Polonya Bayrağı

Polonya Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

Polonya bayrağının iki varyansı bulunmaktadır. Ulusal Polonya bayrağı dikdörtgen formunda, 8:5 oranında, yatay bir şekilde ikiye bölünmüş beyaz ve kırmızı renklerden oluşur. Alternatif Polonya bayrağı ise ulusal bayrak formatına ek olarak kafasında altın renkli taç bulunan ve etrafı kırmızı renk ile çevrelenmiş beyaz kartal figürüyle oluşmuştur.

Polonya Bayrağının Ölçüleri Nedir?

Polonya bayrağı 8:5 ölçülerinde olmalıdır. Polonya bayrağının yatay kenarı 16 cm, dikey kenarı 10 cm olmalıdır. Polonya bayrağında yer alan renklerin boyutları ise 5 cm beyaz ve 5 cm kırmızıdır.

Polonya’nın Bayrak Renkleri Nedir?

Polonya bayrağının renkleri iki tanedir ve beyaz ile kırmızı renginden oluşmaktadır. Polonya bayrağı yatay bir biçimde ikiye bölünmüştür ve üst kısımda beyaz, alt kısımda kırmızı rengi bulunmaktadır.

Polonya bayrak rengi formatları ve kodları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

RenkBeyazKırmızı
PantoneN. A.1795
Hex TripletFFFFFFD22730
RGB255, 255, 255210, 39, 48
CMYKN. A.0, 96, 82, 1

Polonya Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Polonya milli marşı Mazurek Dąbrowskiego’dur. Polonya milli marşı Türkçe Polonya henüz ölmedi anlamına gelmektedir. Mazurek Dąbrowskiego; müziği Michal Kleofas Oginski, sözleri Jozef Wybicki ve bestesi Kazimierz Sikorski tarafından hazırlanmış ve 1926 yılında milli marş olarak kabul edilmiştir. Mazurek Dąbrowskiego marşının milli marş olarak kabul edilmeden önce 1797 yılında yazılmasının asıl sebebi Fransız Devrim Ordusunda görevli olan Polonyalı askerlerin moralini yükseltmekti.

Mazurek Dąbrowskiego marşını besteleyen Kazimierz Sikorski, Zürih’te 1895 yılında doğmuş, eğitim hayatına Varşova’da devam etmiş ve bir süre sonra konservatuvar dersleri vermiştir. Kazimierz Sikorski, 1960’lardan 1980’lere kadar birçok müzik ödülü almış ve Polonya tarihi hakkında bilgi veren Polonya milli marşını bestelemiştir. Kazimierz Sikorski 1986 yılında, 91 yaşında, Varşova’da vefat etmiştir.

Polonya Ulusal Marşı Anlamı Nedir?

Polonya henüz yok olmadı,
Biz hala yaşıyoruz.
Yabancı güçler bizden ne aldıysa,
Kılıçla geri alınacaktır.

Marş, Marş, Dąbrowski,
İtalyan topraklarından Polonya’ya.
Senin komutan altında
Ülkemize kavuşacağız.

Geçeceğiz Vistula’yı, Geçeceğiz Warta’yı,
Leh olacağız.
Nasıl muzaffer olacağımızın emsalini,
Bize Bonopart verdi.

Marş, Marş, Dąbrowski,
İtalyan topraklarından Polonya’ya.
Senin komutan altında
Ülkemize kavuşacağız.

İsveç işgalinden sonra,
Czarniecki’nin Poznan’a vardığı gibi
Anavatanı korumak için
Denizleri aşıp geçeceğiz.

Marş, Marş, Dąbrowski,
İtalyan topraklarından Polonya’ya.
Senin komutan altında
Ülkemize kavuşacağız.

Gözyaşları içinde bir baba
Basia’sına dedi ki-
“Dinle, davullar çalıyor,
Evlatlar sözlerini söylüyor.”

Marş, Marş, Dąbrowski,
İtalyan topraklarından Polonya’ya.
Senin komutan altında
Ülkemize kavuşacağız.

Jozef Wybicki tarafından yazılan Polonya milli marşı, Polonya’nın komşuları arasında paylaştırılıp haritadan silindiği dönemlerde Fransız ordusunda görev alan Polonya askerlerini mutlu etmek ve neşelendirmek amacı ile hazırlanmış bir marştır. Wybicki’nin yazdığı Mazurek Dąbrowskiego, vatansever ve umut vaat eden sözleri sebebiyle sevilmiştir ve 1926 yılında milli marş olarak kabul edilmiştir.

Polonya Bayrağının Anlamı Nedir?

Polonya bayrağı beyaz ve kırmızı renklerin yatay birleşimi ile oluşturulmuştur. Polonya bayrağındaki beyaz renk, Polonyalıların barış isteğini ve umut duygusunu temsil etmektedir. Polonya bayrağındaki kırmızı renk Polonyalıların günümüze kadar özgürlükleri için gösterdiği mücadeleyi temsil etmektedir.

Polonya Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Günümüzdeki Polonya bayrağı görünümü, Polonya’nın eski tarihinden gelmektedir. Polonya bayrağındaki beyaz ve kırmızı renkler, ulusal renk adı altında resmi olarak 1831 yılında kabul edilmiştir. 1569 ve 1795 yıllarını kapsayan Polonya Krallığı ve Litvanya Büyük Dükalığı birleşimi ile ortak figürler (kartal ve beyaz atlı beyaz şövalye) kullanılarak bir bayrak oluşturmuştur. 1917 yılında gerçekleşen Bolşevik Devrimi (Ekim Devrimi) sayesinde Polonya, üzerindeki birçok ülkenin baskısından kurtulmuştur ve ortak figürlü bayrağı ret ederek 1919 tarihinde beyaz ve kırmızı renkli bayrağı kullanmayı seçmiştir.

Polonya bayrağı ilk olarak Sejm (meclis) tarafından, 1 Ağustos 1919 tarihinde, Arma Yasası 3 numaralı yasa aracılığıyla Polonya sınırlarında dalgalandırılmıştır.

Polonya Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Polonya’nın günümüzdeki resmi bayrağı 9 Temmuz 1807 tarihinde kabul edilmiş ve 1 Ağustos 1919 tarihinde resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Polonya bayrağı kullanım protokolü ve biçimi Arma Yasası 3 numaralı yasada detaylı bir şekilde belirtmiştir.

Polonya’nın resmi bayrağı yatay iki renk şeritinden oluşmaktadır. Polonya bayrağındaki renk şeritlerini dolduran beyaz (üstte) ve kırmızı renkleri Polonya halkının tarihini, siyasi görüşünü ve benliğini simgelemektedir. Polonya’da siyaset Polonya’nın bağımsızlığa kavuştuğu 3 Kasım 1918 tarihinde başlamıştır.

Polonya Tarihinde Kullanılan Polonya Bayrakları Nasıldı?

Polonya bayrağı kraliyet döneminde 1764 yılına kadar Polonya, Litvanya, İsveç ve Vasa Hanedanı simgelerini birleştiren bir bayrak oluşturulmuştur. Kraliyet dönemindeki bayrakta kırmızı ve beyaz renkler ile kırlangıç arması bulunmaktadır. Polonya bayrağı, Litvanya ile birleştiği 1569 tarihinden 1795 tarihine kadar Litvanya’nın simgesi beyaz atlı beyaz şövalye ve Polonya’nın simgesi beyaz kartal ile oluşturulmuştur. Polonya’nın 1919’dan günümüze kadarki bayrağında beyaz ve kırmızı renkleri yatay iki eşit şerit halinde bulunmaktadır.

Polonya Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Polonya bayrağı beyaz ve kırmızı renklerin yatay şeritler halinde bir araya gelmesi ile oluşmuştur.

Polonya bayrağına benzeyen diğer ülke bayrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Endonezya bayrağı: Kırmızı (üstte) ve beyaz (altta) yatay iki şerit halinde dikdörtgen bir bayraktır.
  • Monako bayrağı: Yatay iki kırmızı ve beyaz renk şeriti halinde oluşmuştur. Endonezya bayrağından daha kısadır.
  • Malta bayrağı: Kırmızı ve beyaz renklerin dikey iki şeriti ile resmi armadan oluşmuştur.
Paylaş: