Malta'da Araba Fiyatları

Malta'da Araba Fiyatları: 0 KM ve 2. El Araçlar için Tüm Maliyetler

Malta sahip olduğu ekonomik gelişmişliğe rağmen halkına diğer Avrupa Birliği ülkeleri düşünüldüğünde daha az bir ekonomik kazanç sağlamaktadır. Malta’da halk tarafından fiyatı en çok tartışılan ürün arabalardır. Malta’da araba fiyatları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşüktür ancak Malta’nın asgari ücreti ve ortalama maaş verileri incelendiğinde, Malta’da araba fiyatları pahalı olarak görülmektedir.

Malta’da, araba sigortaları ve akaryakıt ücretleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha avantajlıdır. Malta’nın genellikle birbirine yakın merkezlere sahip olması nedeniyle Malta’da arabalar çok fazla kilometre kullanılmadığı için, satım sırasında araçlar 0 km haline yakın fiyatlara satılmaktadır.

Malta’da asgari ücretin diğer Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla daha düşük olması nedeniyle bir vatandaşın araba almak için daha uzun süre çalışmasının gerekmesi, Malta’daki yol yetersizliği gibi sebeplerle araçların sürekli olarak bakıma ya da onarıma ihtiyaç duyması ve Malta hükümeti tarafından uygulana yüksek vergiler, Malta’da motorlu araç alınmasının Avrupa ülkelerine kıyasla dezavantajıdır.

Malta’da araba modellerine göre ortalama fiyat değişse de Numbeo’nun 2021 verilerine göre Malta’da orta seviye bir aile aracı 24.000 Euro olarak bilinmektedir. Maltacartrader.com 2021 verilerine göre Malta’da ikinci el bir aracın fiyatı 4.900 Euro ile 43.000 Euro arasında değişim göstermektedir.

Malta’da Sıfır Araba Fiyatları Ne Kadar?

Malta’da 0 km araç fiyatlarına ait tablo aşağıda belirtilmiştir.

Marka ve modelFiyat
Mercedes E220 2.1 AMG Premium Plus48.000 Euro
Toyota MDX Sport Hybrid sedan29.000 Euro
BMW 520d M Sport36.900 Euro
Seat ATECA Style 1.5 TSI 150BHP DSG29.000 Euro
Land Rover Sport HSE td v836.000 Euro
Renault Captur dynamic17.000 Euro
Mercedes C220 AMG Premium Plus34.000 Euro
Ford F150 Harley Davidson Limited ed52.000 Euro

Malta’da 2. El Araba Fiyatları Ne Kadar?

Malta’da 2. el araç fiyatlarına ait tablo aşağıda belirtilmiştir.

Marka ve modelKilometreFiyat bilgisi
Mercedes E220 2.1 AMG Premium Plus16.000 km43.000 Euro
Toyota MDX Sport Hybrid sedan11.000 km21.000 Euro
BMW 520d M Sport60.000 km22.000 Euro
Seat ATECA Style 1.5 TSI 150BHP DSG9.000 km24.800 Euro
Land Rover Sport HSE td v8144.000 km19.000 Euro
Renault Captur dynamic25.000 km12.000 Euro
Ford F150 Harley Davidson Limited ed60.000 km38.000 Euro

Malta’da ikinci el araba fiyatları diğer Avrupa ülkelerinin sıfır araba ve ikinci el arabalar üzerinde uyguladıkları yüksek fiyat farklarına sahip değildir. Malta’da alınacak ikinci el arabalar çok yüksek kilometre değerlerine sahip olmadıkça 0 km araçlar ile neredeyse aynı fiyattadır.

Malta’da Satılık Araba İlan Siteleri Hangileridir?

Malta’da satılık araba sitelerine ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • https://www.toyota.com.mt/used-toyota
 • https://dinosmotors.com/
 • https://maltacarport.com/
 • https://www.drive.com.mt/
 • http://atbmalta.com/
 • https://www.carsunlimitedmalta.com/
 • https://carros.com/malta/?lang=tr
 • https://maltacartrader.com/
 • https://www.truecar.com/
 • https://www.ventur.com.mt/
 • https://www.carsmalta.net/cars-for-sale-malta

Malta’da En Fazla Satılan Model ve Marka Nedir?

Malta’da farklı ekonomik gelir düzeylerine sahip insanlar bulunduğundan Malta sokaklarında çok çeşitte araba modeli görmek mümkündür. Malta’da vatandaşlar araba seçimlerini; gelir düzeyi, ailedeki birey sayısı, arabanın vergisi ve arabanın görüntüsü gibi faktörler ile belirlemektedir.

Malta’da en fazla satılan model Fiat 500 olarak bilinmektedir. Fiat 500 diğer araba türlerine göre daha uygun bir fiyata sahip olması, az yakıt tüketmesi ve küçük bir araç olduğu için Malta’da park sorununa yol açmaması sebebiyle tercih edilmektedir. Fiat 500’ün ardından Malta’da en çok satılan modeller sırasıyla; 90s Honda Civics, Any Alfa Romeo, Huge SUVs, BMWs, VW Golf Polo ve Toyota Yaris Vitz olarak sıralanabilmektedir.

Malta’da Araba Kullanmanın Diğer Maliyetleri Nelerdir?

Malta’da araba kullanmanın diğer maliyetlerine ilişkin liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Malta taşıt vergisi
 • Malta benzin ve akaryakıt fiyatları
 • Malta trafik cezaları
 • Araba muayene ücreti
 • Araç bakım ücreti
 • Araç lastik ücreti
 • Araç sigortası ücreti
 • Düzenli değişim gerektiren akü

Malta Benzin Fiyatları

Malta’da benzin fiyatları Mayıs 2021 itibariyle litre başına 1.34 Euro olarak belirlenmiştir. Dünya ortalama benzin fiyatı yaklaşık 1.35 Euro olarak hesaplanmıştır. Malta’da satılan benzin diğer Avrupa ve dünya ülkeleri ile kıyaslandığında daha ucuzdur. Malta’nın benzin ücreti 1.34 Euro, Türkiye’nin güncel benzin fiyatı ile kıyaslandığında daha pahalı gözükmektedir.

Türkiye’de 1 litre benzin 0,732 Euro olarak belirlenmiştir.

Türkiye’de 1 aylık asgari ücret ile alınabilecek benzin miktarı yaklaşık 340 litre, Malta’da bir aylık asgari ücret ile alınabilecek benzin miktarı yaklaşık 560 litre olarak hesaplanmıştır. Malta’da benzin fiyatlarının uygunluk sebebinin, Malta’nın sahip olduğu kaynaklar ve Malta’da benzinin kısıtlı kullanımı nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

Malta’da Dizel Fiyatları

Malta’da 1 litre dizel 0,73 Euro olarak belirlenmiştir.

Türkiye’de 1 aylık asgari ücret ile alınabilecek dizel miktarı yaklaşık 342 litre, Malta’da bir aylık asgari ücret ile alınabilecek dizel miktarı ortalama 609 litre olarak hesaplanmıştır.

Belçika Otomotiv Endüstrisinin Malta Ekonomisindeki Yeri Nedir?

Malta gelişmiş bir ülke konumunu sahip olduğu turizm, sanayi ve ham madde gibi alanlar ile korunmaktadır. Malta’nın ekonomisine katkı sağlayan bir kolu, Malta’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın %4,2’sini oluşturan otomotiv sektörü olarak bilinmektedir.

Malta, özellikle İngiliz mandasından kurtulduğundan beri başta tekstil ve otomotiv gibi alanlar olmak üzere kurduğu fabrikalar ve üretim tesisleri ile ekonomisini kalkındırmaktadır. Malta’nın otomotiv alanında yaptığı ihracatlar yıllık ortalama 96 milyon USD, ithalatlar ise yıllık ortalama 191 milyon USD olarak hesaplanmıştır.

İthalat ve ihracatta başta Almanya, Japonya ve Fransa gibi ülkeler ile yaptığı alışverişler, Malta ekonomisi için çok önemlidir. Bir turizm ülkesi olan Malta’nın ekonomisini kalkındırmak için otomotiv sektörü gibi sektörlerde yapılacak ihracat ve ithalatlara ihtiyacı olmaktadır. Malta’nın otomotiv sektörü her yıl ortalama %6 oranında gelişerek Malta’ya gelecek ekonomik kalkınmalar için umut vermektedir.

Malta’da Otomotiv Sektörü İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Malta’da otomotiv sektörü iş ilanlarının yayınladığı adresler aşağıdaki listede belirtilmiştir.

 • https://jobsinmalta.com/
 • https://www.totaljobs.com/jobs/in-malta
 • https://www.linkedin.com/
 • https://jobsplus.gov.mt/
 • https://www.maltapark.com/jobs
 • https://www.indeed.com/
 • https://www.careerjet.com.mt/
 • https://maltajobs.com/
 • https://www.jobseem.com/
 • https://www.keepmeposted.com.mt/
 • https://www.reed.co.uk/
 • https://jobs.lidl.com.mt/
 • https://broadwing.jobs/

Malta başta turizm, otomotiv ve tekstil gibi sektörler olmak üzere pek çok iş imkanı sağlamaktadır. Malta’da en çok vatandaşın istihdam edildiği otomotiv sektörü Malta’da iş bulmak için iyi bir sektör seçimidir. Otomotiv sektörüne ait iş ilanlarına gazeteler, internet siteleri ya da iş bulma kurum ve kuruluşları yolu ile ulaşılabilmektedir. Malta’da otomotiv sektörünün başlıca aradığı elemanlar; fabrika işçisi, otomotiv mühendisi, makine mühendisi, benzin ve akaryakıt istasyonu sorumlusu, sanayi görevlisi olarak sıralanabilmektedir.

Malta’da Yabancılar Araba Satın Alabilir Mi?

Malta’da yerli vatandaşlar gibi yabancı vatandaşların da araba alma hakları bulunmaktadır. Gerekli belgeler Malta hükümetine ve aracı kurumlara teslim edildiği sürece Malta vatandaşı olmayan kişiler de Malta’da araç sahibi olabilmektedir.

Malta’da araba satın alımı için gerekli belgeler; oturma ve çalışma gibi izinler ve Malta’ya ait ehliyet yoksa uluslarası ehliyet olarak sıralanabilmektedir. Malta’da araç satın alındıktan sonra yapılması gereken sigorta gibi işlemler için ise Malta nüfus cüzdanı gerekmektedir. Malta’da bulunan araçlar Malta’daki göçmen nüfusu tarafından satın alınabilmektedir ancak Malta’da araba ile ilgili resmi prosedürleri yerine getirmek ve gerekli sigorta gibi işlemleri gerçekleştirmek için Malta vatandaşı olmak gerekmektedir.

Bilgi için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: