Lihtenştayn İklimi

Lihtenştayn İklim Özellikleri ve Bitki Örtüsü

Lihtenştayn, Ren Vadisi ve Alp Dağları’nın ortasında yer almaktadır. Dağlık bir konumda bulunmasına rağmen Lihtenştayn ılıman bir iklime ve çeşitli bitki örtüsüne sahiptir. Alpler’den aşağı doğru gelen ılık fön rüzgarları Lihtenştayn’ın ilkbahar ve sonbahardaki yeşil bitki örtüsünün uzun süre kalmasını sağlamaktadır.

Lihtenştayn’ın yıllık yağış miktarı dağlık ile düzlük bölgeleri arasında değişiklik göstermektedir. Kış aylarında sıcaklık -10 santigrat dereceye düşebilmesine rağmen yaz aylarındaki gündüz sıcaklık 20 ila 28 santigrat derece arasında değişebilmektedir.

Lihtenştayn'da Hangi İklim Görülür?

Lihtenştayn'da Alp Dağları’na yakın olmasına rağmen güney rüzgarları sebebiyle yumuşak bir iklim görülmektedir. Lihtenştayn; karasal, kışları soğuk ve bulutlu, sık kar ve yağmur yağışı gören bir iklime sahiptir. Yaz ayları nispeten ılık geçmekte ve bulut ile nem oranı artmaktadır.

Lihtenştayn'da Görülen İklim Özellikleri Nelerdir?

Lihtenştayn'da görülen iklim özellikleri mevsimler arasında değişiklik göstermektedir. Kış aylarında sıcaklık nadiren -15 santigrat derecenin altına düşerken yaz aylarında sıcaklık 20 ila 28 santigrat derece arasında değişiklik göstermektedir.

Lihtenştayn'ın yıllık yağış miktarı 900 ile 1200 milimetre arasında değişiyorken Alpler bölgesinde yağış miktarı 1900 milimetreye kadar çıkabilmektedir. Mevsimlere göre yağış miktarı kış aylarında 50 ile 70 milimetre arasındayken yaz aylarında bu miktar 125 milimetreye ulaşabilmektedir.

Lihtenştayn'ın güneşe maruz kalma süresi yıllık 1600 saat kadardır. Lihtenştayn'ın ılıman iklimi güneyden gelen ve fön adı verilen sıcak rüzgarlardan etkilenmektedir.

Lihtenştayn yıllık sıcaklık ve yağış grafiği aşağıda verilmiştir.

Lihtenştany Yıllık Sıcaklık ve Yağış Grafiği
Lihtenştany Yıllık Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Lihtenştayn'da Kış Nasıldır?

Lihtenştayn'da kış mevsimi aralıktan şubat ayına kadar hafif ama sürekli kar ve yağmur yağışları sebebiyle bulutlu ve kapalı geçmektedir; bazen gökyüzünün kapalı olduğu durumlarda vadi alanları bulut kaplarken, dağların yüksek bölgelerine güneş yansıdığı görülebilmektedir. Öte yandan Sibirya’dan gelen soğuk hava kütleleri buzul iklimi yaratarak en yüksek sıcaklıkları bile donma noktasına düşürebilmektedir. Güneyden gelen sıcak fön rüzgarları sonbaharda daha yaygın görülmekte ve hava sıcaklığını aniden arttırmaktadır.

Lihtenştayn'da Görülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

Lihtenştayn'da görülen düşük hava sıcaklığı 1968 yılının Ocak ayında kaydedilmiş -21 santigrat derecedir.

Lihtenştayn'da Yaz Nasıldır?

Lihtenştayn'da yaz mevsiminde sıcaklıklar genellikle açık hava aktiviteleri için uygun olmasına rağmen öğleden sonra yağmur veya fırtına gibi hava olayları görülebilmektedir.

Bazı zamanlarda hava aşırı ısınabilmektedir ve özellikle küresel ısınma sebebiyle son yıllarda Lihtenştayn'da hava sıcaklığı 32 santigrat dereceye kadar yükseldiği bilinmektedir.

Lihtenştayn'da Görülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

Lihtenştayn'da görülen en yüksek hava sıcaklığı 2003 yılının Ağustos ayında kaydedilmiş 36 santigrat derecedir.

Lihtenştayn Dağlarında İklim Koşulları Nasıldır?

Lihtenştayn Dağlarında İklim Koşulları Nasıldır?
Lihtenştayn Dağlarında İklim Koşulları Nasıldır?

Lihtenştayn dağlarında iklim koşulları deniz seviyesine göre daha soğuk ve rüzgârlıdır. Rakıma bağlı olarak kar yağışı uzun süre devam edebilmektedir. Dağların yağış miktarı vadi kısmına göre daha fazladır ve yılda 2.000 milimetreyi aşabilmektedir. Kışın yoğun olan kar yağışı yaz ayında yerini sağanak yağmura bırakmaktadır.

Lihtenştayn'ın Bitki Örtüsü Nasıldır?

Lihtenştayn'ın Bitki Örtüsü Nasıldır?
Lihtenştayn'ın Bitki Örtüsü Nasıldır?

Lihtenştayn'ın bitki örtüsü dağ eteklerinden Alpler bölgesine kadar, yani 430 metre ile 2599 metre arasına yayılmaktadır. Lihtenştayn bitki örtüsünün rakıma göre yayılmış olması çok çeşitli hayvan ve bitki türünün var olmasını sağlamaktadır.

Lihtenştayn bitki örtüsü civanperçemi, çakal otu, sazlık, hasırotu, çuha çiçeği ve orkide gibi bitkilerin yanı sıra kızıl gürgen, akçaağaç, ıhlamur, karaağaç ve dişbudak gibi ağaç türlerini barındırmasıyla oldukça çeşitlidir. Dağların alçak kısımları yaprak dökmeyen ormanlarla ve Alp çiçekleri ile kaplı, zirveler ise karla kaplıdır.

Lihtenştayn Coğrafyasının İklim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Lihtenştayn coğrafyasının iklim üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Lihtenştayn’ın iklimi dağlık coğrafyasına rağmen ılımandır ve ılıman ikliminin en önemli sebebi güneyden gelen kuru ve sıcak fön rüzgarlarıdır. Kuvvetli fön rüzgarlarının etkisiyle ilkbahar ve sonbaharda bitki örtüsü daha uzun süre yeşil kalır ve kış mevsiminde bile hava 15 santigrat derece olabilir.

İsviçre ve Vorarlberg’e uzanan sıra dağları bir koruma kalkanı görerek Lihtenştayn’ın iç kesimlerini soğuk kutup havasından korur. Soğuktan korunan Lihtenştayn coğrafyası büyük çayırlara ve yıllardır süregelen üzüm bağcılığı geleneğine sahiptir. Lihtenştayn’ın küçük düzlük bölgelerinde iklim değişikliği bulunmaz fakat yükseklik farklılıkları arasında ani iklim farklılıkları oluşur.

Lihtenştayn'a Gitmek için En Uygun Mevsim Nedir?

Lihtenştayn'a gitmek için en uygun mevsim mayıs ortasından eylülün sonuna kadar süren yaz mevsimidir. Yaz ayında Lihtenştayn’ın havası gündüzleri oldukça ılık, akşamları ise serin olmaktadır. Bazı günler soğuk, yağmurlu veya rüzgarlı olabilmekte ve özellikle dağ kesimlerinde hava durumu sık sık bozulabilmektedir.

Lihtenştayn bir Schengen ülkesidir ve ziyaret etmek için Lihtenştayn vize başvurusu yapılması gereklidir.

Lihtenştayn'da Yazın Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Lihtenştayn'da yazın yapılabilecek aktiviteler listelenmiştir.

 • Doğa yürüyüşü yapmak
 • Ok atışı yapmak
 • Birka Kuş Cennet’ini ziyaret etmek
 • Hazine avı oynamak
 • Şahin eğitimine katılmak
 • Helikopter turu yapmak
 • Bisiklet turu yapmak
 • Teleferik turu yapmak
 • Yamaç paraşütü yapmak
 • Balık tutmak

Lihtenştayn'da Kışın Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Lihtenştayn'da kışın yapılabilecek aktiviteler listelenmiştir.

 • Kayak
 • Kızak
 • Kar sporları eğitimi
 • Kar yürüyüşü
 • Buz pateni
 • Buz dağı tırmanışı

Lihtenştayn dağ sporları alanındaki çeşitli aktiviteleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Lihtenştayn kış olimpiyatları yarışmalarında da özellikle Alpler’de kayak alanında kazandığı altın madalyalar ile kış turizmini canlandırmıştır.

Vaduz'da Hava Durumu Nasıldır?

Vaduz'da hava durumu karasal iklimden dolayı kışları soğuk, yazları ise ılıktır. Ocak ayının ortalama sıcaklığı 0 santigrat derece iken temmuz ve ağustos ayının en sıcak sıcaklığı 24-25 santigrat derece arasındadır.

Lihtenştayn başkenti olan Vaduz’un iklimi karasal olduğu için kış ve yaz mevsimleri arasında yüksek bir sıcaklık farkı bulunmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: