Schengen Vizesi ile İlk Giriş Yapılan Ülke Kuralı Nedir?

Schengen Vizesi ile İlk Giriş Yapılan Ülke Kuralı Nedir?

Schengen bölgesi, 1985 yılında temelini Avrupa Birliği ülkelerinin oluşturduğu ancak daha sonra Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin katıldığı, Avrupa ve İskandinavya topraklarını uluslararası sınırlar konusunda bir bütün haline getiren bir anlaşma ile oluşturulmuştur. Schengen bölgesi içinde yaşayan vatandaşlar, diğer Schengen bölgesi ülkelerine sınır kontrolleri olmaksızın seyahat özgürlüğüne sahiptir. Schengen vizesi, Schengen bölgesi içinde yer almayan ülke vatandaşlarının herhangi bir Schengen ülkesine gitmek amacıyla aldığı vize türü olmakla birlikte alınan Schengen vizesi, Schengen bölgesi ülkelerinin tamamında geçerlidir.

Schengen bölgesine giriş yapacak T.C. vatandaşlarının seyahat planları doğrultusunda vize başvurusu yapmaları gereken ülke değişebilmekte; ancak Schengen alanına ilk giriş yapılacak ülkeyle ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Vizem.net Türkiye’den Schengen ülkelerine seyahat edecek kişilerin vize başvurularında, seyahat planı kontrolü ve vize uygunluk tespiti için danışmanlık hizmeti sunan ve 2018 - 2022 yılları arasında başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Schengen İlk Giriş Ülkesi Ne Demektir?

Schengen ilk giriş ülkesi, Schengen bölgesinde bulunmayan bir ülke vatandaşının Schengen bölgesine girmek için ilk ziyaret ettiği ülkedir. Schengen vizesi, ilk ziyaret edilen ülkenin ilgili birimlerine başvuru yapılarak alınmaktadır; ancak en uzun süre konaklanılacak Schengen ülkesinden vize alınması da mümkündür. Schengen vizesi ile ilk giriş yapılacak ülkede, kişileri vizesi ve belgeleri detaylı olarak incelenmektedir.

Schengen Vizesi Hangi Durumda İlk Giriş Yapılacak Ülkeden Alınmalıdır?

Schengen vizesi, seyahat sırasında birçok ülkede eşit sürelerde bulunulması söz konusu olduğunda Schengen bölgesine ilk giriş yapılan ülkeden alınmalıdır. Örneğin; İtalya, İspanya ve Fransa’ya yapılması planlanan bir gemi seyahatinde ilk gidilecek ülke İtalya ise, Vize başvurusunun İtalya dış temsilciliklerine ya da yetkili aracı kurumlarına yapılması gereklidir.

Schengen Vize Başvurusunda İlk Giriş Ülkesi Nasıl Gösterilir?

Schengen vize başvurusunda ilk giriş ülkesi, satın alınmış uçuş rezervasyonları ve seyahat planı ile kanıtlanmalıdır.

Kişinin vize başvurusundaki beyanına uygun olarak, seyahatinde ilk olarak giriş yapacağı Schengen ülkesi için alınmış bir uçak, otobüs veya gemi biletinin kanıt olarak sunulması gerekmektedir. Başvuru sahibinin konaklama planı, konaklayacağı otele yaptırdığı rezervasyonun resmi evrakı ile Schengen vizesi seyahat planı ayrıntılı bir şekilde açıklanarak ilgili birimlere ilk giriş yapılacak ülke bilgisi kanıtlanabilmektedir.

Vize Alınan Ülke Dışında Bir Ülkeden Schengen Alanına Giriş Yapılabilir Mi?

Evet, vize alınan ülke dışında bir ülkeden Schengen alanına giriş yapılabilir. Schengen vizesi, Schengen bölgesindeki bütün ülkeler için geçerli olduğundan, başka bir ülkeden alınan Schengen vizesi ile herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapmak mümkündür; ancak yapılan seyahatlerde, Schengen vize başvurularında sunulan seyahat planına bağlı kalınması daha sonraki vize başvurularını riske atmamak için önemlidir.

Schengen Vizesi ile Başka Ülkeye İlk Giriş Nasıl Yapılır?

Schengen vizesi ile başka bir ülkeye ilk giriş sırasında standart Schengen sınır kontrolleri uygulanmaktadır. Pasaport kontrolünün yanı sıra vizesi alınan hedef ülkeye gidileceğini gösteren seyahat planı ve rezervasyon belgelerinin ibraz edilmesi talep edilebilir.

Örneğin; Hollanda tarafından verilen bir Schengen vizesi ile Fransa’dan bölgeye giriş yapılabilmektedir, ancak Paris’teki sınır kontrolünde istikametin ve asıl varış noktasının Hollanda olduğunun kanıtlanması gerekebilir.

Vize başvurusunda bulunurken sunulması gereken seyahat programı, maddi yeterlilik kanıtı, konaklama bilgileri, gidiş ve dönüş bileti gibi temel belgelerin Schengen ülkeleri arası sınır kontrolü sırasında olmasa da, bölgeye ilk giriş yapılan ülkenin sınır kapısında gösterilmesi istenebilir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: