Avustralya Vize Takip İşlemleri

Avustralya Vize Takip ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize sorgulama ve takip işlemi, vize başvurusunun ve pasaportun mevcut durumu hakkında bilgi alınmasını sağlayan hizmettir. Kısa süreli Avustralya vize başvuruları ortalama bir haftada, uzun süreli Avustralya vize başvuruları ise vize türüne göre 1-2 ay arası değişen sürelerde sonuçlanmaktadır. Avustralya vize başvuru durumu aracı kurum VFS Global takip sistemi üzerinden ve Avustralya ImmiAccount hesabı üzerinden farklı yöntemlerle sorgulanabilmektedir.

Vizem.net, aracılığında yapılan Avustralya vize başvuruları, online olarak ya da 09:00 - 18:30 saatleri arasında çağrı merkezi üzerinden sorgulanabilmekte ve 5 aşamalı SMS servisi ile takip edilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avustralya Vize Takibi Nereden Yapılır?

Avustralya vize takibi; online başvuru sistemi ImmiAccount hesabı üzerinden, aracı kurum VFS Global online takip sistemi üzerinden ve Vizem.net üzerinden yapılabilmektedir.

Avustralya İmmiAccount Üzerinden Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Avustralya ImmiAccount üzerinden vize takip işlemi, Avustralya İçişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden online başvuru yapılırken kullanılan ImmiAccount hesabına giriş ile yapılabilmektedir.

Online başvuru öncesinde oluşturulan ImmiAccount kullanıcı hesabına giriş yapıldıktan sonra referans numarası ile yapılan Avustralya online vize başvurusu takip edilebilmektedir. Sorgulama ile “Received”, “Initial Assessment”, “Further Assessment” ve “Final Decision” olmak üzere 4 farklı aşama için bilgi verilmektedir.

Avustralya vize takip sitesine ait görsel aşağıda verilmiştir.

Avustralya İmmiAccount Üzerinden Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
Avustralya İmmiAccount Üzerinden Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

VFS Global Üzerinden Avustralya Vize Takibi Nasıl Yapılır?

VFS Global üzerinden Avustralya vize takibi, VFS Global internet sitesi başvuru takip sayfasından, başvuru fişinin üzerinde bulunan referans (VLN) numarası ve doğum tarihi bilgileri girilerek yapılabilmektedir. Başvuru takip sistemi, başvuru yapıldıktan sonra 20 iş günü için hizmet vermektedir; ancak yoğun zamanlarda Home Affairs sayfasında belirtilen standart işlem süresini aşabilmektedir.

Başvuru takip sistemi yalnızca başvurunun nerede olduğunu göstermektedir, başvurunun incelenme aşaması hakkında bilgi vermemektedir.

VFS Global vize takip sayfasına ait görsel aşağıda verilmiştir.

VFS Global Üzerinden Avustralya Vize Takibi Nasıl Yapılır?
VFS Global Üzerinden Avustralya Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Avustralya Vizesi Vizem.net Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Avustralya vize sorgulama işlemleri Vizem.net üzerinden websitesinin “Hesabım” bölümünden yapılabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, vize onaylandıktan sonra SMS ile başvuru sahibine bilgi verilmekte ve durum sisteme işlenmektedir. Vize geçerlilik süresi, konaklama süresi ve vize süresinin bitimine 3 gün kala vize süresinin bitiş bildirimi gibi tüm detaylar başvuru sahibine SMS aracılığıyla iletilmektedir.

Avustralya Konsolosluğu'ndan Vize Başvurusu Sorgulanabilir Mi?

Hayır, Avustralya Konsolosluğundan vize başvurusu sorgulanamamaktadır. Avustralya dış temsilciliklerinin online vize takip sistemi bulunmamaktadır ve vize başvurularının durumuna ilişkin telefon veya e-mail ile yapılan sorgulamalara da cevap verilmemektedir.

Avustralya Vize Sorgulama Telefon İle Yapılabilir Mi?

Hayır, Avustralya vize sorgulama telefon ile yapılamamaktadır; vize takibi için online takip sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Ailede gerçekleşen vefat gibi acil olarak seyahat edilmesi gereken durumlarda, dış temsilcilik vize birimi ile telefonla iletişime geçilebilmektedir.

Avustralya Vize Takip İşlemi Ücretli Midir?

Vize takip işlemi, vize başvurusu yapıldıktan sonra online sistemler üzerinden ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Vize takibi için ücret talep eden kötü niyetli şahıs ve şirketlere itibar edilmemelidir.

Avustralya Vize Sonucu Nereden Öğrenilir?

Avustralya vize sonucu online başvurularda; değerlendirme süreci tamamlandığında vize onay veya ret bildirimi başvuru sahibine e-mail veya posta yoluyla gönderilmektedir.

Aracı kurum VFS Global üzerinden yapılan Avustralya vizesi başvurularında, vize takip işlemi ile sadece başvurunun sonuçlandığına dair bilgi alınmaktadır, vize onayı alınıp alınmadığına dair Avustralya vize sonuçları pasaport teslim alındığında öğrenilebilmektedir. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra, başvuru sahipleri SMS veya e-posta bildirimi almaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: