Davetiye ile Vize Almak Kolay Mı?

2022'de Davetiye ile Vize Almak Kolay Mı?

2022’de davetiye ile vize almak kolaydır. Ancak davetiye vize için destekleyici bir belge olarak konsolosluğa sunulsa da ülkeye geri dönüleceği ile ilgili kanıt taşıyan belgeler sunulmaması ve yanlış vize türüne başvurulması durumunda vize reddi sıklıkla yaşanılan bir durum olmaktadır. Yurt dışından gelen davetiye ile vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvurularının onay oranı son 3 sene için %98,2 olmaktadır. %98,2 onay oranı ile vizem.net onay oranı en yüksek akredite acente olmaktadır.

Yurt Dışından Davetiye İle Vize Almak İçin Hangi Vize Türüne Başvurulmalıdır?

Yurt dışından davetiye ile vize almak için başvurulabilecek vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Aile arkadaş ziyareti vizesi
 • Ticari vize
 • Fuar vizesi
 • Eğitim vizesi

Vize davetiyesinin kimden geldiğine göre başvuru yapılacak vize türü değişmektedir.

Davetiye İle Aile Arkadaş Vizesi

Davetiye ile aile arkadaş vizesi için davetiye, gidilecek ülkede bulunan aile ya da arkadaş tarafından yazılmalıdır. Davetiyenin içeriğinde vize başvurusu yapan kişinin seyahat boyunca davetiye sahibinin evinde konaklayacağı yazılmalıdır. Davetiye, davetiye yazan kişi tarafından başvuru sahibine gönderilir. Başvuru sahibi davetiyeyi diğer vize evrakları ile birlikte vize görüşmesinde ibraz etmelidir. Davetiye yazacak kişinin o ülkenin vatandaşı olması ve yasal olarak ülkede ikametgah hakkına sahip olması gereklidir. Davetiye yazan kişinin evi kayıtlı olmalı ve konuk edeceği başvuru sahibinin konaklayabileceği kadar yeterli alanı bulunması gereklidir.

Davetiye İle Ticari Vize

Davetiye ile ticari vize, ticari seyahat amacı ile alınması gereken bir vize türüdür. Ticari bir sebep ile davet eden kişi ya da şirket, başvuru sahibine davetiye yazarak faks ya da mail yolu ile göndermelidir. Davetiyenin içeriğinde seyahatin ne amaçla gerçekleşeceği, seyahat süresince başvuru sahibinin nerede konaklayacağı ve seyahat süresini yazan bilgiler olmalıdır. Başvuru sahibi gelen davetiyeyi vize için gerekli evrakların yanına koyarak vize randevu gününde yanında götürmesi gereklidir.

Davetiye İle Fuar Vizesi

Davetiye ile fuar vizesi, işten dolayı katılınması gereken fuarlar için alınması gereken bir vize türüdür. Davetiye ile fuar vizesi için fuar sahibinin yazacağı bir davetiye mektubuna ihtiyaç bulunmaktadır. Bu davetiye mektubunun içeriğinde davet edilen kişinin kişisel bilgileri ve davet aralığı bulunmalıdır. Vize başvuru sahibine faks ya da mail yolu ile gönderilen davetiye, vize randevu gününde konsolosluğa ibraz edilmelidir.

Davetiye İle Eğitim Vizesi

Davetiye ile eğitim vizesi, üniversite, yabancı dil kursu ya da diğer eğitim kurumlarında öğrenim görmek için alınan bir vize türüdür. Eğitim görülecek ülkeye vize almak için ilgili eğitim kurumundan bir davetiye mektubu alınması gereklidir. Alınacak davetiye mektubu, eğitim vizesi için konsolosluğa teslim edilmesi gereken diğer evrakların yanında bulundurulmalıdır. Davetiyenin içeriğinde eğitim görecek kişinin ne kadar süre eğitim göreceği ve eğitim alacak kişinin bilgileri bulunmalıdır.

Davetiye İle Vize Başvurularında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Davetiye ile vize başvurularında gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Vize başvuru formu: Vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulması gereklidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Arka fonu beyaz olacak şekilde biyometrik resim gereklidir.
 • Pasaport: Geçerli ve en az 2 sayfası boş bir pasaport gereklidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresini kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası yaptırılması gereklidir.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Gidiş ve dönüş uçak biletlerinin rezervasyon fotokopileri gereklidir.
 • Konaklama rezervasyonu: Seyahat süresince kalınacak yerin rezervasyon bilgilerinin fotokopisi gereklidir.
 • Davet mektubu: Vize türüne göre hazırlanan bir davet mektubu gereklidir.
 • Maddi kanıt: Seyahat süresince geçimin sağlanabileceğini gösteren banka hesap bilgileri gibi maddi kanıtların olması gereklidir.

Başvuru yapılacak ülke, vize türü ve konaklama şekline göre istenilen evraklar değişkenlik gösterebilmektedir.

Vize Davet Yazısı Nasıl Yazılmalıdır?

Vize davet yazısı davet edilecek kişiye ya da konsolosluğa hitaben yazılabilmektedir. Konsolosluğa hitaben yazılacak davet yazısında resmi bir dil kullanılmalıdır. Davetiye, davet edilen kişiye yazılıyor ise samimi bir dil kullanılabilmektedir.

Vize davet yazısı içerisinde davet eden kişinin ismi, soyismi, doğum tarihi, adresi, meslek bilgileri, ikamet ettiği ev tipi, ev sahiplik durumu, imzası ve davet edilen kişinin ismi, doğum tarihi, telefon numarası, davet eden ile arasında bulunan bağ, vize alma sebebi ve ülkeye giriş ve çıkış tarihleri belirtilmelidir. Vize davet mektubu içeriği aile ve arkadaş vizesi, ticari vize ya da eğitim vizesi gibi vize türlerinde değişiklik gösterebilmektedir. Ticari vize davet mektubunda davet eden kişinin yerine davet eden iş yerinin ismi verilmeli, eğitim vize davet mektubunda davet eden eğitim kurumunun ismi verilmelidir.

Davetiye İle Vize Nasıl Alınır?

Davetiye ile vize almak süreci hızlandıran bir durumdur. Vize türüne göre vize alma süreci değişkenlik gösterebilmektedir. Davetiye ile vize almak için başvurulan vize türü için istenilen tüm evraklar hazırlanmalıdır. Hazırlanılan tüm vize evraklarının yanına davetiye mektubu da eklenmelidir. Vize türüne göre konsolosluktan, aracı kurumlardan veya akredite vize acentelerinden vize randevusu almak gereklidir. Vize randevu gününde vize için gerekli evraklar ve davetiye mektubu ile randevuya gelinmelidir. Vize randevusunda hazırlanılan tüm evraklar görevliye verilerek vize süreci başlatılmaktadır.

Davetiye ile vize almak süreci hızlandırmakta ve kolaylaştırmaktadır. Ancak tek başına davetiye vize almak için yeterli olmamaktadır. Davetiye mektubunun yanında ülkeye geri dönüleceği ile ilgili kanıtlar sunulmalıdır.

Davet Mektubuyla Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Davet mektubuyla vize almak ülkeden ülkeye değişiklik gösterebileceği gibi vize türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir. Davetiye mektubuyla kısa süreli vize almak ortalama 10 gün sürmektedir.

Paylaş: