Dubai İklimi

Dubai İklimi, Özellikleri ve Bitki Örtüsü

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkesinin en kalabalık ve ikinci büyük şehri olan Dubai sıcak çöl iklimine sahiptir. Dubai’de sadece yaz ve kış olmak üzere iki mevsim görülmektedir. Dubai’de yaz mevsimi sıcak, nemli, boğucu ve kurak geçmekte iken kış mevsimi parçalı bulutlu veya az bulutlu, hafif güneşli, kurak ve normal sıcaklıkta geçmektedir. Farklı ana iklim sistemlerine göre Dubai; alize rüzgarları, çöl iklimi, tropikal iklim, kuru tropikal iklim, kurak ve sıcakçıl (megatermal) iklim ve sıcak çöl iklimi özellikleri taşımaktadır. Dubai’de sıcaklık yıl boyunca ortalama 11 ila 44 derece arasındadır. Dubai’de mayıs-ekim ayları arası yaz ayları iken, kasım-nisan ayları arası kış aylarıdır. Yaz mevsiminin dışında kalan aylar kış ayları olarak adlandırılsa da Dubai’de gerçek bir kış yaşanmamaktadır, sadece hava sıcaklığının düşüşü ile birlikte rüzgar ve çok sık olmasa da yağmur görülmektedir.

Kış aylarında bile serin bir yaz mevsiminin yaşandığı Dubai’de gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı oldukça yüksektir. Dubai şehrinde ocak-mart ayları arası yağmurun en fazla görüldüğü aylardır; şubat aylarında ortalama 16,2 mm yağış miktarı verisine ulaşılmıştır.

Dubai'de Hangi İklim Görülür?

Dubai şehrinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkesinin bir emirliği olması dolayısıyla ülke genelinde görülen iklim türü ve özellikleri Dubai iklimi ile örtüşmektedir. Sıcak çöl iklimine sahip olan Dubai, ana iklim sistemlerine göre çöl iklimi, tropikal iklim, kuru tropikal iklim, kurak ve sıcakçıl (megatermal) iklim özellikleri de taşımaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri İklimi Nasıldır?

Birleşik Arap Emirlikleri İklimi Nasıldır?
Birleşik Arap Emirlikleri İklimi Nasıldır?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkesi genelinde çöl iklimi yaşanmaktadır. Kış aylarında sıcaklıklar ortalama 11 ila 25 derece arasında değişirken yaz aylarında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkesinin sıcaklık ortalaması 42 derecedir. BAE’de kış ayları normal bir kış mevsimi gibi geçmemektedir, yıl geneline göre daha serin bir iklim yaşanmakta ve bazı bölgelerde yağmur görülmektedir. Yağış seviyeleri BAE’nin kıyı şehirlerinde oldukça az olmasına rağmen iç dağlık bölgelerinde daha fazla görülebilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) iklimi dolayısıyla ani hava değişikliklerinin ve kum fırtınalarının görülebileceği bir ülkedir. 2016 Eylül yılına ait Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) iklim haritası aşağıda verilmiştir.

Dubai'de İklim Şartları Nasıldır?

Dubai’de iklim şartları dolayısıyla yaz aylarında yoğun hava sıcaklığı, kuraklık ve boğucu nem hakimdir, kış aylarında ise yaz aylarına nispeten daha düşük sıcaklıklar ve bazı bölgelerde yağmur görülmektedir. Mayıs-ekim ayları arası yani 6 ay boyunca yaz sıcaklıkları zirveye ulaşırken kasım-nisan ayları arası yani kalan 6 ay boyunca sıcaklıklar 10-20 dereceye düşmektedir ve bazı bölgelerde yağmur görülmektedir. Dubai’de yaz ayları boyunca ortalama sıcaklık 38 derecenin üzerinde iken kış ayları boyunca ortalama sıcaklık 27 derecenin altında olmaktadır.

Dubai'de Kaç Mevsim Yaşanır?

Dubai’de yalnızca kış ve yaz mevsimi olmak üzere iki mevsim yaşanmaktadır; kış mevsimi kasım ve nisan arası yaşanırken, yaz mevsimi mayıs ve ekim arası yaşanmaktadır. Dubai’de kış mevsimlerinde yaz aylarına nispeten daha düşük bir hava sıcaklığı, zaman zaman kuvvetli rüzgarlar ve bazı bölgelerde yağış görülmektedir. Dubai’nin yaz aylarında ise nem oranı ve hava sıcaklığı oldukça yüksektir.

Dubai'de Yaz Mevsimi Nasıl Geçer?

Dubai’de yaz mevsimi genel olarak mayıs-ekim ayları arasını kapsamaktadır; yaz mevsiminde yaşanan hava sıcaklıklarının ortalama 38 derece olduğu bilinmektedir. Mayıs ayında yavaş yavaş ısınmaya başlayan havalar ağustosta en yüksek noktaya ulaşmaktadır, dolayısıyla Dubai’de yaşanan en sıcak ay ağustos ayıdır. Ağustos ayında ortalama yüksek sıcaklık 41 derece iken, ortalama düşük sıcaklık 30 derecedir. Ağustos ayının bazı zamanlarında Dubai’de sıcaklıklar neredeyse 50 dereceye ulaşmaktadır. Dubai’de yaz mevsimleri kuru, basık, boğucu, nemli ve kavurucu sıcaklar ile geçmektedir, bölgeden bölgeye değişmekle beraber kuvvetli rüzgarlar da görülebilmektedir. Dubai’de deniz suyu sıcaklıkları yaz ile beraber artmakta hatta ağustos ayında 35 dereceye yükselebilmektedir.

Dubai'de Kış Mevsimi Nasıl Geçer?

Dubai’de kış mevsimi genel olarak kasım-nisan ayları arasını kapsamaktadır ve kış mevsiminde hava sıcaklığı ortalama olarak 27 derecenin altında seyretmektedir. Dubai’de kasım aylarında havalar yavaş yavaş serinlemeye başlamakta ve sıcaklıklar düşmektedir. Genel olarak Dubai’nin kış aylarında zorlayıcı bir soğuk yaşanmamaktadır, yağmurla birlikte şiddetli rüzgar görülebilmektedir.

Dubai’de yaşanan en soğuk ay ocak ayıdır, ocak ayında ortalama düşük sıcaklık 14 derece iken, ortalama yüksek sıcaklık 24 derecedir. Dubai’de kış mevsiminin gündüz vakitlerinde bile sıcaklığın 17 derece altına indiği pek görülmemiştir.

Dubai'ye Kar Yağar Mı?

İklim şartları dolayısıyla Dubai’de kar yağmamaktadır.

Dubai Kurak Bir Ülke Midir?

Dubai sıcak çöl iklimine sahip olan ve oldukça az yağmur gören bir emirlik olduğu için kurak bir ülkedir. Dubai’de yıllık yağış miktarı ortalama 95 mm’dir ve yılın yalnızca 25 günü yağmur yağmaktadır.

Dubai'de En Fazla Yağış Hangi Aylarda Görülür?

Dubai'de En Fazla Yağış Hangi Aylarda Görülür?
Dubai'de En Fazla Yağış Hangi Aylarda Görülür?

Dubai’de yağışlar yalnızca kış aylarında gerçekleşmekte olup yağış oranı oldukça düşüktür. Dubai’de yılda ortalama 25 gün yağmurlu geçmektedir. Dubai genelinde yağmurlar genellikle kasım-mart ayları arası gerçekleşmektedir fakat en çok yağmurun yaşandığı ay ocak ayıdır. Dubai’de ocak ayı en fazla yağış alan ay olmak ile birlikte ayın ortalama 6 günü yağmurlu geçmektedir. Dubai yağış ve sıcaklık grafiği aşağıda verilmiştir.

Dubai'de Yıllık Ortalama Hava Sıcaklığı Nasıldır?

1991-2020 yılları arasındaki verilere göre Dubai’de yıllık ortalama minimum hava sıcaklığı 23.7, ortalama hava sıcaklığı 28.75, ortalama maksimum hava sıcaklığı ise 33.9 derecedir.

Dubai'de Görülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

Dubai’de görülen en yüksek hava sıcaklığı 49 derecedir.

Dubai'de Görülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

Dubai’de görülen en düşük hava sıcaklığı 2 derecedir.

Dubai'nin Coğrafyasının İklimi Üzerindeki Etkisi Nedir?

Dubai, Basra Körfezi kıyısında bulunur ve arkasındaki Arap Çölü ile bitişiktir; Abu Dhabi, Şarika ve Umman Sultanlığı ile komşu konumdadır. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) genelinde olduğu gibi Dubai’de kumlu çöller yaygın, sulak ve yeşil alanlar oldukça azdır; dolayısıyla Dubai coğrafyası Dubai’nin iklimini etkilemektedir. Özellikle kuraklığın ve kum fırtınalarının sık yaşanmasında Dubai coğrafi özellikleri büyük rol oynamaktadır. Dubai ekilebilir bir toprak türüne sahip olmaması, sulak ve yeşil alanı bulunmaması, çok yağmur alan bir bölge olmaması ve çöl coğrafyasına sahip olması dolayısıyla kurak bir emirliktir ve kum fırtınaları kurak ve yarı kurak bölgelerde gerçekleştiği için Dubai hem kuraklık hem de kum fırtınası sorunlarının sıkça baş gösterdiği bir emirlik haline gelmiştir.

Dubai'nin Bitki Örtüsü Nasıldır?

Dubai'nin Bitki Örtüsü Nasıldır?
Dubai'nin Bitki Örtüsü Nasıldır?

Dubai’nin neredeyse tamamını bir çöl çevrelemektedir. Bitki örtüsü genelinde Dubai, çeşitli yaban otlarına, hurma ağaçlarına, akasyalara, ghaf ağaçlarına, çöl sümbüllerine, hurma palmiyelerine, neem ağaçlarına ve okaliptüslere ev sahipliği yapmaktadır. Dubai doğal parklarında bölgeye ve Dubai’ye özgü birçok ender bitki yetiştirilmektedir. Dubai’de yetişen bitkilerden biri olan hurma ağacının görseline aşağıda yer verilmiştir.

Dubai'ye Ne Zaman Gidilmelidir?

Dubai’ye gitmek için en uygun zamanlar Kasım ve Nisan aylarıdır; Kasım ve Nisan ayları yaz mevsiminde yaşanan sıcaklıklara nispeten daha ılımlı bir sıcaklığın yaşandığı aylardır. Dubai’de kasım aylarında havalar yaz sıcağı kadar boğucu olmamakta ve hava sıcaklıkları düşmeye başlamaktadır, nisan ayları ise yaz mevsiminin yavaş yavaş kendini göstermeye ve hava sıcaklıklarının yükselmeye başladığı bir zaman dilimidir. Yaz tatili için Dubai seyahati yapmak isteyen kişilerin kasım veya nisan ayında seyahatlerini gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Dubai’de kasım ve nisan aylarında iklim koşulları elverdiği sürece çölde yolculuk, kamp gezileri, alışveriş festivalleri, müzik gösterileri, açık hava sinemaları, ticaret fuarları ve kültürel geziler gibi bazı etkinlikler yapılabilecek aktiviteler arasındadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: