Dil Kursu Vizesi

2023'te En Kolay Dil Kursu Vizesi Veren Ülkeler ve Başvuruları

Dil kursu vizesi, dil eğitimi almak amacıyla yurt dışına seyahat etmek isteyen kişiler tarafından başvuru yapılan, geçerlilik süresi eğitimden eğitime değişmekte olup kısa süreli (C tipi) veya uzun süreli (D tipi) olarak alınabilen bir vize türüdür.

2021 yılında birçok amacına uygun olmayan dil kursu vizesi başvurusu yapıldığı için, Türkiye’den yapılan dil kursu vizesi başvurularında onaylanma oranının düştüğü görülmektedir. En kolay dil kursu vizesi veren ülkelere bu makalede değinilecektir.

Vizem.net, %94.3’lük bir oran ile dil kursu vize başvurularında 2015 ve 2021 yılları arasında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olmuştur.

Kimler Dil Kursu Vizesi Alabilir?

Dil kursu vizesine, yurt dışında dil eğitimi almak isteyen ve ilgili ülke tarafından belirlenmiş yaş, eğitim geçmişi ve dil kursu alma ihtiyacı gibi ön koşulları sağlayan kişiler başvurabilmektedir. Dil kursu vize başvurusunda, bu kursun ne amaçla alındığı ve başvuru sahibine nasıl fayda sağlayacağı konularının, ilgili ülkenin dış temsilciliğine hitaben yazılan vize başvuru dilekçesinde açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Vizem.net’in deneyimli ülke danışmanları, dil kursu vize başvurularında teslim edilmesi gereken vize talep dilekçesini dikkatli ve doğru bir şekilde hazırlamaktadır.

En Kolay Dil Kursu Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

2021 ve 2022 yıllarında, Vizem.net danışmanlığı ile yapılan dil kursu vize başvuruları aşağıdaki ülkelerde %100’e yakın onaylanma ile sonuçlanmıştır.

 • Avusturya dil kursu vizesi
 • Malta dil kursu vizesi
 • Finlandiya dil kursu vizesi

Dil Kursu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dil kursu vizesi için, ülkeler tarafından istenen ortak evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, başvuru tarihinden itibaren en az 1 sene daha geçerliliği olan ve içerisinde en az 2 adet boş vize sayfası bulunan bir pasaporta ihtiyaç duyulmaktadır. Daha önceden alınmış eski pasaportların işlenmiş sayfaları varsa fotokopileri çekilmelidir. Dil kursu süresi, 1 yıldan daha uzun ise en az 5 yıl geçerliliği olan pasaportlar kabul edilmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz, biyometrik standartlara uygun ve 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Dil kursu vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulup imzalanmış 1 adet dil kursu vizesi başvuru formunun teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Dil kursu vizesi talep dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından, neden dil okulunda eğitim görmek istendiği, ilgili dilin neden öğrenilmek istendiği ve vize talebi detaylarının açıklandığı bir dilekçenin yazılması gerekmektedir.
 • Ön kabul veya kayıt belgesi: Yurt dışında gidilecek dil kursu tarafından verilen kayıt belgesinin ya da ön kabul belgesinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Dil yeterlilik belgeleri: Geçmişte, dil eğitimi alınmak istenen dilde yeterlilik elde edilmişse, yeterliliği ispat eden belgeler başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • İş yeri teyit yazısı: Dil kursuna katılımın başvuru sahibinin mesleği ile ilişkili olması halinde, iş yerinden iş yeri teyit yazısının alınması gerekmektedir. İş yeri teyit yazısında başvuru sahibinin pozisyonuna, gelir bilgisine ve dil eğitimi gereksinimine değinilmelidir.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibine ait ayrıntılı bir özgeçmiş hazırlanmalı ve vize başvurusunda beyan edilmelidir.
 • Dil kursu kayıt dekontu: Dil kursuna yapılan kayıt ücreti ödeme dekontunun başvuru esnasında teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Islak imzalı, aile üyelerinin hepsini gösteren bir adet tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • Finansal yeterliliğe dair kanıt: Başvuru sahibi tarafından gidilecek ülkede geçim masraflarının karşılanabildiğine dair, banka hesap dökümü veya maaş bordroları gibi belgeler teslim edilmelidir.
 • Konaklama ve ulaşım bilgileri: Konaklama yapılacak yerin rezervasyon bilgisi ve ulaşım için alınan bilet veya rezervasyon belgesi, başvuru dosyasına eklenmesi gereken iki önemli belgedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Dil kursu süresinin tamamını kapsayan ve seyahat edilecek ülkede geçerli olan bir seyahat sağlık sigortasının başvuru esnasında teslim edilmesi gerekmektedir.

Dil Kursu Vizesi Nereden Alınır?

Uzun süreli dil eğitimi almak isteyen kişilerin dil kursu vize başvuruları, genellikle ilgili ülkenin dış temsilciliği tarafından alınmakta; kısa süreli bir dil kursuna katılacak kişilerin başvuruları ise vize başvuru merkezleri üzerinden alınmaktadır. Dil kursu vizesi başvurularında, değerlendirme ve karar yetkisi sadece gidilecek ülkenin konsolosluğunun ve büyükelçiliğinin vize departmanında bulunmaktadır.

Turist Vizesi ile Dil Kursuna Katılmak Mümkün Müdür?

Turist vizesi, 3 aydan kısa süreli ve turistik amaçlı seyahatler için verilen bir vize türü olması nedeniyle, uzun süreli dil kursları için geçerliliği bulunmamaktadır. Uzun süreli dil kurslarında ilgili ülkenin öğrenci vizesine başvuru yapılmaktadır.

3 aydan kısa süren dil kursları için turistik vize talebinde bulunulabilmektedir. Turistik vize ile alınan dil kurslarında 12 haftalık bir eğitim programında ders alınırken, öğrenim vizesi ile alınan uzun süreli dil kurslarında, yoğun dil eğitimi programlarında ders alınır.

Dil Kursu Vizesi Uzatılabilir Mi?

Eğitimin belirlenen süre içerisinde tamamlanmaması gibi durumlarda, uzun süreli dil kursu vizeleri uzatılabilmektedir. Dil kursu vizelerinin uzatılabilme seçeneği, ülkeden ülkeye değişmektedir ve Malta, Almanya, İngiltere, İrlanda ve Avustralya gibi ülkeler, dil kursu vizesi süresini uzatılmasına izin vermektedir.

Dil Kursu Vizesi ile Gidip Ülkede Kalmak Mümkün Müdür?

Dil kursu vizesi ile seyahat edilen ülkede kalmaya devam etmek isteyen kişiler için, ilgili ülkede bir iş teklifi almaları veya lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etmeye karar vermeleri durumunda, oturum izni alarak ülkede yasal olarak kalmak mümkün hale gelmektedir.

Dil Kursu Vizesi ile Gidip Ülkede Çalışmak Mümkün Müdür?

Dil kursu vizesi ile yurt dışına çıkıp, gittikleri ülkede çalışmak isteyen kişiler tarafından ülkenin izin verdiği haftalık yasal çalışma saati öğrenilmelidir. Ülkeler dil kursu vizesine sahip kişilerin çalışması konusunda farklı uygulamalar izlemektedir ve yasal olarak haftada en fazla 40 saate kadar çalışma imkanı veren ülkeler mevcuttur.

Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda ve Malta gibi ülkeler uzun süreli dil kursu eğitimi öğrencilerine çalışma fırsatı sağlamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: