Lihtenştayn Şehirleri

Lihtenştayn'ın İdari Yapısı: Lihtenştayn Bölgeleri ve Şehirleri

Lihtenştayn, Alpler'de yer alan ve Avusturya ile İsviçre arasında bulunan bir mikro devlettir. Lihtenştayn Prensi tarafından yönetilen bir anayasal monarşi düzeni vardır ve konuşulan dil Almancadır. Lihtenştayn yüzölçümü 160 kilometrekaredir ve Avrupa'nın dördüncü en küçük ülkesidir.

Lihtenştayn, Unterland ve Oberland olmak üzere 2 bölgeden oluşmaktadır. Unterland bölgesi 5 şehirden oluşmaktadır. Unterland bölgesinin şehirleri Ruggell, Eschen, Mauren, Gamprin ve Schellenberg‘dir. Oberland bölgesi 6 şehirden oluşmaktadır. Oberland bölgesinin şehirleri Balzers, Triesen,Triesenberg, Vaduz, Schaan ve Planken‘dir. Lihtenştayn’ın en büyük şehri Schaan'dır ve başkenti Vaduz’dur. Lihtenştayn'ın popüler şehirleri Vaduz, Malbun, Triesenberg ve Balzers’dir

Lihtenştayn'ın Bölgeleri Nelerdir?

Lihtenştayn’ın bölgeleri aşağıda listelenmektedir.

 • Unterland
 • Oberland

Unterland Nerededir?

Unterland Lihtenştayn’ın kuzeyinde yer almaktadır ve Lihtenştayn'ın iki bölgesinden biridir. Unterland ismi "aşağı toprak" anlamına gelmektedir. Unterland’ın idari merkezi Schellenberg kasabasıdır. Unterland bölgesi, Lihtenştayn'ın diğer bölgesi olan Oberland'dan daha az nüfusa sahiptir. Unterland beş şehir ve üç köyden oluşmaktadır. Unterland’ın şehirleri Eschen, Mauren, Gamprin, Schellenberg ve Ruggell’dır.

Unterland harita görseli aşağıda verilmektedir.

Unterland Nerededir?
Unterland Nerededir?

Oberland Nerededir?

Oberland Lihtenştayn’ın güneyinde yer alan, Lihtenştayn'ın iki bölgesinden biridir. Oberland ismi "yukarı toprak" anlamına gelir. Oberland bölgesi 6 belediye ve 11 köy olmak üzere toplam 17 yerleşim biriminden oluşmaktadır. Oberland’ın şehirleri Balzers, Triesen, Triesenberg, Vaduz, Schaan ve Planken’dir ve Lihtenştayn'ın ulusal başkenti Vaduz şehri bu bölgede yer alır. Oberland bölgesi, Lihtenştayn'ın diğer bölgesi olan Unterland'dan daha kalabalıktır.

Oberland için harita görseli aşağıda verilmektedir.

Oberland Nerededir?
Oberland Nerededir?

Lihtenştayn'ın Şehirleri Nelerdir?

Lihtenştayn'ın şehirleri aşağıda listelenmektedir.

 • Balzers
 • Triesen
 • Triesenberg
 • Vaduz
 • Schaan
 • Planken
 • Eschen
 • Mauren
 • Gamprin
 • Schellenberg
 • Ruggell

Vaduz Nerededir?

Vaduz, Oberland bölgesi şehirlerinden biridir ve Ren Nehri kıyısında yer alır. Vaduz şehri, Lihtenştayn’ın başkenti ve ikinci en büyük şehridir. Vaduz şehrinde yaklaşık 5.700 kişi yaşamaktadır ve şehrin yüzölçümü 17,3 kilometrekaredir. Vaduz şehri, Vaduz gibi Oberland bölgesinde yer alan Schaan, Triesen ve Triesenberg şehirleri ile komşudur. Vaduz şehrinin adı, 12. yüzyıla ait olan tarihi el yazmalarında Faduzes olarak geçmektedir.

Vaduz Lihtenştayn ülkesinin hüküm süren Prensinin ve ailesinin yaşadığı şehirdir. Lihtenştayn başkenti Vaduz'un en gözde simgesi, hüküm süren Lihtenştayn prensi ve Lihtenştayn soylu ailesinin evi olan Vaduz Kalesi'dir. Vaduz Kalesi, Vaduz'un neredeyse her yerinden görülebilme imkanına sahiptir ve şehrin tam ortasında dik bir tepenin üzerinde bulunmaktadır. Vaduz şehri kendine özgü mimarisini ve çeşitli dönemlerini St. Florin Katedrali, Hükümet Konağı, Belediye Binası, Ulusal Sanat Galerisi ve Ulusal Müze gibi ünlü simge yapılarda sergilemektedir.

Vaduz okyanus iklimine sahiptir ve yazları ılık, kışları soğuktur. Vaduz şehri yaz aylarında yağışlarda gözle görülür bir artış yaşar, ancak şehirde genel olarak on iki ayın hepsinde bir miktar yağış görülür. Vaduz şehri, yılda ortalama olarak yaklaşık 900 mm yağış almaktadır. Vaduz'un en sıcak ayı temmuzdur ve Vaduz’da temmuz ayında ortalama yüksek sıcaklıkların 25 derece, ortalama düşük sıcaklıkların ise yaklaşık 14 derece olduğu görülmektedir. Vaduz şehrinin en soğuk ayı ocak ayıdır ve Vaduz’da ocak ayında sıcaklık ortalaması en yüksek 3 derece ve en düşük -3 derece olmaktadır.

Vaduz için örnek bir görsel aşağıda verilmektedir.

Lihtenştayn Vaduz Görseli
Lihtenştayn Vaduz Görseli

Vaduz'da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Vaduz’da gezilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Lihtenştayn Merkezi
 • Vaduz Kalesi
 • Lihtenştayn Ulusal Müzesi
 • Eski Ren Köprüsü
 • Ana meydan
 • St. Florin Katedrali
 • Lihtenştayn Sanat Müzesi

Schaan Nerededir?

Schaan, Lihtenştayn’ın Oberland bölgesinde yer alan şehridir. Schaan Lihtenştayn ülkesinin en büyük şehridir ve ülkenin orta kesiminde, Lihtenştayn’ın başkenti Vaduz'un kuzeyinde yer almaktadır. Schaan’ın nüfusu yaklaşık 6.000 kişidir ve Lihtenştayn'ın en kalabalık idari bölgesidir. Lihtenştayn ülkesinin önemli bir merkezi olan Schaan, dağlar ve orman dahil 26,8 kilometrekare bir alanı kaplamaktadır. Schaan şehrinde okyanusal iklim görülür. Schaan, ikisi Vaduz'a ve diğer ikisi Planken'e ait olmak üzere dört yerleşim bölgesi içerir.

Schaan şehrinin komşu şehirleri Vaduz, Planken, Eschen ve Gamprin’dir. Son arkeolojik buluntular, Schaan'ın 6000 yıldan daha uzun süredir yerleşim alanı olduğunu göstermiştir

Schaan şehri görseli aşağıda verilmektedir.

Lihtenştayn Schaan Şehri
Lihtenştayn Schaan Şehri

Schaan'da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Schaan’da gezilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Lihtenştayn Bira Fabrikası
 • DoMus - Schaan Belediye Müzesi ve Galerisi
 • St. Laurentius Kilisesi

Triesen Nerededir?

Triesen, Lihtenştayn’ın Oberland bölgesinde yer alan bir şehridir ve Lihtenştayn’ın üçüncü en büyük şehridir. Triesen on beşinci yüzyıldan kalma birkaç tarihi kilise içerir. Triesen şehrinde tarihi bir anıt olarak kabul edilen 1863 yılından kalma bir dokuma fabrikası bulunmaktadır. Triesen şehrinin nüfusu 5.300 civarındadır.

Triesen şehrinde deniz seviyesinden 2.599 metre yükseklikte bulunan ve Lihtenştayn'ın en yüksek noktası olan Grauspitz bulunmaktadır. Triesen; Vaduz, Triesenberg ve Balzers şehirlerinin arasında yer almaktadır.

Triesen şehrine ait görsel aşağıda yer almaktadır.

Lihtenştayn Triesen Şehri
Lihtenştayn Triesen Şehri

Triesen'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Triesen’de gezilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • St. Mamerten Kapelle
 • Lawena Müzesi
 • Gazometre Kültür Merkezi
 • Sankt GallusPariş Kilisesi

Balzers Nerededir?

Balzers köyü, Lihtenştayn'ın güneyinde Oberland bölgesinde bulunmaktadır. Balzers köyünün 2019 itibariyle toplam nüfusu 4.642'dir. Köyün ana kısmı Ren Nehri'nin doğu kıyısında yer almaktadır. Balzers köyünün yüzölçümü 19,6 kilometrekaredir.

Balzers köyünün merkezinde kayalık bir tepe üzerinde 12. yüzyılda inşa edilmiş Gutenberg Kalesi bulunmaktadır. Köy doğuda gerçek Balzers ve batıda Mäls olmak üzere iki farklı köyden oluşmaktadır. Lihtenştayn'da havaalanı bulunmamaktadır ancak Balzers'de charter uçuşlar için küçük bir helikopter pisti bulunmaktadır.

Lihtenştayn'ın Balzers köyü görseli aşağıda verilmiştir.

Lihtenştayn Balzers Şehri
Lihtenştayn Balzers Şehri

Balzers'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Balzers’de gezilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Gutenberg Kalesi

Eschen Nerededir?

Eschen, Lihtenştayn'ın kuzeyinde Unterland bölgesinde bulunan bir şehirdir. Eschen şehri 4.466 nüfusa sahiptir ve 10,3 kilometrekare bir alanı kaplar. Nüfusa göre Lihtenştayn'ın dördüncü büyük şehridir. Feldkirch-Buchs hattında bir tren istasyonuna sahip olan Nendeln köyü Eschen’de bulunmaktadır.

Lihtenştayn'ın Eschen şehrine ait görsele aşağıda yer verilmektedir.

Lihtenştayn Eschen Şehri
Lihtenştayn Eschen Şehri

Eschen'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Eschen’de gezilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Castellum Şaraphanesi
 • Weinbau Hoop
 • Eschen Bölge Kilisesi
 • Hl. Kreuzkapelle zu Rofenberg

Mauren Nerededir?

Mauren Lihtenştayn'ın kuzeyinde, Unterland bölgesinde yer alan 7,5 kilometrekare yüzölçümüne sahip bir şehirdir. Mauren şehri 4.401 nüfusa sahiptir. Mauren şehrinden ilk olarak 1178’de "Muron" olarak bahsedilmektedir. Mauren 1905 yılından beri bir kilise topluluğu olarak varlığını sürdürmektedir ve Mauren'de Lihtenştaynlı eğitimci ve tarihçi Peter Kaiser'ın bir anıtı bulunmaktadır.

Lihtenştayn'ın Mauren şehri görseline aşağıda yer verilmiştir.

Lihtenştayn Mauren Şehri
Lihtenştayn Mauren Şehri

Mauren'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Mauren’de gezilecek yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Peter Kaiser'ın Anıtı

Lihtenştayn'a Nasıl Gidilir?

Lihtenştayn’a uçakla gitmek için Lihtenştayn havaalanı bulunmamaktadır, ancak üç tane uluslararası havaalanı Lihtenştayn'a bir saatlik sürüş mesafesinde yer almaktadır. Lihtenştayn’a yakın konumda yer alan havaalanları; İsviçre’de yer alan 115 km mesafedeki Zürih-Kloten Havalimanı ve 50 km mesafede bulunan St. Gallen-Altenrhein Havalimanı ile Almanya’da yer alan 85 km mesafedeki Friedrichshafen Havalimanı’dır.

Lihtenştayn'a araba ile yaklaşık 45 dakikada St. Gallen'den A13 otoyolu üzerinden ulaşılmaktadır. Zürih'ten A3 otoyolu üzerinden Sargans'a kadar yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile Lihtenştayn’a ulaşılmaktadır. Lihtenştayn'a araba ile gitmek için Münih'ten A96 otoyolu üzerinden, ardından Avusturya'daki A14 üzerinden yaklaşık 3 saatte ulaşım sağlanabilmektedir.

Lihtenştayn’a gitmek için Avusturya ve İsviçre otoyollarında seyahat etmek için Vignette (yol vergisi) kartının alınması gereklidir. İsviçre ve Lihtenştayn arasında yolda gümrük kontrolü uygulaması yapılmamaktadır.

Lihtenştayn'a trenle gitmek için İsviçre’nin Sargans ve Buchs veya Avusturya’nın Feldkirch şehrinden seyahat edilmesi gereklidir. Lihtenştayn'a otobüs ile gitmek için Flixbus ile ulaşım sağlamak mümkündür. Avusturya'daki Feldkirch yakınlarında Flixbus'un bir durağı bulunmaktadır ve ardından toplu taşıma araçları ile Lihtenştayn'a seyahat etmek gerekmektedir.

Türkiye'den Lihtenştayn'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Lihtenştayn’a İsviçre üzerinden gidilebilmektedir. Lihtenştayn’da havalimanı bulunmamaktadır ancak Lihtenştayn'a yakın olan ülkelerde yer alan uluslararası havalimanlarından ülkeye ulaşım sağlanabilmektedir.

Lihtenştayn için en yakın havaalanları İsviçre’de yer alan Zürih-Kloten Havalimanı ve St. Gallen-Altenrhein Havalimanı ile Almanya’da yer alan Friedrichshafen Havalimanıdır.

Türk Vatandaşları için Lihtenştayn Vize Uygulaması Nasıldır?

Türk vatandaşları için Lihtenştayn vize uygulaması, başvuru sahiplerinin pasaport türüne ve ülkede kalmayı planladıkları süreye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize gerekliliğine tabi tutulmaktadır.

Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen; hizmet (gri) pasaportu, diplomatik (siyah) pasaport ya da hususi (yeşil) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde en fazla 90 gün sürecek geziler için Lihtenştayn vizesi başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: