başka bir Schengen ülkesine gitmedikleri takdirde Lizbon transit vize almalarına gerek yoktur.

Transit vize bir ülkeye giderken başka bir ülke üzerinden aktarma yapılacağı zaman alınan vize türüdür. Havaalanından dışarı çıkmadan Portekiz’den aktarma yapılacağı zaman Lizbon transit vize almaya gerek duyulmamaktadır; ancak aktarma süresi içerisinde havaalanından çıkmak için Portekiz transit vize istemektedir.

Lizbon Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lizbon vize başvurusu Ankara Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü ya da İstanbul’dan yapılacağı durumlarda yetkili vize başvuru merkezi As Visa Solutions ya da akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Portekiz vize başvurusu sürecinde ilk olarak vize için istenilen gerekli evraklar hazırlanır ve vize randevusu alınır. Vize randevu gününde başvuru sahibi vize için gerekli evraklar ile birlikte vize başvuru merkezine giderek evrak teslimini ve biyometri işlemlerini yapmaktadır. Başvuru sahibi vize başvuru ücretini de işlemler tamamlanmadan önce ödeyerek vize başvurusunu yapmaktadır.

As Visa yalnızca Lizbon’a yapılacak 90 günden az kısa süreli seyahatlerde alınması gereken Schengen vizesi için yetkilidir: 90 günden uzun süreli Lizbon seyahatlerinde ulusal vize alınmalıdır ve ulusal vize almak için Ankara Portekiz Büyükelçiliği vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Lizbon Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Lizbon vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 sayfası boş olan geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir. Pasaportun resimli sayfası ile geçmiş vizelerin fotokopisi ve eski pasaportlar da başvuruda sunulmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Vize başvuru formu İngilizce dilinde eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz olan ve 6 aydan eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Konaklama rezervasyonu: Lizbon seyahati sırasında kalınacak otelin rezervasyon bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Lizbon’a gidiş ve dönüş uçak biletlerinin rezervasyon bilgileri alınmalıdır.
 • Maddi kanıt: Lizbon seyahatinin tüm masrafların karşılanabileceğini gösteren şahsi banka hesap dökümü, maaş bordrosu veya sponsor dilekçesi gibi maddi kanıtların sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Lizbon seyahatini kapsayan, Schengen üyesi ülkelerin tümünde geçerli olan ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Başvuru sahibinin nüfus cüzdanının 1 adet fotokopisi gereklidir.

Yukarıda verilen Portekiz vize belgeleri standart evraklardır ve başvuru yapılan vize türüne ve başvuru sahibinin mesleğine göre evraklar değişkenlik gösterebilmektedir.

Lizbon Vize Harcı Ne Kadar?

Lizbon vize harcı; vize türü, vize süresi ve başvuru sahibinin yaşı ya da vatandaşlığı gibi durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Portekiz Lizbon Schengen vize ücreti 80 Euro ve 6-12 yaş arası 40 eurodur. Portekiz vize ücreti 6 yaşından küçükler ile Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri ve 18 yaşın altındaki çocukları için ücretsizdir. Lizbon’a 1 yıldan uzun süreli seyahat edecekler için Portekiz ulusal vizesi ücreti 90 Euro ve 90 günden fazla ancak 1 yıldan uzun süreyle seyahat edecekler için ise ulusal vize ücreti 75 eurodur.

2022 yılı için Lizbon vizesi masrafları tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 185 Euro tutmaktadır.

Lizbon Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Lizbon vizesi için randevular, Ankara Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk bölümüne yapılacak başvurularda Konsolosluğa mail atarak alınmakta; As Visa Solutions’a yapılacak başvurularda ise randevu online olarak alınabilmektedir.

Portekiz için vize başvurusu için vize türünün belirlenmesi ve vize türüne göre, Ankara Portekiz Büyükelçiliğinden veya aracı kurum üzerinden yetkili kurumdan Portekiz Konsolosluğu vize randevusu alınması gerekmektedir. 90 günden uzun süreli seyahat için alınması gereken ulusal Portekiz vize randevu, Ankara Portekiz Büyükelçiliğinden alınmalıdır.

Lizbon Vize İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Lizbon vize işlemleri kısa süreli Schengen vizeleri için 2 ile 7 iş günü içinde, uzun dönemli ulusal vizeler için 2 hafta ile 4 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusu sırasında eksik evrak sunulması ve vize başvurusunun resmi tatillere denk gelmesi vize sonuçlanma süresini uzatabilmektedir.

Lizbon Vizesi Almak Zor Mu?

Lizbon vizesi almak gerekli evrakların eksiksiz ve doğru hazırlanması ve başvuru sahibinin vize için istenen kriterlere uygun olması durumunda kolay olmaktadır.

Lizbon'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Lizbon’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Belem Kulesi
 • Alfama bölgesi
 • Bairro Alto
 • Sao Jorge Kalesi
 • Jeronimos Manastırı
 • Keşifler Anıtı
 • Santa Justo Asansörü
 • Cascais
 • 25 Nisan Köprüsü
 • Rossio Meydanı
 • Berardo Müzesi
 • Belem Pastanesi
 • Ticaret Meydanı
 • Sintra kasabası

Portekiz Lizbon gezilecek yerler bakımından zengin bir şehirdir ve hem kültürel hem de doğal birçok gezi noktası bulunmaktadır. Portekiz başkenti Lizbon’a turistik bir gezi gerçekleştirmek için Schengen vizesi almak gerekmektedir.

Lizbon Vizesi İle Portekiz'de Gidilebilecek Diğer Şehirler Nelerdir?

Lizbon vizesi ile Portekiz’de gidilebilecek diğer şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Braga
 • Sintra
 • Coimbra
 • Aveiro
 • Porto
 • Fatima
 • Algarve

Lizbon vizesi alarak Portekiz’in diğer güzel ve önemli şehirlerine de gitmek mümkündür. Portekiz şehirleri arasında Lizbon’dan sonra en popüler şehir Porto’dur ve Porto 1996 senesinden beri UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan Ribeira’ya da ev sahipliği yapmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: