Macaristan Çalışma Vizesi

Macaristan Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Macaristan çalışma vizesi, kişilerin Macaristan’da 90 günden uzun süreli kalacak şekilde çalışmasına veya staj yapmasına olanak sağlayan uzun süreli (D tipi) vize türüdür. Macaristan çalışma vizesi, kişinin Macaristan’da bulunan şirketlerden bir iş teklifi alması veya kendi girişimleriyle Macaristan’da bir iş bulması durumunda alması gereken Macaristan uzun süreli vizesidir. Macaristan çalışma vizesi, iş sözleşmelerinde belirtilen çalışma süresine göre kişilere Macaristan’da yaşamasına olanak sağlamaktadır.

Macaristan çalışma vizesi, başvuru sahibi tarafından şahsen AS Visa merkezlerine yapılmaktadır. Macaristan çalışma vizesi için yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve mülakatları Macaristan Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilmektedir.

Macaristan Çalışma Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan çalışma vizesine başvuru yaparken gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru tarihinden önceki son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve planlanan seyahatin bitiş süresinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği bulunmalıdır. İçerisinde en az 2 sayfası boş olmalıdır. Geçmişte alınmış vizelerin fotokopileri eklenmelidir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Başvuru tarihinden önceki son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Ebatları 35x45 mm ve arka fonu beyaz renk olmalıdır. Bulanık olmamalı ve herhangi bir efekt ve rötuş kullanılmamalıdır.
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz: Macaristan çalışma vize başvurusu ücreti olan 60 Euro’nun ve hizmet bedeli olan 25 Euro’nun AS Visa ofisine ödendiğine dair alınan makbuzlar sunulmalıdır.
 • Macaristan çalışma vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, imzalanmış ve güncel tarihli olmalıdır.
 • Macaristan ulaşım ve konaklamaya dair kanıt: Macaristan çalışma vizesine başvuruda bulunmak için uçak bileti veya rezervasyonu ile konaklama yapılacak yere ait yapılan rezervasyon belgesi sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 Euro teminat tutarında olmalıdır.
 • İş sözleşmesi: Macaristan’da çalışılacak kurum ve çalışacak kişi olan vize başvuru sahibi tarafından imzalanmış iş kontratı sunulmalıdır.
 • Diploma ve sertifikalar: Macaristan’da çalışılacak işi yapabilmeyi gösterir nitelikte olan mesleki yeterlilik diploması veya sertifikaları sunulmalıdır. Bu belgeler için noter onaylı tercüme yaptırılmalıdır.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibi kişinin ilk maaşını alana kadar geçen süreçte nasıl geçineceğini gösteren banka hesap dökümü veya işverenin başvuru sahibine finansal destek sağlayacağına dair yazı sunulmalıdır.
 • SGK hizmet dökümü: Başvuru sahibi tarafından e-devlet üzerinden temin edilebilmektedir.

Macaristan Çalışma Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan çalışma vize türleri, başvuru sahiplerinin çalışacağı iş türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Macaristan çalışma vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan nitelikli işçi çalışma vizesi
 • Macaristan stajyer çalışma vizesi
 • Macaristan iş arama ve girişimcilik vizesi
 • Macaristan girişimcilik vizesi
 • Macaristan mevsimlik işçi çalışma vizesi

Macaristan Stajyer Çalışma Vizesi

Macaristan stajyer çalışma vizesi, Macaristan’daki eğitim kurumlarında veya işletmelerinde staj faaliyetlerine katılacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Macaristan’da stajyer çalışma vizesi alabilmek için başvuru sahibinin staj kapsamında kullanılan yabancı dil için yeterli düzeye sahip olması beklenmektedir. Macaristan stajyer çalışma vizesi’ne başvuru yapılırken Macaristan çalışma vizesi için gerekli olan evraklar AS Vize merkezlerine teslim edilmelidir.

Macaristan’da mülteci olma talebinde bulunanlara, daha önce sınır dışı edilmiş kişilere, istihdam edilmek isteyen yüksek nitelikli işçilere Macaristan stajyer çalışma vizesi verilmemektedir.

Macaristan Mevsimlik İşçi Çalışma Vizesi

Macaristan mevsimlik işçi çalışma vizesi, 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde düzenlenen kısa süreli (C tipi) Macaristan çalışma vizesidir.

Macaristan mevsimlik işçi çalışma vizesi için başvuru yapan kişiler, Macaristan’da çalışacakları işletmeden alacakları iş sözleşmelerini vize başvuru evrakları arasına eklemek durumundadır. Macaristan mevsimlik işçi çalışma vizesi’ne başvuru yapan kişilerin, pasaport, biyometrik fotoğraf, ulaşım ve konaklamaya dair evraklar, finans planını gösteren evraklar, seyahat sağlık sigortası ve vize başvuru formunu AS Vize merkezlerine teslim etmesi gerekmektedir.

Macaristan İş Arama ve Girişimcilik Vizesi

Macaristan’da iş aradığını kanıtlayabilen veya eğitim amacıyla araştırma yapacağını gösterebilen kişilere Macaristan iş arama ve girişimcilik vizesi verilmektedir. Başvuru sahipleri Macaristan’da iş aradığını belirtmek üzere yetkili Devlet İş ve İşçi Arama Kurumu’ndan sağlayacağı belge AS Vize merkezine teslim etmelidir.

Macaristan iş arama ve girişimcilik vizesi, en fazla 9 aylık bir süre için verilmektedir ve aynı amaç kapsamında uzatılamamaktadır.

Macaristan Nitelikli İşçi Vizesi

Macaristan’da düzenli ücret karşılığında bir şirket bünyesinde çalışma veya kâr amacı gütmeyen bir kooperatif topluluğu, dernek gibi tüzel kişiliklerin memuru olarak çalışma amacı taşıyan kişiler Macaristan nitelikli işçi vizesi almak durumundadır.

Macaristan nitelikli işçi vizesinin geçerlilik süresi, işveren kurum tarafından talep edildiği takdirde Macaristan’da uzatılabilmektedir.

Macaristan Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan çalışma vizesine başvuru yaparken ilk olarak Macaristan çalışma vizesi için gerekli evrakların özenli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Ardından Macaristan çalışma vizesi için AS Vize merkezlerinden randevu alınmalıdır. Macaristan çalışma vizesi başvurusuna yönelik ödenen harç bedeli makbuzu ve hazırlanan evraklar AS Vize merkezlerine teslim edilir. Macaristan çalışma vizesi başvuru sonucu beklenir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan çalışma vizesi ortalama olarak 15-21 gün arasında sonuçlandırılmaktadır. Macaristan çalışma vizesi için yapılan başvuruları değerlendiren kurum olan Macaristan Konsolosluğu’nda yaşanabilecek yoğunluklar, resmi ve dini tatil günler vize sonuçlanma sürelerine etki etmektedir.

Macaristan Çalışma Vizesine Benzer Diğer Macaristan Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan çalışma vizesine benzer diğer uzun süreli Macaristan vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan eğitim vizesi
 • Macaristan staj vizesi
 • Macaristan gönüllü hizmet faaliyetleri vizesi
 • Macaristan aile birleşimi vizesi

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: