Macaristan Turuncu Vize

Macaristan Turuncu Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Macaristan turuncu vize, Macaristan sınırlarından Hollanda’ya yapılan iş amaçlı seyahatlerde kullanılan kısa süreli (C tipi) bir Macaristan schengen vize türüdür. Macaristan turuncu vizesi, Macaristan’dan Hollanda’ya gerçekleştirilecek olan iş amaçlı seyahatlerde, Hollanda’ya yapılacak her girişte yeniden kısa süreli Schengen vize başvurusu yapma zorunluluklarını ortadan kaldıran bir vize türüdür.

Macaristan turuncu vize, Macaristan’dan Hollanda’ya yapılacak olan girişlerde birden çok kez kullanılabilen (multiple entry visa) bir vize türüdür.

Orange Vize Macaristan için Kimler Başvurmalıdır?

Macaristan turuncu vize başvurusu sık sık Macaristan ile Hollanda arasında iş amaçlı seyahat gerçekleştiren işverenler ve çalışanlar tarafından yapılabilmektedir. Macaristan turuncu vize başvurusu sadece Macaristan’dan Hollanda’ya yapılacak olan iş seyahatlerinde geçerli olmaktadır ve başvuru yapacak olan bireylerin sıklıkla Macaristan ile Hollanda arasında iş amaçlı seyahat gerçekleştiriyor olması gerekmektedir.

Macaristan turuncu vizesi bilim kuruluşları, kültürel kuruluşlar, devlet kurumlarının çalışanları tarafından ve bireysel olarak kullanılabilmektedir.

Macaristan turuncu vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan turuncu vize başvurusu yapmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan’dan Hollanda’ya yapılacak olan seyahate ait gidiş-dönüş uçak bileti (veya benzeri rezervasyonlar) ve seyahat planını gösteren belgeler eklenmelidir.
 • Macaristan turuncu vize başvurusu yapacak olan kişi tarafından doldurulmuş vize başvuru formu eklenmelidir.
 • Hollanda Göçmen Bürosu tarafından belirlenen standartlara uyan biyometrik fotoğraf eklenmelidir.
 • Macaristan turuncu vize başvurusu yapacak olan kişi adına, vize süresini kapsayan ve Schengen ülkelerinde geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası eklenmelidir.
 • Macaristan turuncu vize başvurusu yapacak olan birey ve eğer varsa vize başvurusuna dahil edilmiş çalışanlara ait tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği eklenmelidir.
 • Macaristan’da yapılacak olan konaklamaya ait rezervasyon belgesi eklenmelidir.
 • Macaristan turuncu vize başvurusu yapacak olan kişinin veya sponsorunun finansal yeterliliğini kanıtlayan son 3 aya ait hesap dökümü veya maaş bordrosu benzeri belgeler sunulmalıdır.
 • Belirli mesleğe sahip olan insanlar ek belgeler sunmalıdır.
  • İşçiler için
   • İşçi ya da işçilere ait ad, soyad ve pasaport numarası bilgisini içeren belge eklenmelidir.
   • İşçinin iş sözleşmesinin başlangıç tarihini gösteren belge eklenmelidir.
   • Eğer işçi izin alarak seyahat ediyorsa işçinin aldığı iznin ücretli izin olup olmadığını gösteren izin belgesi eklenmelidir.
   • İşçi ya da işçilere ait detaylı iş sözleşmesi kopyası eklenmelidir.
   • İşçi ya da işçiler adına başvuru yapan şirket çalışanının adı, soyadı ve şirketteki pozisyonunu gösteren belge eklenmelidir.
   • İşçi ya da işçilere ait sigorta belgeleri eklenmelidir.
  • Şirket sahipleri için
   • Şirkete ait kayıt belgeleri ve sertifikalar eklenmelidir.
   • Şirkete ait kayıtlı vergi ödeme belgeleri eklenmelidir.
  • Ticari araç şoförleri için
   • İşveren tarafından verilmiş garanti mektubu eklenmelidir.
   • Şirkete ait sürücü listesi şoförlere ait geçerli Schengen vizesi belgeleri dahil edilerek eklenmelidir.
   • Şoför ya da şoförlere ait sigorta belgeleri eklenmelidir.
   • Şoför eğer bir şirket adına çalışıyorsa ilgili şirkete ait kayıt belgeleri ve sertifikalar eklenmelidir.
   • Şoföre ait uluslararası geçerliliğe sahip ve kullanılacak olan aracı kullanma yetkisi veren ehliyet belgesi eklenmelidir.
   • Şoförün Hollanda ile olan iş ilişkisini gösteren son 3 nakliye işine ait CMR Belgesi ve Transit Refakat Beyannamesi (T1 veya T2) eklenmelidir.
   • Şoförün çalıştığı şirkete Hollanda’dan gönderilmiş iş amaçlı davet mektubu ya da Hollanda’da çalışılacak olan firma ile iş ortaklığı sertifikası eklenmelidir.

Macaristan turuncu vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Macaristan Turuncu vize başvurusu yapılırken Hollanda hükümeti tarafından belirlenmiş ICAO standartlarını karşılayan özel fotoğraf şartları sağlanmalıdır. Belirtilen özellikleri sağlamayan fotoğraflar başvuru sürecinin uzamasına veya iptal edilmesine sebep olabilmektedir.

Macaristan turuncu vize için başvuruda kullanılan fotoğrafın 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olması, fotoğrafta yüzün açıkça görünmesi, fotoğrafın hasar görmemiş olması, fotoğrafın en az 400 dpi çözünürlüğünde olması ve düz bir kağıda basılmış olması gerekmektedir. Başvuru yapan kişi başvuru fotoğrafında kameraya dik bir açıyla bakması ve fotoğrafın tam ortasında konumlandırılmış olması gerekmektedir.

Macaristan turuncu vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan turuncu vize başvurusu, Budapeşte Hollanda Konsolosluğu aracılığıyla yapılabilmektedir. Macaristan turuncu vize başvuru formu doldurulduktan sonra istenen evraklar istenen formatlara uygun bir şekilde teslim edilmelidir. Macaristan turuncu vize başvurusunda teslim edilen belgeler Hollanda tarafından resmi dillerinden birine yeminli tercüman tarafından çevrilmiş ya da uluslararası formata uygun olmalıdır

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan turuncu vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Macaristan turuncu vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Macaristan turuncu vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Macaristan turuncu vize başvuruları seyahat edilecek tarihten en erken 6 ay öncesine kadar yapılabilmektedir ve seyahat tarihinden en geç 15 gün önce başvuru tamamlanmış olmalıdır. Macaristan turuncu vize başvuru süreci ortalama 15 gün sürmekle beraber 45 güne kadar uzayabilmektedir. Macaristan turuncu vize başvuru süreci Hollanda Büyükelçiliği aracılığıyla takip edilebilmektedir.

Ekstra bilgi alınmak istenen ya da olağan dışı durumlarda Budapeşte Hollanda Büyükelçiliği ile iletişime geçilebilmektedir.

Macaristan Turuncu Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Macaristan turuncu vize başvurusu yapan bireylerin başvurunun reddedilmesi durumunda itiraz etme hakkı vardır. Macaristan turuncu vize başvurusunun reddedilmesi durumunda başvuru yapan kişiye başvuru reddinin sebeplerini açıklayan resmi bir mektup gönderilmektedir. Başvuru red mektubunu aldıktan sonra başvuru yapan kişinin başvuru reddine yazılı olarak itiraz etmek için 4 hafta süresi olmaktadır.

Yazılı başvuru itirazının gönderileceği makam ve adres red mektubunda yazmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: