Macaristan İstanbul Konsolosluğu

Macaristan Konsolosluğu İstanbul İletişim ve Hizmetler

Konsolosluk, devletlerin yabancı ülkelerdeki menfaatlerini koruyan ve diplomatik ilişkilerini takip eden resmî kurumlara denmektedir. İstanbul’da bulunan Macaristan Konsolosluğu başkonsolosluk statüsüne sahiptir. Macaristan Konsolosluğu İstanbul; Afyon, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak ve Yalova olmak üzere 19 şehirden sorumlu durumdadır.

Macaristan Konsolosluğu İstanbul’da Gürsel Mahallesi, İmrahor Caddesi, Yankı Sokak No: 27 Kağıthane adresinde bulunmaktadır. Macaristan Başkonsolosu László Keller’dir ve 2019 yılından itibaren görevini devam ettirmektedir.

Macaristan Konsolosluğu İstanbul’un genel yetkileri arasında; pasaport ve kimlik kartı, nüfus kaydı, imza onayı ve çeviri onayları hakkında tasdik işlemleri, vatandaşlık işlemleri, babalık tanıma belgesi, medeni hâl belgesi, sabıka kaydı, yurtdışına yerleşme kaydı, yurt dışında yaşayan Macar vatandaşı olarak kayıt işlemi, isim değişikliği işlemleri ve oturma izni başvuruları gibi işlemler bulunmaktadır.

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nun adresi aşağıda verilmiştir.

Adres: Gürsel Mahallesi, İmrahor Caddesi, Yankı Sokak No: 27 Kağıthane/ İstanbul

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu pazartesi, salı ve çarşamba günleri 09:00- 12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nda randevu almadan işlem yaptırmak mümkün olmamaktadır.

Macaristan Konsolosluğu İstanbul Telefon Numarası Nedir?

Macaristan Konsolosluğu İstanbul telefon ve faks numaraları aşağıda belirtilmiştir.

 • Macaristan Konsolosluğu telefon: + 90 212 314 21 40
 • Macaristan Konsolosluğu faks: + 90 212 314 21 41

Macaristan Konsolosluğu İstanbul Mail Adres Nedir?

Macaristan Konsolosluğu İstanbul mail adresi consulate.ist@mfa.gov.hu’dur.

Macaristan Konsolosluğu İstanbul Resmi Web Sitesi Nedir?

Macaristan Konsolosluğu İstanbul resmi web sitesi https://isztambul.mfa.gov.hu/tur’dur.

Macaristan Başkonsolosluğu Nerededir?

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul’un Kağıthane ilçesinde yer almaktadır. Macaristan Başkonsolosluğu, Kağıthane Belediyesi Hasbahçe Mesire Alanı’nın karşısında, Kağıthane ve Çağlayan metro durakları arasında bulunmaktadır. Macaristan Başkonsolosluğu ile Boğaziçi Köprüsü arasında 12 kilometre ve İstanbul Havalimanı ile arasında 35 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Macaristan Konsolosluğu Kağıthane Adresine Nasıl Gidilir?

Macaristan Konsolosluğu Kağıthane adresine metro aracılığıyla M7 hattını kullanarak Kağıthane durağında inilerek ulaşılabilmektedir.

Macaristan Konsolosluğu’na otobüs kullanarak ulaşmak isteyen kişiler 65G Gültepe- Şişli, 121A Beykoz- Mecidiyeköy, 69A Mecidiyeköy- Yenikapı, 121B Kavacık- Mecidiyeköy, 59H Hareket Sitesi- Şişli, 59N Fatih Sultan Mehmet- Şişli, 59K Fatih Sultan Mehmet Karayolları- Şişli, 59A İstinye Dereiçi- Şişli, 59B Levent Basın Sitesi- Şişli, 29Ş İstinye Dereiçi- Şişli, 59C Arnavutköy- Mecidiyeköy, 41S Seyrantepe- Şişli, 41M Ayazağaköy- Mecidiyeköy, 59R Rumeli Hisarüstü- Şişli, 59S Levazım Mahallesi- Şişli, 41AT Ayazağaköyü- Davutpaşa Yıldız Teknik Üniversitesi, 25G Sarıyer- Hacıosman- Mecidiyeköy- Taksim ve 30M Beşiktaş- Mecidiyeköy hatlarını kullanmalıdır.

İstanbul Macaristan Başkonsolosluğunda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceği işlemler aşağıda listelenmiştir.

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vatandaşlık işlemleri, vize işlemleri, kayıt işlemleri, oturum işlemleri gerçekleştirilebilir.

Macaristan uzun süreli (D tipi) vize almak için Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nun vize bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Macaristan kısa süreli (C tipi) vizesi için ise Macaristan Başkonsolosluğu İstanbul’un yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır.

İstanbul Macaristan Konsolosluğunda Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

İstanbul Macaristan Konsolosluğundan kısa süreli (C tipi) Macaristan vize başvurusu yapılamamaktadır. Macaristan kısa süreli vize başvurularının aracı kurumlar ve akredite acenteler aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Macaristan vize başvuru ücreti 2021 yılında 80 Euro olarak belirlenmiştir. Macaristan vize başvurusu esnasında ödenmesi gereken Macaristan Schengen Vize Ücreti aracı kurum veznesinde ödenmektedir.

Macaristan Konsolosluğu Vize Evrakları Nelerdir?

Macaristan Konsolosluğu vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan vizesi başvuru formu: Macaristan vizesine başvuru yapacak kişi tarafından güncel tarih bilgisi ile doldurularak imzalanmalıdır. 18 yaşından küçük olan başvuru sahipleri için başvuru formu ebeveynler tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış olmalı ve planlanan seyahat süresinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. Sayfaları içinde en az 2 sayfa boş olmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri: Pasaportta yer alan vize ve oturum izinlerinin olduğu sayfaların fotokopileri çekilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet olmalıdır ve vize başvuru tarihinden önceki son 3 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf ebatları 35x44 mm olmalı ve fonda beyaz renk kullanılmalıdır.
 • Macaristan ulaşım kanıtlayıcı belgeler: Macaristan’a yapılacak ulaşım için satın alınan veya rezerve edilen uçak biletleri sunulmalıdır.
 • Macaristan konaklama kanıtı: Macaristan’da ikamet edilecek sürede konaklama yapılacak yere ait rezervasyon belgeleri sunulmalıdır
 • Finans planını kanıtlayıcı belgeler: Başvuru sahibinin maaş bordrosu ve SGK hizmet dökümü eklenmelidir. Başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabının son 3 aylık hareketlerini gösteren hesap özeti sunulmaktadır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerini kapsayan ve teminatı 30.000 Euro olan seyahat sağlık sigortasının süresi seyahat başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsamalıdır.
 • Davet mektubu: Macaristan’da ikamet eden kişi veya sponsorluk yapacak kurum tarafından alınan davet mektubu eklenmelidir.
 • İkametgah belgesi: Macaristan vizesine başvuran kişinin Türkiye’deki ikamet adresi beyan edilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Vize başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi sunulmalıdır. Başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler: Vize başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi, vize başvuru sahibi çalışan ise işyeri izin yazısı, vize başvuru sahibi şirket sahibi ise faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri sunulmalıdır.

İstanbul Macaristan Konsolosluğundan Nasıl Randevu Alınır?

İstanbul Macaristan Konsolosluğunda yapılacak işlemler randevu alınarak gerçekleştirilmektedir. İstanbul Macaristan Konsolosluğu’ndan randevular https://konzinfobooking.mfa.gov.hu/home?lng=tr sitesi üzerinden online olarak alınmaktadır. Başvuru sahipleri Macaristan Konsolosluğu sitesine girerek kişisel bilgilerini ve randevu tarih bilgilerini doldurmalıdır.

Türkiye’deki Diğer Macaristan Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Türkiye’de bulunan diğer Macaristan dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan Ankara Büyükelçiliği
 • Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu
 • Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu
 • Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu
 • Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu
 • Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosluğu
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: