Belçika Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

Belçika Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları 2024

Belçika seyahat sağlık sigortası, seyahat sırasında ortaya çıkabilecek yaralanma, hastalık gibi sağlık sorunlarında ve uçak seferinin iptal edilmesi, bagaj kaybı gibi seyahatin aksamasına neden olacak beklenmedik durumlarda mağduriyetin giderilmesi için yaptırılan bir sigorta türüdür. Belçika seyahat sağlık sigortası, yurt dışında seyahat sürecinde tıbbi tedavi veya beklenmedik durumlar neticesinde oluşabilecek maddi bir mağduriyetin karşılanması amacıyla yaptırılmaktadır.

Belçika’ya aile ziyareti, turistik, ticari gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin yapacağı kısa süreli vize başvurularında Belçika seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize için gerekli belgeler ile birlikte sunulması zorunlu tutulmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında 2024 yılında yapılan Belçika vize başvurularında tam kapsamlı Belçika seyahat sağlık sigortası, Vizem.net sigorta birimi tarafından en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Vizem.net danışmanlığında yaptırılan Belçika sağlık sigortası için ortalama ücretleri aşağıda verilmiştir.

Sigorta SüresiÜcretler
1 hafta9-13 euro
1 ay20-25 euro
3 ay30-45 euro
1 yıl55-80 euro

2024 yılı için geçerli Belçika seyahat sağlık sigortası ücreti sigorta süresine, sigorta yaptıran kişinin yaşına, Covid-19 geçmişine ve aşı geçmişine göre değişmektedir.

Belçika Vize Başvurularında Seyahat Sağlık Sigortası İstiyor Mu?

Belçika vize başvurularında seyahat sağlık sigortasını vize türüne göre istemektedir. 90 günden az sürecek olan seyahatler için alınan kısa süreli Belçika vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. 90 günden uzun sürecek seyahatler için başvurulması gereken uzun süreli Belçika vizesi başvurularında Belçika seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir.

Belçika, Schengen Anlaşması’nın tarafı olan ülkelerden biridir. Belçika’nın da içinde olduğu Schengen Anlaşması’na taraf olan ülkeler tarafından belirlenen kısa süreli vize düzenlemelerine göre turistik, kültürel, ticari veya aile ziyareti amacı ile Schengen bölgesi ülkelerine seyahat eden kişilerin seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Belçika Krallığı tarafından belirlenen uzun süreli Belçika vizesi gerekliliklerine bağlı olarak seyahat sağlık sigortası 90 günden uzun seyahatler için zorunlu değildir. Belçika’ya yapılan uzun süreli seyahatlerde yaşanabilecek sağlık sorunlarının yanı sıra bagaj kaybolması, uçuş iptali gibi durumlarda kişilerin mağdur olmaması için, zorunlu olmamasına rağmen Belçika seyahat sağlık sigortasının yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Yeşil Pasaport Hamilleri Belçika Sağlık Sigortası Yaptırmalı Mıdır?

Yeşil pasaport hamilleri, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak süreli seyahatler için Belçika vizesinden muaftır ve yeşil pasaport hamillerinin Belçika vize başvurusunda sunulması zorunlu belgelerden olan seyahat sağlık sigortasını yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Yeşil pasaport hamillerinin kaza, ölüm, kayıp eşya gibi beklenmedik durumlarla karşılaşmaları halinde mağdur olmamaları için Belçika seyahat sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Belçika Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Belçika vizesi için seyahat sağlık sigortası, seyahat esnasında doğabilecek tıbbi masraflar için en az 30.000 euro teminata sahip olmalıdır. Tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli olması gereken Belçika seyahat sağlık sigortası, tıbbi sorunlar nedeniyle ortaya çıkacak acil sağlık yardımını veya hastane tedavisini, ülkeye geri gönderme masraflarını ve ölüm durumunda ortaya çıkacak cenaze masraflarını mutlaka kapsamalıdır.

Belçika seyahat sağlık sigortasının kaşeli ve imzalı orijinal poliçeleri vize başvurusu esnasında bulunmalıdır. vizem.net üzerinden yaptırılan sağlık sigortalarının orijinal poliçeleri sigorta sahibine ücretsiz kargo ile gönderilmektedir.

Kısa süreli vize başvurularında sunulması zorunlu olan Belçika sağlık sigortasının belirlenen kriterlere uygun olmaması durumunda Belçika vize başvurusu geçerli olmamaktadır.

Belçika Seyahat Sigortası Nereden Yaptırılabilir?

Belçika seyahat sağlık sigortası, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri üzerinden yaptırılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Belçika vizesi başvurularında Belçika seyhat sağlık sigortası, sigorta birimi tarafından vize başvurusu yapan kişi adına en uygun fiyatlarla hazırlanmaktadır.

Belçika vizesi haricinde yalnızca Belçika seyahat sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilere de en uygun fiyatlarla sağlık sigortası hizmeti vermektedir.

VFS Global Belçika Seyahat Sigortası Hizmeti Veriyor Mu?

Hayır, VFS Global Belçika seyahat sigortası hizmet vermemektedir.

Bir vize başvuru merkezi olan VFS Global, seyahat sağlık sigortası yaptırılması hizmeti sunmamaktadır; VFS Global Belçika seyahatleri için sadece vize başvurularını kabul etmektedir.

Türkiye'deki Özel Sağlık Sigortaları Hangi Durumda Belçika Krallığı'nda Geçerli Olur?

Türkiye’deki özel sağlık sigortaları yalnızca poliçesinde yurt dışında geçerli olduğu ibaresi yer alıyorsa Belçika Krallığı’nda geçerli olur. Belçika’ya seyahat edecek özel sigorta sahibi kişilerin, seyahat öncesinde sigorta şirketleri ile iletişime geçerek bilgi almaları gerekmektedir.

Belçika'nın Sağlık Sistemi Nasıldır?

Belçika'nın Sağlık Sistemi Nasıldır?
Belçika'nın Sağlık Sistemi Nasıldır?

Belçika’nın sağlık sistemi, devlet ve özel sektörlere ayrılmıştır. Belçika sağlık sisteminde devlet hastanelerinde uygulanan hasta bakımı, doğum, diş bakımı gibi tedavilerin ücretleri zorunlu sağlık sigortası kapsamına girmektedir.

Avrupa’daki en iyi sağlık sistemlerinden biri olan Belçika sağlık sistemi, hem federal hükümetin hem de yerel hükümetin sorumluluğu altındadır. Belçika’da sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sosyal güvenliğe kayıt olmak ve sağlık sigortası primi ödemek gerekmektedir. Kamu sağlık hizmetlerine erişimi olmayan kişiler, Belçika sağlık sisteminden yararlanmak için özel sigorta yaptırmalıdır.

Belçika Vizesi için Sağlık Raporu Gerekli Midir?

Belçika vizesi için sağlık raporu, D tipi vize başvurularında gerekli bir belgedir; ancak D tipi vizeler için Belçika sağlık sigortası yaptırılması şartı aranmaz.

Belçika’da 15 Aralık 1980 yılında çıkarılan yasa gereğince Belçika’da 90 günden daha uzun bir süre kalmak isteyen bir kişinin yasanın ekinde listelenen hastalıklardan etkilenmediğini ve halk sağlığına tehdit oluşturmadığını kanıtlaması gerekmektedir. Belçika’da 90 günden uzun kalmak isteyen kişi, ilgili kuruma vize başvurusu yapmadan son 6 ay önce hazırlanmış bir Belçika vizesi sağlık raporu sunmalıdır. Belçika vizesi sağlık sertifikası, başvuru yapacak kişinin ikamet ettiği bölgede yetkili Belçika büyükelçiliği veya konsolosluğu tarafından tanınan bir doktor tarafından düzenlenmelidir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: