Malta Vizesi için Pasaport Özellikleri

Malta Vizesi için Pasaport Süresi ve Diğer Şartlar

Malta vizesi başvurularında sunulan pasaportun öngörülen asgari geçerlilik süresini ve diğer şartları sağlaması gereklidir, aksi halde pasaport geçersiz sayılır ve vize başvurusu işleme alınmaz.

Pasaport, Malta vize başvurusu için gerekli evraklar ile eksiksiz olarak başvuru tarihinde sunulmalıdır.

Malta vize başvurusu için: 0850 241 1868

Malta Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Malta vize başvurusu için pasaportun en az iki adet boş sayfasının bulunması ve planlı seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Evlilik veya boşanma gibi durumlarda isim veya soyisim değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportlar kabul edilmemektedir.

Malta Vizesine Yabancı Pasaport İle Türkiye'den Başvurulabilir Mi?

Türkiye’de ikamet eden yabancıların ayrıca Türkiye’de en az 6 aydır yasal olarak ikamet ettiklerini ve Malta’dan Türkiye’ye dönüş yapabileceklerini gösteren, seyahat bitiminden sonra en az 3 aylık geçerliliği olan oturum izni sunmaları gerekmektedir.

Çifte vatandaşlığı bulunan kişilerin vatandaşı oldukları ülkelerden birinin Türkiye olması durumunda, Türkiye’den Malta vizesi almak için Malta’nın öngördüğü şartları sağlayan bir Türk pasaportuna sahip olmaları istenmektedir.

Malta Vize Başvurusunda Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Malta vize başvurusunda pasaport sunulurken pasaportun aslıyla birlikte A4 kağıdına basılmış vize bulunan sayfalarının da fotokopisinin de teslim edilmesi gerekmektedir. Malta vizesi başvurusunda teslim edilecek belgelerin zımbalanmamış olması ve pasaportun hasar almamış olması önemlidir, aksi halde vize başvurusu kabul edilmemektedir.

Malta Vizesi için Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Malta vizesi için eski pasaportun sunulması zorunlu değildir; ancak eski pasaportların ibraz edilmesi, Malta vizesi sürecinde seyahat geçmişinin değerlendirilmesi açısından avantaj sağlamaktadır.

Malta Vize İşlemleri için Pasaportun Nereye İbraz Edilmelidir?

Malta vize işlemleri için pasaport vize başvurusunda, Malta İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Ankara, Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep, İstanbul, İzmir veya Trabzon’da bulunan VFS Global ofislerine ibraz edilmektedir.

Malta vize başvuruları, Malta İstanbul Başkonsolosluğuna veya Malta’nın yetkili vize başvuru merkezi VFS Global’den yapılabilmektedir.

Malta Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman İade Edilir?

Malta vize başvurusu için verilen pasaport vize başvurusu sonuçlandıktan sonra iade edilmektedir; karar sonrası vize başvuru sahibi, başvuru yapılan Malta İstanbul Başkonsolosluğu veya yetkili VFS Global vize başvuru merkezinden pasaportunu geri alabilir.

VFS Global’den başvuru yapan kişiler pasaportlarını şahsen, bir temsilci aracılığı ile veya kargo yoluyla teslim alabilmektedir. VFS Global vize başvuru merkezinden pasaportu kargo ile teslim almak için vize başvurusu esnasında talep başvuru merkezindeki görevliye belirtilmeli ve ek hizmet bedeli için VFS Global’e ödeme yapılmalıdır.

Vize.net danışmanlığıyla yapılan Malta vizesi başvurularında başvuru sahibi pasaportunu almak için merkeze gitmek zorunda değildir; vize başvurusu sonuçlandıktan sonra Vizem.net görevlileri pasaportu teslim almakta ve UPS Kargo ile başvuru sahibinin istediği adrese göndermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Pasaport Süresi Malta Vize Reddi İhtimalini Etkiler Mi?

Kısa süreli düzenlenmiş pasaport ile başvuru Malta vize reddi ihtimalini arttırmaktadır.

2022 yılında kısa süreli pasaportla yapılan Schengen vizesi başvurularında olumsuz dönüşlerin daha sık olduğu görülmektedir ve kısa süreli pasaport ile başvuru yapılması sürecin Malta vize reddi ile sonuçlanmasına neden olabilir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: