Macaristan Konsolosluğu

Macaristan Konsolosluğu Bilgi ve Haberleri

Bir ülkenin başka bir ülkenin sınırları içinde yer alan dış temsilciliğine konsolosluk denmektedir. Büyükelçilik ve konsolosluklar, bulunduğu ülkede yaşayan vatandaşlarının haklarını korumakla, vatandaşlarının pasaport, eğitim, sağlık, evlilik gibi konulardaki sorunlarını çözmekle, bağlı olduğu ülkenin menfaatlerini ülke dışında korumakla görevlidir. Büyükelçilik ve konsolosluklar, bulunduğu ülkedeki vatandaşların kendi ülkesine vize almak istediğinde vize başvurularını değerlendiren kurumlardır. Konsolosluklar, temsil ettikleri ülke ile bulundukları ülke arasında dostluk ilişkilerinin kurulması, askeri, politik, ekonomik, kültürel ve bilimsel alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesini sağlamakla görevlidir.

Türkiye ve Macaristan arasındaki yakın temaslar ve ılımlı ilişkiler ön plana çıkmaktadır. Türkiye ve Macaristan arasındaki kültürel benzerlik ve yakınlık, NATO müttefikliği ve uluslararası anlaşmalarda iki ülkenin birbirine verdiği destek göz önünde bulundurulduğunda ikili ilişkiler güçlenmektedir ve karşılıklı üst düzey devlet ziyaretleri gün geçtikçe artmaktadır. Macaristan’da yaklaşık 3200 Türk vatandaşı yaşamaktadır.

Macaristan konsoloslukları, Türk vatandaşlarının Macaristan vize başvurularını kabul etme ve değerlendirme yetkisine sahiptir. Macaristan kısa süreli (C tipi) vize başvuruları, Macaristan konsolosluklarının yetkilendirdiği aracı kurumlar üzerinden alınmaktadır. Macaristan uzun süreli (D tipi) vize başvuruları Macaristan Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

Macaristan’ın Türkiye’de İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği, Tekirdağ Fahri Konsolosluğu, Kütahya Fahri Konsolosluğu, Kocaeli Fahri Konsolosluğu, Kayseri Fahri Konsolosluğu, Antalya Fahri Konsolosluğu, Gaziantep Fahri Konsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’deki Macaristan Başkonsolosu László Keller’dir.

Macaristan Konsolosluğu Türkiye’de Hangil İllerde Bulunur?

Macaristan Konsolosluğu Türkiye’de aşağıda belirtilen illerde bulunmaktadır.

 • Macaristan Başkonsolosluğu İstanbul
 • Macaristan Büyükelçiliği Ankara
 • Macaristan Fahri Konsolosluğu Tekirdağ
 • Macaristan Fahri Konsolosluğu Kütahya
 • Macaristan Fahri Konsolosluğu Kocaeli
 • Macaristan Fahri Konsolosluğu Antalya
 • Macaristan Fahri Konsolosluğu Gaziantep
 • Macaristan Fahri Konsolosluğu İzmir

Macaristan Büyükelçiliği Ankara

Macaristan Konsolosluğu Ankara’da Büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis’tir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan Macaristan vatandaşlarının vatandaşlarının haklarını koruma, pasaport, eğitim, sağlık, evlilik ve ölüm gibi durumlardaki ihtiyaçlarını giderme gibi konularda görevlidir. Macaristan vize başvuruları Macaristan Büyükelçiliği bünyesinde değerlendirilmektedir.

Macaristan Başkonsolosluğu İstanbul

Macaristan Başkonsolosluğu İstanbul’da başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Macaristan İstanbul Başkonsolosu László Keller’dir.

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev yetki illeri İstanbul, Afyon, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak ve Yalova’dır. Bu illerde yaşayan Macar kişilerin vatandaşlık işlemleri ve Türk vatandaşlarının vize işlemleri Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nda görülmektedir.

İzmir Macaristan Fahri Konsolosluğu

İzmir Macaristan Fahri Konsolosluğu, diplomatik olmayan bir statüye sahiptir. İzmir Macaristan Fahri Konsolosu Erdal Keresteci’dir.

Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu, vize başvurularında yetki sahibi değildir. İzmir Macaristan Fahri Konsolosluğu, İzmir, Çanakkale, Manisa, Aydın ve Balıkesir bölgesinden sorumludur.

Antalya Macaristan Fahri Konsolosluğu

Antalya Macaristan Fahri Konsolosluğu, diplomatik olmayan bir statüye sahiptir. Antalya Macaristan Fahri Konsolosu Bekir Özsoy’dur.

Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu, vize başvurusu kabul etmemektedir. Antalya Macaristan Konsolosluğu, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden sorumludur.

Tekirdağ Macaristan Fahri Konsolosluğu

Tekirdağ Macaristan Fahri Konsolosluğu, diplomatik olmayan bir statüye sahiptir. Tekirdağ Macaristan Fahri Konsolosu Erdoğan Erken’dir.

Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosluğu, vize başvurularında yetki sahibi değildir. Tekirdağ Macaristan Fahri Konsolosluğu, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde yetki sahibidir.

Kütahya Macaristan Fahri Konsolosluğu

Kütahya Macaristan Fahri Konsolosluğu, diplomatik olmayan bir statüye sahiptir. Kütahya Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral’dır.

Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu, vize başvurusu kabul etmemektedir. Kütahya Macaristan Fahri Konsolosluğu, Kütahya, Eskişehir, Uşak, Afyon, Denizli, Burdur, Isparta, Muğla ve Antalya illerinde yetkilidir.

Kocaeli Macaristan Fahri Konsolosluğu

Kocaeli Macaristan Fahri Konsolosluğu, diplomatik olmayan bir statüye sahiptir. Kocaeli Macaristan Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya’dır.

Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosluğu, vize başvurusu kabul etmemektedir. Kocaeli Macaristan Fahri Konsolosluğu, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Bursa illerinden sorumludur.

Macaristan Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Macaristan Konsolosluğu’nda yaşanan yoğunluktan ötürü telefonlara genellikle cevap alınamamaktadır. Macaristan Konsolosluğu ile en hızlı iletişim mail aracılığıyla sağlanmaktadır.

Macaristan Konsolosluğu’na ait iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

 • Adres: Gürsel Mahallesi İmrahor Caddesi, No: 4 Polat Ofis B Blok 34400 Kâğıthane/ İstanbul
 • Telefon: +90 212 314 21 40
 • Faks: +90 212 314 21 41
 • E-mail: consulate.ist@mfa.gov.hu

Macaristan Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre Macaristan Konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Macaristan konsolosluğuTelefon numarası
Macaristan Başkonsolosluğu İstanbul+90 212 314 21 40
Macaristan Büyükelçiliği Ankara+90 312 405 80 60
Macaristan Fahri Konsolosluğu Tekirdağ+90 282 260 36 56
Macaristan Fahri Konsolosluğu Kütahya+90 274 225 03 18
Macaristan Fahri Konsolosluğu Kocaeli+90 262 743 48 90
Macaristan Fahri Konsolosluğu Antalya+90 242 322 29 85
Macaristan Fahri Konsolosluğu Gaziantep+90 342 211 22 44
Macaristan Fahri Konsolosluğu İzmir+90 232 421 28 61

Macaristan Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Macaristan Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı: 01 Ocak
 • Macaristan Ulusal Bayramı: 15 Mart
 • Kutsal Cuma: 13-14 Nisan
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan
 • Emek ve Dayanışma Günü: 01 Mayıs
 • Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs
 • Pönkosd/ Pentecost: 31 Mayıs-01 Haziran
 • Demokrasi Günü: 15 Temmuz
 • Kurban Bayramı: 31 Temmuz-03 Ağustos
 • St.Stephan Günü: 20 Ağustos
 • Dinlenme Günü: 21-23 Ağustos
 • Kurban Bayramı Arefesi- Aziz Istvan Bayramı: 20 Ağustos
 • Zafer Bayramı: 30 Ağustos
 • 1956 İhtilali/Dinlenme Günü: 23 Ekim
 • Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim
 • Azizler Günü/ Dinlenme Günü: 01 Kasım
 • Noel Tatili: 24-27 Aralık

Macaristan Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Macaristan Konsolosluğu çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Macaristan Ankara Büyükelçiliği: Pazartesi ve perşembe günleri arası 09:00- 17:00 saatleri arasında ve cuma günleri 09:00– 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Haftasonu ve resmi tatillerde çalışmamaktadır.
 • Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu: Pazartesi ve perşembe günleri arası 09:00- 16:30 saatleri arasında ve cuma günleri 09:00– 14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Haftasonu ve resmi tatillerde kapalıdır.

Macaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesi https://isztambul.mfa.gov.hu/tur‘dir.

Macaristan Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Macaristan Konsolosluğu mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukMail adresi
Macaristan Ankara Büyükelçiliğimission.ank@mfa.gov.hu
Macaristan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümüconsulate.ank@mfa.gov.hu
Macaristan İstanbul Başkonsolosluğumission.ist@mfa.gov.hu
Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu konsolosluk bölümüconsulate.ist@mfa.gov.hu

Macaristan Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Konsolosluğu vize başvurusu, Macaristan uzun süreli (D tipi) vizeler için yapılmaktadır. Macaristan Konsolosluğu vizesi başvurusu yapılırken, öncelikle randevu alınmaktadır. Randevu alındıktan sonra Macaristan D tipi vize başvurusunda, Macaristan Konsolosluğu vize başvuru formu vize başvuru sahibi tarafından tükenmez kalemle kişisel bilgiler ve vize için gerekli olan bilgilerle doldurulmaktadır. Macaristan vize başvuru formu doldurulduktan sonra; Macaristan Konsolosluğu vize başvurusunda talep edilen pasaport, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, konaklama belgesi, kişisel banka hesap cüzdanı, SGK hizmet dökümü gibi evraklar hazırlanmaktadır. Randevu tarihinde Macaristan Konsolosluğu vize başvuru merkezine gidilerek gerekli evraklar sunulmakta ve harç bedeli ödenmektedir. Macaristan Konsolosluğu vizesi için yapılan başvurunun değerlendirilmesi 15- 21 gün sürmektedir. Macaristan Konsolosluğu vize başvurusu sonuçlandığında başvuru sahibine bilgilendirme mesajı iletilmektedir.

Macaristan Vize İstiyor Mu sorusu birçok Türk vatandaşının merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Macaristan kısa süreli (C tipi) vizeler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaf tutulmaktadır. Macaristan’da 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde bulunacak Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanmaktadır.

Macaristan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Macaristan Konsolosluğu vize başvuru formu, doldurulduktan sonra üzerinde müdahale veya değişiklik yapılamaz nitelikte olduğu için Macaristan Konsolosluğu vize başvuru formunun dikkatli doldurulması önem arz etmektedir. Macaristan Konsolosluğu vize başvurusu için gerekli olan evraklarda yer alan bilgiler ile Macaristan Konsolosluğu vize başvuru formunda yer alan bilgiler birbiriyle uyumlu olmak durumundadır.

Macaristan Konsolosluğu vize başvuru formunda, başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, doğum tarihi bilgisi, doğum yeri bilgisi, adres bilgileri, mesleki durumu, seyahat amacı, konaklama bilgileri ve ulaşım bilgileri bulunmaktadır. Macaristan Konsolosluğu vize başvuru formu Macarca veya İngilizce dilinde doldurulmaktadır.

Macaristan Konsolosluğu vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından doldurularak güncel tarih ile birlikte ıslak imzalı olmalıdır. Macaristan Konsolosluğu vize başvuru formu, mavi tükenmez kalem ile doldurulmalıdır ve form üzerinde herhangi bir leke veya ıslaklık olmamalıdır. Macaristan Konsolosluğu vize başvuru formu üzerinde yer alan fotoğraf için zımba kullanılmamalı ve fotoğraf yapıştırıcıyla yapıştırılmalıdır.

Macaristan Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Macaristan Konsolosluğu’nda yapılacak vize başvuru işlemleri için randevu alınması gerekmektedir. Macaristan Konsolosluğu’ndan vize randevusu online olarak https://konzinfobooking.mfa.gov.hu/home?lng=tr sitesi üzerinden alınmaktadır. Macaristan Konsolosluğu randevu sistemi üzerinden başvuru sahipleri kişisel bilgilerini ve randevu tarih bilgilerini doldurmalıdır.

Macaristan Konsolosluğu Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan Konsolosluğu vize takip işlemleri, Macaristan Konsolosluğu resmi web sitesinden veya Macaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği AS Vize ve akredite acenteler üzerinden sağlanmaktadır.

Macaristan Konsolosluğundan Norveç Vizesi için Nasıl Başvuru Yapılır?

İstanbul Macaristan Konsolosluğu’nun Norveç Dış temsilcilikleri ile vize antlaşması bulunmaktadır.

İstanbul Macaristan Konsolosluğu’ndan Norveç vizesine başvuru yapılabilmektedir. İstanbul Macaristan Konsolosluğu’ndan randevu alarak Norveç vizesi başvurusunda bulunmak mümkündür. İstanbul Macaristan Konsolosluğu’na randevu tarihinde giderek Norveç vizesi için gerekli evraklar teslim edilmelidir.

Macaristan Konsolosluğundan Portekiz Vizesi için Nasıl Başvuru Yapılır?

İstanbul Macaristan Konsolosluğu’nun Portekiz Dış temsilcilikleri ile vize antlaşması bulunmaktadır.

İstanbul Macaristan Konsolosluğu’ndan Portekiz vizesine başvuru yapmak mümkündür. İstanbul Macaristan Konsolosluğu’ndan online randevu alan kişiler, Portekiz vizesi için başvuru yapabilmektedir.

Macaristan Konsolosluğu Vatandaşlık İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan Konsolosluğu vatandaşlık başvurusu, Macar olmayan kişilerin Macaristan vatandaşlığı edinmesi için gerçekleştirilmektedir. Macaristan vatandaşlığına başvuru sahibinin adli sicil kaydının temiz olması ve herhangi bir suç kaydının olmaması gerekmektedir. Macaristan vatandaşlığına başvuru şartlarını ve yükümlülüklerini karşılayan kişiler, Macaristan Konsolosluğu’ndan randevu alabilmektedir. Macaristan vatandaşlığı için gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra gerekli harç bedelleri ödenerek randevu tarihinde Macaristan Konsolosluğu’na teslim edilmektedir.

Macaristan Konsolosluğu, Macaristan vatandaşlığı başvurusunda bulunan kişilerin teslim ettiği evrakları inceledikten sonra başvuru sahibini,genel bilgilerin ölçüleceği sözlü ve yazılı sınava davet etmektedir. Macaristan Konsolosluğu’nda gerçekleştirilen sınavları geçen başvuru sahiplerinin evrakları, belirlenen kriterleri karşıladığı takdirde Macaristan Konsolosluğu vatandaşlık işlemlerini onaylamaktadır.

Macaristan Konsolosluğu Erasmus Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Konsolosluğu erasmus vize başvurusu yapabilmek için öncelikle Macaristan’daki geçerli bir eğitim kurumundan erasmus programına katılım için kabul mektubu alınması gerekmektedir. Sonrasında Macaristan Konsolosluğu’ndan veya aracı kurumdan vize başvuru randevusu alınmalı ve Macaristan erasmus vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanmalıdır.

Macaristan’daki eğitim kurumundan alınan davet mektubunda belirtilen tarihler, Macaristan vize süresi konusunda belirleyici olmaktadır. Teslim edilen vize evraklarının değerlendirilmesi Macaristan Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Macaristan Konsolosluğu’nun vize başvurusunu onaylaması durumunda Macaristan Erasmus programına katılım gösterilebilir.

Macaristan Konsolosluğu Apostil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bir belgenin doğruluğunun tasdik edilerek başka ülkede kullanılabilmesine olanak sağlayan belge onay sistemine apostil denmektedir. Uluslararası ortamda kullanılacak belgenin noter onaylı ve belgenin teslim edileceği ülkenin apostil sözleşmesine taraf olmasına dikkat edilmelidir. Bulunulan ilin valiliğinden apostil şerhi alınmasının sonra Macaristan Konsolosluğu ile tasdik edilebilmektedir.

Macaristan Konsolosluğu’ndan vatandaşlık başvurusunda bulunurken gerekli evraklar arasından apostil onayı alınmak istenen belgenin imza yetkisi olan yeminli bir tercüman tarafından çevrilmesi gerekmektedir. Macaristan Konsolosluğu’na sunulan evraklar ve apostil işlemleri, belirlenen kriterlere uygun olduğu takdirde Macaristan Vatandaşlığı alınabilmektedir.

Macaristan Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Macaristan Konsolosluğu iş ilanları çeşitli web sitelerinde yayınlanmaktadır. monster.hu, cvonline.hu, jobline.hu, profession.hu, jobinfo.hu, workania.hu, careerjet.hu, budapestjobs.hu, jooble.com ve linkedin.com gibi Macaristan kariyer siteleri, Macaristan İş Bulma Kurumu üzerinden Macaristan’da iş ilanları düzenli olarak takip edilmelidir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: