Macaristan Bayrağı

Macaristan Cumhuriyeti Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamı Nedir?

Macaristan bayrağı 2:3 oranında dikdörtgen bir şekle sahiptir. Kırmızı, beyaz ve yeşil renklerinden oluşmaktadır. Macaristan bayrağı, Macaristan milli marşı ile beraber bağımsızlıklarının en büyük sembolü olduğu için, ülkedeki en önemli sembolik değerden biridir.

Macaristan Cumhuriyeti Milli Marşı Ne Zaman, Kim Tarafından Yazılmıştır?

Macaristan milli marşı, 1823 yılında şair Kölcsey Ferenc tarafından yazılmıştır. Bestelenmesi için düzenlenen yarışmayı kazanan Ferenc Erkel’in bestesi ise 1844 yılında yayınlanmıştır.

Macaristan Milli Marşı Anlamı Nedir?

Macaristan milli marşı sekiz kıtadan oluşmaktadır ancak sadece bir kıtası okunmaktadır. Okunan bu kıta, Tanrı’nın Macarları koruması üzerinedir ve Macarların mücadelesini anlatmaktadır.

Macar milli marşı, Türkçe çevirisiyle beraber aşağıda verilmiştir.

Macaristan Cumhuriyeti Bayrağının Ölçüleri Nedir?

Macaristan bayrağının dikey kenarının yatay kenarına oranı 2:3 oranında olmalıdır. Macaristan bayrağında yer alan renklerin boyutları ise, birbirine eşit 3 yatay alandan oluşmaktadır.

Macaristan Cumhuriyeti Bayrağının Renkleri Nedir?

Macaristan bayrağı, kırmızı, beyaz ve yeşil renklerinden oluşmaktadır. Pantone, Hex Triplet, RGB ve CMYK formatlarında denklik sağlayan Macaristan bayrağının renk kodları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

MacarcaTürkçe
Isten, áldd meg a magyart
Jó kedvvel, bőséggel,
Nyújts feléje védő kart,
Ha küzd ellenséggel;
Bal sors akit régen tép,
Hozz rá víg esztendőt,
Megbűnhődte már e nép
A múltat s jövendőt!
Tanrı, Macarları korusun
İyi ruhlar ve bollukla
Koruyucu kolunu uzatsın
Düşmanla mücadele ederken
Kötü kaderle uzun zamandır parçalanmış,
Neşeli bir yıl getir,
Bu halk günahlardan acı çekti
Geçmişin ve geleceğin
RenkPantoneHex TripletRGBCMYK
Kırmızı18-1660 TCX Tomato#CE2939206, 41, 570, 80, 72, 19
Beyaz-#FFFFFF255, 255, 2550, 0, 0, 0
Yeşil18-6320 TCX Fairway#47705071, 112, 8037, 0, 29, 56

Macaristan Cumhuriyeti Bayrağının Anlamı Nedir?

Macaristan bayrağında bulunan kırmızı renk gücü ve savaştaki kan dökülmesini temsil ederken, beyaz renk sadakati ve özgürlüğü, yeşil renk ise savaş anındaki umudu anlatmaktadır. Bir başka iddia ise beyaz rengin Macaristan’ın nehirlerini temsil ediyor olması ve yeşil rengin Macaristan’ın yeşillik alanlarını temsil ediyor olması yönündedir. Türk Macar Dostluk Derneği’ne göre ise Macar bayrağında üç renk bulunması, Fransız İhtilali üzerinden Fransa’ya yapılan bir göndermedir.

Macaristan Cumhuriyeti Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Macaristan armasını bulunduran ilk Macar bayrağı; 15 yıl savaşlarının başında (3 Ağustos 1601), Goroszló’da Zsigmond Báthori ve General Giorgio Basta’nın karşı karşıya geldiği savaşta kullanılmıştır. Üç renkli Macaristan bayrağından ilk bahsediliş ise 19 Kasım 1608’de, bir taç giyme töreni esnasında taçta bulunan yeşil, beyaz ve kırmızı renkler aracılığıyla olmuştur.

Macaristan Cumhuriyeti Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Macaristan’ın günümüzdeki resmi bayrağı, 12 Ekim 1957 tarihinde kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Macaristan Cumhuriyeti Bayrağının Tasarımını Neler Etkilemiştir?

Macaristan bayrağının tasarımını etkileyen olayların başlangıcı, hiçbir zaman Kutsal Roma’nın bir parçası olmamasına rağmen yine de Habsburg Monarşisi’nin bayrak renklerini kullanmasıdır. 1848 yılında Macar milliyetçilerinin Habsburg Monarşisi’ne karşı silahlanıp isyan çıkarmalarıyla beraber, Avusturya İmparatorluğu’na karşı yapılan devrim sırasında kırmızı,beyaz ve yeşil renkleri kullanıldığı için, devrim yenilgisinden sonra bu üç renkli kullanım yasaklanmıştır. Ancak 1867’den sonra bu üç renkli kullanım, Macaristan’ın resmi bayrağı olmuştur. İttifak devletlerinin yenilgisinden sonra ise parçalanmaya başlayan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sonucunda, Macaristan Demokratik Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu rejim 1919’da sona ermiş ve yerine Macaristan Sovyet Rejim kurulmuştur fakat bu rejim boyunca kullanılan bayrak sadece kırmızı olmuştur. Romanya’yı işgal girişiminden sonra çöken Sovyet rejim sonrası tekrar kurulan Demokratik Cumhuriyetin de 1920’de ortadan kalkmasıyla beraber mevcut Macaristan ortaya çıkmıştır ve günümüzdeki bayrak renklerini kullanılmaya başlanmıştır.

Macaristan Tarihinde Kullanılan Macaristan Bayrakları Nasıldır?

Macaristan bayrağı, günümüze ulaşırken bir çok değişime uğramıştır ve farklı tasarımlarda kullanılmıştır, bu değişikliklerle beraber güncel şeklini almıştır. Yatay, paralel ve eşit bölmelerle bulunan kırmızı, beyaz ve yeşil renkleri 1848’den bu yana süregelen Macar bayrağının temel renkleri olsa da, değişim geçirdiği sürece bayrağın üzerinde Macar Arması’nın farklı tasarımları kullanılmıştır.

Günümüzdeki kullanılan bayrak tasarımı ise, 12 Ekim 1957’de kullanıma sunulmuştur ve o zamandan itibaren değişimsiz günümüze ulaşmıştır. 1957 yılından önce, Macaristan tarihi boyunca kullanılan bayraklarda ise, o günün güncel olayları veya siyasi olaylarına bağlı olarak armalar kullanılmıştır. 1915-1918 yılları arasında sağda ve solda iki tane olmak üzere savaş nişanını tuttukları görünen meleklerin olduğu tasarım, daha sonra 1940-1945 yıllarında meleksiz haliyle mevcut renk üzerine sadece savaş nişanı olacak şekilde değiştirilmiştir. 1949-1956 yıllarında kullanılan, ortasında çekiç ve orak simgesi bulunan komünist bayrak tasarımı ise, 1957 yılında çekiç ve orak sembolünün yerine küçük Macaristan bayrağı getirilerek 1989 yılına kadar kullanılmıştır. Eş zamanlı olarak 1956 yılında Sovyet İşgaline karşı yapılmak istenen ama başarısız olunan devrim sırasında ve sonrasında ise, günümüzdeki Macaristan bayrağının ortasında büyük bir siyah delik konulmuştur. Siyah delikli Macaristan bayrağı ise, 1956 devriminin unutulmasını engelleyen kalıcı bir sembol halini almıştır.

Maca Bayrağına Benzer Bayraklar Hangileridir?

Macaristan bayrağı ile benzerlik gösteren ülke bayrakları, renk benzerliğine göre gruplanabilir.

İran bayrağı ve Tacikistan bayrağı, kullanılan renkler ve şekilleri aynı olsa da, birkaç ufak farklılık ile Macaristan bayrağından ayrılmaktadır. Macaristan bayrağında kırmızı, beyaz ve yeşil sıralamasıyla kullanılan renkler, İran bayrağında yeşil, beyaz ve kırmızı sıralamasıyla kullanılmasıyla beraber yeşil ve kırmızı kısmının beyaza yakın olduğu yerde bulundurdukları simgeler ve bayrağın ortasında bulunan amblemle birbirinden ayrılmaktadır. Tacikistan bayrağında ise aynı renk sıralamasıyla bulunan, fakat Tacikistan bayrağında daha koyu bir tonla kullanılan kırmızı ve yeşil ve bayrağın ortasında bulunan amblem ile birbirinden ayrılmaktadır. Aynı zamanda Macaristan bayrağında eşit üç parça halinde bulunan renkler, İran ve Tacikistan bayrağında eşit oranda bulunmamaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: