Macaristan Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı ve 2023 Fiyatları

Macaristan’a seyahat edecek kişilerin, vize türü fark etmeksizin tüm vize başvurularında Macaristan seyahat sağlık sigortası sunması zorunluluk olarak belirlenmiştir. Yabancı ülke vatandaşlarının Macaristan seyahatleri süresince yaşabilecekleri sağlık problemleri sonucunda alacakları tıbbi tedavi, acil bakım gibi hizmetleri karşılamak üzere seyahat sağlık sigortası düzenlenmektedir.

Macaristan seyahat sağlık sigortası, Macaristan seyahati sırasında meydana gelebilecek kaza, yaralanma, hastalanma gibi tıbbi müdahale gerektirebilecek durumlara yönelik hastane giderlerinin veya ölüm, salgın gibi olağanüstü durumlarda ülkeye geri dönüşün sağlanabilmesi için oluşan giderlerin tamamının veya bir kısmının karşılanabilmesini kapsamaktadır. Macaristan seyahat sağlık sigortası kapsamında; ambulans hizmeti, doktor ücretleri, hastane ve ameliyathane masrafları, muayeneler, tedaviler, laboratuvar testleri, ve ilaçlar gibi masraflar karşılanabilmektedir.

Türkiye'nin Schengen vize onay oranı en yüksek akredite acentesi olan Vizem.net danışmanlığında 2022 yılında yapılan Macaristan vizesi başvuruları için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Vize türü fark etmeksizin turistik, ticari, kültürel ve sportif faaliyet veya aile ziyareti amaçlı tüm kısa süreli Macaristan vizelerinde ve eğitim, çalışma veya aile birleşimi amaçlı tüm uzun süreli Macaristan vize başvurularında geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu tutulmaktadır.

Macaristan Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Macaristan seyahat sağlık sigortası, Türkiye’de hizmet veren sigorta acenteleri aracılığıyla yaptırılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Macaristan vizesi başvurularında, Vizem.net sigorta birimi tarafından başvuru sahibi adına en uygun fiyatlarla sağlık sigortası yapılmakta ve ayrıca isteğe bağlı olarak sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti alınabilmektedir.

Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası Online Yaptırılabilir Mi?

Macaristan seyahat sağlık sigortası, bazı şirketler tarafınca internet üzerinden yapılabilmektedir ancak istenmeyen durumların oluşmasını engellemek amacıyla tüketicilerin bu hizmetleri satın almadan önce detaylı araştırma yapması ve sadece güvenilir acenteler aracılığıyla işlem yapmaları tavsiye edilmektedir.

Macaristan seyahat sağlık sigortasının kapsamı dahilinde tıbbi tedavi, acil bakım ve hastane işlemleri için masrafların karşılanması gerekmektedir. Macaristan seyahati için internetten seyahat sağlık sigortası yaptırıldığında sigortanın kapsamına ve teminat tutarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Macaristan seyahat sigortası için Vizem.net sigorta birimi, online olarak teklif oluşturmamaktadır ancak 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla teklif alınabilmektedir.

Vizem.net tarafından yapılan Macaristan seyahat sağlık sigortası teklifinin vize başvuru sahibi tarafından kabul edilmesi durumunda Vizem.net sigorta birimi çalışanları ilgili sigorta poliçesini 20 dakika içerisinde düzenlemekte ve sigorta poliçesinin kaşe ve imzalı aslı aynı gün kargolanmaktadır.

Vize için Seyahat Sağlık Sigortası Macaristan'da Yaptırılabilir Mi?

Hayır, vize için seyahat sağlık sigortası Macaristan’da yaptırılamamaktadır. Macaristan seyahat sağlık sigortası poliçesi, yapılan vize başvurularında sunulması gereken başvuru evraklarından birisidir ve vizeye başvurulmadan önce poliçenin Türkiye’de düzenlenmesi gerekmektedir.

Macaristan Seyahat Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Macaristan seyahat sigortasının ne zaman yaptırılacağına yönelik bir zaman kısıtlaması veya düzenlemesi mevcut değildir ancak her durumda vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası poliçesinin gerekli olmasından dolayı poliçenin vize başvurusundan önce düzenlenmesi gerekmektedir.

Macaristan Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Macaristan vizesi için seyahat sağlık sigortasının taşıması gereken bir takım kriterler bulunmaktadır. Macaristan seyahat sağlık sigortasına ait teminat tutarının en az 30.000 euro olması gerekmektedir. Macaristan vizesi için yaptırılan seyahat sağlık sigortasının tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması, seyahat esnasında yaşanabilecek hastalık ve kazalara karşı tüm tıbbi tedavi, acil bakım ve muayene masraflarını karşılar nitelikte olması gerekmektedir. Macaristan seyahat sağlık sigortasının, vize başvuru sahibinin Macaristan’da vefat etmesi durumunda cenazesinin kendi ülkesine gönderilmesi hususunda kapsayıcı olması gerekmektedir.

Tüm Schengen vize başvurularında seyahat sağlık sigortası ibraz etmek zorunlu tutulmaktadır ve Macaristan da bir Schengen ülkesidir. Macaristan vizesi için sunulan seyahat sağlık sigortasına ait teminat tutarının en az 30.000 euro olmaması veya diğer kriterleri karşılamaması durumunda Macaristan dış temsilciliği seyahat sigortasını kabul etmemektedir ve bu durum vize reddine sebep olabilmektedir.

Macarisan seyahat sağlık sigortasının kaşeli ve imzalı aslı bazı durumlarda vize başvuru merkezi ve Konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Bu sebeple vizem.net üzerinden yaptırılan sağlık sigortalarının kaşeli poliçeleri aynı gün sigorta sahibine ücretsiz kargo ile gönderilmektedir.

Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

Macaristan seyahat sağlık sigortasının kapsadığı durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Vize sahibi Macaristan’da bulunurken yaşanabilecek kaza veya hastalık gibi tıbbi acil durumlar
 • Acil tahliye
 • Reşit olmayan kişilerin tedavi için kendi ülkesine geri gönderilme masrafları
 • Cenazenin kendi ülkesine gönderilme masrafları
 • Seyahat iptali
 • Seyahatin kesilmesi
 • Kaza sonucu oluşabilecek ölüm, yaralanma ve sakatlık yardımı
 • Bagajın, kişisel eşyaların veya pasaportun kayıp, çalıntı veya hasarlı olması
 • Bagajın gecikmesi
 • Hava yolundan kaynaklanan sebeplerle uçuş esnasında sorun oluşması
 • Hava şartları sebebiyle seyahat gecikmeleri
 • Uçak kaçırma
 • Hamilelikle ilgili masraflar

Macaristan Seyahat Sigortası COVID-19 Vakalarını Kapsar Mı?

Macaristan seyahat sigortası kapsamında, Covid- 19 vakaları için tedavi masraflarını karşılama zorunluluğu bulunmamaktadır ancak bazı seyahat sağlık sigorta poliçeleri Covid- 19 tedavi masraflarını da kapsam dahiline almaktadır.

Seyahat sağlık sigortası yaptıran kişiler, ilgili poliçenin Covid- 19 tedavilerini de kapsamasını isterse bu durumun özellikle belirtilmesi gerekmektedir.

Covid- 19 tedavi masraflarını kapsayan Macaristan seyahat sağlık sigortaları; PCR testi, hastalık durumunda tıbbi tedavi, ilaç tedavisi ve hastane yatışı gibi durumları kapsayabilmektedir. Bazı sigorta şirketleri, Macaristan seyahat sağlık sigortası kapsamında vize başvuru sahibinin seyahat esnasında Covid- 19 hastalığına yakalanması durumunda ülkeye geri dönüş masraflarını karşılamaktadır.

Macaristan Vizesi Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsamaz?

Macaristan vizesi sağlık sigortasının kapsamadığı ve giderlerini karşılamadığı medikal durumlar bulunmaktadır. Macaristan seyahat sağlık sigortaları; dalış, paraşütle atlama gibi yüksek riskli spor aktivitelerinden kaynaklanabilecek acil durumları, intihar vakalarını, uyuşturucu ve alkolden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavilerini ve herhangi bir şekilde yaşanabilecek savaşlarda meydana gelebilecek yaralanmaları kapsamamaktadır.

Macaristan seyahat sağlık sigortalarında süre limiti bulunmaktadır. Tarih olarak geçerliliğini kaybetmiş Macaristan seyahat sigortaları, ilgili tarihten sonra yaşanabilecek kaza ve hastalık giderlerini kapsamamaktadır.

Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı Macaristan vizesi için Vizem.net danışmanlığında yaptırılan seyahat sağlık sigortası ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • 7 günlük Macaristan seyahat sağlık sigortası ücreti ortalama 9- 18,5 euro arasındadır.
 • 1 aylık Macaristan seyahat sağlık sigortası ücreti ortalama 20- 25 euro arasındadır.
 • 3 aylık Macaristan seyahat sağlık sigortası ücreti ortalama 30- 45 euro arasında değişiklik göstermektedir.
 • 1 yıllık Macaristan seyahat sağlık sigortası ücreti ortalama 55- 85 euro arasında tutmaktadır.

Macaristan seyahat sağlık sigortası ücretleri; sigorta süresi, vize başvuru sahibinin yaşı, Covid- 19 tıbbi geçmişi ve aşı durumlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Macaristan Cumhuriyeti'nde Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Macaristan Cumhuriyeti’nde sağlık hizmetleri, devlete ait Ulusal Sağlık Sigortası Fonu tarafından düzenlenen ve vergiyle finanse edilen bir sisteme sahiptir. OECD verilerine göre Macaristan’da 16 yaş altındaki tüm çocuklar, bebek sahibi olan anne ve babalar, öğrenciler, 62 yaş üstündeki yaşlılar, düşük gelirli insanlar, rahipler ve kilise çalışanları, engelli kişiler genel sağlık sigortası altında güvence altında tutulmaktadır.

2022 yılında kamu sağlık sigortasının maliyeti ayda 8.400 HUF olarak ortaya çıkmaktadır. OECD verilerine göre 2012 yılında Macaristan GSYİH'nin %7,8'ini sağlık hizmetlerine harcamıştır. 2011 yılında Macaristan sağlık sistemi kapsamında kişi başı toplam sağlık harcaması yıllık 1.688 USD olarak tespit edilmiştir.

Macaristan’daki doktor maaşları OECD ülkeleri arasında en düşük seviyede yer almaktadır. Macaristan’da pratisyen hekimlere ülke genelindeki ortalama ücretin 1,4 katı ve uzman doktorlara ortalama ücretin 1,6 katı kadar maaş verilmektedir.

Macaristan'da Tedavi Görmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Macaristan’daki sağlık kurumlarında tedavi görmek isteyen kişilerin Macaristan sağlık vizesi alması gerekmektedir. Yaşadığı rahatsızlığı veya tıbbi sorunu Macaristan’da bulunan sağlık kurumlarında tedavi ettirmek ve sağlığına kavuşmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin Macaristan’a seyahat edebilmesi için alması gereken vize türüne tedavi vizesi denmektedir.

Macaristan’da tedavi görmek için Macaristan tedavi vizesine başvuru yaparken hizmet alınacak hastane veya sağlık kurumundan vize başvuru sahibi adına tedavi kabul yazısı alınması gerekmektedir. Macaristan sağlık vizesi için başvuru yapan kişilerin tedaviye gidilecek hastaneden kaşeli ve imzalı olarak aldığı ve hastaneye kabul edildiğini belirten tedavi kabul mektubunu Macaristan dış temsilciliğine ibraz etmesi gerekmektedir.

Seyahat Sigortası Macaristan Tedavi Masraflarını Karşılar Mı?

Hayır, seyahat sigortası Macaristan tedavi masraflarını karşılamamaktadır.

Seyahat sağlık sigortalarındaki amaç, vize başvuru sahibinin seyahat ettiği ülkede başına gelebilecek kaza ve hastalık gibi beklenmedik durumlara karşı yaşanacak tıbbi tedavi ve acil bakım masraflarını karşılamaktadır. Macaristan’a tedavi olma amacıyla giden kişiler için tedavi masrafları kendileri tarafından karşılanmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: