Cezayir İklimi

Cezayir İklimi ve Bitki Örtüsüne Dair Bilinmesi Gerekenler

Cezayir iklimi, ülkenin genelinde görülen ılıman Akdeniz iklimidir. Cezayir’in kuzeyindeki sahil kesimlerinde Akdeniz iklimi, Sahra Çölü’nün yer aldığı güney, güneybatı ve güneydoğu bölgelerinde çöl iklimi, sahil kesimi ve çöl arasında kalan bölgede ise geçiş iklimi görülmektedir.

Yaz aylarında sıcaklıkların son derece yüksek olduğu Cezayir’de kış ayları da ılıman geçmektedir. Cezayir hava durumu, yaz aylarında 30-43 °C aralığında iken, kışın 10-12 °C aralığındadır.

Cezayir’in Akdeniz’e yakın olan kuzey ve kuzeydoğu kesimleri yıl boyunca yağış alırken, Sahra Çölü’nün yer aldığı güney kesimleri çok az yağış almaktadır. Cezayir’de eylül ayından aralık ayına kadar yağış görülmekte, ilkbahar aylarında ise yağış azalmaya başlamaktadır. Cezayir’de yaz aylarında ise neredeyse hiç yağış görülmemektedir.

Cezayir'in İklim Özellikleri Nasıldır?

Cezayir'in İklim Özellikleri Nasıldır?
Cezayir'in İklim Özellikleri Nasıldır?

Cezayir’in iklimi, yaz aylarında sıcak kış aylarında ise ılıman ve yağışlıdır. Cezayir’de yaz ayları çok sıcak ve yağışsız geçerken, kış ayları yaz aylarına göre daha ılıman ve yağışlı geçmektedir.

Cezayir’de kasım, aralık, ocak ve şubat olmak üzere yılında 4 ayı yağışlı ve soğuk; haziran, temmuz, ağustos ve eylül olmak üzere yılında 4 ayı çok sıcak ve yağışsız geçmektedir. Cezayir’de bahar mevsimlerinde ortalama seviyede yağış görülmekte ve hava diğer aylara göre daha ılıman seyretmektedir.

Cezayir’de hava durumu, gece ve gündüz farklılaşmaktadır. Cezayir’de özellikle çöl ikliminin hakim olduğu Sahra Çölü’nde gündüz hava çok sıcak iken, gece çok soğuk olabilmektedir.

Turistik Cezayir Seyahati için En İdeal Zaman Nedir?

Turistik Cezayir seyahati için en ideal zaman nisan, mayıs ve ekim aylarıdır. Nisan, mayıs ve ekim aylarında Cezayir’de yağışlar azalırken, hava daha ılımandır. Cezayir’de bahar aylarında tarihi yapıları ve doğal güzellikleri görmek mümkündür.

Cezayir’e kış tatili için gelmek isteyenler için en ideal aylar aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Yaz tatili için Cezayir’e seyahat edecekler için en ideal zaman haziran ile eylül arasıdır. Sahra Çölü’nü ziyaret etmek için Cezayir’e gelecek kişiler için en ideal aylar ise sıcaklıkların dengelendiği kasım ve mart aylarıdır.

Cezayir’i turistik amaçlarla ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Cezayir turist vizesi almalıdır.

Cezayir'de Görülen Mevsimler Nelerdir?

Cezayir’de ilkbahar, yaz, sonbahar, kış olmak üzere toplamda 4 mevsim görülmektedir.

Cezayir’de yaz mevsimi hazirandan eylül ayına kadar sürmektedir. Bahar aylarının kısa sürdüğü Cezayir’de sonbahar eylül sonundan kasıma kadar yaşanırken, ilkbahar nisan ve mayıs aylarında yaşanmaktadır. Cezayir’de kış ayları kasım ayından mart ayının sonuna kadar sürmektedir.

Cezayir'de Kış Mevsimi Nasıldır?

Cezayir’de kış mevsimi, yağışlı ve ılıman geçmektedir. Aralık, ocak ve şubat aylarında Cezayir’de sıcaklıklar ortalama 10 ile 12 °C arasındadır.

Cezayir’de en düşük sıcaklığın görüldüğü ay -3,3°C ile ocak ayıdır. Cezayir’de özellikle aralık ve ocak aylarında yağış görülmektedir.

Cezayir'de Kar Yağışı Görülür Mü?

Cezayir'de Kar Yağışı Görülür Mü?
Cezayir'de Kar Yağışı Görülür Mü?

Cezayir’de kar yağışı görülmektedir. Cezayir’de Sahra Çölü ile sahil şeridi arasında kalan ve dağlık kuşak olarak adlandırılan bölgede kar yağmaktadır. Aralık ayından mart ayına kadar kar yağışı görülen Cezayir’de en fazla kar yağışı alan şehirler; Setif, Batna ve Tebessa’dır.

Cezayir'de Yazlar Nasıl Geçer?

Cezayir’de yazlar sıcak ve kuraktır. Haziran, temmuz ve ağustos ayında Cezayir’de neredeyse hiç yağmur görülmemektedir. Cezayir’de ortalama sıcaklıkların en yüksek olduğu ay 47,5 °C ile ağustos ayıdır.

Cezayir Kurak Bir Ülke Midir?

Cezayir, yaz aylarında kurak bir iklime sahiptir. Cezayir’e haziran ayında ortalama 8,5 mm, temmuz ayında ortalama 4,5 mm, ağustos ayında ortalama 8,2 mm yağış düşmektedir. Cezayir’de ortalama yıllık yağış 598,3’tür.

Cezayir'de En Fazla Yağış Görülen Aylar Hangileridir?

Cezayir'de En Fazla Yağış Görülen Aylar Hangileridir?
Cezayir'de En Fazla Yağış Görülen Aylar Hangileridir?

Cezayir’de en fazla yağış görülen aylar eylülden aralık ayına kadar olan aylardır. Cezayir’de 91 mm ile en çok aralık ayında yağış görülmektedir ve ortalama 12,1 gün yağışlı geçmektedir.

Cezayir'de Yıllık Ortalama Hava Sıcaklığı Ne Kadardır?

Cezayir’de yıllık ortalama hava sıcaklığı, 18,05 °C’dir.

Cezayir'de Görülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

Cezayir’de görülen en yüksek hava sıcaklığı, 2018 yılında Ouargla şehrinde 51,3 °C olarak ölçülmüştür.

Cezayir'de Görülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

Cezayir'de görülen en düşük hava sıcaklığı, 2005 yılında Mecheria şehrinde -12,8 °C olarak ölçülmüştür.

Cezayir'in Bitki Örtüsü Nedir?

Cezayir'in Bitki Örtüsü Nedir?
Cezayir'in Bitki Örtüsü Nedir?

Cezayir'in bitki örtüsü, iklim tiplerine bağlı olarak değişmektedir. Cezayir’in Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerinde sert yapraklı bodur maki bitki örtüsü görülmektedir. Cezayir’in %80’ini kaplayan çöl bölgesinde ise çöl bitki örtüsü görülmektedir.

Çöl ile kıyı bölgesi arasında kalan Cezayir’in dağlık bölgelerinde mantar meşesi, çam gibi ağaçlar bulunmaktadır. Cezayir köknarı, Cezayir menekşesi, Sahra selvisi, şakayık, ince çiçekli devedikeni, Cezayir’deki bitki türleri arasında yer almaktadır.

Cezayir’de Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Cezayir’de Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?
Cezayir’de Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Cezayir’de yetişen tarım ürünleri aşağıda listelenmiştir.

 • Patates
 • Buğday
 • Karpuz
 • Soğan
 • Domates
 • Arpa
 • Portakal
 • Hurma
 • Zeytin
 • Biber
 • Elma
 • Üzüm

Cezayir’de tarım ürünleri, ülkenin gömürgeleşme ile birlikte sanayileşmesinden ve tarım alanında yaşanan gelişmelerden önce Cezayirliler tarafından yetiştirilmektedir.

1830 yılında Cezayir’in Fransa tarafından sömürge haline gelmesi ile Cezayir tarım sektörü, Fransa’nın yönetimi altına girmiş ve daha yenilikçi tarım teknikleri uygulanmıştır. 1987’de Cezayir’in sömürge bir ülke olmaktan kurtulması ile devlet, Fransızlar tarafından işletilen toprakları alarak özelleştirmiştir. 2020 yılında Cezayir’de tarım sektörü, ülkenin gayri safi milli hasılası içerisinde %14’lük bir paya sahiptir.

Cezayir'in Coğrafyasının Ülke İklimi Üzerindeki Etkisi Nasıldır?

Cezayir’in coğrafyası ülke ikliminin üç farklı iklim türüne ayrılmasına yol açmıştır. Afrika kıtasında yer alan Cezayir’in Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Cezayir’in kuzeyde Akdeniz’e kıyısının olması, kuzey bölgelerinde ılıman Akdeniz iklimin görülmesine neden olmaktadır.

Cezayir’in coğrafyasının %80’i çöl topraklarından oluşmaktadır. Sahra Çölü’nün Cezayir’in büyük bir bölümünü kaplaması nedeniyle ülkenin orta ve güney kesiminde çöl iklimi görülmektedir. Sahra Çölü’nden kuzeye gittikçe dağlık arazilerin bulunduğu Cezayir coğrafyası üzerinde dağlık ve ovalık alanlarda bulunmaktadır. Dağlık alanların etkisi ile çölden Akdeniz kıyısa doğru bir Cezayir’in iklim türlerinden biri olageçiş iklimi ortaya çıkmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: