Çalışmayanlar için Avustralya Vizesi

Çalışmayanlar ve Ev Hanımları için Avustralya Vizesi

Ev hanımları, yeni mezun olmuş olup henüz iş bulamayanlar, tercihen çalışmayanlar, işten ayrılanlar gibi düzenli veya kayıtlı geliri olmayan kişiler, vize başvurularında çalışmayan kişi olarak kabul edilmektedir. Avustralya vizesine başvuracak çalışmayan kişilerin, vize şartlarından maddi yeterlilik ve en önemlisi planlanan seyahat bitiminde ülkeye geri dönme şartları konusunda birtakım ek evraklar sunmaları gerekmektedir.

Vize başvurularında çalışmayan kişiler çalışan kişilere göre daha dezavantajlı durumdadır ve vize onayı almak çalışmayan kişiler için daha zordur. Avustralya vizesine başvuracak çalışmayan kişilerin vize sürecinin titizlikle takip edilmesi gerekmektedir ve vize başvurularının reddedilmemesi için özellikle çalışmayan kişilerin vize danışmanlığı alması önemlidir.

Düzenli gelir sahibi olmayan kişilerin Avustralya vizesi başvurularında Vizem.net tüm başvuru süreci için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avustralya Ev Hanımları ve Çalışmayan Kişilere Vize Verir Mi?

Avustralya vize başvurularında başvuru sahibinin meslek ve çalışma durumuna bağlı olarak herhangi bir kısıtlama getirilmediğinden, ev hanımları ve çalışmayan kişiler Avustralya vizesine başvurabilmektedir; bu kişilerin başvurularının sponsor eşliğinde yapılması vize onay ihtimalini arttırmaktadır.

Çalışmayan Kişilerin Avustralya Vize Başvurusu için Kimler Sponsor Olabilir?

Çalışmayan kişilerin vize başvurularında sponsor olabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

  • Anne, baba, çocuk, eş, kardeş, büyükanne, büyükbaba, torun, teyze, amca, yeğen gibi öz ya da üvey akrabalar sponsor olabilmektedir.
  • Kardeş eşi gibi vizeye başvuran kişinin akrabasının aile üyeleri, kendileri de vizeye başvuruyorsa sponsor olabilmektedir.
  • Avustralya parlamentosu üyesi, Commonwealth temsilcisi, yerel belediye başkanı ya da eyalet veya bölge devlet kurumunda yetkili olan kişiler vize için sponsor olabilmektedir.

Halihazırda bir vize için sponsorluk sağlayan kişilerin, başka bir kişiye sponsor olabilmesi için vize geçerliliğinin bitmesini beklemesi gerekmektedir.

Düzenli Geliri Olmayanlar için Avustralya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Düzenli geliri olmayan kişilerin Avustralya vize başvurularının sponsor eşliğinde yapılması gerekmektedir. Vize başvurusu Avustralya’nın online vize başvuru sistemi ImmiAccount üzerinden yapılmaktadır.

Online vize başvurusu için ImmiAccount başvuru portalı üzerinden hesap oluşturulmasının ardından başvuru yapmak için sisteme giriş yapılmalı, ilgili vize türü seçilerek başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı, destekleyici vize evrakları online olarak sisteme yüklenmeli ve vize ücret ödemesi yapılmalıdır.

Online Avustrulya vize başvurusu adımlarının tamamlanmasının ardından başvuru sahibine, başvurunun alındığını ve biyometri kaydı verilmesi gerektiğini bildiren bir e-posta gönderilmektedir; bu e-postayı alan başvuru sahiplerinin aracı kurum VFS Global vize başvuru merkezinden randevu alması ve randevu tarihinde başvuru merkezine şahsen giderek biyometri işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak Avustralya vize başvurularında, uzman ülke danışmanları tarafından başvuru sahibinin kişisel koşulları, seyahat amacı ve başvuru belgeleri incelenir ve uygun bulunması halinde evrak yüklenmesi ve vize randevusu alınması işlemleriyle başvuru süreci başlatılır.

Çalışmayanlar için Avustralya Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışmayanlar için Avustralya vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Avustralya’da kalınacak süre boyunca geçerliliği olan bir pasaport fotokopisi gerekmektedir.
  • Avustralya vize formu: Eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmuş ve çıktısı alınmış vize formu sunulmalıdır.
  • Fotoğraf: 1 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf sunulmalıdır.
  • Nüfus kayıt örneği: Anne, baba, tüm kardeşler, varsa eş ve çocukların gösterildiği orijinal ya da noter tasdikli nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
  • Mali durum belgeleri: Seyahat süresince masrafları karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olunduğunu gösteren banka hesap dökümü, tapu, maaş bordrosu gibi belgeler sunulmalıdır.
  • Sponsor mektubu: Avustralya seyahatine sponsor olacak aile üyesi kişi tarafından yazılmış ve imzalanmış, kişinin masraflarını karşılayacağına dair taahhüdü içeren sponsor mektubu gerekmektedir.
  • Sponsora ait evraklar: Sponsorun maddi olarak vize başvuru sahibini destekleyecek maddi yeterliliğe sahip olduğuna dair kanıtların sunulması gerekmektedir.

Avustralya vizesi için gereken standart evraklar listelenmiştir, vize türüne göre ek belge sunulması gerekebilmektedir.

Çalışmayanlar için Avustralya Vize Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Avustralya, sponsorlu yapılacak vize başvurularında sponsorun doldurulması gereken form şeklinde belgeler düzenlenmektedir. Avustralya İçişleri Bakanlığı internet sitesinden indirilen form çıktısı alınarak ya da online olarak sponsor tarafından doldurulmalıdır.

Avustralya vize sponsor formuna ait görsel aşağıda verilmiştir.

Çalışmayanlar için Avustralya Vize Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Çalışmayanlar için Avustralya Vize Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Sponsorluk başvuru formunda; sponsor olacak kişinin geçmiş sponsor bilgileri, vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, vize başvuru sahibi ile olan yakınlık derecesi, sponsora ait kişisel bilgiler, sponsorun vatandaşlık bilgileri veya oturum izni belgeleri ve sponsora ait çalışma bilgileri istenmektedir. Başvuru formunun sonunda yer alan verilen bilgilerin doğruluğu beyanı ve sponsorluk taahhüdü imzalanarak Avustralya sponsorlu vize formu tamamlanmaktadır.

Avustralya Vize Sponsoru Hangi Ek Evrakları Sunmalıdır?

Avustralya sponsorluk başvurusunu desteklemek için sponsor ve kişiler arasındaki ilişki hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi sunulması gerekmektedir.

Sponsor olunacak ziyaretçi ile ilişkiyi kanıtlayacak doğum sertifikası ve evlilik cüzdanı gibi belgeler ile sponsor Avustralya vatandaşı ise vatandaşlık veya daimi ikamet durumunu kanıtlayacak evraklar sunulması gereken vize için sponsor belgeleri arasında yer almaktadır. Sunulan tüm belgelerin İngilizce dilinde veya İngilizce diline tercüme ettirilmiş olması gereklidir.

İşsiz Kişiler için Avustralya Vizesi Almak Zor Mudur?

İşsiz kişilerin planlanan seyahat bitiminde Avustralya’nın terk edileceğine dair sağlam kanıt sunması halinde vize alması zor değildir; ancak düzenli geliri bulunan kişilerin vize başvurularına göre daha zordur.

Çalışmayan kişilerin planladıkları seyahatin bitiminde Avustralya’yı terk edeceklerini sağlam deliller ile kanıtlamaları çok büyük önem arz etmektedir. Ülkenin terk edileceğini kanıtlamak için gerekli vize evralarına ek ikna edici belgelerin sunulması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: