İş Arama Vizesi Ülkeler

2023'te İş Arama Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

İş arama vizesi, Avrupa Birliği dışındaki bir ülkenin vatandaşı olan ve akademik derecesi sebebiyle yüksek nitelikli olan kişilere sunulan bir vize türüdür. İş arama vizesi almaya uygun görülen kişi gittiği şehirde 6 ay kadar iş aramak suretiyle bulunabilmektedir. İş arama vizesi, 6 ay içinde kalıcı bir iş bulunması halinde oturma iznine dönüştürülür.

Vizem.net iş aramak için yurt dışına çıkmak isteyen kişilere iş arama vizesi ve bir işverenden iş teklifi alınması halinde çalışma vizesi başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İş Arama Vizesi Kimlere Verilir?

İş arama vizesi alabilecek kişiler ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de, çoğu ülke tarafından talep edilen temel şartlar aşağıda listelenmektedir.

  • 18 yaş ve üzerinde olmak
  • Nitelikli bir üniversitenin lisans veya yüksek lisans programından mezun olmak
  • 5 yıllık çalışma deneyimine sahip olmak.
  • İş bulma sürecindeki giderler için ekonomik yeterliliğe sahip olmak

Türk Vatandaşlarına İş Arama Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Türk vatandaşlarına iş arama vizesi veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

  • Almanya
  • Hollanda
  • Avusturya
  • İspanya

Almanya İş Arama Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya iş arama vize başvurusu için bir Alman üniversitesinden veya denk bir yabancı üniversiteden lisans veya yüksek lisans diplomasına, 5 yıllık geçmiş iş deneyimine, seyahat sağlık sigortasına ve ekonomik yeterliliğe sahip olmak gereklidir. Almanya iş arama vizesi şartları karşılandıktan sonra pasaport, fotoğraf, konaklama kanıtı, ekonomik yeterlilik kanıtı, niyet mektubu, seyahat sağlık sigortası ve Almanya iş arama vizesi başvuru formu gibi evrakların yanında özgeçmiş ve akademik yeterlilik belgeleri de gerekmektedir. Almanya iş arama vizesi harcı olarak 75 euro ödeme yapılmalıdır. Gerekli evraklar teslim edilmeden ve harç ödenmeden yapılan başvurular geçersiz sayılmaktadır. İş arama vizesi hamiline 6 aya kadar Almanya’da bulunarak iş arama hakkı tanımaktadır. Almanya iş arama vizesi meslekler arasında süreç farklılığı gösterebilmektedir. Öğretmen veya doktor gibi uygulamaya dayalı mesleklerde başvuranın çalışma yeterliliği de göz önünde bulundurulmaktadır.

Türkiye'nin onay oranı en yüksek akredite acentesi olan Vizem.net'ten Almanya iş arama vizesi danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

 Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Hollanda İş Arama Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda iş arama vize başvurusu için geçmiş 3 yıl içerisinde Hollanda'da lisans eğitim görmüş olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yüksek lisans ve doktora mezunlarının ise bir okul yılı yani 10 ay boyunca Hollanda'da eğitim görmüş olmaları veya Hollanda tarafından kabul edilmiş bir eğitim kurumundan mezun olmaları gerekmektedir.

Pasaport, eğitim durumu belgesi, ekonomik yeterlilik kanıtı, biometrik fotoğraf, başvuru formu ve konaklama belgeleri ile birlikte 207 euro harç yatırıldıktan sonra başvuru yapılabilir. Hollanda iş arama vizesi hamiline 1 yıl boyunca iş arama hakkı tanımaktadır.

Eğitim şartı dışında Hollanda iş arama vizesi için İngilizce yeterliliği de istenmektedir. IELTS veya TOEFL sınavlarından minimum 6.0 veya eşdeğer puan alınmalı ve mezun olunan eğitim kurumunda Flemenkçe veya İngilizce eğitim alınmış olması gerekmektedir.

Avusturya İş Arama Vizesi için Başvuru Nasıl Yapılır?

Avusturya iş arama vizesi için başvuru gereklilikleri puan hesaplamasıyla ölçülmektedir. Puan tablosunda eğitim durumu, çalışma geçmişi, akademik başarılar, dil yeterliliği ve yaş gibi kriterlere göre puan toplanmaktadır ve başvuru sahiplerinin 100 üzerinden en az 70 puan toplaması beklenmektedir. Avusturya iş arama vizesi yalnızca yüksek nitelikli çalışan kategorisinde bulunan kişilere verilmektedir.

Pasaport, sağlık sağlık sigortası, biyometrik fotoğraf, konaklama kanıtı ve ekonomik yeterlilik kanıtı için gerekli evraklar başvuru sırasında ibraz edilmelidir. Puan tablosundaki maddeleri kanıtlamak için de eğitim geçmişi, çalışma geçmişi ve dil bilgisini kanıtlayan dökümanlar sunulmalıdır. 150 euro olan başvuru harcı yatırıldıktan sonra başvuru yapılabilir. Avusturya iş arama vizesi hamiline 6 aya kadar ülkede bulunarak iş arama hakkı tanımaktadır.

Avusturya İş Arama Vizesi Puan Tablosu Nasıldır?

Avusturya iş arama vizesi puan tablosu çeşitli kriterler ve puanlardan oluşmaktadır. Tablodaki kriterlerin karşılanmasıyla 100 üzerinden 70 alan kişiler başvuru yapmaya hak kazanır. Toplam 5 ana başlık bulunmakta ve bu başlıklar özel beceriler, çalışma deneyimleri, dil becerisi, yaş ve Avusturya’da okumuş olmak olarak ayrılmaktadır. Her ana başlıktan alınabilecek maksimum puanlar belirlenmiştir. Özel beceriler kısmından en fazla 40, çalışma deneyimleri kısmından 20, dil becerisi kısmından 20, yaş kısmından 20 ve Avusturya’da okumuş olmak kısmından ise 10 puan alınabilmektedir.

Tablodaki her kategoriden alınan puanlar toplanarak Avusturya iş arama vizesi puanlama sistemi üzerinden 70 puan alınması halinde Avusturya iş arama vizesi başvuru yapılabilir. Tabloda belirtilen kriterlerin doğrulu evraklar ile kısıtlanabileceği için dürüst olunması gereklidir.

İspanya İş Arama Vizesi için Nasıl Başvurulur?

 İspanya iş arama vizesi başvurusu sırasında İspanya’da ikamet ediliyor olması gerekmektedir. İspanya’da eğitim gören yabancı kişiler mezun olduktan sonraki 6 ay içinde iş arama vizesi başvurusu yapabilirler.

Mezuniyet tarihine yakın yapılan başvuruların kabul oranı daha yüksektir. İspanya iş arama vizesi için eğitim durumu dışında ekonomik yeterlilik, özgeçmiş, niyet mektubu, sağlık sigortası ve başvuru formu ibraz edilmelidir. 10,72 euro olan başvuru harcının ödenmesi ile başvuru yapılabilir. İspanya iş arama vizesi hamiline 12 aya kadar ülkede bulunarak iş arama hakkı tanımaktadır.

İngiltere'nin İş Arama Vizesi Var Mıdır?

Hayır, İngiltere iş arama vizesi yoktur. İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin istisnai vize türleri dışında İngiltere’ye seyahat etmeden önce sponsorluk lisansı bulunan bir işveren tarafından iş teklifi alınmış olması gerekmektedir.

Kanada İş Arama Vizesi Veriyor Mu?

Kanada iş arama vizesi olarak kategorilendirilmiş bir vize türü vermemektedir. Kanada’da çalışmak isteyen kişiler geçici oturum vizesi alarak Kanada’da iş arayabilir veya iş görüşmesi yapabilir.

Vizem.net İş Arama Vizesi Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

İş arama vizesi uzun süreli bir vize olduğundan, iş arama vizesi başvurularında Vizem.net’in uzun süreli vizeler için danışmanlık ücretleri uygulanır.

Vizem.net'in vize danışmanlık ücreti kısa süreli vizeler için ortalama 55 dolar iken, iş arama vizesi gibi uzun süreli vizeler için 85 ile 165 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: