Macaristan Ankara Büyükelçiliği

Macaristan Büyükelçiliği Ankara

Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Macaristan temsilcisi büyükelçi ve ona bağlı idari memur kadrosunun görev yaptığı resmi dairedir. Macaristan Büyükelçisi, bulunduğu ülkede, vatandaşı olduğu Macaristan’ın devlet başkanını temsil etmektedir.

Macaristan Büyükelçiliği; bulunduğu Ankara’da Schengen Alanı ile ilgili üyelik işlemleri, Macaristan Vizesi, Macaristan oturma izni ve Macaristan çalışma izni gibi konularda hizmet vermektedir. Türkiye ile Macaristan arasındaki diplomatik, politik, kültürel ve ekonomik ilişkilerin yürütülmesinde rol sahibi olan Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de ikamet eden Macar vatandaşların oturma izinleri, çalışma izinleri ve vize işlemleri ile de ilgilenmektedir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği, eski bir geçmişe sahiptir. İlk olarak 1924 yılında faaliyete başlamıştır. 28 Eylül 1967 tarihinde ise karşılıklı olarak büyükelçilik statüsüne yükselmiştir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Sancak Mahallesi, Layos Kosut Caddesi No. 2., / Kahire Caddesi No. 30., adreslerinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde hizmet vermektedir.

Macaristan Büyükelçisi Kimdir?

Macaristan Ankara Büyükelçiliği görevi ilk olarak 2005 yılında Türkiye’de göreve başlayan Viktor Matis tarafından yürütülmektedir. Viktor Matis kısa bir ara dönemin ardından 2019 yılında tekrar büyükelçilik görevine gelmiştir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Siyasi İşler Bölümü, Konsolosluk Ofisi, Savunma Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik Ofisi, Ekonomi ve Ticaret Ofisi, Basın İletişim ve Medya Ofisi gibi departmanları bünyesinde bulundurmaktadır.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Macaristan Ankara Büyükelçiliği hizmete başladığı ilk yıldan itibaren Sancak Mallesi, Layos Kosut Caddesi No. 2.,/ Kahire Caddesi No. 30., adreslerinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde hizmet vermektedir. Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne ait iletişim bilgilerinden telefon numaraları +90 (312) 405 80 60 ve +90 (312) 442 22 75, fax numaraları +90 (312) 405 89 33, +90 312 438 92 19, mail adresleri ise consulate.ank@mfa.gov.hu ve mission.ank@mfa.gov.hu şeklindedir.

Macaristan Büyükelçiliği, Macaristan vizesi, oturma izni, çalışma izni gibi konularda randevu beraberinde yüz yüze hizmet vermektedir. Randevu olmadan büyükelçiliğe vize başvuruları gerçekleştirilmemektedir. Türkiye ve Macaristan anıt yerleri öğrenmek, Macar Destek Bursu hakkında bilgi almak için randevu talep edilmemektedir.

Macaristan Büyükelçiliği Ankara Telefon Numarası Nedir?

Macaristan Büyükelçiliği Ankara telefon numaraları aşağıda listelenmiştir:

  • Macaristan Ankara Büyükelçiliği telefon hattı:+90 (312) 442 22 75, +90 (312) 405 80 60
  • Macaristan Ankara Büyükelçiliği acil durum telefon hattı: +90 (312) 405 80 60

Macaristan Büyükelçiliği Mail Adres Nedir?

Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne ait mail adresleri consulate.ank@mfa.gov.hu ve mission.ank@mfa.gov.hu şeklindedir.

Macaristan Konsolosluğu Ankara Resmi Web Sitesi Nedir?

Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne ait resmi web sitesi https://ankara.mfa.gov.hu/ adresidir.

Macaristan Konsolosluğu Ankara’da Nerededir?

Macaristan Konsolosluğu Ankara’da Çankaya ilçesinde bulunmaktadır.

Sancak Mallesi, Layos Kosut Caddesi No. 2.,/ Kahire Caddesi No. 30, Ankara, Çankaya adresinde hizmet vermektedir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği yakınlarında Atakule, Karum Avm, Seğmenler Parkı ve Kuğulu Parkları gibi yerler bulunmaktadır. Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Ankara Esenboğa Havalimanı’na 34 km uzaklıkta ve yaklaşık 40 dakika mesafededir. Macaristan Ankara Büyükelçiliği, şehir merkezine 11 km uzaklıkta ve yaklaşık 17 dakika mesafededir.

Ankara Macaristan Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Macaristan Ankara Büyükelçiliği pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günler saat 09:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Cuma günleri ise 09:00 ile 15:00 saatleri arasında hizmet vermekte olan Macaristan Ankara Büyükelçiliği hafta sonları hizmet vermemektedir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği 2021 ve 2022 yıllarının 15 Mart (Macaristan Ulusal Bayramı), 20 Mart (Macaristan Ulusal Tatili), 2 Nisan (Paskalya’dan önceki cuma), 4 Nisan (Paskalya), 1 Mayıs (İşçi Bayramı), 19 Mayıs (Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı), 5 Haziran (Pentecost) 13, 14 ve 15 Mayıs (Ramazan Bayramı Tatili), 30 Ağustos (Zafer Bayramı), 19 Temmuz (Kurban Bayramı Arifesi), 20, 21. 22 ve 23 Temmuz (Kurban Bayramı Tatili), 23 Ekim (İhtilal Bayramı), 1 Kasım (Macaristan Ulusal Tatili), 25 ve 26 Aralık (Noel) ile 1 Ocak (Yılbaşı Tatili) günlerinde hizmet vermemektedir.

Macaristan Büyükelçiliği Çankaya Ankara Adresine Nasıl Gidilir?

Macaristan Büyükelçiliği Çankaya Ankara Adresine özel otomobil ile Ankara şehir merkezinden (Kızılay) ulaşım sağlanabilmektedir.

Ankara Macar Büyükelçiliği’ne 135- 2, 185- 7 ve 301 numaralı otobüsler ile Kızılay, Ulus, Oran Sitesi, Hoşdere, Yeşilkent ve Ege Mahallesi’nden ulaşım sağlanabilmektedir. Ankara Macaristan Büyükelçiliği’ne giden minibüsler Kızılay Güven Park Minibüs Durağı’ndan kalkmaktadırlar.

Ankara Macar Büyükelçiliği’ne metro ile ulaşmak isteyen kişiler, metro ile Keçiören, Batıkent, Koru, Beşevler metroları ile Kızılay’a ulaşıp tekrar bir vesait kullanmalıdır.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne en kolay ulaşım yöntemleri sırası ile özel otomobil, otobüs, minibüs ve metro şeklinde sıralanabilmektedir.

Macaristan Büyükelçiliği Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Dışişleri Bakanlığı, vize evrak toplama birimi olarak AS Vize’yi yetkili kılmıştır. Ankara, ve İstanbul’da Macaristan vize başvurusu, vize başvuru merkezleri ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net 2016 - 2020 yılları arasında vize başvuru onay oranında %98,3 ile en yüksek akredite acentesidir.

Macaristan Büyükelçiliği Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Büyükelçiliği’ne yapılan oturma izni ve göçmenlik başvuruları Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Kurumu (OIF) tarafından değerlendirilmektedir. Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Kurumu (OIF) tarafından oturma izni ve göçmenlik konusunda olumlu bir yanıt alınırsa, Macar Konsolosluğu oturma izninin alınması için Macaristan’a giriş yapılmasına ve en fazla 30 gün süreyle ikamet edilmesine hak tanıyan tek kullanımlık vize vermektedir.

Macar Konsolosluğu tarafından tek giriş hakkı tanıyan vize, Macaristan’da Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Kurumu (OIF) tarafından ikamet edilen bölgeye göre gerekli yetkiye sahip bölge müdürlüğünden Macaristan Oturma İzni alınmasına olanak vermektedir. Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Kurumu (OIF), vize ve pasaport bürosu olup yetki alanı dahilinde oturma ve göçmenlik işlemleri ile ilgilenmektedir. Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Kurumu (OIF) Aziziye Mahallesi, Cinnah Caddesi no. 98/1 adresinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Kurumu’na (OIF) ait telefon numarası 0 (212) 245 95 95 şeklindedir.

Macaristan Büyükelçiliği Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan Büyükelçiliği randevu olmadan oturma izni, vize, çalışma izni gibi konular ile ilgilenmemektedir. Macaristan Büyükelçiliği randevu alma talebinde bulunan kişilerin, Macaristan Ankara Büyükelçiği’ne ait +90 312 442 22 75 ve +90 (312) 405 89 33 numaraları araması gerekmektedir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne ve Dışişleri Bakanlığı’na ait hiçbir internet sitesi online randevu sağlamamaktadır. Macaristan Ankara Büyükelçiliği’ne ait verilen numaralar arandığında gerekli departmana yönlendirme sağlanır. Başvuran ve başvuru merkezine ait uygun gün ve saatin belirlenmesi ile randevu işlemi tamamlanmaktadır.

Macaristan Büyükelçiliği İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Macaristan Büyükelçiliği iş ilnları ve Macaristan Konsolosluğuna ait iş ilanları, Macaristan Ankara Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğuna ait resmi internet sitelerinden düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğu’na ait resmi internet siteleri ile birlikte iş başvuru, iş ilanı siteleri de Macaristan Ankara Büyükelçiliği iş ilanları için takip edilebilir. Gerekli pozisyon için duyurular internet üzerinden düzenli bir şekilde takip edilebilmektedir.

Ankara Macaristan Konsolosluğu Dışındaki Diğer Macaristan Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Macaristan Konsolosluğu Türkiye’de aşağıda sıralanan illerde bulunmaktadır.

  • Macaristan Başkonsolosluğu İstanbul
  • Macaristan Fahri Konsolosluğu İzmir
  • Macaristan Konsolosluğu Antalya
  • Macaristan Konsolosluğu Tekirdağ
  • Macaristan Konsolosluğu Gaziantep
  • Macaristan Konsolosluğu Kütahya
  • Macaristan Konsolosluğu Kocaeli
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: