Vize Sponsor Dilekçe Örneği

2023'te Vize Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Yurt dışı seyahati masrafları bir başkası tarafından karşılanan vize başvuru sahiplerinin, masrafları karşılayacak sponsor tarafından yazılmış bir dilekçeyi, vize başvuru dosyasında sunmaları gerekmektedir. Vize sponsor dilekçesi, seyahat edilecek ülkenin dış temsilciliğine hitaben, resmi bir dille yazılmalı ve sponsorun kişisel ve finansal bilgilerini gösteren destekleyici belgelerle birlikte sunulmalıdır.

Sponsor dilekçesi içeriğinde; vize başvuru sahibinin bilgilerine, sponsorun vize başvuru sahibi ile olan ilişkisine ve seyahat için karşılacanak masraflara eksiksiz şekilde yer verilmeli, tüm bilgiler kısa ve net bir üslupla ifade edilmelidir. Sponsor dilekçesinin değerlendirmeye alınması için, sponsorlu vize başvurusu içerisinde destekleyici belgeler ile birlikte sunulması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvurularında, vize sponsor dilekçesi örneği, başvuru sahibinin özel durumları dikkate alınarak uzman danışmanlar tarafından yazılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Vize Başvurusu için Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize başvurusu için sponsor dilekçesi yazılırken, hitap edilen büyükelçilik ve adresi belirtilerek “Sayın Hanımefendi/Beyefendi” açılış selamlaması yapılmalı ve dilekçeyi yazan sponsorun adı, adresi, mesleği ve neden sponsorluk dilekçesini yazdığı belirtilmelidir. Sponsor dilekçesinde, seyahat edecek kişinin seyahat masraflarının sponsor tarafından karşılanacağı ifade edilmeli ve sponsorun masrafları hangi maddi kaynakları ile karşılayacağı açıklanmalıdır. Vize başvuru sahibinin seyahati sırasında kalacağı yer ve seyahat tarihleri, sponsor ile konaklanacak ise sponsorun adresi dilekçede yer almalıdır. Sponsor ve vize başvuru sahibi seyahat sırasında beraber vakit geçirecek ise birlikte ziyaret edilecek yerlerin isimleri verilerek, seyahat planı kısa ve net cümleler ile anlatılmalıdır. Sponsor, sponsorluk dilekçesi ekinde mutlaka maddi kaynaklarını gösteren veya seyahat planını kanıtlayan destekleyici belgeleri eklemelidir. Sponsor dilekçesinin en altında, dilekçenin yazıldığı tarih eklenerek ve ıslak imza atılarak dilekçe tamamlanmalıdır.

Vize için Sponsor Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Kural Nedir?

Vize için sponsor dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gereken 3 kural aşağıda verilmiştir.

  • Sponsor dilekçesinde çok fazla kişisel bilgiye yer verilmemelidir. Sponsorluk dilekçesinde sponsorun başvuru sahibi ile ayrıntılı ilişkisi, onu ne kadar özlediği ve onu görmek istediği gibi bilgilerin verilmemesi gerekir; konsolosluk görevlileri bu gibi detayları dikkate almamaktadır ve sadece başvuru sahibinin masraflarının karşılanacağından emin olmak istemektedir.
  • Sponsor dilekçesinde gereksiz detaylar verilmemelidir. Sponsorluk dilekçesinin amacı başvuru sahibinin seyahat masraflarının karşılanabileceğini göstermektir; bu nedenle seyahat süresince her gün kahvaltı yapılacağı ya da kahvaltı ücretinin ne kadar olacağı gibi gereksiz detaylar verilmemelidir. Konsolosluk görevlileri gereksiz ve uzun detaylar ile ilgilenmemekte ve bu bilgileri dikkate almamaktadır. Çok fazla detay yerine başvuru sahibinin yemek ve konaklama masraflarının karşılanacağı ve seyahat masrafları için sahip olunan para miktarı gibi ilgili net bilgiler verilmelidir.
  • Sponsor dilekçesi çok uzun yazılmamalıdır. Sponsorluk dilekçeleri gereksiz detaylar ve kişisel bilgiler içerecek şekilde uzun yazılmamalıdır. Konsolosluk görevlilerinin 2 sayfalık sponsorluk dilekçelerini okumak için zamanları olmadığı için dilekçe az, öz ve kısa olmalıdır.

Vize Sponsor Dilekçe Örneğinde Hangi Bilgilere Yer Verilmelidir?

Vize sponsor dilekçe örneğinde yer verilmesi gereken bilgiler aşağıda sıralanmıştır.

  • Vize başvuru sahibinin kimlik bilgileri
  • Vize başvuru sahibinin yurt dışına seyahat etme amacı
  • Vize başvuru sahibinin seyahat tarihleri ve seyahat planı
  • Sponsorun kişisel bilgileri
  • Sponsorun vize başvuru sahibi ile olan ilişkisi
  • Sponsorun maddi durumuna ilişkin bilgiler
  • Sponsorun iletişim bilgileri

Vize Sponsor Yazısı Örneği Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Vize sponsor yazısının dili, vize başvurusu yapılan ülkeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Vize sponsor dilekçesinin; Türkçe, İngilizce ya da başvuru yapılan ülkenin resmi dilinde yazılması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan başvurularda, vize sponsor dilekçesi İngilizce olarak hazırlanmakta ve farklı bir dilde istenildiği durumlarda, yeminli tercüman tarafından çevrilip noter onaylı olarak sunulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Vize Sponsor Dilekçe Örneği Türkçe

Türkçe yazılmış vize için sponsor dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Tarih:

[İlgili Başkonsolosluk Adı]

[İlgili Başkonsolosluk Adresi]

[İlgili Başkonsolosluk Telefon Numarası]

[Başvuru sahibi pasaport numarası] pasaport numaralı [başvuru sahibi tam adı] için vize başvurusu için sponsor dilekçesi:

Sayın ilgili,

İsmim [sponsor tam adı], [sponsor adresi] adresinde ikamet eden [ülke adı] vatandaşıyım. Bu dilekçeyi yazmamın nedeni, tarafınızı [başvuru sahibi tam adı] adına yapılan turistik vize başvurusunda sponsor olacağım konusunda bilgilendirmektir.

[Sponsorun başvuru sahibi ile ilişkisi] olan [başvuru sahibi tam adı], [seyahat edilecek ülke adı] ülkesini turistik amaçlarla seyahat etmeyi planlamaktadır. Planlanan seyahat tarihleri, [gün/ay/yıl olarak seyahat başlangıç tarihi] ve [gün/ay/yıl olarak seyahat bitiş tarihi] arasıdır.

Dilekçe ile birlikte, seyahati karşılayacak finansal yeterliliğimi gösterir nitelikte belgeleri eklemiş bulunmaktayım. Seyahat için minimum [karşılanacak minimum tutar] kadarında ödenek sağlayacağımı bildiririm. [Başvuru sahibi tam adı]’nin yurt dışı seyahati süresince yemek, konaklama, ulaşım ve benzeri tüm masrafları tarafımdan karşılanacaktır.

Saygılarımla,

[Sponsorun tam adı]

[Sponsorun ikamet adresi]

[Sponsorun telefon numarası]

[Sponsorun mesleği]

[Sponsor imzası]

Vize Sponsor Dilekçe Örneği İngilizce

İngilizce vize sponsor dilekçesi aşağıda verilmiştir.

Date:

Immigration Officer

[Embassy name]

[Embassy address]

[Embassy phone number]

Sponsorship Letter for [applicant’s full name] with Passport No. [applicant’s passport number]

Dear Consular Officer,

My name is [sponsor’s full name], currently residing at [sponsor’s home address] and I am a citizen of [country’s name]. The purpose of this letter is to inform you that I, [sponsor’s full name] confirm my sponsorship for the visa application of [applicant’s full name].

My [parent/ sibling/ friend/ other] [applicant’s full name] plans to visit the country of [name of country] with the purpose of [give the reason behind the trip]. The duration of the visit will be from [starting date of visit in format DD/MM/YY] to [ending date of visit in format DD/MM/YY].

I have enclosed a list of financial documents as supporting documents to prove my financial capacity to sponsor the mentioned trip. The support I will provide for [applicant’s full name] is a minimum of [minimum sponsorship amount or proof of funds]. These funds will replenish and cover for the expenses during the trip including food, accommodation, transportation and others.

Attached to this letter, please find the enclosed documents related to my financial state.

Thank you for your time and consideration of the visa application of [applicant’s name]. Please contact me for any questions or verifications related to this topic at [sponsor’s phone number] or [sponsor’s e- mail].

Sincerely,

[Sponsor’s full name]

[Sponsor’s home address]

[Sponsor’s occupation]

[Sponsor’s signature]

Sponsorlu Vize Başvurusu Hangi Vize Türleri için Yapılabilir?

Sponsorlu vize başvurusu yapılabilecek vize türleri için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Tüm vize türleri için sponsorlu vize başvuruları kabul edilmektedir. Bütün vize türleri için sponsorlu vize başvurusu yapılabilirken, genelde öğrenci vizesi veya ev hanımı ya da çalışmayan kişilerin turistik vize başvuruları sponsorlu olarak yapılmaktadır. Aşağıda ev hanımları ve öğrenciler için örnek sponsor dilekçesi verilmektedir.

Ev Hanımı Vize Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Eş için vize sponsor dilekçe örneğinde; sponsorun başvuru sahibi ile evli olduğu bilgisine, sponsorun seyahati karşılayacak finansal durumu olduğu bilgisine, seyahat tarihlerine, sponsorun kişisel bilgilerine ve iletişim bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir. Ev hanımı vize sponsor dilekçe örneği, seyahat masraflarını karşılamak üzere yeterli finansal kaynağa sahip olmayan ev hanımları için vize başvuru sahibinin eşi tarafından yazılmalıdır.

Vize başvurularında sunulan eş için sponsor dilekçesi ile birlikte, başvuru sahibi ve sponsorun evli olduğunu gösteren evlilik cüzdanının sunulması gerekmektedir. Ev hanımı vize dilekçe örneği, destekleyici belgelerin sunulmadığı vize başvurularında dış temsilcilikler tarafından kabul edilmemektedir.

Öğrenci Vizesi Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Eğitim vizesi sponsor dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Date:

Immigration Officer

(Embassy Name)

(Embassy Address and Phone Number)

Subject: Sponsorship letter for (Applicant’s Name)

Respected Madam/Sir,

My name is (Sponsor’s Name), I am a citizen of (Sponsor’s Nationality) and I am currently residing in (Sponsor’s Address). I am writing this letter to confirm my sponsorship to (Applicant’s Name) to apply for a student visa to study in (Destination Country and City Name). (Applicant’s Name) will be attending a (Program Name) at the (Educational Institution’s Name) in (Educational Institution’s Country and City Name). I will sponsor him/her for the full duration of the program as his/her (Relationship of Sponsor and Applicant).

I will be supporting (Applicant’s Name) financially during his/her study by using (Sponsor’s Means of Finances). Also, I am currently employed at (Sponsor’s Work) with the title of (Sponsor’s Position) and I have a regular salary of (Sponsor’s Salary) per month. My funds will cover (Applicant’s Name)’s expenses as tuition fee, food, clothing, accommodation, transportation and others.

Please find attached all the required documents about my sponsorship.

Sincerely,

(Sponsor’s Name)

(Sponsor’s Address)

Erasmus Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Erasmus vizesine başvuracak öğrencilerin, vize başvuru dosyasında sponsor dilekçesine yer vermeleri gerekmektedir. Erasmus sponsor dilekçesi içeriğinde; sponsorun öğrenci ile olan ilişkisine, öğrencinin ülkesinde okuduğu okula, Erasmus ile eğitim göreceği okula, seyahat tarihlerine, sponsorun kişisel bilgilerine ve sponsorun seyahati karşılayacak finansal yeterliliği bulunduğu bilgisine yer verilmelidir. Erasmus sponsor dilekçesinin, öğrenci adına, sponsor tarafından yazılmasına ve imzalanmasına dikkat edilmelidir.

Vize Sponsor Dilekçesi Elle Mi Yazılmalıdır?

Vize sponsor dilekçesi, elle yazılabilir ya da bilgisayarda yazılıp çıktısı alınabilir, ancak iki durumda da ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Sponsor mektubu olmadan vize başvurusu yapmak mümkündür. Sponsor mektubu olmadan yapılan vize başvuruları, başvuru sahibi kendi seyahat harcamalarını karşılayacak gelire sahip değil ise reddedilmektedir.

Vize başvurularında vize için sponsor gösterme işlemi, başvuru sahibinin kendi finansal gelirini kanıtlayamadığı durumlarda, vize reddi almamak için mecburidir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: