Vize Almak için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

2023'te Vize Almak için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Ülkelerin neredeyse tamamı vize başvurusundan bulunacak kişilerden planan seyahat için yeterli finansal kaynağa sahip olduklarını kanıtlamalarını talep etmektedir. Vize başvurusu sahipleri yeterli finansal kaynağa sahip olduklarını genellikle banka hesap özeti veya gayrimenkul tapusu, araç ruhsatı gibi belgeler sunarak kanıtlamaktadır.

2023’te vize almak için hesapta ne kadar olması gerektiği; başvuru yapılan ülkeye, vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurularında banka hesabının güncel bakiyesinin yanı sıra hesap hareketlerinin varlığı ve hesaptaki paranın kaynağının gösterilebilmesi de aynı oranda öneme sahip olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda finansal kaynakların uygunluğu ilgili danışmanlar tarafından kontrol edilmekte gerekli görüldüğünde düzenleme yapılması talep edilmektedir.

Ücretsiz danışmanlık için: 0850 241 1868

Vize Başvurusu için Finansal Kaynak Belgeleri Nelerdir?

Vize başvurusu için finansal kaynak belgeleri; vize başvurusunda bulunan kişinin hem planlanan kalış süresi boyunca hem de ikamet etmekte olduğu ülkeye dönüşü için veya planlanan üçüncü bir ülkeye transit için yeterli finansal kaynağa sahip olduğunu ve kabul ettiğini ispatlayan belgelere denilmektedir.

Banka hesap dökümü ve kira geliri gibi belgeler vize başvurularında sıklıkla kullanılan finansal kaynak belgeleridir. Banka hesap dökümü ve kira geliri haricinde kar payı veya emeklilik geliri belgeleri de finansal kaynak belgeleri olarak kabul görmektedir.

Vize için Banka Hesap Dökümü Nereden Alınır?

Vize başvurusu için banka hesap hareketleri, banka şubesinden alınmalıdır. İnternet üzerinden alınan vize için banka hesap dökümü kabul edilmemekte olup vize işlemlerinde banka hesap dökümü şubeden alınmalıdır.

Vize Başvurusunda Banka Hesap Dökümü Nasıl Olmalıdır?

Vize başvurusunda banka hesap dökümü bankaların fiziksel şubelerinden alınmalıdır. Banka hesap dökümleri güncel tarihli, kaşeli ve imzalı olmalıdır.

Vize Başvurusu için Vadeli Hesap Hareketi Gösterilebilir Mi?

Hayır, vize başvurusu için vadeli hesap hareketi gösterilememektedir. Vize başvurusunda bulunurken, başvuruda bulunan kişinin her zaman erişiminde olan ve gidilecek ülkedeki harcamalarını karşılayan vadesiz hesabının hareketi gösterilmelidir. Vade süresi olan hesaplar, başvuru yapılacak konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Vize için Banka Hesap Dökümü Örneği

Vize için banka hesap dökümü örneği aşağıda verilmiştir.

Vize için Banka Hesap Dökümü Örneği
Vize için Banka Hesap Dökümü Örneği

Vize Almak için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Vize almak için bankadaki para miktarı vizenin alındığı ülkeye ve vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bankada olması gereken para miktarı ile ilgili bilgiler aşağıdaki başlıklarda detaylı olarak anlatılacaktır.

Öğrenci Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Öğrenci vizesi için hesaptaki paranın; eğitim alınacak okulun ücretinin ve yaşam masraflarının tamamını karşılaması gerekmektedir. Öğrencinin eğitim alacağı ülkeye ve bölgeye göre okul ve yaşam masrafları değişiklik gösterebilmektedir. Öğrencinin bir sponsoru olması halinde, bireysel banka hesap dökümünü sunması gerekmemektedir.

Turistik Vize için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Turistik vize için bankada bulunması gereken miktar ülkeden ülkeye değişmektedir. Ülkeler seyahat için minimum miktarı konaklama dahil ve konaklama hariç olarak iki şekilde değerlendirmektedir. Kişi ülkelerin günlük para gerekliliğini, kalacağı gün ile çarparak yeterli finansal kaynağa ulaşabilmektedir.

İngiltere konaklama hariç 100 GBP, konaklama dahil 150 GBP; Fransa konaklama hariç 65 EUR, konaklama dahil 120 EUR; Almanya konaklama hariç 45 EUR talep etmektedir.

Amerika Vize Başvurusunda Hesapta Ne Kadar Hesap Olmalıdır?

Amerika vize başvurusunda hesapta bulunması gereken para kalınacak gün sayısına göre değişmektedir. 15 günlük bir ABD gezisi için 5 ila 10 bin USD arasında bir bakiye bulundurmak kabul edilebilirdir.

İngiltere Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

İngiltere vize başvurusu için banka hesabının son 6 aylık hareketi ve maaşları göstermesi gerekmektedir. Kişinin banka hesabına maaşı dışında tek seferde yüksek miktarda para yatırılmamış olması gerekmektedir. Banka hesabındaki miktarın, İngiltere seyahatinde yapılacak harcamaların en az iki katı olması gerekmektedir.

İngiltere vizesi için banka hesabında olması gereken miktar kesin olarak belirlenmemiştir. Tüm başvurular kişilerin durumuna özel olarak incelenmektedir ve gerekli miktarlar bu şekilde belirlenmektedir. D tipi (uzun süreli) İngiltere vizeleri için gerekli finansal kaynak gerekliliği ise kısa süreli vizelere göre farklılık göstermektedir. Ortalama bir değer olarak günlük 100-150 GBP, İngiltere seyahati için yeterli olmaktadır.

Kanada Vizesi için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Kanada vizesi için bankada en az 1230 CAD’ın aylık giderler için bulundurulması gerekmektedir. Kişinin Kanada’ya gelme sebebi turistik ise 2000 CAD 30 günlük bir gezi için yeterlidir.

Schengen Vizesi için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Schengen vizesi için bankada bulunması gereken miktar; ülkelerin belirlediği günlük miktar ile kişilerin seyahat edeceği gün sayısı çarpılarak bulunmaktadır. Önceden ödemesi yapılmış otel varsa, konaklama hariç günlük değer göz önünde bulundurulmalı; otel ödemesi yapılmamış ise konaklama dahil günlük değer dikkate alınmalıdır.

Schengen vizesi için bankada bulunması gereken miktar ülkelere göre aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkeKonaklama hariç günlük masrafKonaklama dahil günlük masraf
Belçika45 EUR95 EUR
Fransa65 EUR120 EUR
Danimarka350 DKK500 DKK
İngiltere100 GBP150 GBP
Hollanda34 EUR-
Norveç500 NOK-

Vize başvuru merkezinde randevu günü Schengen vizesi alırken banka hesabı içerisinde yeterli miktar bulunduğu kesinlikle kanıtlanmalıdır, aksi takdirde başvuru redd edilebilmektedir.

Vize Başvurusunda Kredi Kartı Ekstresi Kabul Edilir Mi?

Evet, banka kaşe ve imzasının bulunması durumunda, vize başvurusunda kredi kartı ekstresi kabul edilmektedir.

Hesapta Para Olmadan Vize Almak Mümkün Müdür?

Evet, sponsorlu vize başvurularında; hesapta para olmadan vize almak mümkün olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda uygun adaylar için, hedef ülkedeki şirketlerden sponsorlu vize başvurusu için sponsorluk dilekçesi talep edilebilmektedir. Vizem.net sponsorlu vize başvurusu danışmanlık hizmet vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: