Polonya Bayrağı Nasıldır, Anlamı Nedir?

Polonya bayrağı, üstte beyaz ve altta kırmızı olmak üzere eşit genişlikte iki yatay çizgiden oluşur. Polonya anayasasında iki renk ulusal renkler olarak tanımlanmıştır. Polonya bayrağında; 1919’dan önce, hangi rengin önce geldiğine dair standart bir kural bulunmamaktaydı. Polonya`da; üstte kırmızı, altta beyaz olan bayraklar da sıkça kullanılmaktaydı.

Ağustos 1919’da Polonya’da, anayasa beyaz şeridin üst kısımda görüneceğini ve kırmızı şeridin altta görüneceğini ilan ettiğinde durum çözülmüştür. Kırlangıç ​​kuyruğu eklenmiş benzer bir bayrak, Polonya’nın deniz sancağı olarak kullanılmaktadır. Beyaz ve kırmızı, 1831’de resmi olarak ulusal renkler olarak kabul edilmiştir ve bu renkler Orta Çağdan beri Polonya ile ilişkilendirilmiştir. Mevcut Polonya yasaları, bayrağa saygısızlık edilmediği sürece, ulusal bayrağın arması olmadan kullanımını kısıtlamamaktadır.

Polonya Bayrağının Ölçüleri Nedir?

Polonya bayrağının genişliğinin uzunluğuna oranı beşe sekiz kadardır ve dikdörtgen formundadır. Polonya bayrağında yer alan iki farklı yatay rengin boyutları ise birbirine eşit olmalıdır.

Polonya Bayrağının Renkleri Nedir?

Anayasa’nın bölüm I, Madde 28, 2. paragrafına göre Polonya’nın ulusal renkleri beyaz ve kırmızıdır.

Polonya bayrağı renk kodları aşağıda verilmiştir.

Renk ŞemasıBeyazKırmızı
x0.3150.570
y0.3200.305
Y82.016.0
ΔE4.08.0

Polonya Bayrağının Anlamı Nedir?

Kırmızı ve beyaz renkler yüzyıllardır Polonya bayrağında kullanılmaktadır. Renkler geleneksel olarak kraliyeti temsil ederken, modern versiyonun farklı bir anlamı vardır.

Polonya bayrağındaki kırmızı renk, yüzyıllar boyunca yaşanan özgürlük mücadelesini, beyaz renk ise Polonya’nın tüm halkı için barış ve umudu temsil etmektedir. Polonya bayrağındaki renklerin başka resmi olmayan anlamları da vardır. Polonya bayrağındaki renkler Heraldy’e göre beyaz saflığı, kırmızı ise cesareti ve gücü simgeler.

Polonya Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

İlk bildirilen Polonya arması 13. yüzyıldan kalma kırmızı kalkan üzerinde beyaz bir kartaldır.

Polonya bayrağındaki beyaz ve kırmızı, 19. yüzyılın başlarında, resmi ulusal palaskayı olarak tanımlayan bir yasanın kabul edildiği Polonya halkının ulusal renkleri olarak kabul edilmiştir. Polonya kültürünün önemli bir parçası olan bayrak, ilk olarak geleneksel armanın tasarımını kullanmış ve bayrağın alanını kalkan deseniyle doldurarak bir sancak haline getirmiştir.

Polonya Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Polonya bayrağı resmi olarak 20. yüzyılda kabul edilmiştir.

1919’da resmi olarak kırmızı şeritler üzerine beyaz düz renk bulunan iki renkli yatay bayrağı ulusal bayrağı olarak kabul etmiştir. 1919`dan beri Polonya bayrağında Polonya siyaseti tarafından çok radikal değişiklikler yapılmamıştır.

Polonya Bayrağının Tasarımını Neler Etkilemiştir?

Günümüze kadar gelen süreçte yaşanan bazı siyasi ve toplumsal olaylar Polonya bayrağının tasarımını etkilemiştir; bu önemli olaylar arasında; Birinci Dünya Savaşı ve Nazi fethi bulunmaktadır.

Polonya Tarihinde Kullanılan Polonya Bayrakları Nasıldı?

Polonya tarihi boyunca kullanılan bayraklar çok fazla değişikliğe uğramamıştır. 1295’te Polonya, kırmızı arka plan üzerinde olan altın taçlı beyaz kartal amblemini kabul etmiştir. Bazı tarihi kayıtlara göre, Polonya, ortadan çizgili kırmızı ve beyaz olan bir pankart kullanmış ve kartalı bayrağın tam ortasına yerleştirilmiştir.

14. yüzyılın sonunda Polonya’nın tüm yerel yöneticileri Kral Wladyslaw hükümdarlığı altında birleşince ülke genelinde aynı bayrak kullanılmaya başlanmış ve Polonya’nın arması ile kırmızı ve beyaz renkleri, ülkenin resmi olarak benimsediği düşünülmektedir. Bu tasarım, I.Dünya Savaşı’na kadar kullanılmış ve nihayetinde 1 Ağustos 1919’da kabul edilen kırmızı üzerine beyaz yatay çift renkli bayrak kullanılmaya başlanmıştır.

Polonya devleti, Avrupa’nın Nazi fethi sırasında 1939’dan 1944’e kadar ortadan kaybolmuş ancak komünist liderliğindeki Sovyet Kızıl Ordusu tarafından desteklenen güçler, beyaz-kırmızı bayrağı Polonya’ya geri vermiştir. Polonya tarihinde resmi olarak kullanılan bayrağa ek olarak Polonya armasında ufak bir değişiklik yapılarak kartalın başında bulunan altın taç kaldırılmıştır. Günümüzde iki renkli olan kırmızı ve beyaz bayrak hala Polonya’nın resmi bayrağı olarak kullanılmaktadır.

Polonya Bayrağına Benzer Diğer Bayraklar Hangileridir?

Beyaz ve kırmızının yatay olarak kullanımı bayraklarda nispeten yaygın bir tasarım olduğundan, Polonya bayrağına benzer başka bayraklar bulunmaktadır. Beyazın üzerinde kırmızı şerit bulunan iki ulusal bayrak vardır; birisi Endonezya diğeri ise Monako’dur.

Polonya Bayrağı ile İlgili Protokol Kuralları Nelerdir?

Polonya bayrağı ile ilgili protokol kurallarına göre Polonya`da gösterilen veya kaldırılan bayrağın temiz olması, yıpranmaması ve renklerinin solmaması çok önemlidir. Açık havada, Polonya bayrağı gün doğumundan gün batımına kadar gösterilmelidir. Polonya bayrağı direk üzerinde daha uzun süre kalacaksa, uygun şekilde aydınlatılması gerekir. Polonya bayrağı yağmurlu günlerde, kar fırtınasında veya olağanüstü kuvvetli rüzgarlarda gösterilmez. Polonya bayrağı yere, zemine, kaldırıma veya suya değmemelidir.

Polonya bayrağı üzerinde herhangi bir ek yazı veya herhangi bir çizim içermemelidir. Yan yana daha fazla Polonya bayrağı dikey direkleri varsa hepsinin aynı yükseklikte olması gerekir. Polonya bayrağının asılı olduğu direkler arasındaki mesafe, direk yüksekliğinin 1⁄5’inden az olmamalıdır. Dalgalanacak tüm Polonya bayrakları, direk yüksekliği ile orantılı olarak eşit boyutlarda olmalıdır. Her direğe sadece bir Polonya bayrağı çekilebilir.

Polonya bayrağını sergilemenin diğer yolları, bina duvarına dik olarak yerleştirilmiş bir direğe pencere veya balkondan asmak, iki bina arasındaki caddenin üzerine yerleştirilmiş ipe dikey olarak asmak olabilir. Polonya Cumhuriyeti devlet bayrağı Polonya’da diğer tüm bayraklara göre mutlak önceliğe sahiptir ve yerel yönetim birimlerinin bayrakları söz konusu olduğunda, Polonya yerel yönetimlerinin bayrakları aynı sıradaki yabancı bölgesel birimlerin bayraklarından önceliklidir; diğer ülkelerin çeşitli bayraklarının bulunduğu mekanlarda Polonya Cumhuriyeti devlet bayrağı, solda ilk sırada yer almalı, ardından Polonya’da kullanılan alfabede adlarının alfabetik sırasına göre egemen devletlerin bayrakları gelmelidir.

Polonya`da; bayrakların asılı olduğu direkler yarım daire oluşturuyorsa, Polonya Cumhuriyeti ulusal bayrağı merkeze yerleştirilmeli, direkler dairesel bir düzende düzenlenmişse bayrakların sırası ana girişin karşısındaki direkten başlayarak saat yönünde belirlenir.

Paylaş: