Umre Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Umre için Vize: 2023'te Umre Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Umre, Müslümanların Suudi Arabistan’daki Mekke şehrini ziyaret etmesi ve burada yaptığı dini ritüellerdir. Umre vizesi, umre faaliyeti için Suudi Arabistan’a gelmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Suudi Arabistan, 2020-2021 yıllarında Covid-19 pandemisi nedeniyle umre için ziyaretçi kabul etmemiştir. 2022 yılı itibari ile umre için Suudi Arabistan’a gitmek isteyen kişiler vize almaları şartı ile kabul edilmektedir.

Türkiye Diyanet İşleri Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında Türkiye’den 197.514 erkek, 287.872 kadın umre ziyaretinde bulunmuştur.

Son 5 yılda %98,3 ile vize onay oranı en yüksek akredite kuruluş olan Vizem.net, umre ibadeti için Suudi Arabistan'ı ziyaret etmek isteyen kişilerin umre için vize işlemlerinde danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Umre için Vize Gerekiyor Mu?

Evet, umre için vize gerekmektedir. Umre için Suudi Arabistan’a gitmek isteyen umuma mahsus pasaport, diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport ile Umreye Gidilir Mi?

Hayır, Suudi Arabistan yeşil pasaporta vize muafiyeti uygulanmadığından, yeşil pasaport hamili T.C vatadaşlarının Suudi Arabistan vizesi alınması gerekmektedir.

Kimler için Umre Vize Muafiyeti Bulunur?

Umre vize muafiyeti Umman, Kuveyt, Bahreyn ve Katar’dan umre ziyareti yapmak isteyen kişiler için geçerlidir. Suudi Arabistan hükümeti, Nisan 2022’de Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Schengen vizesi olan kişilerin umre vizesine başvurmadan umre seyahati yapabileceğini duyurmuştur.

Hac ve Umre Vizeleri Ne Zaman Açılacak?

Hac ve umre vizeleri 30 Temmuz itibariyle tüm dünyadan umre için Suudi Arabistan’ı ziyaret etmek isteyen kişiler için açılacaktır.

Suudi Arabistan, Covid-19 tedbirleri kapsamında 27 Şubat 2020 tarihinden itibaren umre ziyaretine izin vermemiş ve umre için 27 Şubat 2020 tarihine kadar vize almış ancak seyahati gerçekleştirmemiş kişilerin de vizeleri iptal edilmiştir. 2020-2021 yıllarında hiçbir ülkeden umre için ziyaret yapılmasına izin verilmemiştir. Suudi Arabistan tarafından verilen özel hac vizesi, Türkiye’den gidecek ziyaretçiler 2022 yılı itibariyle verilmeye başlamıştır.

Umre Vizesi Şartları Nelerdir?

Umre vize şartları, temiz adlı sicil kaydına sahip olmak, vize ihlali yapmamış olmak, geçerli pasaport sunabilmek ve yeterli maddi kaynaklara sahip olmaktır. Umre vizesi için şartlar, kadınlar ve erkekler için farklılık göstermektedir.

Umre yapmak isteyen 45 yaşından genç kadınlara ve çocuklara mahrem olarak nitelendirilen bir erkek akrabanın eşlik etmesi gerekmektedir; umreye giden erkeklerde ise böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Umre Vizesi için Aşı Şartı Var Mıdır?

Umre vizesi için aşı şartı yoktur.

Mart 2022 tarihi öncesinde umre için Suudi Arabistan’a gelen kişiler aşı şartı uygulamasına tabi tutularak ülkeye alınmıştır; ancak yurt dışına çıkışta aşı zorunlulukları, umre ziyareti için güncel olarak aranmamaktadır. Mart 2022 öncesinde Suudi Arabistan’a gelen kişilerin umre için Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Moderna Spikevax aşılarından birini yaptırmış olması talep edilmiştir.

Umre için Vize Nasıl Alınır?

Umre için vize, öncelikle onaylı bir seyahat acentasına başvurarak alınmaktadır. Umre vizesine başvuru yapacak kişinin ikamet ettiği ülkede bulunan onaylı seyahat acentası, umre başvurusu ve yapılacak yolculukla ilgili hazırlıkları tamamlamaktadır.

Umre vizesi için gerekli belgelerin hazırlanması vize başvurusu yapacak kişinin sorumluluğundadır. Umre vize başvurusu, gerekli evrakları tamamlayarak seyahat acentasına teslim eden kişilerin telefonlarına Tawakkalna ve Etmarna adında iki uygulama indirmesi ile tamamlanmaktadır. Tawakkalna uygulaması Suudi Arabistan’daki oteller ve restoranlarda gösterilmesi gereken aşı kayıtlarını gösterirken, Etmarna uygulaması namaz izinlerini almaya yardımcı olmaktadır.

Umre vizesi başvurusu için İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat ederek veya Vizem.net çağrı merkezine ulaşarak vize danışmanlığı alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Umre Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Umre vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport : Umre için vize başvurusu yapılan tarihten itibaren 6 ay geçerliliği olan bir pasaport olmalıdır.
  • Umre vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
  • Pasaport fotoğrafı : Umre vizesi başvurusuna yakın bir tarihte çekilmelidir.
  • Uçak bileti : İade edilemeyen uçak bileti olmalıdır.
  • Yolcular arasında ilişki kanıtı : Kadın hacılar ve Suudi Arabistan tarafından mahremleri sayılar baba, kardeş veya partner arasındaki ilişki kanıtlanmalıdır.
  • Seyahat sağlık sigortası : Covid-19 enfeksiyonlarını kapsayan bir sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
  • Menenjit aşısı olduğuna dair kanıt : En fazla 3 yıl, en az 10 gün önce yaptırılmış bir aşı olmalıdır.

Suudi Arabistan Umre Vize Ücreti Ne Kadardır?

Suudi Arabistan umre için vize ücreti, Temmuz 2022 tarihi itibari ile 300 Suudi Arabistan riyali, yani 79,85 dolardır. Suudi Arabistan’a umre yapmak için gitmek isteyen kişilerin vize ücretinin yanı sıra, 198 Suudi Arabistan riyali, yani 52,70 dolar hizmet bedeli ödemesi gerekmektedir.

Umre için Vize Kaç Günde Çıkar?

Umre için vize ikamet edilen ülkeye bağlı olarak 5 ile 10 gün arasında çıkmaktadır.

Turist Vizesi ile Umre Yapılabilir Mi?

Turist vizesi ile umre yapılabilir. Turist vizesinin umre vizesine kıyasla birçok avantajı bulunmaktadır. Turist vizesi ile Suudi Arabistan’da daha uzun kalmak ve birden çok kez giriş çıkış yapmak mümkündür.

Turist vizesi alarak umre yapmak isteyen kişiler daha zor vize almaktadır. Umre vizesini bir seyahat acentesine başvurarak almak mümkündür. Turist vizesi ile hac yapılmamakta, yalnızca umre yapılabilmektedir.

Umre Vizesi ile Suudi Arabistan'da Hangi Şehirlere Gidilebilir?

Umre vizesi ile Suudi Arabistan’da Mekke, Medine ve Cidde’ye gidilebilir. Suudi Arabistan’da umre vizesi ile başka şehirlere gitmeye teşebbüs eden kişiler tutuklanabilir, para cezasına çarptırılabilir veya sınır dışı edilebilir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: