Estonya Konsolosluğu

Estonya Konsolosluğu | Estonia in Turkey

Estonya Konsolosluğu; ülkesinin çıkarlarını gözeten, vatandaşlarının haklarını koruyan ve seyahat gidiş geliş kontrolü yapan diplomatik temsilciliktir.

Estonya Büyükelçiliği, Türkiye’de Estonya’yı temsil eden, en yetkili diplomatik temsilcilik kurumudur ve ilgili iki ülke arasında siyasi, askeri, ekonomik, toplumsal, kültürel vb. ilişkileri geliştirmeye çalışmaktadır.

Türkiye, 23 Ocak 1924’te Estonya Cumhuriyeti’ni tanımıştır ve 1935 yılında, Türkiye’nin 18. Büyükelçiliği’nin Tallinn’de açılması ile iki ülkenin ilişkileri gelişmeye başlamıştır. Sovyet Birliğinin dağılmasıyla tekrar bağımsızlığını elde eden Estonya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler 23 Ekim 1991 tarihinde yeniden kurulmuştur. Türkiye, Estonya’nın NATO’ya girmesinde en istekli ve kararlı ülkelerden biri olmuştur ve ülkeye asker desteğinde bulunmuştur.

Estonya’nın Türkiye’nin Başkenti Ankara’da Büyükelçiliği; İstanbul, Bursa, Antalya, Mersin ve Trabzon illerinde 5 tane Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye ile Estonya arasındaki ilişkiler pozitif ve istikrarlı şekilde gelişmeye devam etmektedir.

Türkiye’de Estonya Konsolosluğu Hangi İllerde Bulunur?

Türkiye’deki Estonya Konsoloslukları ve bulundukları iller aşağıda sıralanmıştır.

 • Ankara Estonya Büyükelçiliği
 • İstanbul Estonya Fahri Konsolosluğu
 • Bursa Estonya Fahri Konsolosluğu
 • Antalya Estonya Fahri Konsolosluğu
 • Estonya Mersin Fahri Konsolosluğu
 • Trabzon Estonya Fahri Konsolosluğu

Estonya Büyükelçiliği Ankara

Estonya Ankara Büyükelçiliği Şubat 2001 tarihinde işgüder düzeyde açılmıştır ve ilk Büyükelçi Mart Volmer, 29 Temmuz 2004 tarihinde göreve başlamıştır.

3 Ekim 2019 tarihinde Güven Mektubunu Türkiye Cumhurbaşkanı’na sunan Estonya Konsolosluğu Ankara Büyükelçisi, Annely Kolk’dur. Ankara Estonya Büyükelçiliği adresi, Gölgeli sokak, 100. Yıl mahallesi, Gaziosmanpaşa, No:16, 06700, Çankaya/ Ankara’dır.

Estonya İstanbul Konsolosluğu

Estonya İstanbul Konsolosluğu, Fahri konsolosluk statüsünde konsolosluk işlemlerini ve ticari ilişkileri geliştirme görevlerini yerine getirmektedir. Estonya İstanbul Fahri Konsolosluğunun yetki alanları, İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli ve Yalova’dır.

Estonya İstanbul Konsolosluğu’nun Fahri Konsolosu Tuncay Özilhan’dır ve Estonya Konsolosluğu İstanbul adresi Balkan caddesi, No:58, Buyaka E Blok, 34771, Ümraniye’dir.

Estonya Fahri Konsolosluğu Bursa

Bursa’daki Estonya konsolosluğu, vize ve pasaport işlemleri gibi konsolosluk hizmeti sağlamaktadır ancak verdiği hizmetlerin detayları için Estonya Bursa Fahri Konsolosluğu ile telefon veya mail üzerinden iletişime geçilmesi gerekmektedir. Estonya Bursa Fahri Konsolosluğunun yetki alanı Bursa ilidir.

Fahri Konsolosu Barış Kaya olan Bursa Estonya Fahri Konsolosluğu adresi, Duraner A.Ş. Nilüfer organize sanayi bölgesi, No:20, Nilüfer’dir.

Estonya Fahri Konsolosluğu Antalya

Estonya Antalya Fahri Konsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği tarafından denetlenmektedir ve İbrahim Ethem Okudur, Antalya Fahri Konsolosudur. Antalya Fahri Konsolosluğunun yetki alanları; Burdur, Antalya, Muğla ve İsparta’dır.

Antalya’daki Estonya Fahri Konsolosluğunun adresi, Aspendos bulvarı, 274 Akay plaza, 07200, Antalya’dır. Verilen hizmetlerin detaylarını öğrenmek için Estonya Konsolosluğu Antalya ile telefon veya mail üzerinden iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Estonya Fahri Konsolosluğu Mersin

Estonya Mersin Fahri Konsolosluğunun Konsolosu Nebil Taşçı’dır ve adresi, İsmet İnönü bulvarı, Uysal apartmanı, Kat: 4, Daire: 7, 33100 Mersin’dir.

Mersin’deki Estonya konsolosluğu, vize ve pasaport işlemleri ile belge yasallaştırma gibi bir dizi konsolosluk hizmeti sunmaktadır ancak hizmet detayları için Mersin Estonya Fahri Konsolosluğu ile telefon veya mail üzerinden iletişime geçilmesi gerekmektedir. Mersin Estonya Fahri Konsolosluğunun yetki alanı; Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep ve Kayseri’dir.

Estonya Fahri Konsolosluğu Trabzon

Estonya Trabzon Fahri Konsolosluğunun Konsolosu Zeyyat Kafkas’tır ve Konsolosluğun yetki alanı; Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Sinop ve Trabzon’dur.

Estonya Trabzon Fahri Konsolosluğunun adresi, Devlet Sahil Yolu caddesi, Köleoğlu İş Merkezi, No: 53, Kat: 4, Daire: 408, 61290 Kaşüstü, Trabzon’dur. Konsolosluğun hizmet detayları için Trabzon Estonya Fahri Konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Estonya Konsolosluğu İletişim ve Adres Bilgileri Nedir?

Aşağıda Estonya Konsolosluklarına ait adres bilgileri verilmiştir.

Estonya Ankara Büyükelçiliği’nin adresi, Gölgeli sokak, 100. Yıl mahallesi, Gaziosmanpaşa, No:16, 06700, Çankaya/ Ankara’dır.

Estonya İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun adresi, Balkan caddesi, No:58, Buyaka E Blok, 34771, Ümraniye/ İstanbul’dur.

Estonya Bursa Fahri Konsolosluğu’nun adresi, Sedir caddesi, Duraner A.Ş. Nilüfer organize sanayi bölgesi, No:20, Nilüfer/ Bursa’dır.

Estonya Antalya Fahri Konsolosluğu’nun adresi, Aspendos bulvarı, 274 Akay plaza, 07200, Antalya’dır.

Estonya Mersin Fahri Konsolosluğu’nun adresi, İsmet İnönü bulvarı, Uysal apartmanı, Kat: 4, Daire: 7, 33100 Mersin’dir.

Estonya Trabzon Fahri Konsolosluğu’nun adresi, Cumhuriyet mahallesi, Devlet Sahil Yolu caddesi, Köleoğlu İş Merkezi, No: 53, Kat: 4, Daire: 408, 61290 Kaşüstü, Yomra, Trabzon’dur.

Estonya Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre Estonya Konsoloslarının telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ŞehirTelefon numarası
Ankara Estonya Büyükelçiliği0 (312) 405 69 70
İstanbul Estonya Fahri Konsolosluğu0 (216) 578 85 17 / 18
Bursa Estonya Fahri Konsolosluğu0 (224) 411 18 00
Antalya Estonya Fahri Konsolosluğu0 (242) 312 00 01
Estonya Mersin Fahri Konsolosluğu0 (324) 238 41 90
Trabzon Estonya Fahri Konsolosluğu0 (462) 203 33 33

Estonya Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Estonya Konsolosluğunun tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı: 1 Ocak 2022
 • Estonya bağımsızlık günü: 24 Şubat 2022
 • Kutsal cuma: 15 Nisan 2022
 • Paskalya: 17 Nisan 2022
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan 2022
 • İşçi bayramı: 1 Mayıs 2022
 • Ramazan bayramı: 2-4 Mayıs 2022
 • Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs 2022
 • Pentekost: 5 Haziran 2022
 • Estonya zafer bayramı: 23 Haziran 2022
 • Yaz ortası günü: 24 Haziran 2022
 • Kurban bayramı: 9-12 Temmuz 2022
 • Demokrasi ve milli birlik günü: 15 Temmuz 2022
 • Estonya bağımsızlık restorasyon günü: 20 Ağustos 2022
 • Zafer bayramı: 30 Ağustos 2022
 • Cumhuriyet bayramı: 29 Ekim 2022
 • Noel: 24-25 Aralık 2022
 • Boks günü: 26 Aralık 2022

Estonya Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Estonya Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri, hafta içi her gün saat 09:00 ile 17:00 arasıdır.

Estonya Mersin Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri, 10:00 ile 16:30 arası, Estonya Trabzon Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri 11:00 ile 16:00 arası, Estonya İstanbul Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri 10:00 ile 17:00 arası ve Bursa Estonya Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri 10:00 ile 17:00 arasındadır.

Estonya Fahri Konsoloslukları hafta içi her gün hizmet vermektedir ancak çalışma saatlerinin telefon veya mail üzerinden teyit edilmesi gerekmektedir.

Estonya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Estonya Konsolosluğunun resmi web sitesi https://ankara.mfa.ee/‘dir.

Estonya Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Estonya Konsolosluğu mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ŞehirMail adresi
Ankara Estonya Büyükelçiliğiembassy.ankara@mfa.ee
İstanbul Estonya Fahri Konsolosluğutuncay.ozilhan@anadolugrubu.com.tr
Bursa Estonya Fahri Konsolosluğubarisk@duraner.com.tr
Antalya Estonya Fahri Konsolosluğuethem@akaytour.com
Estonya Mersin Fahri Konsolosluğuntasci@natagroup.com.tr
Trabzon Estonya Fahri Konsolosluğuzeyyat.kafkas@mfa.ee

Estonya Konsolosluğu’ndan Nasıl Randevu Alınır?

Estonya Konsolosluğu’ndan randevu, online takvim üzerinden alınmaktadır.Estonya Konsolosluk randevu işlemleri, https://broneering.mfa.ee/en/ internet sitesi üzerinden kişisel bilgiler, seyahat türü ve randevu günü seçerek oluşturulmaktadır.

Estonya Konsolosluğu’ndan vize randevusu, telefonla aranarak alınamamaktadır.

Estonya Büyükelçiliği Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Estonya C tipi ve D tipi vizeler için Ankara’daki Estonya Büyükelçiliğine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

Estonya vizesi için gerekli evrakları hazırlayan ve vize başvuru formunu dolduran kişilerin, online randevu alması ve randevu günü şahsen ilgili Konsolosluğa giderek biyometri işlemlerini tamamlaması ve vize ücretlerini ödemesi gerekmektedir. Estonya vize başvurusu, tamamlandığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde incelenip, karara bağlanmaktadır ancak bazı durumlarda 30 güne ve en fazla 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Estonya Konsolosluğu Vize Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Estonya Konsolosluğu üzerinden yapılan vize başvurularında, vize takip ve sorgulama işlemi yapılamamaktadır ancak aracı kurum ve vizem.net üzerinden yapılan başvurularda online takip sistemi bulunduğu için sorgulama yapılabilmektedir.

Estonya Konsolosluğu E Vatandaşlık İşlemleri Nasıl Yapılır?

Estonya e-vatandaşlık alabilmek için ilk olarak Estonya Polisi ve Sınır Muhafız Kurulu tarafından yönetilen, e-vatandaşlık uygulaması üzerinde hesap oluşturarak, başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması ve Estonya e-vatandaşlık başvurusu için gerekli belgelerin tamamlanması gerekmektedir.

E vatandaşlık için hesap oluşturulup gerekli evraklar online olarak gönderildikten sonra inceleme genellikle 8 ila 30 takvim günü arasında sürmektedir. Onaylanan Estonya E residency kartı, Ankara Büyükelçiliğinden Pazartesi ve Perşembe günleri saat 15.00’te teslim alınabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: