Portekiz Sağlık Vizesi

Portekiz Sağlık Vizesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Portekiz sağlık vizesi, kişiye Portekiz’de tıbbi tedavi olma imkanı sağlayan bir vizedir. Portekiz sağlık vizesi kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi türlerinden biridir ve vizeye sahip olan kişiye 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Portekiz’de bulunma hakkı tanımaktadır.

Vizem.net, tıbbi tedavi amacı ile Portekiz'e seyahat etmesi gereken kişilerin vize başvurularında; gerekli evrakların kontrolü, sağlık sigortası ve yeminli tercüme işlemleri dahil olmak üzere tüm süreç için tek çatı altında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Portekiz Sağlık Vizesi Almalıdır?

Portekiz sağlık vizesi ülkede 90 güne kadar tıbbi tedavi görmeye ihtiyaç duyan kişiler tarafından alınmalıdır; tedavi süreci 90 günü aşabilecek kişiler Portekiz ulusal vize başvurusunda bulunmalıdır.

Portekiz Tedavi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz tedavi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz vize başvuru formu: İstenen bilgiler doğru bir şekilde doldurulmalıdır ve form çıktı alındıktan sonra imzalanmalıdır.
 • Fotoğraf: İki adet aynı ve üç aydan eski olmayan fotoğraf sunulmalıdır. Portekiz vize fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğundadır.
 • Geçerli pasaport: Pasaport alınma tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır ve pasaport Portekiz’den ayrılış tarihinden en az 3 ay sonraya kadar geçerli olmalıdır.
 • Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu: Uçuş numarası ve tarihini de içeren gidiş dönüş uçuş detaylarını gösteren bir belge temin edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az30.000 euro teminatlı sağlık sigortası yapılmalıdır.
 • Konaklama belgesi: Hastanede kalınacağına dair onaylanmış konaklama belgesi, otel rezervasyonu, davetiye mektubu veya kira sözleşmesi olarak sunulabilir.
 • Maddi imkan beyanı: Müracaat sahibinin tedavi ve diğer masraflarını karşılayabilecek maddi imkanının olduğunun kanıtı maaş bordrosu, sponsor dilekçesi veya hesap dökümü olarak beyan edilmelidir.
 • Hastaneden sağlık raporu: Kişinin tedavisini olacağı hastalığı belirten bir sağlık raporu olmalıdır.
 • İşveren izin yazısı: Çalışılan kurumdan işveren kişinin seyahat tarihlerini,seyahat amacını ve çalışan kişinin bu tarihlerde izinli olacağını belirten ve firma yetkilileri tarafından imzalanıp antetli kağıda basılmış olan orijinal bir yazı sunulmalıdır.
 • SGK işe giriş bildirgesi: Güncel ve barkodu olup işveren tarafından verilmelidir.
 • SGK 4a hizmet dökümü: Her aday sosyal güvencelerini sağlayan belgeleri sunmalıdır. E-devletten alınan barkodlu dokümanlar kabul edilir.
 • Emekliliği gösterir belge: E-devletten barkodlu olarak alınmalıdır.
 • Şirket evrakları: Son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi, şirketin unvan ve ortaklarının açıkça belirtildiği ticaret sicil gazetesi, güncel vergi levhası ve şirket imza sirküleri sunulmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri: Kimlik bilgilerini içeren bilgi sayfasının ve pasaporttaki işlem gören sayfaların tümünün eksiksiz fotokopisi sunulmalıdır.

Portekiz tedavi vizesi alınırken gerekli görülmesi halinde ek belge talep edilebilir. Portekiz sağlık vizesi için başvurularda, başvuru sahibinin Portekiz’de tedavi görmesi gerektiği belgelerle kanıtlanmalıdır.

Sağlık Sebepli Portekiz Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sağlık sebepli Portekiz vize başvuru formunun tamamı büyük harflerle ve okunaklı olarak doldurulmalıdır. Portekiz Schengen vizesi başvuru formu içerisinde isim, soyisim, doğum tarihi, cinsiyet, medeni hal, seyahat belgesi bilgileri, meslek bilgileri, seyahat amacı, biyometrik bilgiler, davetiye detayları ve geçim kaynağı soruları yer almaktadır. Portekiz sağlık vizesi başvuru formu mavi veya siyah renkle doldurulmalıdır; başvuru formu bilgisayarda veya elle doldurulabilir fakat formun yapısı bozulmamalı ve 3 ayrı sayfa halinde doldurulmalıdır.

Sağlık sebepli Portekiz vize başvuru formu aşağıda verilmiştir.

Sağlık Sebepli Portekiz Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Sağlık Sebepli Portekiz Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz Tedavi Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Portekiz tedavi vizesi davet mektubu tedavi için gidilecek kurum tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olmalıdır; kişinin hastaneye kabulü belirtmelidir ve bütün masrafların karşılandığı davetiye içerisinde yer almalıdır.

Vize başvuru sahibinin ülkesinde bulunan bir doktor, klinik veya hastaneden Portekiz’de tedaviye ihtiyaç duyulduğuna dair bir mektup da alınmalıdır. Portekiz tedavi vizesi davetiyesinde, davetiyeyi gönderen kişi ya da kurumların e-mail adreslerinin bulunması zorunludur.

Portekiz Sağlık Vizesi için Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Portekiz sağlık vizesi için seyahat sigortası en az 30.000 euro teminatlı ve Schengen ülkeleri için geçerli olmalı; seyahate gidişten 1 gün önceyi ve dönüşten 1 gün sonrayı kapsamalıdır.

Sağlık sorunları, acil tedavi ve ölüm gibi durumlarda kişinin kendi ülkesine dönme zorunluluğunda kalması halinde ortaya çıkacak bütün harcamalar Portekiz sağlık sigortası tarafından karşılanabilmelidir.

Medikal Portekiz Vizesi Nereden Alınır?

Medikal Portekiz vizesi Ankara Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü ya da İstanbul Macaristan Başkonsolosluğundan veya Portekiz için vize işlemleri gerçekleştiren akredite acenteler aracılığıyla alınabilmektedir.

Portekiz Sağlık Vizesi Ankara'dan Nasıl Alınır?

Portekiz sağlık vizesi Ankara’dan, Portekiz Büyükelçiliğine şahsen başvurularak alınabilmektedir. Portekiz sağlık vizesi başvuruları Ankara Portekiz Büyükelçiliğine seyahat tarihinden en az 15 gün en fazla 3 ay önce yapılmalıdır; vize başvuruları şahsen kabul edilmektedir ve hiçbir aracı kurumla çalışılmamaktadır. Portekiz Ankara Büyükelçiliği vize başvurusu randevuları yalnızca e-mail ile verilmektedir.

Portekiz sağlık vizesi başvurularında gerekli belgeler eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmalı ve randevu gününde Ankara Portekiz Büyükelçiliğinin Vize Bölümüne teslim edilmelidir. Ankara’dan Portekiz sağlık vizesi almak için başvuru esnasında parmak izi ve fotoğraf gibi biyometri işlemlerinin de yapılması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Portekiz Sağlık Vizesi İstanbul'dan Nasıl Alınır?

Portekiz sağlık vizesi İstanbul’dan, İstanbul Macaristan Başkonsolosluğuna aracı kurum üzerinden başvurularak alınabilmektedir. Ankara Portekiz Büyükelçiliği, İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişilere kolaylık sağlamak amacıyla İstanbul Macaristan Başkonsolosluğuna vize verme yetkisi tanımıştır; İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu Portekiz vizesi İstanbul işlemleri için As Visa Solutions’a vize başvuruları için yetki vermiştir. Verilen yetki doğrultusunda Portekiz sağlık vizesi İstanbul’dan As Visa Solutions aracı kurumu aracılığıyla yapılabilmektedir.

İstanbul’dan Portekiz sağlık vizesi almak için randevular As Visa Solutions’ın websitesinden veya çağrı merkezinden alınabilir. Portekiz sağlık vizesi başvuruları As Visa Solutions’ın başvuru ofisine eksiksiz evraklar ile gelinerek yapılmalıdır. As Visa Solution’dan alınan Portekiz sağlık vizesi ücreti başvuru ofisine nakit ve euro olarak ödenmelidir.

Portekiz Tıbbi Tedavi Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Portekiz tıbbi tedavi vizesi başvuru ücreti kişi başı 80 eurodur. Portekiz sağlık vizesi harcı 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsiz; 6-12 yaş arası çocuklar için 40 eurodur.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne yapılan Portekiz tıbbi tedavi vize başvurularında vize ücretleri nakit Türk lirası olarak vize memuruna başvuru sırasında verilmelidir. As Visa Solutions’da Portekiz vize ücreti nakit euro olarak ödenmelidir; madeni para ve kredi kartı kabul edilmemektedir.

Portekiz Sağlık Vizesi Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Portekiz sağlık vizesi başvurusu takibi As Visa üzerinden yapılan başvurularda, aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Portekiz vize başvurusu sorgulama, vize başvurusu şahsen Büyükelçiliğe yapıldı ise elçilikten mail yoluyla vize süreci hakkında bilgi talep edilerek vize takip işlemleri yapılabilir.

Tedavi Amaçlı Portekiz Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Tedavi amaçlı Portekiz vizesi minimum 2 hafta içerisinde çıkmaktadır. Tedavi amaçlı Portekiz vizesinin çıkması bazı durumlarda 30 güne kadar uzayabilmektedir; olağanüstü durumlarda Portekiz Büyükelçiliğinin diğer Schengen Konsolosluklarına danışması gerekebilir ve bu durum vizenin çıkmasını 60 güne kadar uzatabilmektedir.

Tedavi amaçlı Portekiz vizesine başvurular herhangi bir gecikmeyi önlemek için, Portekiz’e seyahatten üç ay öncesinden evvel olmamak şartıyla, olabildiğince erken yapılmalıdır.

Portekiz Sağlık Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Portekiz sağlık vizesi altı aylık bir zaman dilimi içerisinde en fazla üç aylık bir süre için verilir.

Portekiz Sağlık Vizesi Uzatılabilir Mi?

Portekiz sağlık vizesinin uzatılması mümkündür. Portekiz sağlık vizesinin uzatılma imkanı üçüncü ülke vatandaşlarının yaşayabileceği zorlukları önlemek amacıyla tanınmış olan bir haktır.

Portekiz sağlık vizesinde uzatma hakkı tıbbi tedaviye ihtiyacı devam eden kişilere sağlanmaktadır. Bir aile ferdinin ani ölümü sonucunda cenazede yer almak veya bir yakının zor durumunda destek sağlamak isteyen kişiler için Portekiz’de vize uzatma işlemleri bir seçenek olarak sunulmaktadır.

Portekiz Sağlık Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Portekiz sağlık vizesi, kişilerin Portekiz’e turizm veya iş için gidip ziyaret başı 90 güne kadar ülkede kalmasına izin tanıyan kısa süreli bir vizedir. Portekiz D tipi vize kişiye çalışma ve oturma hakkı sağlarken aynı haklar Portekiz sağlık vizesinin kapsamında değildir. Portekiz sağlık vizesi bir Portekiz Schengen vizesi türü olarak, vizeye sahip olan kişinin ülkeye girişini, özgürce seyahat etmesini ve ülkeyi terk edebilmesini sağlamaktadır.

Portekiz sağlık vizesine sahip olan kişi 90 güne kadar ülke içerisinde tıbbi tedavi görme hakkında sahiptir. Portekiz’de tedavisi 90 günün üzerinde sürecek kişiler için Portekiz sağlık vizesi yeterli değildir ve uzun süreli Portekiz D tipi vize başvuru yapılması gerekmektedir.

Portekiz için Tıbbi Tedavi Vizesi Almak Zor Mudur?

Portekiz için tıbbi tedavi vizesi almak zor değildir. Portekiz tıbbi tedavi vizesi almak isteyen kişiler istenen kritelerde uygun oldukları ve gerekli vize evraklarını eksiksiz ve doğru hazırladıkları takdirde kolayca vizeyi almaya hak kazanabilirler.

Sağlık Vizesi Sahipleri Portekiz Ulusal Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir Mi?

Sağlık vizesi sahipleri Portekiz ulusal sağlık hizmetlerinden yararlanamaz. Portekiz ulusal sağlık sistemi sağlık vizesine sahip olan yabancı ziyaretçilerin tedavi masraflarını karşılamaz.

Portekiz ulusal sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkını elde edebilmek için oturma iznine sahip olunmalıdır. Portekiz sağlık vizesi sahipleri Portekiz sağlık sistemi tarafından sunulan ücretsiz hizmetlerden yararlanma hakkında sahip olmadıkları için ülkede kısa süreli tedavi görülmesi durumunda sağlık sigortalarının ilgili tedavi masraflarını kapsadığından emin olmalıdır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: