Avustralya E-Vize

Avustralya E-Vize Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli bir Avustralya ziyaretçi vizesi türü olan e-vize, verildiği kişiye çoklu giriş çıkış hakkı veren, 12 ay boyunca geçerliliğini koruyan, ek belge yükümlülüğü olmadan ülke içinde seyahat etme imkanı tanıyan bir vizedir. Genelde ticari ve turizm amaçları için kullanılan Avustralya e-vize, sadece belli başlı ülkelerin vatandaşları tarafından alınabilmektedir. Türkiye Avustralya e-vize uygulaması kapsamında yer almamamaktadır ve T.C. vatandaşları e-vize başvurusu yapma hakkına sahip değildir.

Vizem.net Avustralya’ya seyahat edecek Türkiye’de oturum izni bulunan yabancı ülke vatandaşlara, Avustralya e-vize başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hangi Ülke Vatandaşları Avustralya E-Vize Başvurusu Yapabilir?

Avustralya e-vize başvurusunu; Brunei, Kanada, Hong Kong, Japonya, Malezya, Singapur, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri ve tüm Avrupa ülke vatandaşları yapabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Avustralya E-Vize Alabilir Mi?

Hayır, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avustralya e-vize alamaz. Türk vatandaşları için Avustralya e-vize uygulaması bulunmamaktadır.

T.C. vatandaşları Avustralya’ya giriş için ziyaretçi vizesi almalıdır. Türkiye’den Avustralya vizesine başvuracak kişilerin standart vize başvuru adımlarını takip ederek, çevrimiçi başvuru yoluyla Türkiye’de bulunan Avustralya dış temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları ve aracı kurum vize merkezinde parmak izi vermeleri gerekmektedir.

Avustralya Elektronik Vize Türleri Nelerdir?

Avustralya elektronik vize türleri; başvuru sahibinin uyruğu, Avustralya’ya seyahat etme sebepleri ve Avustralya’da kalış süresine göre değişmektedir.

Gerekli koşul ve gereksinimlerin karşılandığı vizenin seçilmesi, amaçlanan etkinliklerde yer alınmasına müsaade etmektedir. Turizm veya iş sebepleriyle yapılacak kısa süreli Avustralya seyahatlerinde e-ziyaretçi ve ETA’nın alınması uygundur.

Avustralya ETA Nedir?

Avustralya ETA; iş veya turizm gibi amaçlarla kısa süreli seyahatler için alınan elektronik vize türüdür. 1 yıla kadar geçerliliğini koruyan ETA hamiline bu süre zarfında çoklu giriş çıkış hakkı sağlamakla birlikte, her bir giriş için üç aya kadar Avustralya’da bulunma hakkı vermektedir. Belli ülke vatandaşları tarafından alınan ETA, Subclass 601 vize koduyla bilinmektedir.

Avustralya e-Ziyaretçi Vizesi Nedir?

Avustralya e-ziyaretçi vizesi bir yıl içinde üç aya kadar yapılan Avustralya seyahatlerinde hamiline Avustralya’ya çoklu giriş çıkış yapılmasına olanak tanımaktadır. Kolaylaştırılmış bir vize türü olarak başvuru birkaç iş günü içinde sonuçlanabilmektedir. Gönüllü işlerde çalışmak ve kısa süreli eğitim programlarına katılmak için alınabilen e-ziyaretçi vizesinin kodu Subclass 651’dir.

Avustralya E Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya e-vize başvurusu Avustralya’nın resmi vize başvuru portalı üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşmektedir. Vize başvurusunda öncelikle ImmiAccount hesabı oluşturulmalı; hesaba kişisel bilgiler, pasaport bilgileri ve seyahat amacı kaydedilmeli ardından talep edilen belgeler sisteme yüklenerek başvuru gönderilmelidir.

Vize başvurusu onaylandığı takdirde bir ile iki iş günü içinde içeriğinde vize numarasının, vize başlangıç tarihinin ve ne kadar süre için geçerli olduğunun yazılı olduğu bir e-posta, başvuru sahibine ilgili birimlerce gönderilir.

Avustralya e-vize başvurusu için ImmiAccount başvurusu ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Avustralya E Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Avustralya E Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya Elektronik Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avustralya elektronik vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: En az 6 ay boyunca geçerliliği bulunan bir pasaport gereklidir.
  • E-posta: Aktif ve kullanılan bir e-posta adresi yazılmalıdır.
  • Banka veya kredi kartı: Vize başvuru ücretinin ödenmesi için geçerli bir banka veya kredi kartı gereklidir.

Standart turist vizesine göre elektronik vize başvurularında çok daha az evrak istense de, vize memurları elektronik vize başvurularında, kimlik kartı, seyahat planı, konaklama veya ulaşım kanıtı veya banka hesap dökümü gibi farklı belgelerin elektronik birer kopyasını talep edebilmektedir.

Avustralya E-Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya e-vize başvurusu ücretsizdir.

Avustralya'ya E-Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avustralya e-vize 3 iş günü içinde çıkmaktadır. E-vize, pasaporta dijital olarak kaydedildiği için pasaportta bir etiket bulunmamaktadır.

Avustralya E Vizenin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Avustralya e-vize geçerlilik süresi 12 aydır ve sadece 12 aylığına verilen geçici bir vizedir.

E-ziyaretçi vizesinin geçerli olduğu herhangi bir zamanda Avustralya’ya girmek mümkün olup, bir seferde 3 aya kadar ülkede kalmak mümkündür. Çoklu giriş hakkı olan elektronik vize vizenin verildiği tarihten itibaren geçerli olmaktadır.

E-Vize ile Avustralya'ya Hangi Sınır Kapılarından Giriş Yapılabilir?

E-vize ile Avustralya’ya uluslararası havaalanlarından herhangi biri aracılığı ile giriş yapmak mümkündür. Online başvuru esnasında kullanılan pasaportu Avustralya göçmenlik memurlarına vize ile birlikte göstererek sınırdan geçiş yapılmaktadır.

Uluslararası bir gemi yolculuğunun parçası olarak tekneyle gelenler karaya inip ülkeye girmek için e-vize veya ETA alabilir, ancak mürettebat üyelerinin başvurması gereken vize türü farklıdır.

Elektronik Vize İle Avustralya'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, elektronik vize ile Avustralya’da çalışılamaz.

Bir e-ziyaretçi izni ile Avustralya’da toplantılara katılmak, sözleşme imzalamak, seminer ve sunumlarda yer almak gibi kısa süreli ticari faaliyetlere izin verilse de, herhangi bir ücretli işte çalışılmasına izin verilmez. Avustralya’ya çalışmak amacıyla gidecek kişilerin Avustralya çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

E-Ziyaretçi Vizesi İle Avustralya'da Eğitim Alınabilir Mi?

E-ziyaretçi vizesi ile Avustralya’da eğitim alınabilir.

Üç aya kadar kısa süreli eğitimler için e-vize alınması mümkün olsa da, üç aydan daha uzun süren eğitim programları için Avustralya öğrenci vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: