Avustralya Seyahat Sağlık Sigortası

Avustralya Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı ve Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası, yurt dışına seyahat edenler için seyahatleri sırasında meydana gelecek ani rahatsızlık ve hastalıklar konusunda sigortalı kişileri koruma altına alan bir sigorta türüdür. Seyahat sağlık sigortası çoğunlukla vize başvuruları sırasında istenen evraklar arasında yer almaktadır.

Çoğu vakada, Avustralya'ya gelen ziyaretçilerin Medicare'e erişimi bulunmamaktadır ve ister kamu ister özel olsun tıbbi ve paramedikal sağlık hizmetleriyle ilgili tüm masraflardan sorumlu olmaktadır.

Avustralya'ya seyahat edecek vatandaşların seyahatleri sırasında karşılaşabilecekleri riskli ve ani olaylara karşı tedbir amaçlı olarak seyahat sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Vizem.net aracılığı ile başvurulan Avustralya vizeleri için başvuru sahipleri adına tam kapsamlı ve en uygun fiyatlı sağlık sigortaları Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avustralya Vizesi için Sağlık Sigortası Şart Mıdır?

Avustralya’ya turistik veya ticari amaçlı yapılan ziyaretler için gerçekleştirilen vize başvurularında sağlık sigortası, istenen evraklar arasında zorunlu olmasa da yaptırılması önerilmektedir. Avustralya’ya eğitim amaçlı veya çalışmak için gidecek vatandaşlar uzun süreli vize başvuruları için sağlık sigortası yaptırmalıdır.

Avustralya Seyahatinde Meydana Gelebilecek Riskli Durumlar Nelerdir?

Avustralya seyahatinde meydana gelebilecek riskli durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kötü hava koşulları sebebiyle uçuş iptali
 • Bagajda meydana gelebilecek bir kayıp
 • Kişisel eşyaların çalınması
 • Konaklama sebebiyle çevrimiçi dolandırıcılık
 • Meydanlarda yapılan gösteriler
 • Olası bir terör saldırısı
 • Kıyı sularında boğulma tehlikesi
 • Trekking ve dağcılık yaparken meydana gelecek kazalar
 • Kırsal alanlarda araba ile seyahatlerde aşırı hız nedeniyle oluşacak kazalar

Avustralya Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsamalıdır?

Avustralya sağlık sigortasının kapsadığı durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Tıbbi harcamalar (yurt dışındayken tıbbi tedavi için ödeme yapılması)
 • Tıbbi geri dönüş (menşe ülkeye geri dönüş)
 • Bagaj, para, pasaport veya kişisel eşyaların kaybolması veya çalınması
 • Tarifeli hava yolu arızası
 • Seyahatin iptali veya kısaltılması

Avustralya sağlık sigortası kapsamı, sigorta şirketleri ve sağlık sigorta poliçeleri arasında farklılık gösterebilmektedir.

Avustralya Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Avustralya’ya seyahat edecek kişiler seyahat sağlık sigortası yaptırırken Türkiye’de ya da Avustralya’da etkinlik gösteren sigorta şirketlerine veya akredite şirketlere başvurmalıdır.

Avustralya’ya seyahat edecek vatandaşlar seyahat sağlık sigortalarını 2022 yılında makul fiyatlara akredite kuruluş olan Vizem.net sigorta birimi vasıtasıyla Avustralya vizesi başvurusu kapsamında ya da vizeden bağımsız yaptırabilmektedir.

Türkiye'de Yaptırılan Özel Sağlık Sigortaları Avustralya'da Geçerli Midir?

Sağlık poliçesinde yurt dışı geçerliliği olan özel sağlık sigortaları Avustralya’da geçerli olurken Avustralya Federal Hükümeti tarafından yetkili olan Bupa Avustralya, Medibank, Allianz Global Assistance ve NIB gibi kuruluşlar sigorta sağlamaktadır.

2022'de Avustralya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıldır?

Avustralya için seyahat sağlık sigorta fiyatları sigorta süresi, yaş, covid geçmişi ve aşı geçmişine göre farklılık göstermektedir.

2022 yılı Avustralya seyahat sağlık sigortası fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Sigorta süresiÜcretler
1 aylık20-32,5 euro
6 aylık30-68 euro
12 aylık54-87,5 euro

Kimler Avustralya Ulusal Sağlık Sistemi Hizmetlerinden Yararlanabilir?

Avustralya ulusal sağlık sistemi hizmetlerinden yararlanabilecek ülkeler Yeni Zelanda

Birleşik Krallık, İrlanda Cumhuriyeti, İtalya, Hollanda, Belçika, İsveç, Finlandiya, Malta ve Slovenya’dır.

Yukarıda bahsedilen ülke vatandaşları, Avustralya'yı ziyaret ettiği zaman halk sağlığı sistemi Medicare kapsamında acil tıbbi tedavi hakkına sahiptir. Avustralya’ya seyahat edenlerin Avustralya sağlık sistemi kapsamında Medicare kriterlerine uymadığı takdirde özel sigorta yaptırmaları gerekmektedir. Avustralya'da oturma izni olmayan Türk vatandaşları Medicare tarafından verilen acil tıbbi tedavi hakkından yararlanamamaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: