Davetiye ile Vize Almak Kolay Mı?

2023'te Davetiye ile Vize Almak Kolay Mı?

Davet mektubu, vize başvurularında onay ihtimalini artıran bir belge olsa da, davetiye tek başına yeterli değildir. 2022’de davetiye ile vize almak kolay olmasına rağmen davetiye vize için destekleyici bir belge olarak konsolosluğa sunulsa da ülkeye geri dönüleceği ile ilgili kanıt taşıyan belgeler sunulmaması ve yanlış vize türüne başvurulması durumunda vize reddi sıklıkla yaşanan bir durumdur. Vize başvurusunda talep edilen belgelerin eksiksiz hazırlanması ve sürecin kurallara uygun şekilde yürütülmesi, davetiye ile vize alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Davetiye ile yapılan vize başvurularında son 3 yıl için %98,2 onay oranı ile Türkiye’nin onay oranı en yüksek akredite acentesi Vizem.net, tüm vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

2017 - 2023 yılları arasında vizem.net danışmanlığında davetiye ile yapılan vize başvurularında yapılan vize başvuruları %94,6 onay oranı elde edilmiştir.

Davetiyeli vize başvurusu için danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Vize için Davet Mektubu Nedir?

Vize için davetiye, vize başvuru sahibini ilgili ülkeye davet eden kişi ya da kurum tarafından başvuru yapılacak konsolosluk veya büyükelçiliğe hitaben yazılan bir belgedir. Vize davet yazısı açık davet beyanı içermelidir.

Yurt Dışından Davetiye ile Vize Nasıl Alınır?

Yurt dışından davetiye ile vize başvurusu, ilgili ülkenin vize başvuru formunun doldurulması ve gerekli evrakların hazırlanmasının ardından vize merkezleri, konsolosluklar veya büyükelçilikler üzerinden yapılmaktadır. Vize başvurusu için başvurulacak ülkenin dış temsilciliği veya aracı kurumu üzerinden randevu alınmalı ve randevuya katılım sağlanmalıdır. Randevu sırasında kişiden biyometrik bilgiler alınmakta, gerekli vize belgeleri teslim edilmekte, bazı hallerde mülakat gerçekleştirilmekte ve vize ücreti ödenmektedir. Davet mektubu ile vize almak için randevu esnasında gerekli belgeler ile birlikte davet mektubu da mutlaka sunulmalıdır.

Bahsi geçen randevu süreci standart olmakla birlikte, ülkelerin kendi vize politikalarına göre ülkeden ülkeye davetiye ile vize başvuru süreci farklı ilerleyebilmektedir.

Davet Mektubuyla Vize Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Davetiye ile vize başvurularında gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulması gereklidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Arka fonu beyaz olacak şekilde biyometrik resim gereklidir.
 • Pasaport: Geçerli ve en az 2 sayfası boş bir pasaport gereklidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat süresini kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası yaptırılması gereklidir.
 • Uçak Bileti Rezervasyonu: Gidiş ve dönüş uçak biletlerinin rezervasyon fotokopileri gereklidir.
 • Konaklama Rezervasyonu: Seyahat süresince kalınacak yerin rezervasyon bilgilerinin fotokopisi gereklidir.
 • Davet Mektubu: Vize türüne göre hazırlanan bir davet mektubu gereklidir.
 • Maddi Kanıt: Seyahat süresince geçimin sağlanabileceğini gösteren banka hesap bilgileri gibi maddi kanıtların olması gereklidir.

Başvuru yapılacak ülke, vize türü ve konaklama şekline göre istenilen evraklar değişkenlik gösterebilmektedir.

Vize için Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

Vize için davet mektubu vize başvuru sahibi adına, vize başvurusunda bulunulacak konsolosluğa hitaben, başvuru sahibini ülkeye davet eden kişi ya da kurum tarafından yazılmalıdır. Açık davet beyanı ile birlikte vize davetiye mektubu içeriğinde davet amacı ve vize başvuru sahibinin detaylı seyahat bilgileri yer almalıdır.

Davet mektubu, davet eden kişi tarafından ıslak imza ile imzalanmalıdır. İlgili ülkenin dilinde ya da İngilizce olarak yazılmış davetiyeler kabul edilmekle birlikte, davetiyenin aslı konsolosluğa teslim edilmelidir. Eksiksiz ve doğru hazırlanmış evraklarla birlikte iyi hazırlanmış bir vize davet mektubu sunulması ile vize onay ihtimali artmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında vize davet mektubu, başvuru sahibinden teslim alınarak ilgili kurumlara teslim edilmeden önce uzmanlar tarafından incelenmekte, ihtiyaç ve talep doğrultusunda davetiye yeniden düzenlenmektedir.

Davetiye ile Vize Alınabilen Vize Türleri Hangileridir?

Davet mektubu ile alınabilen vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Ticari Vize Davetiyesi
 • Öğrenci Vizesi

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Davetiye ile aile arkadaş vizesi için davetiye, gidilecek ülkede bulunan aile ya da arkadaş tarafından yazılmalıdır. Davetiyenin içeriğinde vize başvurusu yapan kişinin seyahat boyunca davetiye sahibinin evinde konaklayacağı yazılmalıdır. Davetiye, davetiye yazan kişi tarafından başvuru sahibine gönderilir. Başvuru sahibi davetiyeyi diğer vize evrakları ile birlikte vize görüşmesinde ibraz etmelidir. Davetiye yazacak kişinin o ülkenin vatandaşı olması ve yasal olarak ülkede ikametgah hakkına sahip olması gereklidir. Davetiye yazan kişinin evi kayıtlı olmalı ve konuk edeceği başvuru sahibinin konaklayabileceği kadar yeterli alanı bulunması gereklidir.

Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Davetiye ile ticari vize, ticari seyahat amacı ile alınması gereken bir vize türüdür. Ticari bir sebep ile davet eden kişi ya da şirket, başvuru sahibine davetiye yazarak faks ya da mail yolu ile göndermelidir. Davetiyenin içeriğinde seyahatin ne amaçla gerçekleşeceği, seyahat süresince başvuru sahibinin nerede konaklayacağı ve seyahat süresini yazan bilgiler olmalıdır. Başvuru sahibi gelen davetiyeyi vize için gerekli evrakların yanına koyarak vize randevu gününde yanında götürmesi gereklidir.

Öğrenci Vizesi Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Davetiye ile öğrenci vizesi; üniversite, yabancı dil kursu ya da diğer eğitim kurumlarında öğrenim görmek için alınan bir vize türüdür. Eğitim görülecek ülkeye vize almak için ilgili eğitim kurumundan bir davetiye mektubu alınması gereklidir. Alınacak davetiye mektubu, eğitim vizesi için konsolosluğa teslim edilmesi gereken diğer evrakların yanında bulundurulmalıdır. Davetiyenin içeriğinde eğitim görecek kişinin ne kadar süre eğitim göreceği ve eğitim alacak kişinin bilgileri bulunmalıdır.

Davet Mektubuyla Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Davet mektubuyla vize almak ülkeden ülkeye değişiklik gösterebileceği gibi vize türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir. Davetiye mektubuyla kısa süreli vize almak ortalama 10 gün sürmektedir.

Schengen Vizesi için Davetiye Gerekir Mi?

Schengen vizesi için seyahat amacına göre davetiye gerekebilmektedir. Davet mektubu bir aile üyesi ya da arkadaşın evinde kalınması durumunda ve iş seyahatlerinde talep edilmektedir; özellikle iş seyahatlerinde davet mektubu vize onay oranını artırmaktadır.

Başvuru sahibinin seyahat nedenini açıklamak ve konaklama bilgisini vermek amacıyla kurumlar ve kişiler tarafından yazılması gereken davetiye ile davetiye ile Schengen vizesi başvurusu yapacak kişilerin ilgili ülkede yasadışı olarak kalmayacakları kanıtlanmaktadır. Seyahat sebebi davet mektubu içeriğinde mutlaka bulunmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: