Macaristan'da Pilot Eğitimi

Macaristan'da Pilot Eğitimi: Macaristan Uçuş Okulları ve Fiyatları

Macaristan’da pilotluk eğitimi veren uçuş okulları diğer Avrupa uçuş okullarına göre daha çok tercih edilmektedir. Macaristan pilot okullarının tercih sebebi olmasında Macaristan pilot okullarının diğer Avrupa ülkelerindeki pilot okullarına kıyasla daha uygun eğitim maliyetleri ile kaliteli uçuş eğitimi sunması ve Türkiye’ye olan yakınlığı başlıca sebepler arasındadır.

Macaristan pilot okullarında verilen eğitimler sonrası öğrencinin donanımlı bir pilot olması hedeflenmektedir. Macaristan pilot okullarında pilot adayı öğrencilere verilen eğitim Avrupa Havacılık Dairesi veya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği kurallarla denetlenerek öğrenciler tam donanımlı ve alanında başarılı pilotlar olarak yetiştirilmektedir. Macaristan pilot okullarında simülasyon uçuş eğitimi, tekli motor ve çoklu motor eğitimi, havacılık yasası, navigasyon, genel uçak bilgisi eğitimleri, uçak içi cihaz, kumanda, gösterge gibi enstrümanların teorik ve uygulamalı eğitimi, bireysel pilotluk ve ticari pilotluk eğitimleri verilmektedir.

Vizem net 2017-2020 yılları arasında Türkiye’deki adaylar için en fazla pilot okulu kaydı gerçekleştirmiş akredite acentedir.

Pilotaj Eğitimi Macaristan’da Nasıldır?

Macaristan pilot okulları sıklıkla tercih edilmeleri sebebiyle giderek popülerleşmiş ve aldıkları yatırımlarla eğitim kalitelerini yükselterek Avrupa’da en çok tercih edilen pilot okulları arasında yer almayı başarmıştır. Macaristan pilot okulları sundukları uygun maliyet ve güçlü uçak envanterleri ile verilen kaliteli pilotaj eğitimi sayesinde en çok tercih edilen pilot okulları arasında yer almıştır.

Macaristan’da pilotaj eğitimleri diğer ülkelerdeki pilotaj eğitimlerine kıyasla uygun fiyatları ve yetkin pilotlardan oluşan uzman pilot eğitmeni kadroları ile sundukları kaliteli eğitim sayesinde daha sık tercih edilmektedir. Macaristan pilot okulları Türkiye’ye olan yakınlıkları sebebiyle de Türkiye’den her yıl yüzlerce pilotaj öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan Pilot Eğitimi Süresi Ne Kadardır?

Macaristan pilotaj eğitiminde temel amaç pilot adaylarını tam teşekküllü pilotlar olarak yetiştirmektir. Pilot adayları, pilotaj eğitimleri süresince teorik ve uygulamalı çeşitli sınavlara girmektedir ve girdikleri her sınavdan en az %75 başarı elde etmelidir. Macaristan pilot okullarında teorik eğitimlerini tamamlayan öğrenciler uygulamalı uçuş eğitimleri ile ikili ve solo uçuş eğitimleri gerçekleştirmektedir.

Macaristan pilotaj eğitiminde pilotluk sertifikası alabilmek için gereken minimum uygulamalı uçuş süresi Avrupa Havacılık Dairesi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kurallara göre hususi pilot lisansı olan PPL için 45 saat ve ticari pilot lisansı olan CPL için 200 saat olarak belirlenmiştir, 45 saatlik uygulamalı uçuş eğitimi ile yeterli seviyeye ulaşamayan pilot adayları, yeterli seviyeye ulaşana kadar pilotaj eğitimlerine devam etmektedirler. Macaristan pilot okullarında uçuşa yeni başlayan öğrenciler pilotaj eğitimlerini ortalama olarak 60-70 saatlik uçuş süresi ile tamamlamaktadır.

Macaristan Pilotaj Üniversitesi Hangileridir?

Macaristan pilotaj üniversitesi, Debrecen Üniversitesi’dir.

Macaristan’daki Pilotluk Okulları Hangileridir?

Macaristan pilotluk okulları aşağıda listelenmiştir.

 • FlyTeam
 • Cavok Aviation Training
 • Skyhawk Aviation
 • Airwin Aviator School
 • FlightCenter
 • Hungarian Pilot Academy
 • Hungaro Aviation Flight School
 • Pannon Air Service
 • Trener KFT

Macaristan Cavok Uçuş Okulu Nasıldır?

Macaristan CAVOK Uçuş Okulu emekli ve aktif olmak üzere 20’den fazla eğitmen pilottan oluşan yetkin eğitim kadrosuyla öne çıkan bir Macaristan uçuş okuludur. CAVOK Uçuş Okulu’nun eğitim verdiği uçuş alanı Macaristan başkenti Budapeşte’ye yakın bir konumda yer almaktadır ve CAVOK Uçuş Okulu yer aldığı konum nedeniyle de tercih sebebi olmaktadır.

CAVOK Uçuş Okulu, EASA Part-FCL kurallarına uygun bir şekilde eğitim vererek pilotaj eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilerine tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliğe sahip olan EASA pilot lisansını vermektedir. CAVOK Uçuş Okulunun verdiği tüm eğitimleri kapsayan O-ATPL eğitimi 3 aylık uçuş eğitimi, 12 aylık teorik eğitim ve panel eğitimi, 5 aylık çoklu motor ve uçak içi cihaz eğitimi ve 2 aylık opsiyonel eğitim olmak üzere 20 ile 22 ay arası sürmektedir. CAVOK Uçuş Okulu’nun eğitim dilleri Macarca ve İngilizce’dir. Eğitimlerin çoğunluğu yüz yüze olurken, teorik eğitimlerin bir kısmı ev ödevi şeklinde teslim edilebilmektedir.

FlyTeam Macaristan Uçuş Okulu Nasıldır?

FlyTeam Macaristan’ın önde gelen uçuş okullarından birisidir. FlyTeam tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliğe sahip olan EASA pilot lisansını veren Macaristan pilot okullarından birisi olarak öne çıkmaktadır.

Macaristan FlyTeam Uçuş Okulu EASA PPL (hususi pilot lisansı) pilot eğitimi, PPL (hususi pilot lisansı)+ATPL (havayolu nakliye pilotu lisansı) eğitimi, NVFR (gece uçuşu) ve çoklu motor eğitimi, ATPL+teorik havacılık eğitimi, CPL (ticari pilot lisansı)+IR (aletli uçuş)+MEP/IR (çoklu motorlu aletli uçuş) eğitimi ve FI (uçuş eğitmenliği) eğitimi paketleri olmak üzere uçuş eğitimlerini 6 ayrı paket olarak sunmaktadır. FlyTeam Uçuş Okulu’nun eğitim süresi FlyTeam uçuş eğitim paketlerine göre 30 saatten 5 haftaya kadar uzamaktadır. FlyTeam Uçuş Okulu’nun eğitim dili İngilizce ve Macarca’dır.

Airwin Aviator School Macaristan Nasıldır?

Airwin Uçuş Okulu havayolu pilotu eğitimi, hususi pilotluk eğitimi ve uçuş eğitmeni eğitimi olmak üzere 3 farklı kategoride uçuş eğitimi veren bir Macaristan pilot okuludur.

Airwin Uçuş Okulu İngilizce ve Macarca dilinde eğitim vermektedir ve aynı zamanda İtalyan, Portekizli ve Norveçli eğitmenlere sahiptir. Airwin Uçuş Okulu bünyesinde Türkçe bilen pilot eğitmenleri de bulunmaktadır.

Airwin Uçuş Okulu pilotaj eğitim süreleri aşağıda listelenmiştir.

 • Airwin hususi pilot eğitimi 45 saatlik uzaktan teorik eğitim ve 45 saatlik uygulamalı uçuş eğitimi ile toplam 90 saat sürmektedir.
 • Airwin havayolu taşımacılık pilotu eğitimi 750 saatlik teorik ders ve 215 saatlik uçuş süresi ile toplam 965 saat sürmektedir.
 • Airwin uçuş eğitmeni eğitimi 25 saatlik teorik eğitim ve 31 saatlik uçuş süresiyle toplam 56 saat sürmektedir.

Skyhawk Aviation Uçuş Okulu Macaristan Nasıldır?

Skyhawk Aviation Uçuş Okulu EASA LAPL (hafif uçak pilot lisansı), PPL (hususi pilot lisansı) ve NVFR (gece uçuşu pilot lisansı) eğitimleri olarak 3 ayrı kategoride eğitim ve lisans vermektedir. Skyhawk hususi pilot eğitimi 45 saatlik uçuş ve 55 saatlik teorik eğitim ile toplamda 100 saat, Skyhawk EASA hafif uçak pilotluğu eğitimi 70 saatlik teorik eğitim ve 30 saatlik uçuş ile toplamda 100 saat ve gece uçuşu eğitimi 4 saatlik teorik eğitim ve 5 saat uçuş ile toplamda 9 saat sürmektedir. Skyhawk Aviation eğitim dili İngilizce ve Macarca’dır.

Pannon Air Service Macaristan Nasıldır?

Pannon Air Service hangarında bulunan 10’dan fazla modern uçağı, Budapeşte şehir merkezine yakın konumda bulunan uçuş alanı, verdiği ESEA lisansları ve tecrübeli pilot eğitmenleri ile Macaristan’ın önde gelen uçuş okullarından biri olarak öne çıkmaktadır. Pannon Air Service Uçuş Okulu’nda pilot adayı öğrenciler teorik eğitimlerini uzaktan eğitim ile tamamlayabilmektedir. Verdiği lisansların çeşitliliğiyle ve modern uçak filosu ile öne çıkan Pannon Uçuş Okulu; PPL (hususi pilot lisansı), LAPL (hafif uçak pilotluğu lisansı), EASA CPL (EASA ticari pilot lisansı), NVFR (gece uçuşu lisansı), IR-SE ve MEP-SE (tek motorlu ve çok motorlu aletli uçuş lisansı), MEP-CR (çok motorlu uçuş lisansı) ve FI (uçuş eğitmeni) lisanslarını vermektedir.

Pannon Uçuş Okulu pilotaj eğitim süreleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pannon Uçuş Okulu’nun hususi pilot eğitimi 120 saat teorik ders ve 45 saatlik uçuş eğitimi ile toplam 165 saat sürmektedir.
 • Pannon Uçuş Okulu hafif uçak pilotluk eğitimi 30 saatlik uçuş eğitimi ile toplam 30 saat sürmektedir.
 • Pannon Uçuş Okulu ticari pilotluk eğitimi 250 saatlik teorik eğitim ve 15 saatlik uçuş eğitimi ile toplam 265 saat sürmektedir.
 • Pannon Uçuş Okulu Tek motorlu ve çok motorlu aletli uçuş eğitimleri 20 saat simülasyon eğitimi ve 30 saatlik uçuş eğitimi ile toplam 50 saat sürmektedir.
 • Pannon Uçuş Okulu gece uçuş eğitimi 6 saatlik uçuş eğitimi ile toplam 6 saat sürmektedir.
 • Pannon Uçuş Okulu uçuş eğitmenliği eğitimi 100 saatlik teorik eğitim ve 33 saatlik uçuş eğitimi ile toplam 133 saat sürmektedir.

Macaristan’daki En İyi Uçuş Okulu Hangisidir?

Macaristan uçuş okulları arasında verdikleri EASA lisanslı pilot eğitimleri, birçok farklı uçak modeli barındıran zengin uçak filosu, eğitim planlarına dahil yüksek uçuş eğitimi süreleri ve uygun fiyatları ile Pannon Uçuş Okulu en iyi uçuş okulu olarak öne çıkmaktadır.

Farklı milletlerden bir çok eğitmene sahip Airwin Uçuş Okulu ise verdiği uçuş eğitimlerini teorik seviye, giriş seviyesi ve standart paket olarak 3 ayrı pakette sunarak en bütçe dostu Macaristan okulu olmaktadır, alınan paketler bir üst paket ile bağlantılıdır ve öğrenciler istedikleri zaman bir üst paketten eğitimlerine devam edebilmektedir.

Macaristan Pilotaj Eğitimi Fiyatları Nasıldır?

Macaristan pilotaj eğitimi ücreti Euro üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Hususi pilotaj eğitimi için Macaristan uçuş okulu ücretleri ortalama 5000 € ile 9500 € arasında değişkenlik göstermektedir. Macaristan uçuş okulu fiyatları uçuş süresi, uçak filosu, verilen lisans türü ve sınav ücretlerinin fiyata dahil edilip edilmemesi gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Macaristan pilot okulu fiyatları, en çok tercih edilen pilotluk lisansı türleri olan PPL, LAPL ve ATPL lisansları için aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ProgramAirwinSkyhawkPannon AirFlyTeam
PPL (hususi pilot eğitimi)5.555 €6.900 €6.990 €7.990 €
LAPL (hafif uçak pilotluğu)5.555 €4.800 €4.990 €-
PPL+ATPL (hususi pilot+havaalanı pilotluğu eğitimi)7.535 €-9.389 €9.380 €

Macaristan’da Pilotluk Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Macaristan’da pilotluk eğitimi almak birçok avantaja sahiptir, bu avantajların en başında muadil ülkelere göre uygun sunulan Macaristan’da pilotaj eğitimi ücretleri gelmektedir.

Macaristan’da pilotluk eğitimi almanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Uygun eğitim maliyetleri: Macaristan’da pilotaj eğitim ücretleri Avrupa’nın en uygunudur.
 • Eğitim kalitesi: Macaristan uçuş okulları bünyesinde barındırdığı tecrübeli pilot eğitmenleri ile teorik ve uygulamalı olarak yüksek kaliteli eğitim sunmaktadır.
 • Uçak filoları: Pannon Air, CAVOK ve birçok diğer Macaristan uçuş okulu envanterlerinde barındırdıkları birçok modern uçak modeli ve simülasyon modelleri ile öğrencilerine birçok farklı hava aracını tanıma ve kullanma fırsatı sunmaktadır.
 • Coğrafi konum: Macaristan uçuş okulları, Macaristan’ın Türkiye’ye olan coğrafi ve kültürel yakınlığı ile Türkiye’den birçok pilot adayını kendisine çekmektedir.
 • Lisanslar: Macaristan uçuş okulları verdikleri EASA lisans eğitimleri ile öğrencilerine tüm Avrupa ülkelerinde geçerli pilot lisansları vermektedirler.

Macaristan’da Uçuş Okulunda Okuma Şartları Nelerdir?

Macaristan uçuş okullarında eğitim görmek için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • 17 yaşından büyük olmak (Bazı okullar için bu sınır 18 yaş olarak belirlenmiştir.)
 • İngilizce okuma, anlama ve yazma becerilerine sahip olmak
 • 2. sınıf pilot sağlık muayenesini (Class 2 Pilot Medical Exam) geçmiş olmak

Macaristan Pilotaj Eğitimi ile Hangi Lisanslar Alınabilir?

Macaristan pilotaj eğitimi ile alınabilecek lisanslar aşağıda listelenmiştir.

 • PPL (hususi pilot lisansı)
 • ATPL (havayolu nakliye pilotu lisansı)
 • NVFR (gece uçuşu)
 • CPL (ticari pilot lisansı)
 • IR (aletli uçuş)
 • MEP/IR (çoklu motorlu aletli uçuş)
 • FI (uçuş eğitmenliği)
 • LAPL (hafif uçak pilotluğu lisansı)

Macaristan Pilot Okulu Lisansı Türkiye’de Geçerli Midir?

Macaristan’dan alınan uçuş lisansı Türkiye’de istenen pilotluk türü için gerekli olan lisans türüne sadece lisans dönüşüm ücreti ödenerek çevrilmekte ve Türkiye’de geçerli hale getirilmektedir.

Macaristan Pilotluk Eğitimi ile Hangi Ülkelerde Çalışmak Mümkündür?

Macaristan’dan alınan EASA pilotluk eğitim lisansı ile çalışılabilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre
 • İsveç
 • İspanya
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Romanya
 • Portekiz
 • Polonya
 • Norveç
 • Hollanda
 • Malta
 • Luxemburg
 • Litvanya
 • Liechtenstein
 • Letonya
 • İtalya
 • İrlanda
 • İzlanda
 • Macaristan
 • Yunanistan
 • Fransa
 • Finlandiya
 • Estonya
 • Danimarka
 • Çek Cumhuriyeti
 • Kıbrıs
 • Hırvatistan
 • Bulgaristan
 • Belçika
 • Avusturya
 • Almanya

Macaristan Pilotluk Eğitimi ile Hangi Havayolu Şirketlerinde Çalışmak Mümkündür?

 • Airfrance
 • Turkish Airlines
 • Nouvelair
 • Pegasus Airlines
 • Singapore Airlines
 • Eurowings
 • Sunexpress
 • Transavia
 • Aero Dienst

Macaristan Pilotaj Kursu Lisans Çeviri İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan hava uçuş kursları tüm Avrupa’da geçerliliğe sahip olan EASA pilot lisansı vermektedir. Macaristan hava uçuş kursları tarafından verilen EASA pilot lisansı 31 Avrupa ülkesinde geçerliliğe sahiptir.

Türkiye EASA pilot lisansını doğrudan kabul etmemektedir, fakat sadece lisans dönüştürme ücreti ile ödenerek EASA lisanslarını Türkiye’de geçerliliğe sahip pilot lisansına çevirmek mümkündür. Yeni yayımlanan yönetmeliğe göre artık Türkiye’nin diğer otoritelere yaptığı gibi EASA’ya da uçuş çevrim sınavı getireceği belirtilmiştir.

Macaristan’da Uzaktan Eğitim ile Uçuş Okulunda Okunabilir Mi?

Macaristan uçuş okullarında uzaktan eğitim ile teorik dersler alınabilmektedir. Macaristan uçuş okullarının bir kısmı teorik dersleri uzaktan eğitim ile verdikten sonra uygulamalı eğitimler, Macaristan’da yüz yüze verilmektedir. Macaristan uçuş okullarında alınan teorik dersler pilotluk lisansı almak için yeterli olmamaktadır. Pilotluk lisansı alıp pilotluk yapabilmek için öğrencilerin ilk önce simülasyon derslerine girmesi, daha sonra ikili ve solo dersler olmak üzere minimum 45 saatlik uçuş dersi alması gerekmektedir.

Macaristan’da Pilot Olmak için Ne Gerekir?

Macaristan’da pilot olmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • 18 yaşından büyük olmak
 • İngilizce okuma, anlama ve yazma becerilerine sahip olmak
 • 2.sınıf pilot sağlık muayenesini (Class 2 Pilot Medical Exam) geçmiş olmak
 • Bir Macaristan uçuş okulunda verilen tüm eğitimleri en az %75 başarı oranıyla tamamlamış olmak

Macaristan Uçuş Okulu için Gereken Vize Türü Nedir?

Macaristan’da bir uçuş okulunda eğitim görebilmek için bir Macaristan uçuş okulu tarafından davet mektubu alınmış olması gerekmektedir. Bir Macaristan pilot okulu tarafından kabul edilen bireyler kolaylıkla Macaristan eğitim vizesi alıp Macaristan’da pilotaj eğitimi alabilmektedir.

Macaristan’da uçuş okulu eğitimi alabilmek için Macaristan uçuş okulu tarafından gönderilmiş davet mektubu, Macaristan vize başvuru formu ve Macaristan Göçmen Bürosu tarafından istenen evraklar bir araya getirildikten sonra Macaristan Büyükelçiliği ya da Macaristan Başkonsolosluğu’ndan randevu alınıp Macaristan eğitim vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: