Transit Vize Nedir?

Transit Vize Nedir, 2023’de Hangi Ülkeler için Şarttır?

Transit vize, bireyin varış noktasına gidene kadar başka ülkelerden geçmesine izin veren bir vizedir. Transit vizeler kısa sürelidir ve her seferinde gerekli değildir. Seyahat edecek kişiler aktarma yapacakları ülke için transit vizeye ihtiyaçları olup olmadığını öğrenmek için önceden konsoloslukla iletişime geçmelidir.

Ülkeler, 12 saat ile 5 gün arasında bulunan süreler için transit vize istemeyebilmektedir; ancak belirlenen süreyi aşan geçişler için bu ülkelerden transit vize alınması gerekmektedir. Bazı ülkeler her türlü süre için yapılacak tüm aktarmalı seyahatlerde transit vize istemektedir.

2022'de Transit Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

Aktarmalı uçuşlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından transit vize istemeyen ülkeler ve kaç saate kadar transit vize istemedikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkelerTransit Vize Olmadan Aktarma Süresi
Bulgaristan24 saat
Fransa12 saat
İspanya12 saat
İtalya24 saat
PolonyaTürkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Polonya’dan aktarma yaparken havaalanından çıkmadıkları sürece veya başka bir Schengen ülkesine girmedikleri sürece Polonya transit vizesine ihtiyaçları yoktur.
Yunanistan24 saat
MacaristanTürkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Macaristan üzerinden başka bir ülkeye aktarma yaparken transit vize almalarına gerek yoktur.
Çin24 saat
PortekizHavaalanından çıkmadığı sürece ya da başka bir Schengen ülkesine gelmediği sürece bireyin transit vizeye ihtiyacı yoktur.
Mısır6 saat
FinlandiyaTürkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının havaalanı transit bölgesinden çıkmadığı sürece transit vizeye ihtiyaçları yoktur.
İspanya12 saat
AvusturyaTürkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport türü farketmeden transit bölgeden ayrılmama şartıyla transit vize istenmemektedir.
Birleşik Arap Emirlikleri24 saat
İsrailİsrail topraklarından transit geçiş için bireyin sadece en az altı ay geçerli bir seyahat belgesi ya da pasaportu olması gerekmektedir.

Avrupa'da Transit Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

Avrupa’da aktarmalı uçuşlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından transit vize istemeyen ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan
 • Fransa
 • İspanya
 • İtalya
 • Polonya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • Portekiz
 • Finlandiya
 • İspanya
 • Avusturya
 • Litvanya

Transit Geçişlerde Vize İsteyen Ülkeler Hangileridir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına aktarmalı uçuşlarda transit vize uygulayan ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Almanya
 • Hollanda
 • İngiltere
 • Romanya
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Danimarka
 • Kanada
 • Avustralya
 • İsveç
 • Çek Cumhuriyeti
 • İsviçre
 • Rusya

Transit Vize Nereden Alınır?

Transit vize ilgili ülkenin konsolosluğundan ya da mevcut ise vize başvuru merkezlerinden alınabilmektedir.

Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Transit vizeye başvurmadan önce kişinin geçeceği ülkede bir transit vizeye ihtiyacı olup olmadığından emin olması gerekmektedir. Transit vizeye başvururken gereken evraklar kişinin geçeceği ülkeye göre değişmektedir; ülkelerin talep ettiği evrakların istenen dilde çeviri ve gerekli ise noter onaylı şekilde teslim edilmesi gereklidir.

Aktarma yapılacak ülkenin konsolosluğundan ya da vize başvuru merkezi üzerinden transit vizeye başvurulmalıdır; vize randevusunda transit vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Vize ücreti geçilecek ülkeye göre 25 Amerikan doları ile 100 Amerikan doları arasında değişmektedir.

Transit Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Transit vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Transit vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Altı ay daha geçerliliği bulunan pasaport sunulmalıdır.
 • Fotoğraf: Başvuru yapılacak ülkenin istediği ölçülerde, yakın zamanda çekilmiş biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sırasında meydana gelebilecek beklenmeyen masrafları karşılamak adına yapılan seyahat sağlık sigortası, aktarma süresini de sağlayacak şekilde yaptırılmalıdır.
 • Gidilen ülkeye olan bilet: Bireyin aktarma yaptığı ülkede kalmayacağına dair rezervasyonlar kanıt olarak uçak bileti sunulmalıdır.
 • Gidilen ülkenin vizesi: Bireyin gideceği ülkeye girebilme izni olduğuna dair kanıt olarak geçerli bir vize sunulmalıdır.
 • Finansal yeterlilik: Bireyin gezisini ve aktarmasını maddi olarak destekleyebileceğine dair kanıt sunulmalıdır.

Yukarıda verilen vize başvurusu için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişmektedir; başvuru sahibi önceden geçiş yapacağı ülkelerde gereken belgeleri araştırmalıdır.

Ülkelere Göre Transit Vize Nasıl Alınır?

Transit vize alma yöntemleri ülkeden ülkeye değişmektedir.

Aşağıdaki başlıklarda en çok talep gören ülkeler için transit vizenin nasıl alınacağına dair bilgiler verilmiştir.

Yabancı ülke havaalanlarından aktarma yapması gereken bireyler ülke fark etmeden akredite acente Vizem.net’ten danışmanlık ve takip hizmeti alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya Transit Vize Nasıl Alınır?

Almanya transit vizesi , Almanya üzerinden geçiş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için alınması gereken bir vizedir. Almanya transit vizesi için Almanya vize başvuru merkezinden ya da ülkede bulunan bir konsolosluktan başvurulabilir.

Bireyin Hamburg, Münih ya da Frankfurt transit vizesi alması gerektiği tespit edildikten sonra Almanya transit vizesi almak için gereken belgeler olan İngilizce ya da Almanca doldurulmuş başvuru formu, iki adet pasaport fotoğrafı, en az üç ay daha geçerliliği olan bir pasaport, gidilecek yere olan bilet ve verilen bilgilerin doğruluğuna ilişkin bir beyanname sunularak başvuru tamamlanır. Almanya transit vize ücreti ise 80 eurodur.

Bulgaristan Transit Vize Nasıl Alınır?

Bulgaristan transit vizesi, Bulgaristan üzerinden geçiş yapacak kişilere gereken bir vizedir. Bulgaristan transit vize işlemleri kişiye en yakın Bulgaristan transit vize başvuru merkezinden ya da en yakın konsolosluktan yapılabilir.

Bulgaristan transit vize evrakları; Bulgaristan transit vize başvuru formu, bir yabancı seyahat belgesi, yabancı seyahat belgesinin içerisinde bulunan kişisel bilgilerin bir fotokopisi, bir pasaport fotoğrafı ve uçak biletidir. Bulgaristan transit vize ücreti 80 eurodur.

İngiltere Transit Vize Nasıl Alınır?

İngiltere transit vizesi, başka bir ülkeye giderken İngiltere’den geçiş yapacak bireylerin ihtiyacı olduğu bir vizedir. Birleşik Krallık havaalanı transit vizesi ve Birleşik Krallık transit ziyaretçi vizesi olmak üzere, İngiltere’den alınabilecek iki adet transit vize türü bulunur. İngiltere transit vizesi alacak olan kişi öncelikle iki transit vizesinden hangisine ihtiyacı olduğunu seçmeli ve sonrasında ülkesindeki vize başvuru merkezinden ya da konsolosluktan başvurusunu yapmalıdır.

İngiltere transit vizesi için gereken evraklar; geçerli bir pasaport, kişinin seyahat ettiğiniz ülkeye girebileceğine dair kanıt ve kişinin gideceği yere dair bir almış olduğu bir bilettir. İngiltere transit vize ücretleri; havaalanı transit vizesi için 35 İngiliz sterlini ve transit ziyaretçi vizesi için ise 64 İngiliz sterlinidir.

Kanada Transit Vize Nasıl Alınır?

Kanada transit vizesi, bireyin Kanada’dan araba ya da uçakla geçiş yaptığı durumlar için gerekmektedir. Kanada transit vizesi başvurusu şahsen yapacak kişiler en yakın konsolosluktan başvurularını yapmaları gerekmektedir; başvurusunu çevrimiçi yapacak olan kişiler ise IRCC Portal’da bir hesap açmalı ve sitede verilen formu doğru bilgilerle, eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır.

Şahsi başvuruda Kanada transit vizesi için gereken evraklar arasında; asıl pasaport ve pasaportun yüksek kalitede fotokopisi gerekmektedir. Kanada transit vizesi ücreti yoktur, eğer birey başvurusunu vize başvuru merkezinden yapıyor ise sadece merkezin sunduğu ücreti ödemelidir.

BAE Transit Vize Nasıl Alınır?

BAE transit vizesi bireyin sonraki uçuşu 48 veya 96 saat içerisinde ise alınmalıdır. BAE transit vizesi için gereken evraklar arasında; üç ay daha geçerliliği olan pasaport, pasaport fotoğrafı, gidilecek yere olan bilet ve BAE içerisinde otel rezervasyonu kaydıdır.

Dubai transit vizesini birey kendi başına bir konsolosluktan alamaz, bir sponsor tarafından bireyin yerine başvurularak alınmalıdır. BAE üzerinden geçiş yaparken, Dubai aktarmalı uçuşlarda vize ücreti 48 saati için ücretsiz, 96 saate kadar ise 13 Amerikan dolarıdır.

Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı transit vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkelerTransit Vize Ücreti
Bulgaristan transit vize ücreti80 euro
Yunanistan transit vize ücreti80 euro
Almanya transit vize ücreti80 euro
Fransa transit vize ücreti80 euro
Hollanda transit vize ücreti80 euro
Çin transit vize ücreti40 euro
Kanada transit vize ücretiÜcretsiz
Amerika transit vize ücreti160 euro
Dubai transit vize ücreti43 euro
İngiltere transit vize ücreti35 İngiliz sterlini

2022 transit vize fiyatları ülkeden ülkeye değişmekte olup ortalama olan ücret 70 ile 80 euro arasındadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: