Portekiz İklimi

Portekiz'in İklimi ve Bitki Örtüsü

Portekiz, Avrupa'nın güneybatı ucundaki İber yarımadasında bulunan ve etrafı İspanya ve Atlas okyanusu ile çevrili bir ülkedir. Portekiz, 36°58’ ve 42°09’ kuzey enlemleriyle 6°11’ ve 9°30’ batı boylamlarında bulunmaktadır. Portekiz’in kuzeyden güneye uzunluğu 560 km ve genişliği ise 215 km’dir.

Yüzey alanı 92.212 km² olan Portekiz’i Tajo Nehri ikiye bölmektedir. Portekiz’de, anakaranın kuzeybatı yaylalarında, dağlarında ve Azor adalarının bazı yüksek irtifa bölgelerinde yaygın olarak Akdeniz iklimi görülür. Ormanların %30’unu kapladığı Portekiz'in bitki örtüsü, Atlantik veya Avrupa ve Akdeniz (bazı Afrika) bitki türlerinin bir karışımıdır.

Portekiz İklim Özellikleri Nasıldır?

Portekiz İklim Özellikleri Nasıldır?
Portekiz İklim Özellikleri Nasıldır?

Portekiz iklim özellikleri, Akdeniz iklimi ile ılıman deniz ikliminin etkisiyle oluşmaktadır. Akdeniz’e kıyısı bulunmamasına rağmen Portekiz’de Akdeniz iklimi, görülmektedir. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Portekiz anakarasının kuzeybatı yaylalarında, dağlarda ve Azor adalarının bazı yüksek rakımlı bölgelerinde ılıman deniz iklimi görülmektedir. Portekiz’in güneyindeki Beja Bölgesi’nin belirli kesimlerinde yarı kurak iklim özellikleri görülürken, Batı Azorlar bölgesinde nemli subtropikal iklim görülür.

Portekiz'in İklim Türleri Nelerdir?

Portekiz’de görülen iklim türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Akdeniz İklimi
 • Yarık kurak iklim
 • Ilıman deniz iklimi

Portekiz Akdeniz İklimi Özellikleri Nedir?

Portekiz Akdeniz iklimi özellikleri, anakaranın kuzeybatı yaylalarında, dağlarında ve Azor adalarının bazı yüksek irtifa bölgelerinde görülmektedir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Portekiz’de yıllık ortalama sıcaklık, kuzeydeki dağlık bölgelerde 10–12 °C ile kuzeyde 16–18 °C arasında değişmektedir.

Portekiz’in yaylalarında ve ovalarında sıcaklık farkları mevcuttur. Portekiz’in Guadiana havzasının yıllık ortalama sıcaklığı 26 °C derecede seyrederken, yazın aylarında sıcaklık ortalama 40°C dereceye kadar çıkmaktadır.

Portekiz’de Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde en çok yağış görülen ay nisan ayıdır. Akdeniz ikliminin görüldüğü Portekiz’de yıllık ortalama yağış miktarı, 700 mm’dir. Portekiz’de Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde en sıcak ay ortalama 28°C ile ağustos ayı iken, en soğuk ay ortalama 8°C ile ocak ayıdır.

Portekiz Ilıman Deniz İklimi Özellikleri Nedir?

Portekiz ılıman deniz iklimi özellikleri, batı rüzgarlarının etkisinde kalan Selvagens Adaları'nda görülmektedir. Yaz aylarının serin geçtiği Portekiz’de, kış ayları ılık ve yağışlı geçmektedir. İspanya deniz ikliminde her mevsimin yağışlı olması bulutluluğun fazla olmasına ve güneşlenme süresinin azalmasına neden olmaktadır.

Portekiz deniz ikliminde her mevsim nemli olduğu için yıllık sıcaklık farkı gözlenmemektedir. Yıllık yağış miktarı 600-1500 mm arasında değişmektedir. Portekiz ılıman deniz ikliminde yağış daha çok rüzgarların denizden gelmesi nedeniyle yamaç yağışı şeklindedir.

Portekiz Yarı Kurak İklim Özellikleri Nedir?

Portekiz yarı kurak iklim özellikleri, ülkenin güneyindeki Beja Bölgesi'nin ve Porto Santo Adası'nın belirli bölgelerinde görülmektedir. Portekiz’deki yarı kurak iklim bölgeleri, genellikle yıllık düşük yağış alan bölgelerdir.

Köppen iklim sınıflandırmasında çöl iklimi ile nemli iklimler arasında kalan iklime yarı kurak iklim denmektedir. Portekiz’de yarı kurak iklim bölgesinde kalan yerler, yıllık ortalama 150-400 mm arasında yağış almaktadır.

Portekiz'de Görülen Mevsimler Nelerdir?

Portekiz’de ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olmak üzere 4 mevsim yaşanmaktadır.

Portekiz'de Mevsimler Nasıl Yaşanır?

Portekiz’de mevsimler, Akdeniz iklimi ve ılıman deniz ikliminin etkisi altında yaşanmaktadır.

İlkbahar mevsiminin yağışlı geçtiği Portekiz’de mart ve nisan aylarında yağmur görülmektedir. Portekiz’de yaz mevsimi, haziran ve eylül ayları arasında yaşanmaktadır. Havanın mayıs ayından itibaren denize girilebilir hale geldiği Portekiz’de temmuz aylarında hava sıcaklığı 30°C ve üstüne çıkmaktadır.

Portekiz’de eylül ayından kasım ayına kadar yaşanan sonbahar mevsiminde günlük sıcaklıklar 20°C ve altında seyretmektedir. Portekiz’de kış aylarında hava sıcaklıkları genellikle don noktasına ulaşmamaktadır ve kar yağışı görülmemektedir. Kış aylarının sağanak yağışlı geçtiği Portekiz’de dağlık alanlarda kar görülmektedir.

Portekiz'de Ortalama Sıcaklık Nedir?

Portekiz’de ortalama sıcaklık, kuzeydeki dağlık bölgelerde 10–12 °C ile kuzeyde 16–18 °C arasında değişmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 30-35°C iken, kışları ortalama sıcaklık 12-16°C derece arasında seyretmektedir. Portekiz’de en sıcak ay temmuz, en soğuk ay ise ocak ayıdır.

Portekiz'de Ölçülen En Yüksek Sıcaklık Nedir?

Portekiz’de ölçülen en yüksek sıcaklık, 3 Ağustos 2003 tarihinde Amareleja’da 47°C derece olarak kaydedilmiştir.

Portekiz'de Ölçülen En Düşük Sıcaklık Nedir?

Portekiz’de ölçülen edüşük sıcaklık 1983 yılında Estrela’da -20°C’nin altında kaydedilmiştir.

Portekiz'de Ortalama Yağış Miktarı Nedir?

Portekiz’de ortalama yağış miktarları, bölgelere göre değişmektedir. Portekiz’de Peneda-Gerês Ulusal Parkı’nda yıllık yağış miktarı 3.200 mm’nin üstünde iken, Alentejo bölgesinin güneyinde 500 mm’nin altına düşmektedir.

Instituto Português do Mar e da Atmosfera’nın araştırmasına göre en fazla yağış alan bölge yıllık 6.250 mm ile Pico Dağı’dır. Son 20 yılın aylık ortalama yağış miktarını gösteren statista.com web sitesinin verilerine göre Portekiz’de aylık 171.5 mm ile en çok yağış alan ay ocak ayı, en az yağış alan ay ise 12 mm ile ağustos ayı olmuştur.

Portekiz’in En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?

Portekiz’de ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yağış miktarı artmaktadır.

Portekiz’de en fazla yağış olan aylar aşağıda verilmiştir.

 • Ocak
 • Şubat
 • Mart
 • Nisan
 • Kasım
 • Aralık

Portekiz’de ocak ayında ortalama 14 gün, şubat ayında ortalama 16 gün, mart ayında ortalama 15 gün, nisan ayında ortalama 13 gün, kasım ve aralık aylarında ortalama 14 gün yağışlı geçmektedir.

Portekiz’in Her Yeri Aynı Oranda mı Yağış Almaktadır?

Portekiz, İber Yarımadası’nın Atlas Okyanusu’na bakan batı kıyısında yer aldığı için ülkenin tüm sahil şeridi bol yağış almaktadır. Portekiz’in doğusuna gidildikçe iç kesimlerinde yer alan şehirlerde yağış oranı, sahil şeridindeki şehirlerin yağış oranına göre düşüktür. Portekiz’in kıyı sahilleri okyanusa komşu olduğu için yağış miktarı yüksektir.

Portekiz'de Kar Yağışı Görülür Mü?

Portekiz’de kar yağışı görülmektedir. Portekiz’in dağlarında, iç kuzey kesimlerinde ve merkezinde düzenli olarak kar yağışı görülmektedir. Serra da Estrela, Serra do Gerês, Serra do Marão ve Serra de Montesinho bölgelerinde kış aylarında hava -10 derecede seyretmekte ve ekim ayından mayıs ayına kadar kar yağışı görülebilmektedir.

Portekiz’in güneyinde kar yağışı yüksek rakımlarında görübilirken, alçak kesimlerde kar yağışı nadir görülür. Portekiz’deki en düşük sıcaklık 1983 yılında Estrela’da -20°C’nin altında kaydedilmiştir.

Portekiz Yılda Kaç Saat Güneş Işığı Alır?

Portekiz yılda yaklaşık olarak 2.300 ile 3.200 saat arasında güneş ışığı almaktadır. Portekiz’de kışın ortalama 4-6 saat ve yazın 10-12 saat arasında güneşlenme süresi bulunmaktadır.

Portekiz Ortalama Deniz Suyu Sıcaklığı Kaçtır?

Portekiz ortalama deniz suyu sıcaklığı, ülkenin batı ve güney kıyılarında değişiklik göstermektedir. Portekiz'in batı kıyısında ortalama deniz yüzey sıcaklığı ocak- mart aylarında 14-16°C, ağustos- ekim aylarında ise 19-21°C derecedir. Portekiz’in güney kıyılarında ortalama deniz yüzey sıcaklığı ocak- mart aylarında 16°C, yaz aylarında ise 22-23°C olmaktadır.

Portekiz'in Adalarında İklim Nasıldır?

Portekiz adalarında iklim, subtropikal iklim özelliklerine sahiptir. Portekiz adaları arasında yer alan Azor ve Madeira adaları subtropikal iklim etkisinde kalır ve iki takımada arasında sıcaklık farkları görülmektedir. Portekiz Meteoroloji Enstitüsüne göre Azor ve Madeira takımadaları daha dar bir sıcaklık aralığına sahiptir ve kıyı bölgelerinde yıllık ortalama sıcaklık 20°C’yi geçmektedir. Azor ve Madeira takımadaları kendine has iklim koşulları göstermektedir.

Portekiz’in Azor takımadalarında çoğunlukla Akdeniz iklimi görülürken, bazı adalarda kurak bir iklim görülmektedir. Portekiz’in Azor adaları arasında yer alan Flores ve Corvo gibi adalar ılıman okyanus iklimine geçiş yapan nemli subtropikal iklim olarak sınıflandırılmaktadır.

Portekiz’in Madeira takım adasındaki Porto Santo Adası sıcak yarı kurak iklime sahiptir. Madeira bölgesinin bir parçası olan ve bir doğa koruma alanı olan Savage adaları, yıllık ortalama 150 mm yağışla çöl iklimi olarak sınıflandırılmaktadır. Madeira bölgesindeki adalarda deniz yüzey sıcaklığı, kışlık 18.5°C ile 23- 24°C arasında değişmektedir. Madeira bölgesindeki adalarda yaz aylarında sıcaklık 25°C’ye ulaşılabilmektedir.

Portekiz Bitki Örtüsü Nasıldır?

Portekiz bitki örtüsü, Atlantik veya Avrupa ve Akdeniz’de yetişen bitki türlerinin bir karışımıdır. Portekiz coğrafyasının yaklaşık %35’i orman alanlarından oluşmaktadır ve en yaygın görülen ağaç türü meşedir. Portekiz’de ormanlık alanlar haricinde genellikle maki, matorral ve bozkır denilen Akdeniz çalıları bulunmaktadır.

Portekiz'de Görülen Bitki Çeşitleri Nelerdir?

Portekiz’de görülen bitki çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 • Meşe ağacı
 • Matorral
 • Erica
 • Funda
 • Cistus
 • Bracken
 • Deniz Çamı

Portekiz'de Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Portekiz’de yetişen tarım ürünleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tahıl
 • Üzüm
 • Patates
 • Zeytin
 • Domates

Portekiz’de Hangi Meyveler Yetişir?

Portekiz topraklarının %55’i tarıma elverişli durumdadır. Portekiz’de görülen Akdeniz ve okyanus iklimi sayesinde pek çok meyve yetişmektedir.

Portekiz’de yetişen meyveler aşağıda listelenmiştir.

 • Elma
 • Armut
 • Portakal
 • Mandalina
 • Erik
 • Muz
 • Çilek
 • Kavun
 • Karpuz
 • İncir
 • Kiraz
 • Vişne
 • Hurma
 • Kivi
 • Şeftali
 • Üzüm
 • Ananas
 • Ahududu
 • Böğürtlen

Portekiz’de Hangi Sebzeler Yetişir?

Portekiz’de yetişen sebzeler ülke ihtiyacını karşılamakta ve ihracat yapılmasını sağlamaktadır.

Portekiz’de yetişen sebzeler aşağıda listelenmiştir.

 • Patates
 • Salatalık
 • Soğan
 • Domates
 • Bezelye
 • Turp
 • Brokoli
 • Havuç
 • Pırasa
 • Bakla
 • Lahana
 • Iceberg marul
 • Kıvırcık marul
 • Pancar
 • Bamya
 • Patlıcan

Portekiz'in Ormanları Nasıldır?

Portekiz’in ormanları, çoğunlukla Beira eyaletinde bulunmaktadır. Portekiz ormanlarında kuzeyde çamlar, kestane bahçeleri, yoğun makiler ve erikalar hakimdir. Portekiz’in Estrela Dağlarında pirene meşe kuşağında saplı meşeler 1700 metreye kadar uzanmaktadır. Merkez bölgelerde yaprak döken meşelerin, sıcağı seven fıstık ve deniz çamlarının yetiştiği Portekiz bitki örtüsünün güney yamaçlarını maki ve ağaç fundalığı kaplamaktadır.

Portekiz Ormanlarında Görülen Ağaçlar Nelerdir?

Portekiz ormanlarında görülen aşağılar aşağıda listelenmiştir.

 • Soyulmuş mantar meşe ağacı
 • Deniz çamı
 • Fıstık çamı
 • Holm meşesi
 • Zeytin ağacı
 • Badem ağacı

Portekiz Coğrafyasının İklim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Portekiz coğrafyasının iklim üzerindeki etkileri, ülkenin iklim özelliklerinde görülmektedir. Portekiz’in coğrafi şekilleri ve iklimi, ülkenin konumundan etkilenmektedir. Portekiz’in Kuzey Atlantik’e kıyısının olması, kıyı kesimlerinde fırtınaların meydana gelmesine neden olmaktadır. Kuzey Atlantik denizi nedeniyle Portekiz’de kışın sıklıkla görülen fırtınalar 8 metreye varan yüksek dalgalara sebep olmaktadır.

Portekiz’in kuzeybatı kıyısı, jeomorfolojik özelliklere göre ikiye ayrılmaktadır. Caminha’dan Espinho’ya kadar alçak kayalık oluşumlardan meydana gelen Portekiz coğrafyası, kuzeybatı ovalarından Marinha Grande’ye kadar alçakta uzanan açık kumlu kıyılardan oluşmaktadır. Kuzey Portekiz’in dağlık ve engebeli olması kuzey bölgelerin güney bölgelerden daha serin olmasına ve daha fazla yağış almasına sebep olmaktadır. Portekiz’in güneyinde daha çok tepeler ve ovalar bulunmakta, kuru ve deniz meltemi sayesinde istikrarlı bir iklime gözlenmektedir.

Portekiz İklimi Portekiz Kültürünü Nasıl Etkilemiştir?

Portekiz iklimi Portekiz kültürünü, yetişen tarımsal ve hayvansal ürünler ile yapılan yemekler, kıyafet tercihleri, yapılan aktiviteler gibi pek çok alanda etkilemiştir. Portekiz iklim koşulları ve coğrafi yapısı sebebiyle bazı tarımsal ürünlerin yetişmesine elverişlidir. Okyanus kıyısında bulunan bir ülke olarak Portekiz mutfak kültüründe deniz ürünleri ile yapılan yemekler yaygındır.

Portekiz ikliminin Akdeniz ve ılıman iklimin etkisinde olması, üzüm üretimine elverişli bir ortamın doğmasını sağlamaktadır. Portekiz’in üzüm bağları ile ünlü olması şarap yapımında Avrupa’da önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır. Portekiz’de üzüm üretiminin önemli bir yer tutması nedeniyle hasat zamanlarında festivaller düzenlenmektedir. Portekiz’in coğrafi ve iklimsel yapısı, Portekiz kültürü açısından önemli etkenlerdir. Portekiz’de görülen Akdeniz ikliminde yazların çok sıcak olması, insanların yaz aylarında daha serin tutacak kıyafetler tercih etmelerine yol açmaktadır.

Portekiz'e Gitmek için En Uygun Mevsim Nedir?

Portekiz'e gitmek için en uygun mevsim, şubat ve ekim ayları arasındaki ilkbahar ve yaz aylarıdır. Portekiz’de şubat ve ekim ayları arasında sıcaklıkların artması, 25 Nisan özgürlük günü, Festival de Sintra gibi etkinliklerin yapılması bahar ve yaz aylarında turizmin canlanmasına neden olmaktadır.

Portekiz’e gidebilmek için Schengen vizesi almak gerekmektedir. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan sürede Portekiz'e gitmek isteyen hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz vizesinden muaftır. Umumi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Portekiz’e gidebilmek için kısa süreli Portekiz Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Portekiz vize başvuruları, Portekiz Konsolosluğu, As Visa vize merkezi veya akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: