Multi Vize Nedir Nasıl Alınır?

Multi (Çok Girişli) Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Çok girişli vize hamiline, seyahat edilecek ülkeye birden fazla giriş çıkış yapmaya izin veren bir vize türüdür. Multi vize, seyahat amacına göre bazen belirli sayıda ziyaret izni verirken, genellikle vize süresi bitimine kadar sınırsız giriş çıkış hakkı tanımaktadır.

Çok girişli vize almak için seyahat edilecek ülke konsolosluklarının vize politikaları incelenmelidir. Konsoloslukların vize politikaları verilecek olan vizenin süresini ve giriş sayısını belirleyecek unsurlardandır.

Çok girişli vize almak isteyen kişilerin, belirli bir zaman aralığı içerisinde seyahat edilecek ülkeye birden fazla giriş yapmayı planlıyor olması ve seyahatin kanıtlanabilmesi gerekmektedir. Multi vize başvurusu için vize başvuru formunda çok girişli veya uzun süreli vize kutucukları doldurulmalıdır. Seyahat edilecek Konsolosluğa hitaben yazılacak vize talep dilekçesinde uzun süreli vize talep edildiği belirtilmelidir. Seyahat edilecek ülkeye multi vize almak için ilgili Konsolosluğa seyahat planı, otel ve uçak rezervasyonları ve diğer gerekli belgeler eksiksiz sunulmalıdır.

Vize danışmanlık için: 0850 241 1868

Multi Vize Türleri Nelerdir?

Multi vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kısa süreli vize (90 güne kadar): Schengen ülkeleri için bu vize türü C tipi olarak adlandırılmaktadır. Diğer ülkeler için farklı kodlar kullanılmaktadır.
 • Uzun süreli vize (1 yıla kadar): Schengen ülkeleri için bu vize türü D tipi olarak adlandırılmaktadır. Diğer ülkeler için vize kodları değişebilmektedir.

C Tipi Multi Vize Nedir?

C tipi multi vize, Schengen bölgesi ülkelerine vize süresi boyunca 90 günü aşmayacak şekilde sınırsız giriş hakkı tanımaktadır. C tipi ve Schengen vize adı altında toplanan tek girişli, çok girişli ve çift girişli vizeler, bölgede 90 gün süreyle kalış hakkı tanıyan vizelerdir.

C Tipi Multi Vize ile Yurt Dışında Ne Kadar Kalınabilir?

C tipi multi vize ile Schengen bölgesinde 180 gün periyot içerisinde 90 gün süreyle kalma şartını bulunmaktadır.

C Tipi Multi Vize En Fazla Kaç Yıllık Düzenlenebilir?

C tipi multi vize Schengen ülkeleri için en fazla 5 yıllık düzenlenmektedir. Çoklu giriş vizesi Amerika ve Kanada gibi ülkelerde kısa süreli vize kodları farklı olup, en fazla 10 yıllık düzenlenmektedir. 180 günlük süre içerisindeki 90 günlük limit vize süresinden bağımsız olarak geçerlidir.

D tipi Multi Vize Nedir?

D tipi multi vize, Schengen bölgesi ülkelerine vize süresi boyunca 90 günden uzun süreyle konaklanacak şekilde, sınırsız giriş hakkı tanıyan uzun süreli vize türüdür.

D Tipi Multi Vize ile Yurt Dışında Ne Kadar Kalınabilir?

D tipi multi vize hamili düzenlediği süre boyunca Schengen bölgesinde kalma hakkına sahiptir.

D Tipi Multi Vize En Fazla Kaç Yıllık Düzenlenebilir?

D tipi multi vize en fazla 1 yıllık düzenlenmektedir ancak D tipi multi vize ile yurt dışında bulunan kişiler, yurt dışında kalış amacı doğrultusunda oturum iznine başvurarak vize süresinden bağımsız olarak kalma sürelerini uzatabilmektedir.

Multi Vize Ne Demektir?

Multi vize, ülkeye veya bölgeye vize geçerlilik süresi boyunca sınırsız giriş çıkış hakkı veren vize türüdür. Multiple entry visa ülkeye vize süresi boyunca sayısız giriş - çıkış yapılabilmektedir.

Multi vize örneği aşağıda verilmiştir.

Multi Vize Örneği
Multi Vize Örneği

Multi Vize Nasıl Alınır?

Multi vize başvurusu yapacak kişinin, seyahat edeceği ülkeye birden fazla giriş yapacağını kanıtlayan otel ve uçak rezervasyonları, uzun süreli seyahat sağlık sigortası, multi vize başvuru sebebini anlatan vize talep dilekçesi ve detaylı seyahat planı gibi destekleyici belgeler ile multi vize alması mümkündür.

Vizem.net danışmanlığında 2016 ile 2021 yılları arasında yapılan başvurularda %68,3 oranında multi vize alınmıştır.

Multi Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Multi vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Multi vize başvuru sahibinin en az 2 adet boş sayfası bulunan, son 10 yıl içerisinde alınmış ve 6 ay daha geçerliliği olan pasaport gereklidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet, 6 aydan eski olmayan 3.5 mm x 4.5 mm biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Multi vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgiler ile online olarak doldurulmuş Multi vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Multi vize başvuru sahibinin planladığı seyahat süresini kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır.
 • Multi vize talep dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından ilgili Konsolosluğa hitaben seyahat detayları ve amacı hakkında bilgileri içeren vize talep dilekçesi yazılmalıdır.
 • Otel ve uçak rezervasyonları: Seyahat edilecek ülkelere ulaşım belgeleri ve ilgili ülkelerde konaklanacak yerlere ait rezervasyon belgeleri başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden barkodlu şekilde alınmış, tüm aile bireylerini de gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibine ait e-devlet üzerinden alınmış, barkodlu adli sicil kaydı gerekmektedir.
 • Hesap dökümü: Başvuru sahibinin son 15 gün içerisinde alınmış, 3 aylık kaşeli hesap döküm belgesi gerekmektedir.

Multi vize başvurusu için gerekli evraklar, başvuru yapılacak ülkeye ve vize türüne göre değişmektedir. Yukarıda verilen liste, standart belge listesidir.

Multi Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çok girişli vize dilekçe örneği, seyahat edilecek ülkeye ziyaret sebebini, en az iki giriş ve çıkış tarihlerini, seyahat süresince yapılacakları, konaklanacak yerleri, seyahat planındaki tüm detayları ve başvuru sahibi hakkında seyahati karşılayabileceğine dair iş ve maaş gibi detayları içermelidir. Vize talep dilekçesi ilgili ülkenin Konsolosluğuna hitaben, tarih ve imza atılı teslim edilmelidir.

İlk Vize Başvurusunda Multi Vize Alınabilir Mi?

İlk vize başvuruda İngiltere, Amerika ve Kanada gibi ülkeler multi vize vermektedir ancak Schengen ülkeleri için çok girişli vize almak, seyahat geçmişi ve geçmiş Schengen vizelerini doğru kullanmış olması gibi faktörler göz önünde bulundurularak verildiğinden, multi vize başvurusunu olumsuz etkileyebilmektedir. Schengen ülkeleri için ilk vize başvuruları genelde tek girişli vize olarak düzenlenmektedir.

Multi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Schengen ülkeleri için multi vize harcı 80 Euro’dur ancak Schengen bölgesi dışındaki ülkeler için ülkeden ülkeye harç ücretleri değişiklik göstermektedir.

Diğer ülkelerin multi vize ücretleri için vizem.net’den bilgi alınabilir.

Multi Vize ile Çift Girişli Vize Arasındaki Fark Nedir?

Multi vize hamili Schengen ülkelerine, vize süresi boyunca 180 gün periyot dahilinde 90 gün kalış sınırıyla istediği kadar giriş çıkış hakkına sahipken çift girişli vize hamili ise Schengen ülkelerine yalnızca 2 kez girip çıkabilme hakkına sahiptir.

Schengen Bölgesi’nden ikinci kez ayrıldıktan sonra, Çift girişli vize süresi ve izin verilen gün sayısı bitmemiş olsa bile Schengen bölgesine giriş yapma hakkı yoktur.

En Fazla Multi Vize Başvurusu Yapılan Ülkeler Hangileridir?

Vizem.net danışmanlığında en gazla multi bize başvurusu yapılan ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Almanya multi vize
 • Fransa multi vize
 • Bulgaristan multi vize
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: