Letonya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

2023'te Letonya Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı ve Fiyatları

Letonya seyahat sağlık sigortası, Letonya’yı ziyaret edecek kişilerin sağlık giderlerini karşılamak üzere tasarlanan sigorta türüdür. Letonya’ya gidecek olan vatandaşların vize başvurularında seyahat sağlık sigortası sunması zorunludur. Letonya vize başvurularında sağlık sigortası olası bir kaza, yaralanma veya herhangi bir ani vakayla karşılaşılması ihtimali olduğu için Letonya’ya gidecek kişilerden talep edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında başvurulacak Letonya vizeleri için seyahat sağlık sigortası başvuru sahipleri adına 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Güncel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Letonya Vizesi Almak için Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Letonya vizesi almak için sağlık sigortası zorunludur.

Letonya Vize Başvurusu için Kimlerin Sağlık Sigortası Yaptırması Gerekir?

Letonya vize başvurusu için sağlık sigortası yaptırması gereken kişiler Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkelerinin vatandaşı olmayan ve Letonya’ya turistik, ticari, ziyaret, çalışma ve eğitim amaçlı gitmek isteyen kişilerdir.

Kimler Letonya Seyahat Sigortası Yaptırmaktan Muaftır?

Letonya seyahat sigortasından muaf olan kişiler Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkesi vatandaşları, eşleri ve 21 yaşından büyük olmayan çocuklarıdır.

Yeşil Pasaportlu T.C. Vatandaşları Letonya Seyahat Sigortasından Muaf Mıdır?

Yeşil pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Letonya seyahat sigortasından muaf değildir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport türü fark etmeksizin Letonya’ya seyahatlerinde Letonya sağlık sigortası yaptırması zorunludur.

Letonya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Letonya seyahat sağlık sigortası, Schengen bölgesindeki kalış süresini tamamen kapsayacak şekilde ve tüm Schengen üyeleri için geçerli olmalıdır. Tek girişli vize başvurusunda bulunulması durumunda sigorta poliçesi vizesi geçerlilik süresinin tamamını ve planlanan tüm kalış günlerini kapsarken çok girişli vize başvurusu durumunda seyahat sigorta poliçesi ilk giriş tarihini kapsamalıdır. Schengen bölgesine yapılacak bir sonraki seyahat sırasında yolcuların geçerli bir sigorta poliçesi olması gerekir.

Letonya vizesi için seyahat sağlık sigortası, acil tıbbi müdahale ya da acil hastane tedavisi nedeniyle vatandaşların anavatanlarına geri dönüşleriyle ilgili olarak ortaya çıkabilecek tüm masrafları karşılayabilmek için en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası niteliğinde olmalıdır.

Öğrenci Vizesi için Letonya Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Letonya öğrenci vizesi için Letonya sağlık sigortası Schengen bölgesinin tümünde geçerli olacak şekilde ve ziyaret süresinin (90 gün) tamamını kapsamalıdır.

Acil tıbbi yardım ve acil tedavi masrafları ile ölüm durumunda nakil ve menşe ülkeye geri dönüş için Letonya öğrenci vizesi seyahat sağlık sigortası en az 42.600 euro teminatlı olmalıdır.

Letonya Sağlık Sigortasının Kapsamında Bulunan Durumlar Nelerdir?

Letonya sağlık sigortasının kapsamında bulunan durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Tıbbi acil durum (kaza veya hastalık)
 • Acil tahliye
 • Cesedin geri gönderimi
 • Bir reşit olmayanın dönüşü
 • Seyahat iptali
 • Yolculuk kesintisi
 • Kaza sonucu ölüm, yaralanma veya sakatlık durumu
 • Yurt dışı cenaze masrafları
 • Kayıp, çalıntı veya hasarlı bagaj, kişisel eşyalar veya seyahat belgeleri
 • Gecikmiş bagaj (ve temel eşyaların acil olarak değiştirilmesi)
 • Hava yolu tarifesi çökmesi nedeniyle uçuş bağlantısında sorun
 • Hava koşulları nedeniyle seyahat gecikmeleri
 • Uçak vaktini kaçırma

Letonya Sağlık Sigortası Kapsamında Covid-19 Bulunur Mu?

Letonya sağlık sigortası kapsamında Covid-19 bulunmaktadır. Bazı Schengen sigorta poliçeleri, seyahat eden kişinin vatandaşı olduğu ülkenin hükümetinin ve Dünya Sağlık Örgütü'nün yasa ve düzenlemelerine uymak şartıyla COVID-19 ile ilgili hastalıkları kapsamaktadır.

Letonya sağlık sigortası kapsamında bulunan Covid-19’un kapsamında olan koşullar tıbbi tedavi, ilaç tedavisi, hastaneye yatış ve bazen PCR testi iken barınma gibi karantina masrafları karşılanmaz.

Letonya Vize Başvurusu için Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

Letonya vize başvurusu için sağlık sigortası Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acentelerinden yaptırılmaktadır.

Akredite acente Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında yapılan Letonya vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası başvuru sahibi adına Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyatlarla yaptırılmakta olup isteğe bağlı olarak yalnızca seyahat sağlık sigortası hizmeti verilebilmektedir; detaylı bilgi için 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezine ulaşılmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası Letonya'dayken Yaptırılabilir Mi?

Hayır, seyahat sağlık sigortası Letonya sınırları içerisindeyken yaptırılamamaktadır.

Letonya seyahat sağlık sigortası, Letonya vizesi için gerekli evraklar arasında bulunan bir belge olduğu için vize başvurusundan önce Türkiye’de yaptırılmalıdır.

2022'de Letonya Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadardır?

2022 yılı için Letonya sağlık sigortası fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Sigorta süresiÜcretler
1 haftalık seyahat sağlık sigortası9-18,5 euro
1 aylık seyahat sağlık sigortası20-25 euro
3 aylık seyahat sağlık sigortası30-45 euro
1 yıllık seyahat sağlık sigortası55-80 euro

Letonya seyahat sağlık sigortası ücreti; sigorta süresi, yaş, covid geçmişi ve aşı geçmişine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Türkiye’deki Özel Sağlık Sigortaları Letonya'da Geçerli Midir?

Türkiye’deki özel sağlık sigortaları yurt dışı geçerliliği olması halinde Letonya’da da geçerlidir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: