Portekiz Kültürü

Portekiz Kültürü ve Gelenekleri Nelerdir?

Portekiz kültürü; sanat, müzik, edebiyat, din, siyaset, spor ve geleneksel mutfak alanlarında Portekiz toplumunun sahip olduğu davranışlar ve benimsediği alışkanlıkların bütünüdür. Portekiz kültürü, çağlar boyunca Portekiz coğrafyasında yaşamış medeniyetlerden izler taşımakta ve komşusu olan diğer ülkelerden etkilenmektedir.

Portekiz kültürü hakkında değinilecek kültürel konu başlıkları aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz dini kültürü
 • Portekiz edebiyat ve sanat kültürü
 • Portekiz mutfak kültürü
 • Portekiz halk dansı kültürü
 • Portekiz geleneksel kıyafetler
 • Portekiz spor kültürü
 • Portekiz müzik kültürü
 • Portekiz eğlence kültürü

Portekiz’in Dini Kültürü Nasıldır?

Portekiz dini kültürünün büyük bir kısmını Hristiyanlık dinine mensup Katolikler oluşturmaktadır. Portekiz dini kültürünün yapısında Müslümanlık, Protestanlık, Hinduizm, Yahudilik ve ateist inanç biçimleri de almaktadır. Portekiz dini kültüründe yer alan özel günler ve bayramlar arasında Noel, Paskalya Bayramı, resmi dini tatil (8 aralık), Azizler Günü ve Yortu Bayramı bulunmaktadır. Portekiz dini kültüründe yer alan dini günlerde ve her pazar günü kiliseye gidilerek dua edilmekte ve ibadetler yapılmaktadır.

Portekiz halkının sahip olduğu hoşgörü ile Portekiz Din Yapısı kapsamındaki bütün farklı dinlere ve inançlara anlayış gösterilmektedir. Portekiz devletinin resmi dini yoktur ve kiliseler devlet işlerinde karar verme yetkisine sahip değildir.

Portekiz Duende Nedir?

Portekiz kültüründe önemli bir yer tutan ve mitolojik bir unsur olan Duende, büyülü bir yapıya sahip olan küçük bir varlıktır. Portekiz ve İspanya’nın ortak mitolojisinde yer alan Duende, büyüleyici ıslıklar çalmakta ve insanları büyülemektedir.

Portekiz Edebiyat ve Sanat Kültürü Nasıldır?

Portekiz edebiyatı ve sanatı, Akdeniz’de yaşayan ve Akdeniz üzerinden geçen çeşitli medeniyetlerden etkilenmiş ve kendine özgü bir yapıya sahip olmuştur. Portekiz edebiyatı, 16. yüzyıldan itibaren dünya çapında ün kazanmış ve dünyaca bilinen sanatçılar ve yazarlar ortaya çıkarmıştır.

Portekiz’in en çok bilinen sanatçıları ve edebiyatçıları aşağıda listelenmiştir.

 • Gil Vicente
 • Luís de Camões
 • Fernando Pessoa
 • Almeida Garrett
 • Camilo Castelo Branco
 • Eça de Queirós
 • Sophia de Mello Breyner Andresen
 • António Lobo Antunes
 • José Saramago
 • Antero de Quental
 • Almada Negreiros

Portekiz kültürünün bir parçası olan Portekiz Edebiyatı, bünyesinde çok önemli yazarlar ve şairler barındırmaktadır.

Gil Vicente Kimdir?

Gil Vicente, 1465-1536 yılları arasında yaşamış kendi oyunlarında rol alan ve yöneten Portekizli bir oyun yazarı ve şairidir. Trobadour olarak adlandırılan Gil Vicente, Portekiz’de baş dramatist olarak kabul edilmekte ve “Portekiz tiyatrosunun babası” olarak anılmaktadır. Gil Vicente; komedi, trajikomedi alanlarda faaliyet göstermiştir ve bu alanlarda Batı edebiyatının önemli eserlerine imza atmıştır. Gil Vicente’nin en bilinen eserlerinin başında “O Monólogo do vaqueiro” ve “Cancioneiro of Garcia de Resende” eserleri gelmektedir.

Luís de Camões Kimdir?

Luís de Camões, Portekiz’in en büyük şairi olarak kabul edilmektedir. Luís de Camões, 1524-1580 yılları arasında yaşamıştır ve ölüm yıl dönümü olan 10 Haziran Portekiz’in ulusal günüdür. Luís de Camões’in şiir alanındaki güçlü eserleri Shakespeare ile karşılaştırılmıştır. Luís de Camões, çok sayıda lirik şiir ve drama yazmıştır. Luís de Camões’in en bilinen eseri Os Lusíadas’tır. Luís de Camões’in başyapıtı olan Os Lusíadas’ın etkisi o kadar derindir ki Portekizce bazen “Camões’in dili” olarak adlandırılmaktadır.

Luís de Camões,dünya çapında bilinen Portekizli ünlüler arasında yer almaktadır.

Antero de Quental Kimdir?

Antero de Quental, 1842-1891 yılları arasında yaşamış Portekizli bir şair, filozof ve yazardır. Antero de Quental, yaşadığı çağın en büyük şairlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda, Antero de Quental tüm zamanların en etkili Portekizce dil sanatçılarından biri olarak sayılmaktadır. En ünlü eserleri arasında Sonetos de Antero (1861), Beatrice e Fiat Lux (1863), Odes Modernas (1865) bulunmaktadır. Antero de Quental’in adı genellikle Luís Vaz de Camões, Manuel Maria Barbosa du Bocage ve Fernando Pessoa ile birlikte anılmaktadır.

Almeida Garrett Kimdir?

Portekiz edebiyat ve sanat kültürünün en önemli temsilcilerinden olan Almeida Garret, faaliyetlerini şiir, oyun yazarlığı, roman, gazete yazarlığı alanlarında sürdürmüştür. 1799-1854 yılları arasında yaşamış olan Almeida Garret, Portekiz’de tiyatronun önemli bir destekçisi ve Portekiz Romantizmi’nin en büyük figürü olarak kabul edilir. Almeida Garrett’in en önemli eserlerinin başında “Frei Luís de Sousa” ve “Miragaia” eserleri gelmektedir.

Almada Negreiros Kimdir?

Almada Negreiros, 7 Nisan 1893-15 Haziran 1970 tarihleri arasında yaşamış Portekizli bir sanatçıdır. Almada Negreiros, edebiyat ve resmin yanı sıra bale koreografileri geliştirdi ve duvar resimleri, karikatür ve mozaik üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. Almada Negreiros, Portugal Futurista Magazine dergisinde yayınlandığı “Futurist ultimatum to the Portuguese generations of the 20th century” başlıklı yazısıyla dikkatleri üstüne çekmiştir.

Portekiz Mutfak Kültürü Nasıldır?

Portekiz mutfağı; pirinç, patates, et ve deniz ürünlerinin kullanıldığı zengin bir Akdeniz mutfağıdır. Portekizlilerin en çok tercih ettiği balık, morina balığı’dır ve bu balık türü ile çok sayıda yemek tarifi hazırlanmaktadır. En bilinen Portekiz yemeklerinin başında; Pastéis de Bacalhau, Bacalhau à Brás ve Bacalhau à Gomes de Sá yemekleri gelmektedir.

Eski Portekiz döneminde ülke genelinde hamur işleri ve ağır yemekler yaygınken günümüzde Portekiz mutfağının en yaygın malzemeleri balık ve diğer deniz ürünleridir. Portekiz’in geleneksel tatlıları arasında Pastéis de Nata ve Ovos-Moles yer almaktadır.

Portekiz mutfak kültüründe en büyük üne sahip olan Portekiz şarabı, dünya genelinde tanınmaktadır. Pek çok uluslararası ödüle sahip olan Portekiz şarabı dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmektedir. En meşhur Portekiz şarapları; Vinho Verde, Vinho Alvarinho, Vinho do Douro, Vinho do Alentejo, Vinho do Dão, Vinho da Bairrada ve tatlı Porto Şarabı’dır.

Portekiz Halk Dansı Kültürü Nasıldır?

Portekiz kültürünün en önemli bileşenlerinin başında müzik ve dans gelmektedir. Ranchos Folclóricos adı verilen geleneksel halk dansları, kökenini kırsal alanlarında yaşayan veya çiftçi olan kişilerden almaktadır. Temelinde sevinç ve bol enerji bulunduran Ranchos Folclóricos dansları çiftler veya gruplar halinde yapılmaktadır.

Portekiz halk dansları genellikle resmi tatillerdeki etkinliklerde açık şekilde yapılmaktadır. Portekiz halk danslarında kadın ve erkeklerin giydiği renkli kostümler, gitar, akordeon ve gayda çalgıları ile parmak şıklatma ve dairesel hareketler öne çıkan özellikleridir.

Portekizin Geleneksel Kıyafetleri Nasıldır?

Portekiz’in geleneksel kıyafetleri, çoğu kültürde olduğu gibi erkek ve kadınlar için farklı renk, tarz ve kumaştan meydana gelmektedir. Günümüzde Portekiz geleneksel kıyafetleri özel günlerde ve durumlarda giyilmektedir. Aşağıda Portekiz’in geleneksel kıyafetlerine yönelik görsel verilmiştir.

Portekizin Geleneksel Kıyafetleri
Portekizin Geleneksel Kıyafetleri

Portekiz Spor Kültürü Nasıldır?

Portekiz spor kültüründe en popüler spor dalı futboldur. Portekiz milli futbol takımı, Avrupa ve dünya genelindeki en iyi milli takımlar arasında yer almaktadır. Portekiz milli futbol takımı Euro 2016 şampiyonluğu ve Uefa Uluslar Ligi 2018 şampiyonluğu başarılarını elde etmiştir.

Portekiz’in dünya çapında tanınan birçok futbolcusu bulunmaktadır. Eusébio, Vítor Baía, Luis Figo ve Rui Costa Portekiz’in efsanevi futbolcuları arasında yer almaktadır. Günümüzün en meşhur futbolcularından bir tanesi olan Cristiano Ronaldo, Portekiz futbolunun önemli bir temsilcisidir. Ayrıca José Mourinho futbol tarihinin en başarılı ve en çok kazanan teknik direktörlerinden biri durumundadır. Portekiz futbol liginin ismi Superliga’dır ve bu ligte Avrupa’nın başarılı takımlarından olan SL Benfica, FC Porto ve Sporting CP futbol kulüpleri yer almaktadır.

Portekiz’de futbol dışında basketbol, voleybol, hentbol, yüzme, atletizm, tenis, jimnastik ve futsal spor branşında da profesyonel şampiyonalar düzenlenmektedir. “Volta a Portugal” ismine sahip Portekiz Bisiklet Turu dünyaca bilinen bir organizasyondur.

Portekiz spor kültüründeki en eski spor dalı Portekiz Sopa Dövüşü diye bilinen “Jogo do Pau” adlı dövüş sanatıdır. Kendini koruma amacıyla yapılan bu spor, Ortaçağ’dan günümüze kadar uzanmaktadır.

Portekiz Müzik Kültürü Nasıldır?

Portekiz müzik kültürü; bünyesinde klasik, elektronik, metal, hip hop, caz, opera, rock ve halk müziğini barındıran geniş bir yelpazeye sahiptir. Portekiz’e özgü bir müzik türü olan Fado; melankoli, kader ve özlem duygularının işlendiği eski bir müzik türüdür. Fado müzik türünün kökeni 1820’li yıllara kadar uzanmakta ve Portekiz’in Lizbon kentinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Portekiz müzik kültürü ve enstrümanları arasında en özgün olan Portekiz gitarıdır.

Portekiz müzik kültüründe kendi alanlarında meşhur eserler veren dünyaca ünlü sanatçılar bulunmaktadır. Portekiz müzik kültüründe ön plana çıkan müzisyenler olarak Amália Rodrigues, Carlos Paredes, José Afonso, Carlos do Carmo, Cândida Branca Flor, Sabrina, Mariza, B Fachada ve Cristina Branco örnekleri verilebilir.

Portekiz’de Gece Hayatı ve Eğlence Kültürü Nasıldır?

Portekiz’de gece hayatı, geleneksellik ve modernlik olgularını bir araya getiren sokak barları ile ön plana çıkmaktadır. Portekiz insanı, tipik bir Akdeniz insanı olarak sıcak kanlı yapısını eğlence hayatında da göstermektedir.

Portekiz’in başkenti Lizbon ve diğer büyük şehri Porto’da gece hayatı özellikle hafta sonlarında oldukça hareketli geçmektedir. Bu şehirlerde bulunan gece kulüpleri, diğer Avrupa ülkelerine oranla daha ucuzdur. Ünlü Portekiz şarabının içilebileceği pek çok mekan bulunmaktadır. Ayrıca, Fado müzik türünün çıkış şehri olan Lizbon’da Fado dinlenebilecek mekanlar bulunmaktadır. Bunların başında Mesa de Frades, Adega Machado, Senhor Vinho ve Clube de Fado gibi mekanlar gelmektedir.

Portekiz Yöresel Oyunları Hangileridir?

Portekiz yöresel oyunları, geleneksel kültüre bağlı folklor danslarından oluşmaktadır. Aşağıda Portekiz yöresel oyunlarının isimleri listelenmiştir.

 • Ranchos Folclóricos
 • Bailarico
 • Corridinho
 • Fandango
 • Vira folklorü

Portekiz’de Düzenlenen Festivaller ve Karnavallar Hangileridir?

Portekiz’de düzenlenen festivallerin çoğu yaz mevsiminde gerçekleşmektedir. Portekiz kültüründe önemli bir yere sahip olan festivaller, Portekiz’deki şehirlere ve kasabalara özgüdür.

Portekiz’de düzenlenen festivaller ve karnavallar aşağıda verilmiştir.

 • Santos Populares
 • Kumdan Heykel Festivali
 • Portekiz Şarap Festivali
 • Cadılar Bayramı Karnavalı
 • Saint Martin’s Summer Festivali
 • Epifani Bayramı

Portekiz’de düzenlenen popüler festivallere katılmak için alınması gereken Portekiz vizesi için vizem.net ekibinden destek alabilirsiniz.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kumdan Heykel Festivali Portekiz’de Hangi Tarihlerde Yapılır?

Portekiz’de düzenlenen en önemli festivaller arasında yer alan Kumdan Heykel Festivali’ne dünyanın her yanından en meşhur heykeltraşlar katılmaktadır. Her sene farklı bir tema işlenen kumdan heykel festivalinde spor, sinema, müzik, moda, politika ve din alanında toplumu etkilemiş kişilerin kumdan işlenmiş heykelleri sergilenmektedir.

Portekiz Kumdan Heykel Festivali’nin sergisi, her yıl mayıs ayından ekim ayına kadar ziyaretçilere açıktır.

Portekiz’de Kültürel Tanıtımından Sorumlu Kuruluşlar Nelerdir?

Portekiz’de kültürel tanıtımdan sorumlu kuruluşlar, Portekiz kültürünü ülke çapında duyurma, diğer ülkelere tanıtma, etkinliklere katılımcı davet etme ve kültürel organizasyonlara bütçe sağlama gibi görevlere sahiptir. Portekiz’de kültürel tanıtımdan sorumlu kuruluşların başlıcaları aşağıda listelenmiştir.

 • Calouste Gulbenkian Vakfı ve Müzesi
 • Lizbon Ulusal Sanat Müzesi
 • Ulusal Antik Sanat Müzesi
 • Dekoratif Sanatlar Müzesi Okulu
Paylaş: