Macaristan İş İlanları

Macaristan İş İlanları ve İş İmkanları

Macaristan iş ilanları ve iş imkanları bakımından refah seviyesi yüksek ve yaşam standartları açısından yaşanmaya uygun bir ülke olarak görülmektedir. Macaristan iş bulma konusunda göçmen ve yerli halka sağladığı fırsatlar ile tercih edilen bir ülkedir. Macaristan iş ilanları öncelikle internet üzerinden yayınlanmakta ve adayların gerekli koşulları sağlaması durumunda yüz yüze mülakat ile sonuçlandırılmaktadır. Macaristan iş olanakları bakımından Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerine olan tutumu sebebiyle pek çok yabancı işçiye de olanak sağlamaktadır.

Macaristan esnek ve kolay çalışma koşulları ile bilinmektedir. Toplumda her kesimden işçi bulunsa da Macaristan halkının büyük bir kesimi hizmet sektöründe görev yapmaktadırlar.

Macaristan’da haftalık çalışma saati genel olarak 39,5 saat olarak kabul görmektedir.

Çalışmak için Macaristan Nasıl bir Ülkedir?

Euronews’in 2018 yılında yaptığı sendikalar ile Macaristan hükümeti arasındaki işçi hakları polemikleri haberlerine rağmen, OECD’nin 2019 ve 2017 raporlarına göre Macaristan genel refah seviyesi bakımından 22. sırada yer almaktadır.

Türkiye vatandaşlarının Macaristan’da çalışmak istemeleri durumunda yabancı personellerin işe alım aşamasında gerekli olan Macaristan çalışma iznini almaları gerekmektedir. Macaristan Hükümeti Macaristan çalışma izni başvurularını işçiden değil işverenden talep etmektedir. Macaristan’da çalışma izni belgesi olmadan çalışılamamaktadır.

Macaristan’da İş İmkanları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

Macaristan, en çok elemanı hizmet sektöründe istihdam etmektedir. Hizmet sektöründe her yıl milyonlarca işçiye istihdam sağlanmaktadır. Hizmet sektörünün ardından ise gelişmiş makine teknolojisi nedeniyle sanayi sektörü gelmektedir. Macaristan her yıl işçi açığını sanayi sektörü ile kapatmaktadır.

Macaristan Asgari Ücret Nedir?

Countryeconomy’nin haberine göre Macaristan asgari ücret miktarı 1 Şubat 2021 itibariyle hükümet ile sendikaların anlaşmaya varması sonucu yükseltilmiştir.

Macaristan’da yıllara göre asgari ücret dağılımı aşağıda tablolanmıştır.

YılAsgari ücret(HUF)Garantili minimum ücret (HUF)
2021167.400219,000
2020161,000210,600
2019149,000195,000
2018138,000180,500
2017127,500161,000
2016111.000119.000

2020 yılındMacaristan asgari ücret miktarı 167,400 HUF (469,17 Euro) ve garantili asgari ücret tutarı 219. HUF (613,78 Euro) olarak belirlenmiştir.

Macaristan İş Arama Web Siteleri Hangileridir?

Macaristan iş arama web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • totaljobs.com (ulusal)
 • linkedin.com (ulusal)
 • jobsinbudabest.eu (yerel)
 • budapestjobs.net (yerel)
 • taledo.com (ulusal)
 • unjobs.org (ulusal)
 • jobsoid.com (ulusal)
 • adecco.hu (yerel)
 • blue.recruitech.hu (yerel)
 • receptix.com (ulusal)

Macaristan’da iş arama siteleri Budapeşte iş ilanları ya da Macaristan iş ilanları şeklinde arama motorunda aratılarak ya da belirli uluslarası ve yerli şirketlere ait linkler ile bulunabilmektedir.

Macaristan İnşaat İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Macaristan beş yüz kadar, Türk ortaklı Macaristan inşaat şirketi bulunmaktadır. Macaristan’da faaliyet gösteren Türk inşaat şirketleri; Polat Holding, Rönesans Holding, Nurol Holding, Synergy Holding, Nurem Holding gibi büyük inşaat şirketlerinin kurumsal sayfaları, işkur sayfası veya Türkiye’deki yerel kariyer sayfaları yolu ile inşaat sektörü alanındaki iş ilanı duyurularını gerçekleştirmektedir.

Macaristan’da Kişi Başı Milli Gelir Nedir?

Diğer gelişmiş Avrupa ülkelerinden daha küçük bir ekonomiye sahip olan Macaristan için bu bir dezavantaj olarak görülebilmektedir. Macaristan kendi yerel para birimini (Macar Forinti) kullanmaktadır ve Macaristan halkı Euro’ya geçmek istememektedir. Kendi para birimlerini kullanmaları, Macar halkının diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha az asgari ücret almasına sebep olmaktadır. Macaristan’da bir kişi başına düşen milli gelir NFA’ya göre 33.446 Dolar olarak kabul edilmektedir.

Macaristan asgari ücretteki azlık hayatın tüm alanlarında da doğru oranda bir düşüş sağlamaktadır. Macaristan’da yaşam koşulları eğitimden, konaklamaya, eğlence sektöründen, tekstil ve dekorasyona olmak üzere Macar halkın düşük gelirine rağmen başkent Budapeşte ya da Pecs gibi gelişmiş kentlerde olmasa da diğer düşük nüfusa sahip kentlerinde gelir gider dengesine sahip olduğu düşünülmektedir.

Macaristan’da İşsizlik Oranları Nedir?

Statista 2021 verilerine göre Macaristan’ın mevcut işsizlik oranı %4.13 olarak bilinmektedir. Macaristan işsizlik oranları 2020 yılında %4.35, 2019 yılında %3.42, 2018 yılında %3.71, 2017 yılında %4.16, 2016 yılı verilerine göre ise %5.12 olarak hesaplanmıştır. 1999 yılı itibari ile ise en yüksek işsizlik oranı kaydedilen yıl %11.17 ile 2010 yılı olmuştur.

Macaristan’da İşçi Hakları Nasıldır?

Macaristan 23 Ekim 1989 senesinde doğu bloğu olarak bilinen bloğun yıkılması sonucu yapılan rejim değişikliği ile parlamenter demokrasi rejimine geçmiştir. Macaristan’da işçileri ve haklarını koruyan en bilinen kanun, bir işçinin haftalık mesaisinin 40 saati ve yıllık fazla mesai süresinin 250 saati geçemeyeceği yönündeki İşçi Kanunu’dur.

Macaristan’da yerli veya yabancı işçiler genel olarak çalıştıkları sektörlerde herhangi bir mobing girişimine maruz kalmasa da, yasanın değiştirilip çalışma saatlerinin uzatılması konusu hala Macaristan gündeminde yer almaktadır. Yeni yasa tasarısı, yıllık fazla mesai süresinin 400 saate çıkarılması ve haftanın 5 günü 8 saat olan çalışma saatlerinin 6 gün 8 saat şeklinde düzenlenmesini içermektedir. Macaristan halkı yeni tasarı hakkında olumsuz görüşlere sahiptir.

Macaristan’da çalışan bir işçiye özel izinleri haricinde Paskalya, Macar Devrimi, Hamsin Yortusu gibi günlerde verilen izin ve tatiller mevcuttur. Bunların haricinde fayda sağlamakta olan ve 14 gün ile 9 ay arasında sürebilen doğum ve cerrahi müdahale izinleri mevcuttur.

Türk Vatandaşlarının Macaristan’da Çalışma Hakları Nasıldır?

1 Ocak 2009 tarihi itibari ile Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşlarının Macaristan’da çalışma izni alma yükümlülükleri tamamen kalkmıştır. Macaristan İşçi Kanunuı’na göre; Türkiye, Avrupa Birliği üyesi olmadığı için işçi adayı bir Türk vatandaş için Macaristan çalışma izni alması şart koşulmaktadır. Macaristan’da çalışmak isteyen her yabancı uyruklu işçinin çalışma izni başvuruları işverenleri tarafından gerçekleştirilir. İşverenler tarafından işçiye ait sağlık bilgileri, uyruk bilgileri gibi bazı bilgiler eksiksiz bir şekilde işveren tarafından bir dosya ile sunulmaktadır. İşveren tarafından yapılan bu başvurular genelde 25 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İşveren tarafından yapılan başvurunun kabulü sonrası, işçi kendisi de Macaristan çalışma izni ile şahsen bir başvuru gerçekleştirmelidir. Çalışma vizesi genel olarak 2 yıl kabul görmektedir. Çalışma izninin geçerlilik süresi dolması halinde işçi tekrar bir başvuru gerçekleştirmelidir. Çalışma izni başvuru belgeleri sağlık raporu, iş ve alan sertifikaları, çalışma izni belgesi gibi belgelerdir.

Macaristan’da İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Macaristan’da iş yapan Türk firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Özyer Grup
 • Efor Endüstriyel
 • Polat Holding
 • Nurol Holding
 • Rönesans Holding
 • Synergy Holding
 • Nurem Holding

Macaristan’da Faaliyet Gösteren Türk İnşaat Firmaları Hangileridir?

Macaristan’da faaliyet gösteren Türk inşaat firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Polat Holding
 • Nurol Holding
 • Rönesans Holding
 • Synergy Holding
 • Nurem Holding

Macaristan’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Macaristan’da eş oturma iznine sahip olmak isteyen kişiler ilk olarak Schengen (C tipi) vize almalıdırlar. Macaristan eş oturma vize başvurusu,Macaristan Göçmenlik Ofis Bölge Müdürlüğüne gerçekleştirilmelktedir. Aile birleşimi sebebiyle Macaristan’a Schengen (C tipi) vize ile giriş yapan başvuru sahiplerinin en geç 90 gün içerisinde aile birleşim vizesi almak için doğum kayıt örneği, evlilik kayıt örneği ya da evlat edinmeye yönelik kayıt örneği, onaylı ve geçerli davet mektubu, başvuru ücreti, son on yıl içerisinde alınmış orijinal pasaport ve iki adet biyometrik fotoğraf gibi gerekli evraklar ile ikamet yerine göre IRM BAH bölge müdürlüğüne başvuru sağlaması gerekmektedir. Macaristan eş oturma izni başvurusu genellikle 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Macaristan’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

Macaristan’da yüksek lisans yapma kararı alan bir öğrenci eğitim hayatı süresinde part-t ime ya da ders programına uygun koşullarda hizmet, sanayi, tekstil gibi pek çok farklı sektörde çalışma imkanı bulur. Macaristan’da çalışan öğrenci kendi yaşam masraflarını karşılamasının yanı sıra sosyalleşme ve dil öğrenimi gibi faydalara da sahip olur. Eğitim hayatını sonlandıran öğrenci, yüksek lisans sonrasında arzu ettiği takdirde 2 yıl daha Macaristan’da kalarak çalışmaya devam etme hakkına sahiptir.

Macaristan’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Macaristan sağlık, turizm, eğitim hizmetleri gibi pek çok sektörde iş ilanına sahip bir ülkedir. Tüm bu sektörler içerisinde en çok istihdam sağlanan ve en çok eleman açığına sahip iki sektör ise aşçılık, garsonluk temizlik işçiliği gibi işleri içeren hizmet sektörü ile mühendislik, metal ve maden işlemeciliği gibi işleri içeren sanayi sektörleridir. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı işçi bu iki sektörün açığını doldurup kendilerine iş olanağı sağlarken Macaristan ekonomisine de katkıda bulunmaktadırlar.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: