Portekiz'de Yaşam

2023'te Portekiz'de Yaşam Şartları ve Maliyetleri

Atlantik okyanusu kıyıları, düşük suç oranları, sıcak bir iklim, gelişmiş eğitim ve sağlık sistemi ile Portekiz, ülkeye yerleşmek isteyen yabancılar için birçok avantaja ev sahipliği yapmaktadır.

Portekiz’e yerleşme nedenleri arasında en yaygın olanı ekonomik nedenlerdir. Portekiz yaşam şartları bakımından cazibe merkezi halini almakta ve genel olarak yaşam maliyetleri oldukça karşılanabilir bir seviyede yer almaktadır. Portekiz’deki ortalama maaşlar Batı Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşüktür ancak yaşam masrafları aynı oranda daha uygundur. 2022 yılı verilerine göre Portekiz’de hane başına düşen ortalama net gelir yıllık 18,287 € ile OECD ortalamasının altında kalmaktadır ancak Türkiye ortalamasının üzerindedir ve gelir- gider masrafları ile Portekiz, diğer Avrupa ülkelerinin altında kalırken Türkiye’nin oldukça üstünde kalmaktadır.

Portekiz’in tercih edilme sebepleri arasında oldukça gelişmiş sağlık sistemi yer almaktadır. Portekiz, milli hasılasının %9’unu her yıl sağlık sistemi için harcamaktadır ve bu durum Portekiz’i küresel ölçekte sağlık sistemine en çok yatırım yapan ülkeler arasında 36. sıraya yükseltmektedir. Portekiz vatandaşları ve oturum iznine sahip olanlar devlet hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilmektedir.

Lise ve yükseköğretim seviyesindeki okullar ile kaliteli eğitim olanakları sunan Portekiz’de üniversitelerden alınan diplomalar Avrupa Birliği tarafından tanınmaktadır ve bu durum, Avrupa Birliği içinde farklı ülkelerde çalışmak isteyenler için kolaylık sağlamaktadır. Portekiz’de üniversitelerin öğretim dili Portekizce ve İngilizcedir. Portekiz’de her üniversitede eğitim dili İngilizce olan bölümler bulunmamakla beraber, bulunan bölümler öğretim dili Portekizce olanlara nazaran daha pahalıdır ancak genel olarak Portekiz üniversiteleri Avrupa’daki diğer üniversitelere göre daha ucuzdur.

Portekiz'de Yaşam Standartları Nasıldır?

Portekiz’de yaşam standartları dünya ortalamasının oldukça üzerindedir. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı güncel insani gelişmişlik endeksi raporuna göre Portekiz dünyada 38, Avrupa’da 28. sıradadır. Portekiz ekonomisi OECD raporlarına göre 2021 yılı Aralık ayı itibariyle %4.8’lik bir büyüme göstermiştir. 2022 yılı itibariyle Portekiz’de asgari ücret aylık 822.5 €’dur ancak maaşların ortalaması alındığında aylık kazanç 2,046 €’ya kadar çıkabilmektedir. Portekiz’de 2022 yılının ilk çeyreğinde işsizlik oranı %6.3’ten %5.9’a gerilemiştir.

Portekiz, eğitime yüksek miktarda yatırım yapan bir ülkedir; eğitim sistemi kalitesi bakımından dünyada 26. sıradadır. Güncel verilere göre Portekiz’de 24- 30 yaş arası yüksek öğrenim görme oranı %44 olup bu oran son 10 yılda %20 artmıştır ve bu veriler, geçtiğimiz yıllarda Portekiz devletinin eğitim politikasında gözle görülür iyileşmeler yaşandığını ve eğitimli bireylerin yetişmesine önem verdiğini göstermektedir.

Portekiz’de barınma, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuzdur; ev fiyatları evin hangi şehirde bulunduğuna, şehir merkezine olan uzaklığına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Lizbon'da şehir merkezine yakın dairelerin aylık ortalama kirası 860 €’dur. Lizbon, Brüksel’den sonra Avrupa’nın 2. en ucuz satılık ev fiyatlarına sahip olan başkentidir. Lizbon'un merkezinde ortalama bir evin fiyatı 227,751 € civarındadır.

Portekiz’de şehir içi ulaşım oldukça gelişmiş bir ağa sahiptir ve özellikle büyük şehirlerde otobüs, metro, tramvay gibi çeşitli toplu taşıma araçlarına erişim kolaylığı bulunmaktadır. Lizbon’da, belirli bir süreliğine alınan bilet bütün toplu taşıma araçları için geçerlidir. 2022 yılı güncel fiyatlandırmaya göre Portekiz’de 1 saatlik bilet 1.5 €, tam gün bilet ise 6.40 € ile 10.60 € arasında değişmektedir.

Portekiz'de Refah Seviyesi Nasıldır?

Portekiz’de refah seviyesi yaşam memnuniyeti açısından 10 üzerinden ortalama 5.8 alarak OECD ortalamasının altında kalmaktadır.

Portekiz'de Yaşamak Güvenli Midir?

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün yayınladığı Küresel Barış Endeksi’ne göre Portekiz, Avrupa’nın İzlanda’dan sonra en güvenli ülkesidir. Irishtimes.com’a göre ise 2022 yılında Portekiz dünyanın 4. en güvenli ülkesidir.

Portekiz'de Suç Oranları Nasıldır?

Portekiz’de 2022 yılı ilk çeyreğinde Worldpopulationreview.com’a göre suç endeksi %29.91’dir. Portekiz’de en çok işlenen suçlar arasında cinayet, hırsızlık, aile içi şiddet, yolsuzluk ve nefret suçları yer almaktadır; mafya temelli organize suçlar oldukça düşüktür.

Zaman geçtikçe Portekiz daha güvenli bir hale gelmiş ve bu oran önceki yıllara göre azalış göstermiştir. Dünya geneline göre Portekiz suç oranı ile suç oranları oldukça düşük ülkeler arasında yer almaktadır.

Portekizlilerin Yaşam Tarzı Nasıldır?

Portekizlilerin yaşam tarzı komşusu İspanya ile birtakım benzerlikler göstermesine rağmen Portekizlilerin kendilerine has bir yaşam tarzı bulunmaktadır. Tarihin son devirlerinde kırsal nüfusun azalması ve kentsel bölgelere doğru artan göç ile beraber Portekizlilerin yaşam tarzlarında radikal değişiklikler gözlemlenmiştir. Portekiz şehirleri eğlencenin, sosyal ve sanatsal aktivitelerin, fuarların ve toplantıların merkezi haline gelmiştir.

Portekiz yaşam tarzı müziğin ve dansın eşlik ettiği ritmik bir yaşam tarzıdır. Portekiz’de neredeyse bütün köylerde Terreiro denen, kendilerine has bir dans pisti bulunmaktadır. Dans ve müzik stilleri bölgelere göre değişkenlik gösteren Portekiz’de danslara genellikle Gaitas denen küçük bir akordeon türü ya da tulum çalgıları eşlik etmektedir. Vira, Chula, Corridinho, Tirana ve Fandango Portekiz’in başlıca bölgesel dans türleri arasındadır.

Süpermarketlerin yaygınlaşmasıyla özellikle kent merkezlerinde yeme alışkanlıkları değişmiş, geleneksel lezzetlerin yanı sıra küresel lezzetler Portekiz mutfağında yerini almıştır. Portekiz’de kırsal kesimlerde yeme alışkanlıklarının temelini balık, meyve ve sebze oluşturmaktadır. Portekiz’in suları taze balıklarla doludur ancak ithal bir ürün olan Bacalhau (kurutulmuş tuzlu morina balığı) ulusal yemek olarak kabul edilmektedir. Çeşitli deniz ürünleriyle yapılmış bir yahni olan Cataplana ve et ve sebzelerle yapılan bir güveç olan Cozido, Portekiz genelinde sıklıkla tüketilen yemekler arasındadır. Portekiz, çok çeşitli peynirleriyle ünlüdür ve şarap neredeyse her yerde bir sofra içeceğidir. Portekiz’in en ünlü ihracatı, adını şişelendiği Porto kasabasından alan Porto şarabıdır.

Portekizlilerin çoğu Katolik olup dini bayramlar genellikle bölgesel kutlamalarla birleştirilmektedir. Portekiz’de Noel, Paskalya ve Azizler Günü dini bayramlar arasındadır; resmi bayramlar arasında 1974 Karanfil Devrimi’nin kutlandığı Özgürlük Günü (25 Nisan), ünlü asker ve şair Luis de Camoes’in ölümünün anıldığı Portekiz Günü (10 Haziran) ve 1910 yılında monarşinin yıkılıp cumhuriyetin kurulmasının kutlandığı Cumhuriyet Günü (5 ekim) yer almaktadır.

Siesta Nedir?

Siesta, öğle yemeği sonrası vücudun mayışmasıyla birlikte gelen kısa süreli uyku ihtiyacına denir. Siesta, kelime olarak Latince hora sexta’dan (altıncı saat) türetilmiştir; altıncı saat, gün doğumundan sonraki 6 saati temsil etmektedir, bu da öğle vaktine denk gelmektedir.

Portekiz'de Yaşam Maliyeti Ne Kadardır?

Portekiz’de barınma masrafları, hangi şehirde ve şehrin neresinde yaşamak istendiğine göre değişkenlik göstermektedir. Portekiz’de şehir merkezlerinde 1 yatak odalı ev kiraları ortalama 689 €, şehir merkezlerinin dışında kalan yerlerde 543 €’dur. Portekiz’de 3 yatak odalı ev kiraları şehir merkezlerinde ortalama 1,269 € iken, şehir dışında 924 €’dur.

Portekiz’de dışarıda yemek yemek diğer Avrupa ülkelerine oranla daha ucuzdur. Portekiz’de ortalama bir restoranda iki kişilik ve 3 çeşit yemeğin sunulduğu bir akşam yemeğinin fiyatı 35 € civarıdır. Market alışverişlerinde fiyatların karşılanabilir seviyede olduğu Portekiz’de 1 litre süt 0.65 €, 1 kilogram pirinç 1 €, bir şişe şarap 4 €, taze beyaz ekmek 1.15 €’dur.

Portekiz’de ulaşım sistemi gelişmiş bir ağa sahiptir. Biletlerin zaman bazlı ücretlendirildiği ve her toplu taşıma aracı için geçerli olduğu Portekiz’de 1 saatlik bilet 1.5 €, 1 günlük bilet 6.40 € - 10.60 € arası, aylık bilet 30 €’dur. Portekiz’de taksilerin açılış tarifesi 3.25 €, kilometre başına aldıkları ücret 0.70 €’dur.

Portekiz’de sosyal yaşam, kişisel hobiler ve toplu aktiviteler oldukça önemlidir. Güncel rakamlara göre Portekiz’de 1 kişilik sinema bileti 7 €, aylık spor salonu üyeliği 32 €, bir barda bir şişe bira ortalama 2 € ve bir kafede bir bardak cappuccino fiyatı 1.40 €’dur.

Portekiz yaşam maliyeti aileler ve yalnız yaşayanlar için değişkenlik göstermektedir. Portekiz’de kira hariç olmak üzere 4 kişilik bir ailenin aylık gideri ortalama 1,883 €, 1 kişinin kira hariç aylık masrafları ortalama 538 €’dur.

Portekiz Ev Kiraları Ne Kadar?

Portekiz’de ev kiraları şehir merkezlerinde 1 yatak odalı evler için ortalama 689 €, şehir merkezlerinin dışında kalan yerlerde 543 €’dur. Portekiz’de 3 yatak odalı ev kiraları şehir merkezlerinde ortalama 1,269 €, şehir merkezlerinin dışında 924 €’dur.

Barınma son yıllarda Portekiz için bir kriz olmaktan çıkmış, insanların karşılayabildikleri seviyelere gelmiştir. Genel olarak Portekiz’de ev kiraları şehre ve şehirde bulunulan konuma göre değişkenlik göstermektedir.

Portekiz Satılık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Portekiz’in başkenti Lizbon, Brüksel’den sonra Avrupa’da ev alınabilecek en ucuz ikinci başkenttir. Lizbon’un merkezinde ortalama bir evin fiyatı 227,751 €’dur. Lizbon’da şehir merkezinde metrekare başı fiyat 4,547 €, merkeze daha uzak bölgelerde 2,653 €’dur.

Portekiz’de satılık ev fiyatları, şehirlerlere göre ve evin şehir merkezine göre olan konumuna göre değişmektedir. Genel olarak Portekiz ev fiyatları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha makul seviyelerdedir.

Portekiz'de Aylık Ortalama Faturalar Ne Kadar?

Portekiz’de 85 metrekare bir ev için su, doğalgaz, elektrik gibi faturalar aylık ortalama 102 €’dur ve internet, televizyon ve telefon gibi telekomünikasyon faturaları aylık 30 €’dan başlamaktadır.

Portekiz'de Market Fiyatları Ne Kadar?

Temel gıda ürünleri için Portekiz market fiyatları aşağıda verilmiştir.

 • Portekiz’de 1 litre süt 0.64 €’dur.
 • Portekiz’de 500 gram beyaz somun ekmek 1.05 €’dur.
 • Portekiz’de 1 kilo pirinç 0.96 €’dur.
 • Portekiz’de 12’li yumurta 1.80 €’dur.
 • Portekiz’de yerli peynir 6.91 €’dur.
 • Portekiz’de 1 kilo kırmızı et 8.99 €’dur.
 • Portekiz’de 1 kilo elma 1.58 €’dur.
 • Portekiz’de 1 kilo muz 1.10 €’dur.
 • Portekiz’de 1 kilo portakal 1.25 €’dur.
 • Portekiz’de 1 kilo domates 1.52 €’dur.
 • Portekiz’de 1 kilo patates 0.94 €’dur.
 • Portekiz’de 1 kilo soğan 1.08 €’dur.
 • Portekiz’de 1 baş marul 0.94 €’dur.
 • Portekiz’de 1.5 litre su 0.52 €’dur.
 • Portekiz’de 1 şişe şarap 4 €’dur.
 • Portekiz’de yarım litre yerli bira 1.05 €’dur.
 • Portekiz’de 1 paket Marlboro sigara 5 €’dur.

Portekiz'de Ulaşım Masrafları Ne Kadar?

Portekiz’de ulaşım masrafları uygundur ve toplu taşıma oldukça gelişmiştir; Lizbon gibi büyük şehirlerde ulaşım ağı sayesinde şehir içi seyahat oldukça kolay hale gelmiştir. Portekiz otobüs ücretleri bir saatlik kullanım için 1.50 €’dur ve bu ücretle alınan biletler diğer toplu taşıma araçlarında da kullanılabilmektedir. Portekiz’de otobüsler için aylık abonelik 30 €’dur. Portekiz’de taksilerin açılış tarifeleri 3.25 €, kilometre başına yaptıkları ücretlendirme 0.50 €’dur.

Portekiz'de Araba Fiyatları Ne Kadar?

Portekiz’de araba fiyatları, yüksek vergi nedeniyle ortalamanın üzerinde seyretmektedir. Portekiz’de sıfır Volkswagen Golf 1.4 ve benzeri arabaların ortalama ücreti 25,000.00 €,sıfır Toyota Corolla Sedan 1.6 ve benzeri arabaların fiyatları 26,685.27 €’dur.

Günübirlik veya aylık olarak Portekiz araba kiralama şirketleri bulunmaktadır. Genel olarak Portekiz araba fiyatları bakımından diğer Avrupa ülkelerinden daha pahalı olabilmektedir.

Portekiz Benzin Fiyatları Ne Kadar?

Portekiz’de 2022 yılı itibariyle 1 litre benzin 1.95 €, 1 litre dizel 1.79 €’dur.

Portekiz İş İmkanları Nasıldır?

Portekiz’de iş imkanları ve istihdam seviyeleri önceki yıllara göre artış göstermektedir. Portekiz’de tipik bir iş günü genelde sabah 9’da başlamaktadır ve öğlen 1’de öğle arası verilip 3’ten akşam 7’ye kadar devam eden mesai akşam 7’de sona ermektedir.

Portekiz’de haftalık yasal azami çalışma süresi 40 saat, yıllık izin hakkı 22 iş günüdür ve bunun dışında 12 zorunlu resmi tatil ve 2 isteğe bağlı tatil günü vardır. Portekiz’de çalışanların çoğu haziran ve aralıkta yılda iki kez olmak üzere 1 aylık maaş değerinde bonus almaktadır. Portekiz iş ilanlarında bazı haklardan ve çalışma saatlerinden bahsedilmektedir. Portekiz’de 2022 yılı itibariyle asgari ücret 822.5 €, ortalama maaş 2,046 €’dur.

Portekiz İşsizlik Oranı Nedir?

Tradingeconomics.com’a göre Portekiz’de işsizlik 2022 yılının ilk çeyreğinde %5.9 olarak belirlenmiştir.

Portekiz'de Ortalama Maaş Ne Kadar?

Portekiz’de 2022 yılı verilerine göre ortalama maaş 2,046 €’dur.

Portekiz Asgari Ücret Ne Kadar?

Portekiz’de asgari ücret 2022 yılı itibariyle 822.5 €’dur.

Son 10 yılda %20 artış gösteren Portekiz asgari ücret oranları Portekiz’de yaşam masraflarını karşılamak için yeterli olmaktadır.

Portekiz'de Sağlık Sistemi Nasıldır?

Portekiz’de sağlık sistemi Ulusal Sağlık Servisi, kamu sektöründe çalışanlara yönelik hazırlanan Özel Sosyal Sağlık Sigortası ve kişilerin isteğine bağlı Özel Sağlık Sigortaları olmak üzere bir arada olan 3 ayrı sistemden oluşmaktadır.

Portekiz’de sağlık, birincil ve ikincil seviye sağlık hizmetleri için ücretsizdir ve bu hizmetler doktor muayenesi, sağlık ocağı muayenesi, bebek sahibi olmak için gerekli tıbbi yardım ve bazı dişçi ücretlerini kapsamaktadır. Portekiz’de ücretsiz hizmetlerden ülkede ikamet eden yabancılar da faydalanabilmektedir.

Portekiz, sağlık sistemi açısından oldukça yüksek standartlara sahiptir. 2018 yılında Portekiz sağlık sistemi Euro Sağlık Tüketici Endeksi’ne göre 13. sırada yer almıştır.

Portekiz'de Sağlık Hizmetleri Ücretli Mi?

Portekiz’de sağlık ocakları ve devlet hastaneleri ücretsizdir.

Portekiz'de Eğitim Sistemi Nasıldır?

Portekiz, eğitim sistemine ciddi oranlarda yatırım yapan bir devlet politikasına sahiptir. Son yıllarda Portekizli öğrenciler okuma, matematik ve fen bilimleri gibi alanlarda ortalamanın üzerinde bir başarı sergilemektedir. Portekiz’de devlet okulları ücretsizdir ancak ülkede ikamet eden bazı yabancılar dil problemlerinden dolayı çocuklarını Portekiz’de bulunan ve paralı olan uluslararası okullara göndermeyi tercih etmektedir. Okul öncesi eğitim Portekiz’de 3 ila 6 yaş arasında verilmektedir ve haftada 25 saate kadar ücretsizdir ancak zorunlu değildir. Portekiz’de zorunlu eğitim ilkokul ile lise arasını kapsamaktadır (6-18 yaş arası).

Genel olarak, Portekiz'de devlet okullarında kaliteli bir eğitim verilmektedir. Son yıllarda Portekiz eğitim sistemi yabancı ailelerin çocuklarının devlet okullarına daha kolay adapte olabilmesi için ulusal reformlara maruz bırakılmıştır ancak hala Portekizce bilmeyen çocuklar adapte olmakta zorlanmaktadır.

Ulusal müfredat, Portekiz genelindeki tüm devlet okulları için benzerdir. Portekiz’de öğrenciler Portekizce, matematik, fen, tarih, coğrafya ve zorunlu ders olan İngilizce derslerini almaktadır. Portekiz Avrupa’da İngilizce konuşulan ilk 10 ülkeden biridir. Portekiz’de 7. sınıftan itibaren öğrenciler, genellikle Fransızca veya İspanyolcayı ikinci bir yabancı dil olarak seçmektedir.

Portekiz'de Üniversite Eğitimi Ne Kadar?

Portekiz’de üniversite ücretleri Portekiz’de üniversite okumak için girilmek istenen bölüme göre değişmektedir. Portekiz’de lisans ve yüksek lisans programları yıllık 3,000 € ila 7,000 € arası, doktora programları yıllık 2,500 € ila 4,000 € arası değişmektedir.

Portekiz'e Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Portekiz’de yaşamanın avantajları aşağıda verilmiştir.

 • Sıcak iklim
 • Renkli eğlence dünyası
 • Güvenlik
 • Düşük yaşam masrafları
 • Kaliteli eğitim sistemi
 • Kaliteli sağlık sistemi
 • Vatandaşlar ve oturum izni sahipleri için vergi avantajları
 • Neredeyse bütün Portekizlilerin İngilizce bilmesi
 • Hayatın sakin ve yavaş akması

Portekiz’de İngilizce bilme oranı yüksek olmasına rağmen resmi işleri halletmek için Portekizce öğrenme gerekliliği bulunmaktadır. Portekiz’de diğer birçok ülkenin aksine Mastercard ya da Visa gibi kredi kartları her yerde geçerli değildir ve bu da nakit para taşımak gerektiği anlamına gelmektedir. Portekiz’de sıcak iklim olumlu bir etken olabileceği gibi yazın kavurucu derecede sıcak, kışın çoğunlukla yağmurlu geçmesi kimileri tarafından olumsuz karşılanabilir ve Portekiz’e yerleşmek genel olarak avantajlı olsa da bazı dezavantajlara sahiptir.

Portekiz'e Göç Etme Yolları Nelerdir?

Portekiz oturum izni alarak Portekiz’e yerleşme yolları aşağıda verilmiştir.

 • Portekiz’de bir üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarına kabul edilerek öğrenci vizesi alınabilmektedir.
 • Portekiz’deki bir şirketten iş teklifi alarak çalışma vizesiyle Portekiz’e gidilebilmektedir.
 • Portekiz’de yaşayan bir aile üyesi varsa aile birleşimi vizesine başvurmak mümkündür.
 • Portekiz’de sermaye yatırımı yaparak, gayrimenkul satın alarak ya da istihdam sağlayarak Portekiz altın vize sahibi olunabilmektedir.
 • Portekiz’e karlı bir girişim projesi sunarak start-up vizesiyle Portekiz’e yerleşmek mümkündür.
 • Portekiz’e iltica başvurusunda bulunarak oturum izni alınabilmektedir.
 • 1497’de Portekiz’den sürülen Sefarad Yahudilerinin soyundan geldiğinin kanıtlanması ile Portekiz’e göç edilebilmektedir.

Portekiz’e yerleşmek isteyenlerin başvurabileceği yollardan herhangi birine sahip olmak Portekiz göçmenlik başvurularında olumlu sonuçlara sebep olabilmektedir.

Vizem.net, Portekiz'e yerleşmek isteyen kişilerin vize ve oturum izni başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: