Macar Ünlüler

Macar Ünlüler Kimlerdir?

Macaristan; uluslararası düzeyde önemli mucitler, müzisyenler, sanatçılar ve spor yıldızlarına sahip olmakla birlikte uluslararası sanat listelerinde yoğun bir şekilde yer almaktadırlar.

19. yüzyılın en ünlü bestecisi ve piyanisti, klasik müziğin en büyüklerinden biri olan Ferenc Liszt Macar’dır ve Budapeşte’de bir müzik akademisi kurmuştur.

Macaristan’ın gururlu bir Olimpiyat geleneği vardır ve su topu, eskrim ve pentatlon sporlarında birçok başarısı vardır. Gelmiş geçmiş en büyük kadın satranç oyuncusu Judit Polgár Macar vatandaşıdır. 1950’li yıllarda çok ünlü olan Ferenc Puskás, Macar milli futbol takımının 1950’li yıllardaki kaptanıdır.

Macar Ünlü Şair ve Yazarlar Kimlerdir?

Macar ünlü şairler ve yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • Péter Nádas
 • László Krasznahorkai
 • Imre Kertész
 • George Konrád
 • Sándor Márai
 • Péter Esterházy
 • Magda Szabó
 • Attila József
 • Antal Szerb
 • Gyula Krúdy

Macaristan Kültürü birçok Nobel ödüllü yazara ve şaire ev sahipliği yapmaktadır.

Macar Ünlü Şarkıcılar ve Müzisyenler Kimlerdir?

Macar ünlü şarkıcılar ve ünlü müzisyenler aşağıda listelenmiştir.

 • Kati Kovács
 • Dobrády Ákos
 • Zoltán Ádok
 • Gábor Presser
 • Joci Pápai
 • Zsuzsa Koncz
 • Magdolna Rúzsa
 • Gigi Radics
 • Zorán Sztevanovity
 • Ákos Kovács

Macar şarkıları pop, hip hop, rock gibi birçok müzik türünde yazılmıştır ve bestelenmiştir.

Macar Ünlü Aktrisler ve Aktörler Kimlerdir?

Macar ünlü aktrisler ve ünlü aktörler aşağıda listelenmiştir.

 • Zsa Zsa Gábor
 • Peter Falk
 • Drew Barrymore
 • Houdini
 • Béla Lugosi

Macar filmleri, özgün içerikleriyle ve ünlü oyuncularıyla IMDb listelerinde yer almıştır.

Macar Ünlülerin Eserlerine Örnekler Nelerdir?

Bazı Macar ünlülerinin eserleri aşağıda listelenmiştir.

Charlie’nin Melekleri filmi: Başrolünde Macar asıllı Drew Barrymore bulunan Charlie’nin Melekleri, 2000 yapımı bir aksiyon komedi filmidir. Oyuncuları arasında Cameron Diaz, Drew Barrymore ve Lucy Liu’nun yer aldığı filmi McG yönetmiştir. Charlie’nin Melekleri filmi 1970’lerin aynı adlı televizyon dizisinden uyarlanmıştır. Charlie’nin Melekleri filmi, farklı alanlarda birçok ödül almıştır.

Drakula filmi: Başrolünde Macar asıllı Béla Lugosi’nin yer aldığı Drakula filmi, 1931 yılında yayınlanmış siyah beyaz bir korku filmidir. Drakula, Bram Stoker’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Oyuncuları arasında Dwight Frye ve Helen Chandler’ın yer aldığı filmin yönetmenleri ise Tod Browning ve Karl Freund’dur.

Şeytan Tangosu kitabı: Şeytan Tangosu Macar yazar László Krasznahorkai’ın ilk romanıdır. Macaristan’da 1985 yılında, Macarca olarak yayımlanmıştır. Şeytan Tangosu kitabı 328 sayfadan oluşmaktadır. Şeytan Tangosu kitabında Sovyetler Birliği’ndeki kolhoz ya da İsrail’deki Kibutz örneğine benzer terk edilmiş bir tarım kooperatifinde yaşayan yaklaşık 10 kişinin hikâyesini anlatılmaktadır.

Szerelemre Hangolva şarkısı: Dobrády Ákos tarafından seslendirilen Szerelemre Hangolva şarkı 2009 yılında çıkmıştır. Szerelemre Hangolva şarkısı Közelebb Egymáshoz albümünde yer almaktadır. Szerelemre Hangolva şarkısı Youtube’da 12 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

1. Kendi Ülkemdeki Bir Misafir: Bir Macar Hayatı – George Konrád

Kendi Ülkemdeki Bir Misafir: Bir Macar Hayatı kitabının ilk yayınlanma tarihi 2007’dir. Kendi Ülkemdeki Bir Misafir: Bir Macar Hayatı kitabının yazarı George Konrád’dır. Kendi Ülkemdeki Bir Misafir: Bir Macar Hayatı kitabı 303 sayfadan oluşmaktadır. Biyografi, otobiyografi ve anı kategorisinde 2007 Ulusal Yahudi Kitap Ödülü sahibi olan kitap Avrupa’nın önde gelen entelektüellerinden birinin savaş, siyaset, edebiyat ve aile hayatına dair güçlü bir hatırasını anlatmaktadır. George Konrád bireysel özgürlük konusuna yer verdiği eserleriyle daha fazla bilinmektedir.

2. Kalbin Fiillerine Yardım Etmek – Péter Esterházy

Kalbin Fiillerine Yardım Etmek kitabının ilk yayınlanma tarihi 1985 yılıdır. Kalbin Fiillerine Yardım Etmek kitabının yazarı Péter Esterházy’dir. Kalbin Fiillerine Yardım Etmek kitabı 128 sayfadan oluşmaktadır. Kalbin Fiillerine Yardım Etmek kitabını ana-oğul ilişkisinin boyutlarını, ölümle gelen yas sürecini, Macaristan’ın yakın tarihindeki gündelik yaşamdan çarpıcı kesitlerle aktarmaktadır. Kalbin Fiillerine Yardım Etmek kitabı yavaş yavaş çökmekte olan bir bedenin kırılganlığını, ölümün mutlaklığını ve bedenin acı dolu başkaldırısını anlatmaktadır.

3. Kapı – Magda Szabó

Kapı isimli kitap ilk olarak 1987 tarihinde yayınlanmıştır. Kapı kitabı Magda Szabó tarafından yazılmıştır. Kapı isimli kitap 260 sayfadan oluşmaktadır. Kapı isimli kitabın konusu Emerenc adında kapıcılık yapan yaşlı bir kadın ve evinde işlerine yardıma geldiği kadın yazar arasında zamanla gelişen ilginç bir sevgi bağıdır. Kapı kitabı, The Door ismiyle sinemaya yansımıştır. Magda Szabó’nun ince ve hüzünlü bir mizah duygusuyla kaleme aldığı, otobiyografik unsurlar da taşıyan bu romanı ona 2003 yılında yabancı roman dalında Fransa’nın en saygın ödüllerinden olan Femina’yı kazandırmıştır.

4. Origo - Joci Pápai

Origo, 2017 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Macaristan’ı temsil eden Joci Pápai tarafından seslendirilen şarkıdır. Origo şarkısı geleneksel roman halk ritimleri, dans ve rap unsurlarını içermektedir. Eurovision’da Macaristan’ı temsil eden Origo, finalde Moldova’dan sonra ve İtalya’dan önce 8. sırada sahneye çıkmıştır. Oylamanın sonunda, Macaristan’ın 1994’teki ilk çıkışlarından bu yana yarışmadaki en iyi puanı olan 200 puanla yarışmayı 8. sırada tamamlamıştır. Origo isimli şarkı Youtube’da 27 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

5. Running - András Kállay

Running şarkısı Macar şarkıcı András Kállay-Saunders tarafından seslendirilen, 2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Macaristan’ı temsil eden şarkıdır. András, Running şarkısının bir istismar kurbanı olan arkadaşlarından birinden ilham aldığını belirtti. Ayrıca sesiyle bu konuya farkındalık getirmek istediğini ve istismar mağdurlarının konuşmaktan ve yardım istemekten korkmamaları gerektiğini bilmelerini istediğini söylemiştir. Running Eurovision oylaması sonunda yarışmayı 143 puanla 5. sırada tamamlamıştır. Running isimli şarkı Youtube’da 3.6 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

6. On Body and Soul - Ildikó Enyedi

Ildikó Enyedi isimli yönetmen tarafından yazılıp yönetilen On Body and Soul filmi 2017 yılında çıkmıştır. On Body and Soul filminin başrollerinde Alexandra Borbély, Morcsányi Géza, Zoltán Schneider gibi isimler bulunmaktadır. On Body and Soul filmi, 67. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı büyük ödülünü kazanmıştır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: