Malta Bayrağı

Malta Bayrağı Nasıldır, Anlamı Nedir?

Malta bayrağının yarısı kırmızı ve diğer yarısını oluşturan renk beyazdır. Beyaz kısmın sol üst köşesinde etrafı kırmızı çizgili beyaz bir haç bulunmaktadır. Bu sembol Kral IV. George’tan kalan George Cross sembolüdür. Haç sembolü hanedanın temsili olan bir kalkandır. Kalkanın üzerinde şehir devletini temsil eden Sally Limanı, beşi görünen sekiz kule, altın bir duvar tacı, kalkanın etrafında çelenk ve Palm’ın uğursuz zeytini bulunmaktadır.

Malta Krallığı Bayrağının Ölçüleri Nedir?

Malta bayrağının ölçüleri, 2:3 genişlik-uzunluk oranına sahiptir. Bayrağın genişliği, yüksekliğinin bir buçuk katıdır. Bayrağın yarısını beyaz, yarısını da kırmızı renk oluşturur.

Malta’nın Bayrak Renkleri Nedir?

Malta bayrağı kırmızı, beyaz ve gri renklerinden oluşur.

Malta bayrağının farklı renk formatlarına göre kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 PantoneHexRGBCMYK
KırmızıPMS 186 C#C8102E200,16,462,100,85,6
Beyaz#FFFFFF255,255,2550,0,0
GriPMS 430 C#7C878E124,135,14233,18,13,40
Koyu griPMS 432 C#333F4851,63,7265,43,26,78

Malta’nın Bayrağının Anlamı Nedir?

Malta bayrağı kırmızı, beyaz ve gri renklerinden oluşmaktadır. Malta bayrağı renkleri ve George Cross sembolü geleneksel anlamda Malta ile ilişkili barış ve zafere giden cesaret sembolleri olarak adlandırılmaktadır.

Malta Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Malta bayrağı renkleri ilk olarak 1090 yılında Sicilyalı I. Roger tarafından, Roger’ın filosu, Normanların Sicilya’yı fethinin tamamlanması üzerine Malta’ya indiği aralıkta, Malta’nın başkenti olan Mdina’da dalgalandırılmıştır.

Malta Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Malta’nın günümüzdeki resmi bayrağı, 21 Eylül 1964 tarihide kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 21 Eylül 1964 tarihinde Malta’nın bağımsızlığını kazanması ile hükümetin ve ulusun kontrolü Malta başbakanı liderliğindeki kabinenin eline geçmiştir.

Malta’nın bağımsızlığını kazanması ile kabine tarafından kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bayraktaki mavi kare kısım yerine kırmızı alan kullanılmaya başlanmış ve haç küçültülmüştür.

Malta Tarihinde Kullanılan Malta Bayrakları Nasıldı?

Malta tarihinin 19. yüzyıl başlarında kullanılan Malta bayrağının rengi kırmızıdır. Bayrak beyaz şeritler ile dört parçaya bölünmüş şekildedir. Bayrağın sol üst kısmında kırmızı zemin yerine Birleşik Krallık bayrağı konulmuştur.

1875 tarihi itibariyle Malta bayrağı mavi rengini almıştır. Mavi zeminin sol üst tarafında (dört parçadan biri büyüklüğünde) Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır. Bayrağın sağ tarafında beyaz bir dairenin üzerinde Malta sivil sembolü olan, dört okun uçlarının birleşimi ile oluşan sembol bulunmaktadır. Sembolün zemini, beyaz zemin içinde sarı renk ile çerçevelenip beyaz ve kırmızının eşit derecede olduğu bir zemindir.

1898 yılından sonra süregelen bayrakta değişiklik yapılmıştır. Bayrağın sağ tarafındaki sivil sembol yerine beyaz bir daire üzerinde, sivri uçlu ve altın kenarlıklı beyaz ve kırmızı bir kalkan şeklindeki rozet eklenmiştir. 1923 yılında Malta bayrağının sağ tarafında bulunan rozetin etrafındaki beyaz daire kaldırılmıştır.

1943 yılından itibaren Malta bayrağının sağında bulunan rozetin etrafındaki beyaz daire geri getirilmiştir. Bu değişikliğe ek olarak rozetin etrafındaki sarı şerit kaldırılmış ve rozetin sol üst köşesine George Cross sembolü konulmuştur.

1943-1964 yılları arasında gayri resmi Malta bayrağı, günümüzdeki Malta bayrağına benzemektedir. Malta bayrağından farklı olarak George Cross mavi kare zemine konulmuştur.

Malta bayrağı Malta tarihi boyunca değişmiştir ve 1964 yılından itibaren günümüzdeki şeklini almıştır.

Malta Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Malta Bayrağına benzeyen diğer ülke bayrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Monako
  • Polonya
  • Singapur
  • Avusturya
  • Danimarka
  • Endonezya
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: