Avustralya Vize Randevu İşlemleri

2023'te Avustralya Vize Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Avustralya vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için, ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global’in vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekir. VFS Avustralya randevu tarihinde vize başvuru sahipleri, şahsen vize merkezine müracaat ederek biyometri bilgilerini vermelidir.

Avustralya İçişleri Bakanlığı tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global, vize başvuruları ve biyometri işlemleri için randevu sistemi üzerinden hizmet vermektedir.

Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmetinden faydalanılarak başvurulan Avustralya vizeleri için online başvuru formunun doldurulmasının ardından vize randevu tarihi alma ve randevunun öncesinde online belge yükleme işlemleri yetkili danışmanlar tarafından başvuru sahipleri adına yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Avustralya Vize İşlemleri için Randevu Almak Şart Mıdır?

Evet, Avustralya vize işlemleri için randevu almak şarttır. Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan vize başvurularında, Avustralya vize başvuru portalı ImmiAccount üzerinden online başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, biyometrik bilgilerin kaydı için Türkiye Cumhuriyeti'nde yer alan Avustralya vize başvuru merkezin üzerinden önceden randevu alınması zorunlu tutulmaktadır.

Kimler Avustralya Vizesi için Biyometri Randevusundan Muaftır?

Avustralya vizesi için biyometri randevusundan; Avustralya’nın dışından yapılan başvurular için 5 yaşın altındaki çocuklar ve Avustralya’dan yapılacak başvurular için 10 yaşın altındaki çocuklar muaf tutulmaktadır.

Avustralya vizesi başvuru sahipleri; biyometri bilgilerinin neden alındığını anlayamayacak durumda olduğu veya fiziksel olarak biyometri bilgilerini veremeyecek durumda olduğunda biyometri randevusundan muaf tutulmaktadır.

Avustralya Vize Randevusu Nereden Alınır?

Avustralya vize randevusu; Avustralya dış temsilciliği tarafından vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş olan aracı kurum VFS Global’in vize başvuru merkezleri üzerinden alınır.

Avustralya Konsolosluğu Vize Randevusu Verir Mi?

Hayır, Avustralya Konsolosluğu vize randevusu vermemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan Avustralya dış temsilcilikleri doğrudan vize başvurusu kabul etmemekte ve biyometri kaydı almamaktadır. Tüm Avustralya vize türleri için başvuru sahiplerinin biyometrik verileri, zorunlu randevu sistemi ile aracı kurum üzerinden toplanmaktadır.

Avustralya Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Avustralya vizesi randevu alma işlemi için öncelikle ImmiAccount hesabı üzerinden online vize başvuru formunun doldurulması ve vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekir. Online sistem üzerinden Avustralya vizesi başvuru işlemleri için gerekli işlemleri tamamlayan kişilere biyometrik kayıt işlemlerini tamamlanması yönünde bir bilgilendirme maili gönderilmektedir. Başvuru sahiplerine gönderilen mailin ardından aracı kurum VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden vize randevu tarihi alınabilir.

VFS Global Avustralya randevu işlemleri için kurumun websitesine başvuru sahibi adına oluşturulmuş olan kullanıcı hesabına ait mail adresi ve şifre bilgileri ile giriş yapılması gerekir. Giriş yapıldıktan sonra randevu alacak kişiye dair bilgiler girilmeli, uygun tarihler arasından randevu seçimi yapılmalıdır.

Avustralya vizesi için online randevu alma portalına ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Avustralya Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?
Avustralya Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Avustralya Vize Randevusu için Uygun Tarih Bulunmuyorsa Ne Yapılmalıdır?

Avustralya vize randevusu için uygun tarih bulunamıyorsa, vize başvuru işlemlerinin alındığı kurum olan Ankara Büyükelçilik İçişleri Ofisi’ne ImmiAccount üzerinden durum güncellemesi yaparak bilgi vermek gerekmektedir; aksi halde, başvuruyu işleme koyan ofise başvurulmalı ve en kısa sürede durum bildirilmelidir.

Yerell Avustralya Vize Başvuru Merkezinin (AVAC) veya Avustralya Biyometri Toplama Merkezinin (ABCC) tekrardan hizmet vermeye başlamasının ardından vize randevularının uygunluk durumunda gecikmeler yaşanabildiği kabul edilmektedir; ancak vize randevularının uygunluğu açılmasını ardından en kısa süre içerisinde vize randevusu alınması tavsiye edilmektedir.

Birden Fazla Kişi için Avustralya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Birden fazla kişi için Avustralya vize randevusu alırken gerekli adımlara online randevu sisteminin yalnızca tek bir kullanıcıya izin vermesinden ötürü dikkat edilmesi gerekir. Online randevu sistemi üzerinden birden fazla kullanıcı için işlem yapmak için bireysel olarak giriş yapıldıktan sonra "Katılımcı ekle" tuşunun seçilmesi gerekir.

Aile ya da grup olarak Avustralya vize randevusu almak isteyen kişilerin, her bir katılımcı için bireysel olarak randevu oluşturması gerekir.

Avustralya Vize Başvurusu için En Erken Randevu Saati Kaçtır?

Avustralya vize başvurusu için en erken randevu saati 09:00’dur. Aracı kurum VFS Global’in Avustralya vize merkezlerinde ek ücret karşılığında prime time randevu ya da flexi randevu gibi hizmetler sunulmamaktadır.

Avustralya Vize Randevu Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Avustralya vize randevu değiştirme işlemi, aracı kurum VFS Global’in resmi websitesi üzerinden başvuru sahibinin kullanıcı hesabına giriş yapılmasının ardından randevu onay mektubunda yazılan referans numarası bilgileri ile yapılır.

Avustralya vize randevu değiştirme işlemi gelecek tarihler için en fazla 2 kez yapılabilmektedir.

Avustralya Vizesi Randevu Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya vizesi randevu ücreti için herhangi bir ücret ödenmesine gerek bulunmamaktadır. Avustralya vizesi randevu alma işlemi için ücret teklif eden kişi ve kurumlara itibar edilmemelidir.

Vize randevusu sırasında 63 Türk lirası olarak belirlenmiş olan aracı kurum hizmet bedeli ve tercihe bağlı olarak alınan ek hizmet ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Avustralya Vize Başvuru Randevusuna Hangi Belgelerle Gidilir?

Avustralya vize başvuru randevusuna; başvuru sahibinin mailine gelen randevu onay mektubu çıktısı, pasaport ve gerekli vize evrakları ile gidilmesi gerekmektedir.

Aracı kurumun vize merkezine Avustralya vizesi randevu işlemleri için belirlenen randevu saatinden 15 dakika öncesinden gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Avustralya Vize Randevusuna Gidilmezse Ne Olur?

Avustralya vize randevusuna gidilmezse vize randevusu iptal edilmekte ve kişilerin ikinci kez vize randevusu alması gerekmektedir.

Avustralya vize randevusunu kaçıran kişiler için Avustralya VFS Global’in randevu tarihi için iptal veya düzenleme gibi bir seçenek sunulmamaktadır. Vize randevu tarihini kaçırmış kişilerin 24 saatin ardından tekrardan randevu tarihi alma imkanları bulunmaktadır.

Avustralya Pasaportu için Randevu Nereden Alınır?

Avustralya pasaportu için randevu; Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden ya da ziyaretçi olarak bulunan Avustralya vatandaşları için Ankara Avustralya Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğundan alınır.

İlgili Avustralya Konsolosluğu şubelerinden pasaport randevusu alma işlemleri online sistem üzerinden yapılmaktadır. Avustralya pasaport başvurusu işlemleri için öncelikle online sistem üzerinden başvuru formunun eksiksiz bir biçimde doğru bilgilerle doldurulması, çıktısı alınarak imzalanması ve tarih atılması gereklidir.

Pasaport başvuru işlemleri için belirlenmiş standartlara uygun 2 adet fotoğrafın başvuru formu ve gerekli olan diğer destekleyici evraklar ile birlikte ibraz edilmesi gerekir. Online sistem üzerinden alınmış Avustralya pasaportu için randevu tarihinde ilgili kuruma müracaat eden başvuru sahiplerinin gerekli işlemleri yapmaları ile başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: