Schengen Vizesi Seyahat Planı Örneği

Schengen Vizesi Seyahat Planı Örneği Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Schengen vizesi seyahat planı, kimi ülkeler tarafından başvuru sahiplerinden talep edilen ve içerisinde planlanan seyahate dair detayların belirtildiği bir belgedir. Schengen vizesi seyahat planı içerisinde; seyahat süresince her gün yapılması planlanan aktiviteler, ziyaret edilmesi planlanan turistik yerler ve ulaşım ile konaklama rezervasyonları gibi bilgilere dair detaylara yer verilmesi gerekir.

Schengen vizesi seyahat planı, başvuru sahibinin seyahat amacına ve Schengen bölgesine yapmak istediği seyahatin detaylarına dair bilgileri içerdiği için vize başvurularının değerlendirme sürecinde önem taşımaktadır. Schengen vize başvurularının yapıldığı ilgili dış temsilcilikler genellikle seyahat planında belirtilmiş olan konaklama ve ulaşım rezervasyonlarının ücretlerinin ödenmiş olması şartı koşmamaktadır.

Vizem.net vize başvurusu yapılan Schengen ülkesi ve vize türüne göre ilgili ülkenin deneyimli danışmanları tarafından vize seyahat planı desteği sunan ve başvuru sahibi adına rezervasyon işlemlerini tamamlayan akredite acentedir.

Detaylı bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Schengen Vize Başvurusu için Seyahat Planı Zorunlu Mudur?

Schengen vize başvurusu için seyahat planı zorunluluk durumu, başvuru sahibinin seyahat edecek olduğu ülkeye ve ilgili dış temsilciliklere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kimi dış temsilcilikler Schengen vize başvurusu için seyahat planı ibraz edilmesini zorunlu tutsa da kimi dış temsilcilikler yalnızca uçak bileti ve konaklama rezervasyon belgelerinin ibrazını yeterli bulmaktadır.

Seyahat planı belgesi zorunlu tutulmasa da Schengen vize başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimalini artırmak için bu belgenin ibraz edilmesi önerilmektedir.

Schengen Vize Seyahat Planında Sunulması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Schengen vize seyahat planı içerisinde söz konusu seyahat için belirlenmiş ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına dair bilgilerin yer alması gerekir.

Schengen vize başvurularında sunulması gereken belgeler arasında özellikle ulaşım rezervasyon belgeleri ve seyahat süresince konaklanması planlanan yerlere dair detayları içeren belgelerin ibraz edilmesi gerekir. Schengen vize başvurusunda sunulan ulaşım ve konaklama rezervasyon belgeleri, kişinin Schengen bölgesine seyahat nedenini desteklediği için vize başvurusu için önem taşımaktadır.

Schengen vize seyahat planı içerisinde planlanan seyahat sırasında katılınacak turlar veya farklı turistik etkinliklere dair bilgiler de eklenebilmektedir. Seyahat planına eklenmiş olan gezi detayları kişinin vize başvurusunu olumlu yönde etkileyebilmektedir.

Schengen Seyahat Planı Örneği

Schengen seyahat planı örneği aşağıda verilmiştir.

Schengen Seyahat Planı Örneği
Schengen Seyahat Planı Örneği

Schengen Vizesi için Seyahat Planı Nasıl Hazırlanır?

Schengen vizesi için seyahat planı hazırlama süreci için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Planlanan Schengen seyahati için iptal edilebilir nitelikte ulaşım rezervasyonları yaptırılır. Aynı zamanda ulaşım rezervasyon belgelerinin destekleyici belge olarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
  • Planlanan Schengen seyahati için konaklama rezervasyonları yaptırılır. Seyahat planı içerisinde belirtilmiş olan konaklama bilgilerinin aynı zamanda destekleyici bilgiler ile kanıtlanması gerekir.
  • Söz konusu Schengen seyahati sırasında ziyaret edilmek istenen yerler ve yapılacak aktiviteler internet üzerinden ya da rehber kitaplar incelenerek belirlenir. Ziyaret edilecek yerlerin fiyatları ve yapılacak etkinlikler için öngörülen tarihlerin seyahat planı içerisinde belirtilmesi gerekir.
  • Hazırlanmış olan bilgiler kullanılarak düz metin ya da tablo halinde seyahat planı belgesi hazırlanır.

Schengen vize başvurusu için ibraz edilecek olan seyahat planının; ilgili Schengen ülkesinin dış temsilciliğine hitaben, destekleyici evraklarda sunulan bilgilerle tutarlı ve gerekli tüm bilgileri eksiksiz bir biçimde içerecek şekilde düzenlenmiş olmasına dikkat edilmesi gerekir. Seyahat planı belgesinin hazırlanmasından önce internet üzerinden Schengen bölgesi için vize seyahat planı örneği incelemesi yapılması önerilir.

Schengen Seyahat Planı için Ulaşım Rezervasyonu Nasıl Olmalıdır?

Schengen seyahat planı için ulaşım rezervasyonu; kalkış havalimanı, iniş havalimanı, aktarma olduğu durumlarda iniş yapılacak havalimanı, uçuş tarihi, uçuş saati, uçuş numarası, havaalanına ait IATA kodu, uçuşu gerçekleştirecek kişinin kişisel bilgileri, varsa uçuş için tercih edilmiş yemek seçeneği ve onay numarası gibi bilgileri içerecek biçimde düzenlenmiş olmalıdır.

Schengen Vize Seyahat Planı için Konaklama Rezervasyonu Nasıl Olmalıdır?

Schengen vize seyahat planı için konaklama rezervasyonu belgeleri, seyahat boyunca konaklanacak yerlere ait bilgileri içerecek nitelikte olmalıdır.

Seyahat planı içerisinde belirtilmiş olan konaklama rezervasyonlarının aynı zamanda destekleyici belgelerle de ibraz edilmesi gerekir. Schengen vizesi başvuru işlemleri için konaklama ile ilişkili belgeler olarak; Schengen vizesi için otel rezervasyonu, kira sözleşmesi, başvuru sahibini Schengen bölgesine davet eden kişi tarafından yazılmış davet mektubu ya da öğrenciler için yurt kabul belgesi gibi belgeler sunulabilmektedir.

Schengen vize başvuruları için konaklama rezervasyon belgeleri talep edilmesinin temel nedeni başvuru sahibinin söz konusu seyahat süresince nerede kalacağına dair bilgi elde etmektir. Vize başvuru sahiplerinin Schengen seyahati süresince bir otel yerine Schengen bölgesinde yaşayan bir aile bireyi ya da arkadaşıyla kalacağı durumlarda, konaklama rezervasyon belgesi yerine başvuru sahibine ev sahipliği yapacak kişinin adresinin belirtilmesi yeterli olmaktadır.

Schengen Vizesi Seyahat Planı için Aktivite Planı Nasıl Olmalıdır?

Schengen vizesi seyahat planı için aktivite planı içerisinde seyahat sırasında gezilmesi planlanan tüm mekanların ve turistik yerlerin belirtilmesi gerekmektedir. Aktivite planı içerisinde belirtilmiş olan etkinlikler için alınmış olan biletlerin ve tahmini olarak her bir aktivite için harcanacak sürenin seyahat planına eklenmesi gerekir.

Schengen vizesi seyahat planı öncelikle elle yazılarak son haline getirildikten sonra bilgisayar üzerinden temize çekilebilir.

Schengen Seyahat Planı Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Schengen seyahat planı yazılırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Seyahat planı içerisinde seyahatte kullanılmayacak olan sahte ulaşım rezervasyonları kullanılmamalıdır.
  • Seyahat planının uçuş planı ile karıştırılmaması ve yalnızca ulaşım rezervasyonuna dair bilgileri içerecek biçimde düzenlenmemesi gerekir.
  • Seyahat planında belirtilmiş olan bilgilerin birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir.
  • Seyahat planı içerisinde belirtilen tarihler ile destekleyici belgelerde yer alan tarihlerin tutarlı olması gerekmektedir.
  • Seyahat planı içerisinde belirtilen bilgilerin destekleyici evraklardaki bilgiler ile tutarlı olması gerekmektedir.

Schengen Seyahat Planı ile Uçuş Planı Arasındaki Fark Nedir?

Schengen seyahat planı ile uçuş planı arasında birçok fark bulunmaktadır. Schengen seyahat planı, söz konusu seyahat için düzenlenmiş ulaşım ve konaklama rezervasyon belgeleri değil seyahatte günlük olarak yapılacak çeşitli aktiviteleri ve konaklama ve ulaşım rezervasyonları gibi seyahat detaylarını belirten bir belgedir. Schengen seyahat planında belirtilmiş ulaşım ve konaklama rezervasyonları için herhangi bir ücret kanıtı gerekliliği bulunmamaktadır.

Schengen vizesi başvurularında seyahat planının yanında uçuş planı belgesinin de ibraz edilmesi gerekir. Uçuş planı içerisinde Schengen vizesi için uçak rezervasyonu bilgilerinin, seyahat planının aksine ücreti ödenmiş bir biçimde belirtilmesi gerekmektedir.

Schengen Seyahat Planı için Uçak Bileti ve Otel Ücretleri Ödenmeli Midir?

Schengen seyahat planı için uçak bileti ve otel ücretlerinin ödenmiş olması genellikle gerekmemektedir. Vize başvurularının ret yanıtı alması halinde ödenmiş uçak ve konaklama rezervasyonu ücretlerinin boşa gitmesi durumunun önüne geçmek için ilgili dış temsilcilikler tarafından ücreti ödenmemiş randevular kabul edilmektedir. Vize başvurusunda sunulan otel ya da konaklama rezervasyonlarının gerektiği durumlarda iptal edilebilir nitelikte alınmış olması ve randevular için herhangi bir ücret ödenmemesi önerilmektedir.

Schengen Bölgesine Turla Gidecekler için Seyahat Planı Nasıl Olmalıdır?

Schengen bölgesine turla gidecekler için seyahat planı, başvuru sahibinin katılacağı turu organize eden şirket tarafından temin edilebilir. Schengen bölgesine turla gidecekler için seyahat planının ilgili dış temsilciliğe hitaben yazılmış olarak ibraz edilmesi gerekir.

Schengen bölgesine turla gidecekler seyahat acentesinden temin edilecek seyahat planı içerisinde; tur kapsamında gidilecek şehir ve ülkelere ait detayların yer alması gerekir. Seyahat acentesinden talep edilecek seyahat planının şirketin antetli kağıdına yazılmış bir biçimde ibraz edilmesi önerilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: