Portekiz'de Yaşam

Portekiz'de Yaşam Şartları ve Masrafları

Portekiz’de yaşam şartları ve masrafları, kişilerin içinde bulunduğu hayat standartlarını ve bu standartların sağlanması sırasında yapılacak harcamaları kapsamaktadır. Portekiz’de yaşam masrafları barınma, giyinme, yemek, ulaşım, sağlık, faturalar ve eğitimin yanında eğlence gibi masrafları içermektedir.

Öğrenciler, akademisyenler, web tasarımcıları, garsonlar, satış temsilcileri, barmenler, müşteri temsilcileri gibi birçok insan Portekiz’de yaşam şartları ve masrafları ile ilgilenmektedir.

Portekiz’deki yaşam koşulları ve masrafları için gerekli bilgilerin makalenin devamında detaylı olarak verilmiştir.

Portekiz’de Yaşam Koşulları Nasıldır?

Portekiz’de yaşam koşulları, 10.3 milyonluk nüfusu ile konut, iş-yaşam dengesi, kişisel güvenlik ve çevresel kalite açısından ortalamanın üzerinde; gelir ve zenginlik, sağlık durumu, sosyal bağlantılar, sivil katılım, eğitim ve beceriler, öznel refah ve kazançlarda ortalamanın altında yer almaktadır. Portekiz insani gelişmişlik endeksi sıralamasında 189 ülkenin bulunduğu listede 38. sırada yer almaktadır.

Portekiz’in de içinde bulunduğu OECD (Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Organizasyonu) ülkelerinin çoğunda; yaşam koşullarındaki iyileşmeler, halk sağlığı müdahaleleri ve tıbbi bakımdaki ilerleme sayesinde son on yılda yaşam süresinde büyük kazanımlar elde edilmiştir. Portekiz’de beklenen yaşam süresi, 80 yıllık OECD ortalamasının bir yıl üzerinde olarak 81 yıla ulaşmıştır. Kadınlar için ortalama yaşam süresi 84 yıl, erkekler için 78 yıl olarak belirlenmiştir. Portekiz’de hava kalitesi ve su kalitesi OECD ortalamasının üstünde yer almaktadır. Daha yüksek yaşam süresi genellikle kişi başına daha yüksek sağlık harcaması ile ilişkilendirilmektedir; ancak yaşam standartları, yaşam tarzı, eğitim ve çevresel faktörler gibi birçok faktörün yaşam süresi üzerinde etkisi bulunmaktadır.

Portekiz İstatistik Enstitüsünün verilerine göre; (Instituto Nacional de Estatística) nüfusun %52’si kadın, %48’i erkeklerden oluşmaktadır. İyi eğitim ve beceriler, iş bulmak için önemli koşullar arasında yer almaktadır. Portekiz’de, 25-64 yaşındaki yetişkinlerin %48’i lise eğitimini tamamlamış olup, bu oran OECD ortalaması olan %78’in çok altında kalmaktadır. Kadınların %52’si, erkeklerin %43’ü lise eğitimini başarıyla tamamlamıştır. Portekiz eğitim sisteminin kalitesi açısından, OECD’nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda (PISA) ortalama bir öğrenci okuma yazma, matematik ve fen bilimlerinden 486 puan alması, iyi bir eğitim sistemine sahip olunduğunu göstermektedir.

Portekiz’de çoğunluk Roma Katolikliği dinine mensuptur ve resmi dil olarak Portekizce kullanılmaktadır.

Portekiz’de 15 ila 64 yaş arasındaki kişilerin %68’i ücretli bir işte çalışmaktadır. Erkeklerin yaklaşık %71’i, kadınların %65’i ücretli bir işte çalışmaktadır.

Vatandaşların siyasi sürece katılımının bir ölçüsü olan seçmen katılımı, OECD ortalaması olan %68’in altında yer alarak, son seçimlerde %56 olarak belirlenmiştir.

Genel olarak, Portekizliler hayatlarından OECD ortalamasından daha az memnun olduklarını belirtmişlerdir. Hayatlarından genel memnuniyetlerini 0’dan 10’a kadar derecelendirmeleri istendiğinde, Portekizliler tarafından ortalama 5,4 puan verilmiştir.

Portekiz’de İş ve Çalışma İmkanları

Portekiz’de, kişi başına ortalama hane halkı net düzeltilmiş harcanabilir gelir 21.203 USD olup, OECD ortalaması olan 33.604 USD’nin altında yer almaktadır. Portekiz’de işsizlik oranı 2021’in ilk çeyreğinde %7.1’e kadar gerileyerek, refah düzeyinin artmasına katkı sağlamaktadır. Geçmişte Portekiz’de işsizlik oranı en yüksek %18.5 ve en az %3.7’yi görmüştür. Portekiz; biyoteknoloji, kimyasal ürünler, sağlık hizmetleri, bilgi teknolojileri ve tıbbı ilaçlar gibi meslek alanlarında ilerlemeler kaydetmiştir.

Portekiz’de iş bulmak isteyen kişiler için en çok tercih edilen meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • İnternet sitesi tasarımcıları
 • Satış temsilcileri
 • Garsonlar
 • Barmenler
 • Müşteri temsilcileri
 • Takım liderleri
 • Online oyun destek elemanı
 • Emlakçılık
 • Mütercim tercümanlar
 • Muhasebeci
 • Proje yöneticisi
 • Mobil test mühendisleri

Portekiz’de iş bulmak isteyen kişiler Portekiz İş İlanları internet sitelerini inceleyerek şirketlere başvuru yapabilmektedir.

Portekiz’de Market Fiyatları ve Gıda Masrafları

Portekiz’de beslenme ve gıda masrafları 2021 verilerine göre aşağıda listelenmiştir.

 • 1 litre süt, 0,63 euro
 • 500 gram beyaz ekmek, 1,10 euro
 • 1 kg pirinç, 0,91 euro
 • 12’li yumurta, 1.74 euro
 • 1 kg yerel peynir, 6.74 euro
 • 1 kg tavuk fileto, 4,98 euro
 • 1 kg dana eti, 9.08 euro
 • 1 kg elma, 1.54 euro
 • 1 kg muz, 1.08 euro
 • 1 kg portakal, 1.22 euro
 • 1 kg domates, 1.44 euro
 • 1 kg patates, 0.93 euro
 • 1 kg soğan, 1.01 euro
 • 1,5 litre su, 0.52 euro
 • Marlboro sigara paket, 5 euro

Portekiz’de bir kişinin aylık beslenme, gıda ve içecek masrafları ortalama olarak 553 euro, dört kişilik bir ailenin ise 1.800 Euro tutmaktadır.

Portekiz’de Restoran Yemek Fiyatları

Portekiz’de restoran yemekleri için ortalama fiyatlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

RestoranFiyat
Mcdonalds Big Mac menü5.10 EUR
Burger King Whopper menü6.65 EUR
Subway Melt sandviç3.95 EUR
Uygun fiyatlı restoranda bir öğün8 EUR
Orta düzey bir restoranda 2 kişilik bir öğün30 EUR

Portekiz’de Barınma ve Konaklama Masrafları

Portekiz’de barınma ve konaklama masrafları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ev TipiFiyat
1 odalı şehir merkezinde ev590 EUR
1 odalı şehir merkezinden uzak ev450 EUR
3 odalı şehir merkezinde ev1000 EUR
3 odalı şehir merkezinden uzak ev740 EUR

Kira fiyatları Porto, Lizbon, Braga gibi yerlerde artış gösterebilmektedir. Portekiz’de ev alana vatandaşlık verilmektedir. Portekiz’de konut satışları merkezde olan evler için metrekare başına 2.681 euro, şehir merkezinden uzak evler için metrekare başına 1.681 Euro tutmaktadır.

Portekiz’de Kıyafet Masrafları

Portekiz’de kıyafet masrafları aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

KıyafetFiyat
Levis kot pantolon76 EUR
Zara/H&M yazlık elbise30 EUR
Nike koşu ayakkabısı67 EUR
Erkek deri ayakkabı78 EUR

Portekiz’de Elektronik Fiyatları

Portekiz’de elektronik cihazların ortalama fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Elektronik cihazFiyatı
2020 Apple MacBook Pro 8GB RAM1.173 EUR
2021 ASUS TUF Dash 15 Oyun Laptopu1.114 EUR
Apple iPhone 12 Max Pro1.138 EUR
Apple Watch Series 3216 EUR
Samsung Galaxy S21+ Plus 5G961 EUR

Portekiz’de elektronik cihazların fiyatları indirim zamanları ve alınan mağazaya veya siteye göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Portekiz Mimarisi ve Şehir Yapısı Nasıldır?

Portekiz’de geleneksel mimari, Geç Gotik olarak da bilinen Manuelin ile 16. yüzyılın ilk on yıllarının görkemli ve kompozit Portekiz mimari süsleme stiliyle birlikte, 18. yüzyılda ortaya çıkan Pombaline stilini içermektedir. Geleneksel mimarinin 20. yüzyıldan kalma bir yorumu olan Yumuşak Portekiz tarzı, başta Lizbon olmak üzere büyük şehirlerde yaygın olarak görülmektedir. Modern Portekiz, her ikisi de Pritzker Ödülüne sahip olan Eduardo Souto de Moura ve Álvaro Siza Vieira gibi dünyaca ünlü mimarlara ev sahipliği yapmaktadır. Mimar Tomás Taveira özellikle stadyum tasarımlarıyla ünlüdür.

Portekiz’de bulunan evlerin %45’i apartman dairesi, %36.8’i müstakil ev ve %18.1’i yarı müstakil evdir. Büyük şehirlerde apartman dairelerinin oranı daha fazladır. En çok tercih edilen apartman türü 3+1 daireler, en az tercih edilen daireler ise 1+1 dairelerdir. Portekiz şehir planlaması; şehirler ve kırsal bölgeler arası bağlantılı, kentsel dönüşüm, düşük karbon emisyonu ve iklime dayanıklı kalkınmanın sağlandığı sürdürülebilir şehirler projesi kapsamında yapılmaktadır.

Portekiz’de Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Portekiz’de görülmesi gereken yerler aşağıda açıklamasıyla birlikte verilmiştir.

 • Viana do Castelo: Tarihi ve kültürel çeşitliliğe sahip olan küçük bir kasabadır. Tarihte Hristiyanların hac ibadetlerini yaptıkları yer olması açısından dini öneme de sahiptir. Gotik katedraller, ortaçağ sarayları ve birkaç küçük müzeye ev sahipliği yapmaktadır.
 • Monsaraz: Ortaçağ köyü olan Monsaraz’da, arkeolojik alanların yanında mimarı açıdan önemli olan tarihi duvarlara ek olarak büyük şapeller, kiliseler ve kaleler bulunmaktadır.
 • Nazare: Sahil falezi ve plajlarla dolu güzel bir manzaraya sahip olan Nazare, turizm açısından önemli bir yerdir. Atlantik Okyanusu kıyılarında yer alan plajlar, büyük dalgaları ile ünlüdür.
 • Peneda-Geres: İspanya sınırında yer alan Peneda-Geres, Portekiz’in tek milli parkıdır. Farklı canlı ekosistemlerinin yanında köylerin bulunduğu Peneda-Geres’teki vadiler, akarsular ve doğa yürüyüşü alanlarının yanında kamp alanları da bulunmaktadır.
 • Braga: Portekiz’in 3. büyük şehri olan Braga, Başpiskoposlar Şehri olarak bilinmektedir. Geniş vadilere, verimli çiftliklere, dolambaçlı dar tarihi sokaklara, eski bina ve yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Braga, Başpiskoposluğu şehri olduğu için; Portekiz hac yolu üzerinde önemli bir duraktır ve birçok kişi tarafından Semana Santa zamanı ziyaret edilmektedir. Portekiz’in en ünlü turistik yerlerinden biri olarak kabul edilen Bom Jesus do Monte tepe tapınağı, çevre manzarasının izlenebileceği bir yerdir.
 • Tomar: Portekiz’in merkezinde yer alan şehirlerinden biri olan Tomar, verimli tarım arazileri ile çevrilidir. Tarihte Tapınak Şövalyelerinin karargahı olduğu için, antik sokaklara, önemli tarihi, kültürel ve dini anıtlara ev sahipliği yapmaktadır. Merkezde Gotik, Manuelin ve Rönesans tarzlarıyla inşa edilmiş binalar yer almaktadır. Asırlık kiliseler, şapeller ve sarayların yanısıra ana cazibe merkezi olan Mesih’in Kalesi ve Manastırı bulunmaktadır.
 • Lizbon: Portekiz’in en büyük şehri ve başkenti olan Lizbon; ilgi çekici sokaklara, mağazalara, Gotik katedrallere, köprülere, geleneksel fado müziği ve renkli mahallelere ev sahipliği yapmaktadır.
 • Sintra: Sintra; güzel köyleri, kraliyet sığınakları, saraylar ve 8. yüzyıla kadar uzanan kaleler ile yemyeşil tepelerden oluşmaktadır.
 • Porto: Dünyanın en önemli şarap üretimi yerlerinden biri olan Porto, doğal ve mimari güzelliklerle doludur. Porto’nun merkezinde; canlı müzik yapan kafeler ve restoranlar, sokak satıcılarının yanı sıra şehrin ortasından geçen Douro nehri bulunmaktadır.

Tarihi ve kültürel yapılar, ekolojik çeşitlilik, doğal güzellikler, dini alanlar ve alışveriş imkanları bakımından çok zengin olan Portekiz; öğrenciler, akademisyenler, mimarlar, mühendisler, biyologlar, arkeologlar, dini ibadetlerini yerine getirmek isteyenler, turistler ve ticaret insanları gibi birçok kişi ve meslek grupları tarafından ziyaret edilebilmektedir. Portekiz Mimarisi, kültürel çeşitlilik ve dini nedenler dolayısıyla farklı dokuları barındırmaktadır.

Portekiz’de Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Portekiz’de ulaşım; metro, tren, tramvay, otobüs, bisiklet, taksi ve füniküler gibi temiz, verimli ve kullanıcı dostu seçenekler açısından zengindir.

Otobüs seçenekleri olarak, büyük şehirler arasında lüks, yüksek hızlı hizmet veren Alta Qualidade ve Expressos; kısa mesafeli bölgeler arasından hızlı hizmet veren aktarmalı Rapidas, çoğu küçük kasabada duran ve daha yavaş bir şekilde bölgesel hizmet veren Carreiras gibi imkanlar bulunmaktadır. Yerel otobüsler için biletler otobüste veya yakındaki bir bayiden satın alınabilmektedir. Tek yön biletler günlük geçiş için 1.50 ile 6 Euro civarındadır. Porto’da otobüsler için 40 Euro tutarında aylık akbil ve 1 gün için 7 Euro tutarındaki tur akbili kullanımı gibi imkanlar da sunulmaktadır.

Taksiler, Portekiz’in büyük şehirlerinde yaygın olarak bulunur ve gün içinde fiyatlar genellikle uygundur. Ücretlendirmeler 21:00’den sonra veya hafta sonları ve tatil günlerinde %20 artış gösterebilmektedir.

Metro seçeneği sadece Lizbon ve Porto şehirlerinde bulunmaktadır. Lizbon’da dört hat ve 52 metro istasyonu bulunmaktadır ve 06.00 ile 01.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Metro biletleri yaklaşık olarak 1.50 Euro tutmaktadır.

Lizbon ve Porto, toplu taşıma ağlarının bir parçası olan ve turistler tarafından tercih edilen tramvay ve fünikülerler hatlarına sahiptir. Tek bir biniş 3 Euro tutmaktadır. Viva Viagem kartı veya aylık transit kartları ile kullanılabilmektedir. 6.40 Euro tutarındaki Viva Viagem kartıyla, Portekiz’deki tüm toplu taşımalara binmek için 24 saatlik indirimli geçiş hakkı alınabilmektedir.

Portekiz’de bisiklet ulaşımı, bisiklet yollarının iyileştirilmesi sayesinde son yıllarda artmıştır. Bisiklet kiralama uygulamaları ve istasyonları bulunmaktadır. 1 günlük limitsiz biniş ücreti 10 EUR’dur.

Portekiz’de ulaşım sisteminin en çok geliştiği iki şehir Lizbon ve Porto’dur. Lizbon Ulaşım sistemi, yolculara Lizbon Kart (Lisboa Card) ile birçok ek imkan ve indirim sunmaktadır. Bir günlük sınırsız geçiş 20 euro, iki günlük 34 Euro ve üç günlük ise 42 Euro karşılığında yetişkinler tarafından alınabilmektedir. 4-15 yaş arası kart ücretleri farklılık göstermektedir.

Portekiz’de Şehirlerarası Ulaşım Nasıldır?

Portekiz’de şehirler arası ulaşımın sağlayan, Regionalais olarak adlandırılan ve kısa mesafedeki bölgeler için kullanılan trenler; Intercidades olarak adlandırılan, büyük şehir ve kasabalara giderken az duraklama yaparak hızlı giden şehirler arası trenler; Alfa Pendular olarak adlandırılan, tüm seçenekler içerisinde en hızlısı olan ve tüm büyük şehirler ile Portekiz’in güney ve kuzeyini birbirine bağlayan tren seçenekleri mevcuttur. Tüm şehirler arası trenlerin fiyatları 1. sınıf ya da 2. sınıf olmasına, mesafeye ve tren tipine göre değişiklik göstermektedir. Portekiz’de ulaşım masrafları en uzak şehirler arasında ortalama olarak 1.sınıfta 75 euro, 2.sınıfta ise 55 euroyu bulabilmektedir.

Portekiz’de şehirler arası ulaşım ayrıca otobüsler ile sağlanabilmektedir. Birçok şehir arasında düzenlenen otobüs seferleriyle trene kıyasla daha yavaş ancak daha uygun fiyata seyahat edilebilmektedir. İki önemli şehir olan Lizbon ve Porto arası otobüsle 6 Euro tutmaktadır.

Portekiz’de şehirler arası ulaşımda bir diğer yöntem ise uçak yoluyla seyahat etmektir. Portekiz’de ulaşım masrafları olarak en pahalı olan yöntem havayollarıdır. Porto ile Lizbon arasında yapılacak uçak bileti masrafları 70 euroyu bulabilmektedir.

Portekiz’de Trafik Var Mıdır?

Portekiz’de işe gidiş saatleri olan sabah 08.00 ile 09.00 ve iş çıkış saatleri olan 17.00 ile 19.00 arasında trafik yoğunluğu yaşanmaktadır. 2020 verilerine göre Portekiz, trafikte dünya sıralamasında 139. sırada yer almaktadır. Bu nedenle diğer ülkelere kıyasla daha az trafik olduğu söylenebilmektedir. 30 dakikalık bir yolculukta iş saatlerinde sabahları yaklaşık 13 dakika ve çıkış saatlerinde ise yaklaşık 15 dakika ek süre eklenebilmektedir. Trafik yoğunluğunun en yoğun olduğu gün ve zaman, cuma günleri iş çıkış saatleridir. Portekiz’de, yıllık ortalama 108 saat trafikte geçirilmektedir. Az trafik olan gün sayısı ise yaklaşık olarak 144 gün olarak açıklanmıştır.

Portekiz’de Eğitim Nasıldır?

Portekiz’de toplam 47 üniversite, 74 mesleğe hazırlayan politeknik yüksekokulu ile 6 polis ve askeri akademi bulunmaktadır. Portekiz’de bulunan en önemli üniversiteler; Lizbon Üniversitesi, Porto Üniversitesi, Católica Lizbon İşletme ve Ekonomi Okulu, Bragança Politeknik Enstitüsü ve Leiria Politeknik Okuludur. Portekiz’de bulunan 5 üniversite QS Dünya Üniversite Listesindedir ve yüksek öğrenim sistemleri sıralamasında dünyada 35. sırada yer almaktadır. Portekiz’de okumanın iyi yanları; düşük maliyetli yaşam, kolay vize kabulü ve iyi öğretim teknikleridir. Kötü yanları; yüksek kiralar, dil engeli, kurs ve ders çeşitliliğinin az olması olarak gösterebilmektedir.

Portekiz Dil Okulları, birçok öğrenci tarafından tercih edilebilmektedir. Portekiz’de yüksek öğrenim görecek ya da Portekiz dil okullarına gidecek olan Avrupa vatandaşı olmayan öğrencilerin, gerekli koşulları yerine getirerek Portekiz Öğrenci Vizesi alması gerekmektedir.

Portekiz’de Ekonomi Nasıldır?

2019 Dünya Ekonomi Forumu’nun düzenlediği Rekabet Raporuna göre Portekiz, dünyanın 34. büyük ekonomisidir. Portekiz ihracatının %72.8’i ve 2015 yılında Portekiz ithalatının %76.5’i Avrupa Birliği içinde yapılmaktadır. 2019 Dünya Bankası verilerine göre, Portekiz’de kişi başına düşen milli gelir 35.790 USD’dir.

1960’dan beri Portekiz ekonomik açıdan küçük dalgalanmalar olmaktadır ve 2007-2008 krizi dışında ekonomi gelişim göstermektedir. Portekiz Ekonomisi; tekstil, giyim, ayakkabı, ahşap, kağıt, kimyasallar, otomobil parçaları imalatı, ana metaller, süt ürünleri, şarap, porselen, seramik, cam eşya, teknoloji, telekomünikasyon, gemi inşaatı ve tadilatı, turizm ve yapı malzemeleri gibi sektörlerdeki etkinlikleriyle gelişmeye devam etmektedir.

Portekiz İklimi Nasıldır?

Portekiz’in büyük bir oranı Akdeniz iklimi etkisi altında olsa da, Köppen-Geiger İklim Sınıflandırmasına göre ana karanın kuzeybatısında ılıman deniz iklimi; yaylalar, dağlar ve Azor Adaları’nın bazı yüksek irtifa bölgeleri ile güneydeki Beja Bölgesi’nin ve Porto Santo Adası’nın belirli bölgelerinde yarı kurak iklim; Selvagens Adaları’nda ılık çöl iklimi ve Batı Azorlar’da nemli subtropikal iklim görülmektedir.

Portekiz, Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden biridir ve Portekiz ana karasındaki yıllık ortalama sıcaklık; kuzeydeki dağlık bölgelerde 10 ile 12 derece, kuzeyde 16 ile 18 derece arasında değişmektedir. Guadiana havzası gibi bazı bölgelerde, yıllık günlük ortalama sıcaklıklar 26 dereceyi bulabilmekte ve yazın en yüksek sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıkmaktadır. Meteoroloji verilerine göre yazın görülen en sıcak yer 47.4 ile Amareleja olarak kaydedilmiştir. Ülke genelinde farklı yağış miktarları ve sıcaklık derecelerinin görülmesinin nedeni Portekiz’de İklim Özellikleri çeşitliliğidir.

Portekiz ana karasındaki yıllık ortalama yağış miktarı, Peneda-Gerês Milli Parkı’nda 3.200 mm iken, Alentejo’nun güney kesimlerinde 500 mm’nin altına edebilmektedir. En çok yıllık yağışı 6.250 mm ile Pico Dağı almaktadır. Ülkenin Guarda, Bragança, Viseu ve Vila Real gibi iç kuzey kısımları ve orta kesimlerinde dağlarda kış aylarında düzenli olarak, Mayıs ve Ekim aylarında bazı zamanlarda kar yağışı görülebilmektedir. Kışın, özellikle Serra da Estrela, Serra do Gerês, Serra do Marão ve Serra de Montesinho’da sıcaklıklar -10 derecenin altına düşebilemektedir. Ülkenin güneyinde, yüksek dağlar dışında kar yağışı nadirdir.

Portekiz Coğrafyası Nasıldır?

Portekiz toprakları, İber Yarımadasındaki bir alanı ve Atlantik Okyanusu’ndaki iki takımada olan Madeira ve Azor’u kapsamaktadır. 30 ve 42 kuzey enlemleri ile 32 ve 6 batı boylamları arasında yer alan orta kuşak ülkesidir. Portekiz’in yüzölçümü 92.212 kilometrekaredir ve dünyadaki deniz ve okyanusların ise %1.2 sine ev sahipliği yapmaktadır.

Portekiz ana karası, İspanya’dan akan ve Atlantik’e gitmeden önce Lizbon’daki Tagus Halici’ne boşalan ana nehir Tagus Nehri tarafından bölünmektedir. Portekiz; Algarve ve Alentejo bölgeleri de dahil olmak üzere, güneyde engebeli ovaları olan, kuzeyde iç kısımlara doğru nehir vadileriyle girintilidir. Birkaç plato dışında Portekiz dağlık bir ülkedir.

Portekiz’in en yüksek zirvesi, Pico adasındaki 2.351 metre yüksekliğindeki Pico Dağı’dır. Diğer önemli bir dağ ise deniz seviyesinden 1.991 metre yüksekte olan ve kış sporları ile ünlenmiş ana karadaki Serra da Estrela Dağı’dır. Portekiz Coğrafyası, geçmişte levha hareketlerinin ve volkanik patlamaların etkisi altında kalması sebebiyle oluşan Madeira ve Azor takımadalarına ev sahipliği yapmaktadır. Carlinhos Yanardağı, en son 1957-1958 yılları arasında yapılmıştır.

Portekiz Toplum Yapısı Nasıldır?

Temmuz 2020 itibariyle Portekiz’in nüfusu 10,30 milyon kişiye ulaşmıştır. Portekiz İstatistik Enstitüsünün (Instituto Nacional de Estatística) verilerine göre nüfusun %52’si kadın, %48’i erkektir.

Portekiz dilsel ve dini açıdan oldukça homojen bir ülkedir. Etnik olarak Portekizliler, Portekiz’deki toplam nüfusun %95’ini oluşturmaktadır. Nüfusun geri kalanı ise Ukraynalılar, Moldovalılar, Rumenler, Ruslar, Bulgarlar, Brezilyalılar ve Venezuelalılardan oluşmaktadır.

Portekiz’de eğitim, 12 yılı kapsayan süre içerisinde ücretsiz ve zorunludur. Portekiz Nüfusu temel okuryazarlık oranı %99.44’tür. 15-24 yaş arası erkeklerde okuryazarlık %99.48, kadınlarda %99.38 oranındadır. Portekiz Ulusal İstatistik Enstitüsüne göre, çalışan aktif nüfusun %67’sini olan 3,7 milyon Portekizli işçi, sadece temel eğitimi tamamlamıştır. Çalışan nüfusun %81’i daha düşük temel eğitim düzeyine ve %12’si orta seviye eğitim düzeyine sahiptir.

Portekiz’in nüfusu yılda yaklaşık 30.000 kişi olan %0.29 oranında azalmaktadır. Portekiz’de yaş ortalaması 2021 yılı verilerine göre 46.2’dir.

Portekiz’de Gece Hayatı ve Eğlence Kültürü Nasıldır?

Portekiz gece hayatı bakımından küçük ve büyük barlar, gece kulüpleri ve kumarhaneler açısından oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Algerve’de yer alan gece kulüpleri ve barlar, halk ve ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Daha sakin ortamlarda vakit geçirmek isteyen kişiler ise öğlen ve akşam saatlerinde sahilde veya şehir merkezinde bulunan küçük barları tercih edebilmektedir. Gece hayatının yanı sıra; tema parkları, go-kart pistleri, yat gezileri, plajlar ve kafeler gibi yerlerde vakit geçirme olanakları da mevcuttur.

Portekiz’in Eşcinsellere Yaklaşımı Nasıldır?

Portekiz’de eşcinsel hakları 2000’li ve 2010’lu yıllarda önemli ölçüde gelişme göstermiştir ve dünyanın en ilerici ülkeleri arasında yer almaktadır. Portekiz, Estado Novo baskıcı rejimine son veren Karanfil Devrimi’nden sekiz yıl sonra, 1982’de suç olmaktan çıkarılan eşcinsellik giderek daha fazla kabul edilmektedir. Portekiz, ayrımcılık karşıtı yasalara sahip olmakla birlikte anayasasında cinsel yönelime dayalı ayrımcılığı yasaklayan dünyadaki sayılı ülkelerden biridir. 5 Haziran 2010’den itibaren Portekiz, dünyada eşcinsel evliliği tanıyan sekizinci ülkedir. 1 Mart 2011’dan itibaren ise trans bireyler için cinsiyet ve isim değiştirme sürecini kolaylaştırmak amacıyla cinsiyet kimliği yasası geçerlidir. Eşcinsel çiftlerin 1 Mart 2016 tarihinden beri evlat edinmelerine izin verilmektedir.

Portekiz, eşcinselliğe karşı çıkan Roma Katolikliği dinine bağlı olmasına rağmen, gün geçtikçe eşcinsellik daha çok kabul görmektedir. 2019 Eurobarometer kamuoyu araştırması verilerine göre, Portekiz nüfusunun %74’ünün eşcinsel evliliği desteklediğini ve yaklaşık %80’inin eşcinsel bireylerin aynı haklara sahip olması gerektiğini düşünmektedir. Lizbon ve Porto’da çeşitli eşcinsel barları, gece kulüpleri ve diğer mekanlarının bulunmasının yanı sıra, her yıl onur yürüyüşü törenlerine de izin verilmektedir.

Portekiz’de Irkçılık Var mı?

Portekiz’de, 28 Ağustos 1999 tarihinde ırk, ten rengi, milliyet ve etnik kökene dayalı ayrımcı uygulamaları yasaklayan ırkçılık karşıtı bir yasa kabul edilmiştir. Portekiz Anayasasına göre, cinsiyet, ırk, dil, köken, bölge, din, siyasi ve ideolojik inançlar, eğitim düzeyi, ekonomik durum, sosyal durum ya da cinsel yönelime dayalı ayrımcılık yapanlar yetkili kurumlarca canlandırılmaktadır. 1974 Karanfil Devriminden sonra ekonomik durumunu güçlendirmek için göç alan Portekiz’de ırkçılık, suç oranlarındaki artış ve medyatik spekülasyonlar nedeniyle artış göstermiş ancak bir süre sonra azalmaya başlamıştır. 2019’da Portekiz Eşitlik ve Irk Ayrımcılığına Karşıtlık Komisyonu’nun verilerine göre, 2018 yılında %26 oranında bir artışla 436 ırkçılık şikayeti sunulmuştur.

Portekiz İnanç Yapısı Nasıldır?

Portekiz’de; Roma Katolikliğine mensup kişiler nüfusun %81’ini, diğer Hıristiyan mezheplerine mensup kişiler %3.3’ünü, Yahudi ve Müslümanlar %0.6’sını, hiçbir dine mensup olmayanlar %6.8’sini, dini inancı bilinmeyen kişiler ise %8.3’ünü oluşturmaktadır.

711 ile 716 yılları arasındaki Müslüman akınlarıyla kontrol altına alınan Portekiz’de Müslümanlık oranı artsa da, tekrar fethetme (reconquista) döneminde Müslüman nüfus azalmıştır. Günümüzde Portekiz’de Din, homojen bir özellik göstermektedir.

Portekiz Politik Anlayışı Nasıldır?

Portekiz’de devlet yapısı üniter yarı başkanlık temsili demokratik cumhuriyeti şeklindedir. Portekiz Cumhurbaşkanı, devletin yürütme başkanıdır ve birkaç önemli siyasi yetkiye sahiptir. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından kullanılır. Güncel olarak Portekiz Başbakanı Marcelo Rebelo de Sousa’dır. 2021’de yapılan başkanlık seçimlerinde, bağımsız olarak adaylığını koyarak 2.531.692 oy ve %60.66’lık oranla başkan seçilmiştir. Portekiz Cumhurbaşkanı ise António Costa’dır. 2019 yılında yapılan seçimlere Sosyalist Parti’den adaylığını koyarak 1.903.687 oy ve %36.35’lik oranla cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Portekiz’de son seçimlerde ilk 4 sırada sol görüşlü partiler yer almıştır. Portekiz halkı baskıcı rejimler benimseyen muhafazakar görüşlü Estado Novo’yı Karanfil Devrimi ile devirdikten sonra iktidar parti olarak sol görüşlü partileri tercih etmeye başlamıştır. Güncel olarak iktidarda bulunan Sosyalist Parti; özgürlükçü, sınıfsız bir toplum amaçlamakta ve başlıca ilham kaynağı olarak Marksizm öğretilerini kabul etmektedir.

Portekizda Suç Oranları Nasıldır?

2019 Küresel Finans Güvenlik Endeksi sıralamasına göre Portekiz, dünyanın en güvenli 4. ülkesi ve 2020 Küresel Barış Endeksi sıralamasına göre, 163 ülke içerisinde en barışçıl 3. ülkesidir. Portekiz’de suçla; İç İdare Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Denizcilik Otoritesi Sistemi, Ekonomi ve Gıda Güvenliği Otoritesi ve Portekiz Cumhuriyeti Bilgi Sistemi gibi birçok devlet kurumu tarafından mücadele edilmektedir.

Portekiz’deki suç oranları genellikle düşüktür ve çoğu suç şiddet içermemektedir. Portekiz Suç Oranı, 2018 yılı Dünya Bankası verilerine göre 0.79 olarak belirlenmiştir. Portekiz’de en çok işlenen suçlar; başta turistik ve büyük şehirlerde olmak üzere hırsızlık, soygun, nefret söylemi ve cinayettir. 2018 verilerine göre Portekiz’de 10.545 hırsızlık, 22.832 ev soygunu ve 81 cinayet işlenmiştir. 2019 yılında Portekiz Eşitlik ve Irk Ayrımcılığına Karşıtlık Komisyonunun verilerine göre, 436 nefret söylemi suçu işlenmiştir.

Portekiz’e Nasıl Yerleşilir?

Portekiz’e yerleşmek için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Menşe ülkede ve Portekiz’de temiz adli sicil kaydına sahip olmak
 • Portekiz’de geçimini sağlayacak bir gelire sahip olmak
 • Portekiz oturma izni sahibi olmak
 • Sağlık sigortası sahibi olmak
 • Kalınacak bir ikamete sahip olmak

Portekiz oturma izni almak isteyen kişilerin, öncelikle Portekiz geçici oturma izni sahibi olmaları gerekmektedir.

Paylaş: