Lizbon Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Lizbon Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım Nasıldır?

Portekiz’de Lizbon Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birkaç farklı ulaşım hattı bulunmaktadır.

 • Metro
 • Otobüs
 • Shuttle- Aerobus ( Airport Shuttle)
 • Tren
 • Taksi
 • Araç Kiralama
 • Otel Servisi

Lizbon Havaalanı, 15 Ekim 1942’de 4 adet 1000 metrelik pist ile Portekiz’in başkenti Lizbon’da açılmış olup adını Lizbon’un çevre yerleşim yerlerinden olan Portela’dan alır. Aeroporto da Portela yada Aeroporto Humberto Delgado olarak bilinen havaalanı Alameda Das Comunidades Portuguesas bölgesinde yer almaktadır.

Lizbon Havaalanı, Güney Avrupa’daki en geniş havaalanlarından biri olup iki tane ana pisti ve iki tane yolcu terminali bulunmaktadır. Yıllık 30 milyon uçuş yapılan havaalanında, yoğunluktan dolayı sorun yaşanmaması adına seyahat için gerekli tüm belgelerin Portekiz vize belgeleri kapsamında hazır olması gerekmektedir.

Lizbon’da Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Lizbon’ da 2 adet havaalanı bulunmaktadır.Bunlar Aeroporto da Portela ve Lizbon Cascais-Tejo Bölge Havaalanıdır.

Aeroporto da Portela, Lizbon şehrinde bulunan uluslararası havaalanıdır. Güney Afrika’daki en büyük havaalanlarından biri olup Boeing 747 gibi büyük uçakların inmesine izin verilmektedir. 2 yolcu terminali ve bir askeri terminal ile iki tane ana pisti bulunan havaalanı şehir merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Uluslararası uçuşların yanı sıra iç hat uçuşları da burada yapılmaktadır. Yolcu trafiğindeki sürekli artışla bağlantılı olarak, Alkochet şehrinde ek bir havalimanının inşasına başlanması kararlaştırılmıştır.

Lizbon Cascais-Tejo Bölge Havaalanı, Cascais Bölgesinde Lastikler köyü yakınlarında bulunan bölgesel bir havaalanıdır. Areia-Guincho çevresindeki sivil bölge için yapılmıştır. Şehrin 12 km kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Lizbon Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Şehir merkezine 7 km uzaklıkta olan Lizbon Havaalanından şehir merkezine yaklaşık 20 dakikada ulaşılabilmektedir.

Lizbon Havaalanından Halk Otobüsleri ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Lizbon Havaalanı gelen yolcu terminalinde duran ve maksimum bagaj kabul boyutu 50x40x20 cm olan otobüslerle şehrin farklı noktalarına 07.30- 23.00 saatleri arasında gidilebilmektedir.

Şehrin tarihi merkezi olan Lisbon Old Town bölgesine gitmek için 744 numaralı halk otobüsü kullanılabilmektedir.

Lizbon Havaalanı dışında bulunan otobüs duraklarından hareket eden 705, 722 ve 783 numaralı otobüsleri kullanarak 20 dakikada şehir merkezine ulaşılabilmektedir. Halk otobüsleri kullanılacaksa 7 Colinas/ Viva Viagem seyahat kartına ve otobüs biletine sahip olunması gerekmektedir. Seyahat kartı 0.50 EUR, otobüs kartı ise tek yön alınırsa 1.80 EUR, gidiş dönüş alınırsa 3.60 EUR’dur. Biletler gişelerden ve makinelerden alınabilmektedir.

Havaalanından şehir merkezine ulaşımda gündüzleri 759, 794, 783; geceleri ise 208 numaralı otobüsler tercih edebilirler. Covid-19 nedeniyle toplu taşıma araçlarında maske takmak ve mesafe kurallarına uymak zorunlu olup yolcu kapasitesi halk otobüsü kapasitesinin %67’si ile sınırlıdır.

Lizbon Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Şehir merkezine 7 km uzaklıkta olan Lizbon havaalanından şehir merkezine taksi ile 15 dakikada ulaşılabilmektedir. Havaalanının her iki terminal çıkışında taksi sıraları bulunmakta olup gidilecek yere göre fiyat tarifleri değişmektedir.

Lizbon havaalanından taksi ücretleri; 06.00-09.00 saatleri arası 3.25 EUR, km fiyatı 0.47 EUR, 1 saat bekleme süresi 14.80 EUR; 09.00-06.00 saatleri arası 3.90 EUR, km fiyatı 0.56 EUR, 1 saat bekleme süresi 14.80 EUR olarak hesaplanmaktadır.

Ayrıca, 55x35x20 cm’den büyük her bagaj için 1.60 EUR, telefonla rezervasyon için 0.80 EUR ve her hayvan için 1.60 EUR ek ücret alınmaktadır.

Lizbon Havaalanından Şehir Merkezine Metro ile Nasıl Ulaşılır?

Lizbon Havaalanından Aeroport Saldanha adlı kırmızı metro hattı ile şehrin iş merkezi olarak bilinen Saldanha bölgesine 20 dakikada ulaşılmaktadır. Rossio, Baixa- Chiado gibi turistik bölgelerine gitmek için havaalanında kırmızı hatta binerek Alameda durağında inip tekrar Cais do Sodre yönüne doğru giden yeşil hatta binmek gerekmektedir.

06.30 - 1.00 saatleri arasında her gün yaklaşık 6 dakikada bir sefer bulunmakta olup tek kullanımlık metro bileti 1.45 EUR, 24 saatlik tüm ulaşım araçlarında geçerli bilet ise 6.30 EUR’dur.

Lizbon Havaalanından Şehir Merkezine Shuttle ile Nasıl Ulaşılır?

Lizbon havaalanından Aerobus ve özel transfer hizmeti olmak üzere iki tür shuttle hizmeti ile şehir merkezine ortalama 20 dakikada ulaşılabilmektedir.

Aerobus Lizbon otobüs şirketlerinde Carris’ e ait 3 farklı ulaşım hattı olan bir shuttle hizmetidir. 1. hat 08.00 - 21.00 saatleri arasında sefer yapmakta olup son durağı şehir merkezindeki Rossio bölgesidir. 2. hat 08.10 - 21.10 saatleri arasında sefer yapmakta olup son durağı Cais do Sodre bölgesidir. 3. hat 09.00 - 17.00 saatleri arasında sefer yapmakta olup son durağı Sate Rios bölgesidir. Her üç hat için günlük 20 dakikada bir sefer olmasına rağmen 3. hat seferleri hafta sonu sefer bulunmamaktadır.

Otobüs seferleri için 24 saat geçerli tek gidişlik bilet 3.60 EUR’ya, gidiş- dönüş bileti 5.40 EUR’ya internetten alınabilmektedir. Özel transfer hizmeti veren firmalar ise kişiye özel araçlar ayarlayarak terminal çıkışlarında şoför ve araç önceden beklemektedir.

Lizbon’a Giderek Dil Eğitimi Alınabilir mi?

Portekiz’de Portekizce eğitim almak isteyenlerin en çok tercih ettiği şehir Lizbon’dur. Lizbon Portekiz’in başkenti ve en büyük şehri olmasının yanında Atlantik Okyonusunun kıyısında yer alır. Lizbon’da dil eğitimi veren bir çok köklü dil okulu bulunmaktadır. Lizbon’da Portekizce dil eğitimi veren en iyi 6 Portekiz dil okulu aşağıda listelenmiştir.

 • Portuguese Connection: Lizbon şehir merkezinde bulunan dil okulunda dersler iletişim odaklıdır. Rol yapma, gerçek hayatta öğrenme etkinlikleri (cadde, kafeler, pazarlar), tartışmalar, sözlü sunumlar vb. etkinliklerle, öğrencilerin sınıf arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle etkileşime geçmesi teşvik edilmektedir.
 • CIAL Centro Linguas: Lizbon şehir merkezinde bulunan 40 yıla aşkın dil eğitimi veren köklü bir okuldur. Öğrencilerin okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini öğrenmelerine ve uygulamalarına yardımcı olmayı amaçlayan ders içerikleri oluşturulmuştur.
 • Worldpuzzle Portekizce okulu: Worldpuzzle dil okulunda 3 kişilik küçük gruplarla Portekizce eğitim yapılmaktadır. Lizbon şehrinin Chiado mahallesindedir.
 • Study and Live in your Teacher’s Home in Lizbon: Lizbon merkezinde bulunan en ünlü Portekiz dil okuludur. Sınıf mevcudu 1- 6 kişi arasında değişmektedir.
 • Lusa dil okulu: Lusa dil okulu yabancılar için Portekizce dersleri vermekte olup Lizbon şehrinin Cais do Sodre bölgesindedir. Yüz yüze ve online dersler verilmektedir.
 • Iberlinguas: Lizbon merkezinde yer alan en popüler dil okullarından olup sınıf mevcudu maksimum 8 kişidir. Ders öğretmenlerinin ana dili Portekizce olup alanlarında uzman kişilerdir.

Lizbon’da; Portekizce eğitim veren okullar haricinde Principe Real, Miraflores, Parade gibi İngilizce eğitim veren Portekiz Dil Okulları da bulunmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: