Maç Vizesi

Maç Vizesi: 2023'te Yurtdışı Maçları için Vize Nasıl Alınır?

2022 yılında birçok turist futbol ve diğer spor organizasyonlarını izlemek ve sporla ilgili turistik bölgeleri ziyaret edebilmek amacıyla seyahat planı yapmaktadır.

Maç vizesi, yurt dışında gerçekleşen basketbol, futbol, tenis ve voleybol gibi spor müsabakalarını yerinde izlemek isteyen kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür. Maç vizesi kısa süreli bir vizedir ve hamiline ilgili ülkede geçici bir süre için bulunma hakkı vermektedir. İspanya ve İngiltere maç vizesi için en çok başvurulan ülkelerdir ve özellikle İngiltere bu bakımdan popüler bir destinasyondur. 2019 yılında 1.5 milyon kişi maç izlemek için Birleşik Krallığı ziyaret etmiştir.

Son 5 yılda %98,3 ile vize onay oranı en yüksek akredite kuruluş olan Vizem.net yurt dışında gerçekleşen spor müsabakalarını izlemek isteyen kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir. Vizem.net danışmanlık hizmeti gerekli evrakların hazırlanmasından başlayarak vize sürecinin tamamını kapsamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yurtdışı Maçları için Hangi Vize Alınmalıdır?

Yurt dışı maçları için turist vizesi alınması gerekmektedir. Turist vizesi, ülkeden ülkeye fark etmekle birlikte hamiline 180 gün içerisinde 90 gün boyunca ilgili ülkede bulunma hakkı sağlayan kısa süreli bir vizedir.

Yurt dışında maç izleme amacıyla alınan turist vizesi için seyahat amacının maça katılım olduğunun kanıtlanması ve buna ilişkin ilgili maçın biletleri, davetiye veya rezervasyon bilgileri gibi birtakım ek evrakların turistik vize başvurusu esnasında sunulması gerekmektedir.

Maç Vizesi Nereden Alınır?

Maç vizesi uygulaması ülkeden ülkeye değişmektedir. Maç vizesi için bazı ülkelerin turistik e-vize uygulaması olduğu ve internetten alınabildiği gibi bazı ülkeler için doğrudan konsolosluklara başvuru yapılması gerekmektedir. Maç vizesine Schengen ülkelerinde geçerli olacak şekilde başvurabilmek için yetkili aracı kurum başvuru merkezleri ya da akredite vize acenteleri aracılığı ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Yurtdışında Maça Gitmek için Vize Nasıl Alınır?

Yurt dışında maça gitmek için öncelikle bir maç vizesi yani turist vizesi gerekmektedir. Turist vizesi almak için gidilmek istenen ülkenin vizesini verebilecek bir elçilik veya konsolosluk bulunması gerekmektedir. Maç vizesi için gerekli evraklar bir araya getirildikten sonra ilgili başvuru merkezine teslim edilmeli ve vize ücreti ödenmelidir.

Maç Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Maç vizesi için gerekli evrakların olduğu liste aşağıda verilmiştir.

  • Pasaport: Pasaportun 3 veya 6 aylık geçerlilik süresi olmalıdır.
  • Maç vizesi başvuru formu: Tam ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Pasaport ölçülerine uygun biyometrik fotoğraf gereklidir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresini kapsayan geçerli bir seyahat sağlık sigortası yapılmış olmalıdır.
  • Finansal yeterlilik kanıtı: Seyahat süresince konaklama gibi giderlerin karşılanabileceğini gösteren finansal yeterlilik kanıtı sunulmalıdır.
  • Konaklama belgeleri: Otel rezervasyonu, davetiyeler veya kira sözleşmeleri gibi konaklama belgelerinin sunulması gerekmektedir.
  • Seyahat belgeleri: Rezervasyonu yapılmış geri dönüş bileti gerekmektedir.
  • Vize harcı makbuzu: Maç vizesi harcının ödenmiş olduğuna dair makbuz gereklidir.
  • Destekleyici belgeler: Maç vizesinin başvurusunun yapıldığı ülkeye maç izlemek için gidildiğini kanıtlayan belgelerin başvuru sırasında sunulması gerekmektedir.

Listede belirtilen evraklar standart evraklar olup belge talepleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

Maç Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Maç vizesi ücretleri ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Maç vizesi ücreti İspanya, Portekiz, Almanya gibi Schengen ülkeleri için 80 euro; İngiltere için 100 GBP, Amerika Birleşik Devletleri için ise 160 USD’dir. Maç vizesi ücreti ortalama 100 ila 200 dolar arasında değişebilmektedir.

Maç Vizesi Ne Kadar Süre için Geçerlidir?

Maç vizesi geçerlilik süresi farklı ülkeler için değişiklik gösterebilmektedir. Schengen ülkeleri için 180 günlük süre içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde geçerliliği olan maç vizesi İngiltere ve Amerika için 180 gündür.

Maç için Vize Almak Zor Mudur?

Maç için vize almak gerekli evraklar tam ve doğru olarak hazırlandığı ve başvuru süreci doğru yürütüldüğü sürece zor olmamaktır.

Özellikle Schengen ülkeleri başta olmak üzere 2022 yılı yazından itibaren Türk vatandaşları tarafından yapılan başvurularda ret oranı artış göstermiştir ancak Vizem.net son 5 yıl içinde %98,3 vize onay oranı ile onay oranı en yüksek akredite şirket olmuştur.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: