Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Malta Kısa Süreli Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Süreci 2023

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi, kültürel ve sportif etkinliklerde bulunma amacıyla Malta’yı ziyaret etmek isteyen kişilere sınırlı bir süre için Malta’da bulunma hakkı tanımaktadır. Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi, yabancı ülke vatandaşlarına 180 günlük süre içerisinde 90 gün boyunca Malta’da bulunma hakkı vermektedir.

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi hamiline kültür, spor veya din ile ilgili etkinliklere katılmak için Schengen bölgesine girmesine izin veren C tipi vize türüdür.

Kültür, spor ve dini etkinliklerde katılımcı olarak bulunma durumunda Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi ile Malta’ya giriş yapılabilmektedir. Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvuracak kişinin Malta’da düzenlenen sportif, kültürel veya dini faaliyetlerde aktif olarak görev alması gerekmekte olup bu tarz etkinliklerde katılımcı olarak değil de izleyici olarak bulunacak kişilerin Malta turistik vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Malta Kültür Vizesi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Malta kültür vizesi başvurusu için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Orijinal Pasaport ve Fotokopisi: Türk vatandaşlarının seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olan ve içinde en az 2 boş sayfasi bulunan orijinal pasaport ve ilk sayfası ile birlikte işlenmiş tüm sayfaların fotokopisini; Türkiye’de ikamet eden yabancıların ise Türkiye’de en az 6 aydır ikamet ettiklerini gösteren ve Malta’dan dönüş tarihlerinden itibaren en az 3 ay daha geçerli oturum izni kartı sunmaları gerekmektedir.
 • Malta Kısa Süreli Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Formu: Eksiksiz, imzalı, doğruluk çerçevesinde doldurulmuş başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Renkli Biyometrik Fotoğraf: 1 adet yakın zamanda çekilmiş fotoğraf gerekmektedir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti
 • Malta Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat bitiminden itibaren 15 gün daha geçerli olması ve 30.000 € teminat içermesi gerekmektedir.
 • Kabul Mektubu: Kişinin Malta’da katılacağı etkinliğin detaylarını süresini ve gösteren, kuruluş onaylı belgedir.
 • Banka Dökümanları: Kişinin, Malta’ya yapacağı seyahatin masraflarını karşılayabilecek mali yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlar nitelikte belge sunulması gerekmektedir. Son 3 aya ait bankadan imzalı ve kaşeli hesap dökümü ile birlikte varsa ticari araç ve tapu ruhsatılarının sunulması gerekmektedir. Geliri olmayan kişilerin seyahat masraflarının ebeveyn ya da vukuatlı nüfus örneğiyle akrabalığını kanıtlayabilecek kişiler tarafından karşılanacağına dair noterden onaylı taahhütname sunmaları gerekmektedir.
 • Çalışma Durumunu Gösterir Belgeler: Çalışanlardan sigorta hizmet dökümü, şirket sahiplerinden ticaret sicil odası kaydını gösterir belge, çiftçilerden bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi ve öğrencilerden öğrenci belgesi talep edilmektedir. Halihazırda çalışan kişiler için SGK giriş bildirgesi ve son 3 aylık maaş bordroları ile şirket kağıdına yazılmış işveren mektubu da gerekli evraklar arasında yer almaktadır.
 • Muvafakatname: Reşit olmayanların seyahate katılmayacak ebeveyn ya da ebeveynleri tarafından düzenlenmiş arkasında noter onaylı vukuatlı nüfus kayıt örneği olan muvafakatname ve sunmaları gerekmektedir.

Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu için vize başvuru formununun eksiksiz ve gerçeklere uygun bir şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vize başvuru formu; ad, soyad, uyruk, cinsiyet, medeni durum gibi kişisel bilgilerin yanı sıra başvuru sahibinin çalışma durumu, pasaport numarası, ikamet adresi, telefon numarası, Malta’da kalacağı yerin adresi, otelde kalacak olması durumunda otelin ismi ve Malta’da kalma sebebine ilişkin bilgileri içermesi gereken zorunlu bir evraktır.

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi için yapılan başvuruda istenen tüm belgelerin eksiksiz olarak iletilmesi gerekmektedir. Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi belgelerinde eksiklik olması durumunda, başvuru geçersiz sayılmakta ve yeniden başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için Kabul Mektubu Nedir?

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda talep edilen kabul mektubu, kişinin Malta’da katılacağı etkinliğin detaylarını ile süresini gösteren ve etkinlik sahibi kuruluş tarafından onaylanması gereken belgedir. Kabul mektubunun, kuruluş onaylı olması ve katılımın sağlanacağı etkinliğe ilişkin bilgileri içermesi gerekmektedir.

Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesine Nasıl Başvurulur?

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvuracak kişilerin öncelikle hangi vize için gerekli kriterleri sağladıklarını ve hangi vizenin seyahat amaçlarına yönelik olduğunu tespit etmeleri gerekmektedir. Kültür, spor ve dini etkinliklere katılım için Malta’yı ziyaret edecek kişilerin Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvurmadan önce gerekli tüm dökümanlar hazırlanmış olması ve bu evraklar İngilizce değil ise, bu dokümanların İngilizce tercümelerinin hazır edilmesi gerekmektedir.

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvurmak için vize başvuru formununun eksiksiz ve gerçeklere uygun bir şekilde doldurulması ve ardından parmak izinin alınması ve fotoğraf çekimi için Malta Konsolosluğu vize başvuru merkezlerinden randevu alınması gerekmektedir.

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi işlemleri için Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Edirne, Antalya ve Bodrum’da bulunan Malta Başkonsolosluğu vize başvuru merkezleri olan VFS Global ofisleri aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir. Malta vize başvuru merkezleri; başvuruların tüm idari sürecini, Malta Konsolosluğu adına yürütmekle yükümlüdür.

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvuracak kişiler, parmak izlerinin alınması ve fotoğraf çekimi için tercih ettikleri bir vize başvuru merkezinden randevu aldıktan sonra, randevunun tarih ve saatini bildirir randevu mektubu ile birlikte bir randevu onay e-postası taraflarına iletilmektedir. Başvuru oluşturulduktan sonra vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmekte olup form yazdırılarak randevu gününde başvuru merkezine getirilmeli ve nakit olarak ödeme yapılmalıdır.

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu için randevu mektubunda belirtilen tarih ve saatte hazır bulunulması gerekmektedir. Malta Başkonsolosluğu vize başvuru merkezinde gerçekleştirilen randevu sonrası başvurunun değerlendirme süreci başlamaktadır. Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru süreci çevrimiçi olarak takip edilebilmektedir. Malta Konsolosluğu, gerekli dokümanların eksiksiz olması durumunda vize başvurularını 5-10 iş günü içerisinde değerlendirerek sonuçlandırmaktadır.

18 Yaşından Küçükler için Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

18 yaşından küçükler için Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunu ebeveyn veya yasal vasi tarafından yapılması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için yapılacak Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda, seyahate katılmayacak ebeveyn ya da ebeveynleri tarafından düzenlenmiş muvafakatname ve noter onaylı vukuatlı nüfus kaydı sunmaları gerekmektedir.

18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babaları seyahat ediyorlarsa noter onaylı muvafakatname sunulması gerekmemektedir. 18 yaşından küçük olan bireyin velayeti tek bir kişide ise muvafakatnameye ek olarak boşanma ya da ölüm raporu ve velayet belgesi de sunulmalıdır.

Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vize Harcı80 €
6-12 Yaş Vize Harcı40 €
0-6 Yaş Vize HarcıÜcretsiz
Başvuru Formu ve Dilekçe Doldurma Hizmeti25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri41 Euro
Danışmanlık Hizmeti30 Euro
Toplam176 Euro

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vize ücreti nakit ödenmelidir. Malta Başkonsolosluğu vize başvuru merkezleri 500 € banknot ile ödeme kabul etmemektedir. Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vize ücretleri yıllara göre değişkenlik göstermekte olup güncel bilgiler Malta Başkonsolosluğu vize başvuru merkezleri olan VFS Global’in https://www.vfsglobal.com/one-pager/malta/turkey/turkish/index.html adresinden kontrol edilmelidir.

Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu 5-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru sonuçları posta yoluyla başvurucuya bildirmekle birlikte sonuçlara Malta Başkonsolosluğu vize başvuru merkezleri olan VFS Global’in internet sitesinden çevrimiçi erişim de mümkündür.

Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi alınması halinde sahip olunacak haklar aşağıda listelenmiştir.

 • 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün boyunca Malta’da bulunma hakkı vermektedir.
 • Schengen ülkelerinde ve Schengen ülkesi olmamakla birlikte Schengen vizesi ile seyahat edilebilecek ülkelerde (Bulgaristan, Hırvatistan, Güney - Kıbrıs, Monaco, Romanya, Vatikan ve San Marino) 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün bulunulacak şekilde seyahat etme ve konaklama hakkı tanımaktadır.

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi alınması halinde sahip olunmayacak haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Malta vatandaşlığına başvurma hakkı
 • Malta’da oturma ya da yaşama hakkı
 • Malta’da çalışma hakkı
 • Malta’da oy kullanma hakkı
 • Malta’da 180 günlük süre içerisinde 90 günden fazla konaklama hakkı

Malta Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesine Benzer Diğer Malta Vize Türleri Nelerdir?

Malta kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesine benzer diğer Malta vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: