En Kolay Vize Veren Ülkeler

2023'te Türk Vatandaşlarına En Kolay Vize Veren Ülkeler

Vize uygulamaları ülkeden ülkeye ve vize türüne göre farklılık göstermektedir. Bazı ülkeler Türk vatandaşlarına e-vize, kapıda vize gibi imkanlar tanıdığından, vize başvuru süreçleri diğer ülkelere göre daha kolaydır.

Türkiye’nin vize onay oranı en yüksek akredite acentesi olan Vizem.net ülke fark etmeksizin her türlü vize başvurusunda danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir. Vizem.net; evrakların hazırlanması, kontrolü, başvuru formunun doldurulması, gerekli olması durumunda randevu oluşturulması ve randevu gününde başvuru sahibine refakat edilmesi de dahil olmak üzere vize sürecinin tamamını kapsayacak şekilde danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Vize Almak Kolay Mıdır?

Gerekli evrakların eksiksiz ve usulüne uygun olarak hazırlanması halinde vize almak kolaydır; ancak bazı ülkelerin güvenlik tedbirleri nedeni ile vize işlemlerini sürüncemede bırakması gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Vize başvuruların değerlendirilmesinde dış temsilcilikler tarafından en çok dikkat edilen konu kişinin seyahat için yeterli finansal kaynağa sahip olduğunu ve vize süresinin sonunda ülkesine geri döneceğini kanıtlamasıdır; bu kanıtların sunulması halinde vize almak genellikle kolay bir süreçtir.

En Kolay Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Türkiye’ye vize uygulayan ülkeler içinde Türk vatandaşlarına en kolay vize çıkan ülkeler: Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Vietnam, Özbekistan, Suudi Arabistan, Bulgaristan, Hindistan, Pakistan, Meksika ve İsrail’dir.

2022'de Türklere En Kolay Vize Veren Avrupa Ülkeleri Hangileridir?

2022 yılında Türklere en kolay vize veren Avrupa ülkeleri ile ülkelerin 2021 yılına vize onay ve ret istatistikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkeVize Başvuru SayısıOnaylanan Vize SayısıOnaylanmayan Vize SayısıOnaylanmayan Vize Oranı
Avusturya4.3213.712609%14,09
İtalya19.74118.2471.494%7,56
Litvanya47341735%7,74
Lüksemburg6406116%0,97
Polonya4.6704.120545%11,67
Portekiz62855375%11,94
Slovakya60157819%3,16
Slovenya1.7061.517186%10,92
İspanya10.3148.4301.290%12,50
İsviçre7.8336.920913%11,66

Avrupa ülkeleri arasında %14,09 onaylanmayan vize oranı ile Avusturya en zor vize veren ülkelerden biridir. %10’un üzerinde onaylanmayan vize oranları ile İspanya, İsviçre ve Polonya, Avusturya’yı takip etmektedir. Kolay vize alınan Avrupa ülkeleri arasında bulunan İtalya ve Litvanya’nın onaylanmayan vize oranları %7,56 ile 7,74’tür. Lüksemburg ve Slovakya %0,97 ve %3,16’lık onaylanmayan vize oranları ile en kolay vize veren Avrupa ülkeleri arasındadır.

En Kolay Vize Veren Schengen Ülkesi Hangisidir?

En Kolay Vize Veren Schengen Ülkesi Hangisidir?
En Kolay Vize Veren Schengen Ülkesi Hangisidir?

Yunanistan en kolay vize veren Schengen ülkesidir.

Yunanistan yaz aylarında belirli bir tarih aralığında, genellikle 1 Mayıs ve 30 Eylül tarihleri arasında Rodos, Midilli, Sakız, Samos, Kos, Meis ve Simi adaları için Yunanistan kapı vizesi vermektedir.

Kolay Vize Alma Yolları Nelerdir?

Kolay vize almak için yollar aşağıda listelenmiştir.

  • Erken başvuru yapmak
  • Gerekli belgeleri kontrol etmek
  • Açık ve anlaşılır şekilde ülkeyi seyahat etme amacını bildirmek
  • Vize onaylanmadan rezervasyon yapmamak
  • Finansal duruma dair kanıt sunmak
  • Vize danışmanlığı almak

Son 3 yıl içerisinde geçerli bir vize alınmış olması, çocuk ve aile fertlerinin bulunması, kişisel mal varlığının bulunması, düzenli bir geliri bulunan iş sahibi olunması, düzenli bir işten emekli olunmuş olması ve uzun süreli pasaporta sahip olunması, 2022’de vize almayı kolaylaştıran 6 faktör olarak sayılabilmektedir.

Vizem.net son 5 yılda %98,3 vize onay oranı ile Türkiye’nin onay oranı en yüksek akredite kuruluşudur. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda tüm süreç vize uzmanları tarafından takip edilmekte olup başvuru sahibi için en kolay, en ucuz ve en hızlı yol izlenmektedir.

Daha fazla bilgi almak için: 0850 241 1868

Davetiye ile Vize Almak Kolay Mıdır?

Davetiye ile vize almak kolaydır; ancak davetiye sunulmuş olsa dahi ülkeye tekrar geri dönüş yapılacağına dair yeterli belge sunulmaması, gerekli evrakların eksik hazırlanması veya yanlış vize türüne başvurulması sebepleri ile vize reddi sıklıkla yaşanmaktadır.

Vize reddi yaşamamak adına davetiye ile vize almak için uzman desteği alınması tavsiye edilmektedir.

En Kolay Vize Alan Meslekler Hangileridir?

Vize alınırken belli bir meslek grubuna ayrıcalık sağlanmamaktadır. Kişilerin, özellikle turizm ya da aile ziyareti amaçlı kısa süreli vize alırken, vize için başvurulan ülkenin temsilciliğine ikamet edilen ülkeye geri dönüleceğine dair yeterli kanıt sunması ve planlanan seyahat için yeterli finansal kaynağa sahip olduğunu göstermesi kısa süreli vize alırken en önemli noktalardır. Vize alacak kişinin ülkesinde kurulu düzeni ve işinin olması vizenin olumlu sonuçlanmasına fayda sağlamaktadır.

Çalışmayan kişiler için vize almak daha zordur. Çalışmayan kişilerin sponsor göstermeleri gerekmektedir; aksi halde vize başvurularının reddedilmesi olasıdır.

Emekliler Kolay Vize Alabilir Mi?

Emekliler çalışmadığı için vize reddi olasılığı bulunmaktadır.

Emeklilere kolay vize verilmesi diğer gruplara göre biraz daha zordur. Vize reddi olasılığı bulunması sebebi ile ,emekliler için vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi ve başvurulacak vize türünün seçilmesi ile gerekli evrakların hazırlanmasında hata yapılmaması gerekmektedir.

Türkiye'de Çalışan Öğretmenler Kolay Vize Alabilir Mi?

Evet, Türkiye’de çalışan öğretmenler kolay vize alabilir. Düzenli olarak çalışan öğretmenler maaş bordrolarını ve çalıştıkları okuldan işveren izin yazısını gitmek istedikleri ülkenin dış temsilciliğine sunduğu takdirde öğretmenlerin vize alması kolaylaşır. Vize başvuru sahiplerinin öğretmen olması halinde konsoloslukların kanaati, yapılacak seyahat ardından öğretmenlerin ülkelerine dönecekleri yönündedir.

Avukatlar Kolay Vize Alabilir Mi?

Evet, avukatlar kolay vize alabilir.

Düzenli olarak çalışan avukatlar görev kimlik kartlarını, baro levhalarını ve bağlı oldukları barodan alacakları referans yazısını gitmek istedikleri ülkenin dış temsilciliğine sundukları takdirde, avukat vize kolaylığı ile vize alabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: