En Uzun Vize Veren Ülkeler

Uzun Süreli Vizeler ve 2023'te En Uzun Vize Veren Ülkeler

Vize süresi, vize başvurusu yapılan ülkeden ülkeye ve alınmak istenen vize türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Vize kalış süresi ile vize geçerlilik süresi birbirinden farklı kavramlardır. Schengen bölgesine girmek ve kalmak için kullanılabilecek vizenin süresine geçerlilik süresi adı verilmektedir. Kalış süresi ise Schengen bölgesinde kalınabilecek maksimum süredir.

Aşağıda geçerlilik süresine göre en uzun vize veren ülkelere dair bilgiler verilmektedir.

Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

Uzun süreli vize almak için başvuru sahiplerinin başvuru evraklarına ve şartlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Vizeyi uzun bir geçerlilik süresi ile almak isteyenler, vize başvuru formunu eksiksiz ve olabildiğince detay vererek doldurmalı, vize için istenen tüm evrakları eksiksiz olarak sunmalı, en az 2 farklı seyahat planı yapmalı, daha önce başvuru yapılan ülkeden başvuru yapmalı, seyahat sağlık sigortasını uzun süreli yaptırmalı, şahsi bir dilekçe hazırlayarak kendisini detaylı bir şekilde anlatmalı, önceki vizelerini kurallara uygun olarak kullanmış olmalı ve zor vize veren Schengen ülkelerinden başvuru yapmamalıdır; sayılan faktörlere özen gösteren kişilerin uzun süreli vize alma ihtimali daha yüksektir.

İlk Vize Başvurusunda Uzun Süreli Vize Alınabilir Mi?

İlk vize başvurusunda genelde ülkeler daha temkinli davranarak uzun süreli vize vermemektedir, ancak ilk başvuruda uzun süreli vize alınması imkansız değildir. İlk kez vizeye başvuracak kişiler uzun süreli bir vize alabilmek için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamalı, başvuru dilekçesini seyahat süresi, amacı ve tüm detaylarını içerek şekilde yazmalı, vize başvurusunu değerlendirecek makama vize bitimi sonrasında ülkeye geri döneceğini ispatlamalı ve ne gerekçe ile uzun süreli bir vize talep ettiğini geçerli bir sebep sunarak anlatmalıdır.

En Uzun Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

En uzun vize veren ülkeler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

ÜlkelerMaksimum Vize Geçerlilik Süresi
İngiltere10 yıl
ABD10 yıl
Kanada10 yıl
Avustralya10 yıl

En Uzun Vize Veren Schengen Ülkeleri Nelerdir?

Schengen ülkelerinin tümü, çok girişli Schengen vizesi için gerekli başvuru şartlarını karşılayan ve belgelerini eksiksiz olarak sunan kişilere en fazla 5 yıl geçerlilik süresi bulunan vize vermektedir. Schengen vize geçerlilik süresi 5 yıl olsa da, bu süre içerisinde her girişte Schengen bölgesinde 90 gün kalınabilmektedir.

Schengen ülkelerinde tek girişli standart turist vizesinin geçerlilik süresi en fazla 180 gündür ve bu 180 gün içerisinde Schengen ülkelerinde en fazla 90 gün kalınabilmektedir. İlk kez vize başvurusu yapacak kişilere verilen Schengen vizesi geçerlilik süresi genellikle seyahat süresi kadar olmaktadır.

Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, vize süresi uzatılabilmektedir. Vize süresini uzatabilmek için başvuru sahibinin geçerli sebepler sunması gerekmektedir.

Vize süresini uzatmak için en önemli nokta, başvuru sahibinin Schengen bölgesinde kalabilmek için güçlü sebeplerini sunabilmesidir. Vize süresi uzatma için vize alınan ülkeye geç girmek, ölüm ve tıbbi sorunlar gibi insani nedenler, uçuş bağlantılarının iptali veya deprem ve doğal afet gibi mücbir sebepler, planlanmamış düğün ve işlerin bitmemesi gibi önemli kişisel sebepler ileri sürülebilmektedir. Vize uzatma başvurusunun yapılması, uzatma işleminin kesin olarak yapılacağı anlamına gelmemektedir; ülkeler genellikle sadece istisnai durumlarda vize süresini uzatabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: