Portekiz Sineması

Portekiz Filmleri ve Portekiz'in Sinema Tarihi Nasıldır?

Portekiz Sineması, 19. yüzyıldan itibaren yabancı filmlerin gösterimi ile ortaya çıkmıştır. Portekiz’in sinema tarihinde yerli yapım ilk film, 1896 yılında yapılan Saída do Pessoal Operário da Fábrica Confiança isimli filmdir. Portekiz sinema tarihindeki ilk sinema salonu 1904 yılında açılmıştır.

Portekiz sinema tarihindeki altın çağ, 1933 yılında gösterime giren A Canção de Lisboa filmi ile başlamış ve 20 yıl kadar sürmüştür. Portekiz sinema tarihindeki dönüm noktalarından bir tanesi Manoel de Oliveira’nın yönetmenliğindeki uzun metrajlı film Aniki- Bóbó ile olmuştur. 1942 yılında çekilen Aniki- Bóbó filmi, gerçekçi bir üslupla İtalyan etkileri taşımaktadır.

1950’li yıllarda durağan bir yapıya bürünen Portekiz sineması, 1960’lı yılların başında Fransız sinemasının etkisiyle tekrar canlanmış ve yeni sinema dönemi anlamına gelen Cinema Novo dönemi başlamıştır. Cinema Novo dönemi kapsamında, 1989 yılında João César Monteiro’nun Recordações da Casa Amarela filmi Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan ödülünü kazanmıştır.

Sinema dünyasında önemli ödüllerden olan Altın Palmiye ve Altın Ayı Ödülleri için yarışan birçok Portekiz yapımı film olmuştur. 2009 yılında Cannes Film Festivali’nde kısa film altın palmiye ödülünü yönetmen Salaviza’nın yönettiği Arena filmi kazanmıştır. Portekiz sineması ve Portekiz filmleri devlet tarafından büyük ölçüde desteklenmektedir.

Ödül Alan Portekiz Sinema Filmleri Hangileridir?

Portekiz sinema tarihinde ödül almış birden fazla film bulunmaktadır.

Ödül alan Portekiz sinema filmleri aşağıda listelenmiştir.

 • A Herdade: Ynetmenliğini Tiago Guedes’in yaptığı 2019 yapımı A Herdade filminin başrolünde Albano Jerónimo, Sandra Faleiro ve Miguel Borges oynamıştır. A Herdade filmi; CinEuphoria en iyi film ödülünü, Portekiz Sophia Ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini, Dublin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü ve Portekiz Sophia Ödüllerinde en iyi film ödüllerini kazanmıştır. A Herdade filmi, Tagus Nehri’nin güney kıyısında, Avrupa’nın en büyük mülklerinden birine sahip olan bir ailenin yaşamını Portekiz’in tarihi, politik, ekonomik ve sosyal koşullarını ele alarak anlatmaktadır.
 • Uncle Thomas, Accounting for the Days: Regina Pessoa’nın yönettiği ve başrollerinde Regina Pessoa ve Abi Feijó’nun oynadığı kısa film formatında olan Uncle Thomas, Accounting for the Days filmi; Göteborg Film Festivali, Tallin Black Nights Film Festivali, Sevilla Avrupa Film Festivali, Annecy Uluslararası Kısa Film Festivali ve Krakow Film Festivali’nde ödüller kazanmıştır.
 • Raposa: Kısa film formatında olan Raposa filmi özgürlük arayan bir ruhun yaşadığı metaforları konu edinmektedir. Leonor Noivo’nun yönettiği ve Patrícia Guerreiro’nun başrol olduğu Raposa filmi, Portekiz Film Akademisi’nde ödül almış ve CinEuphoria Ödülleri’nde belgesel dalındaki en iyi kısa film ödülüne aday gösterilmiştir.

Portekiz’in En Ünlü Aktörleri ve Aktrisleri Kimlerdir?

Portekiz sinema tarihinde, çok fazla meşhur aktörler ve aktris bulunmaktadır. Dünya çapında tanınan Portekizli Ünlüler arasında Mariana Pacheco, Sara Matos gibi ünlüler bulunmaktadır.

Portekiz’in en ünlü aktör ve aktrisleri aşağıda listelenmiştir.

 • Mariana Pacheco
 • Sara Matos
 • Daniela Chaves
 • Piper Perabo
 • Joana Ribeiro
 • Daniela Ruah
 • Ana Cristina de Oliveira
 • Joana Metrass
 • Benedita Pereira
 • Joaquim de Almeida
 • Rogério Samora
 • Pêpê Rapazote
 • José Wallenstein

Portekiz Sineması ve Film Endüstrisi Nasıl Kuruldu?

Portekiz sineması ilk olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru faaliyet göstermeye başlamıştır. Portekiz’in sinema tarihinde, yerli yapım ilk film Aurélio Paz dos Reis yönetmenliğindeki Saída do Pessoal Operário da Fábrica Confiança isimli film olmuştur. Portekiz sinema tarihindeki ilk sinema salonu 1904 yılında açılmıştır. Portekiz sinema tarihindeki altın çağ 1933 yılında gösterime giren A Canção de Lisboa filmi ile başlamıştır.

Portekiz Sinemasının Ülke Ekonomisinde Payı Nedir?

Portekiz sinemasının uzun metrajlı film üretiminde yıllık ortalama 15 adet film olmasına rağmen Portekiz yapımı filmler uluslararası film festivallerinde ödüllere aday gösterilmeyi başarmaktadır. Portekiz’in ülke genelinde 2012 yılında yaşanan ekonomik krizi sebebiyle Portekiz sineması durma noktasına gelmiştir. Portekiz yönetimi, film ve televizyon sektörlerini güçlendirmeye yönelik geliştirdiği strateji sayesinde 2017 yılında sinemacılık sektörü, teşvik edilen sektörler arasına konulmuştur.

Portekiz’de sinema sektörüne verilen önem sayesinde Portekiz film ve TV prodüksiyonları için mevcut kamu finansmanı 13,7 milyon USD’si nakit olmak üzere toplam 17 milyon USD ve ayrıca RTP’den 10 milyon USD kaynak sağlanmıştır. Portekiz’de sinema sektörünün sahip olduğu potansiyel sebebiyle uluslararası başarılar elde edebilen sinema filmleri ortaya çıkmaktadır ve Portekiz Ekonomisi için katkılar sağlanmaktadır. Portekiz gişesi, ülke genelinde yaşanan ekonomik durgunluk sebebiyle 2018 yılında %10 oranlarına kadar gerilemiştir.

Portekiz Sineması ve Portekiz Kültürü Bağlantısı Nedir?

Portekiz sinemasında yer alan filmlerin, içinde bulunduğu Portekiz döneminin sanatını ve kültürünü yansıttığı görülmektedir. Portekiz sinema tarihinde gösterime giren filmler, Portekiz halkının kimliğini, karakterini, yaşam biçimlerini ve dertlerini ele almaktadır. Portekiz sineması ile Portekiz kültürü arasındaki etkileşim sayesinde Portekiz yapımı filmler seyrederek yerel ve ulusal kültürler tanınabilmektedir.

Sinema, Portekiz’de bir sanat dalı olarak değerlendirildiği için ulusal motifler ve zihniyetler filmlerde tema olarak kullanılmıştır. Portekiz sinema filmleri, Portekiz Kültürü ulusal değerlerinin sunulmasında ve aktarılmasında tercih edilen bir yöntem olmuştur. Portekiz sineması, içinde bulunulan çağın değerlerini üreten, işleyen, aktaran ve nesiller arası yeniden dolaşıma sunan ticari nitelikli bir popüler kültür ürünüdür.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: